aA
Seimas po pateikimo bendru sutarimu pritarė Seimo narių Lauryno Kasčiūno ir Arvydo Anušausko siūlymui nustatyti griežtesnį reglamentavimą dėl plačiajuosčio ryšio (5G) tiekėjų.
5G ryšio bokštas
5G ryšio bokštas
© AFP / Scanpix

„Lietuva kaip ir visas pasaulis žengia į naują technologinį etapą – 5G ryšio diegimą. 5G suteiks mūsų gyvenimams daug įvairių naujų galimybių, galėsime 1 valandos filmą atsisiųsti per 10 sekundžių ar gal net ateityje visi mūsų buitiniai daiktai bus neatsiejami nuo interneto, bet kartu su galimybėmis yra įvairios saugumo rizikos, nes tai yra milžiniški duomenų srautai“, – sakė L. Kasčiūnas.

Pasak jo, rizikos susijusios su tuo, kad yra autoritarinių valstybių, kurios smarkiai eina į priekį technologine prasme.

„Kinijos įstatymai numato, kad net ir privačios bendrovės, esant Vyriausybės poreikiui, turėtų pateikti Vyriausybei surinktus duomenis apie net ir užsienio šalių gyventojus“, – sakė L. Kasčiūnas.
Anot parlamentaro, siūloma pataisa numatytų, kad plačiajuosčio ryšio dažnių konkursai, aukcionai būtų vertinami nacionalinio saugumo požiūriu.

„Kitaip tariant, dabar Ryšių reguliavimo tarnyba, kuri skisto dažnius, neturi pareigos kreiptis į vyriausybinę Nacionalinio saugumo komisiją dėl investicijų ir dėl vieno ar kito subjekto, norinčio dalyvauti konkurse ar aukcione, patikros“, – sakė L. Kasčiūnas.

„Valstietis“ Giedrius Surplys teiravosi, kiek „išbrangs 5G ryšys“ dėl to, kad Lietuva rinksis tik tam tikrų šalių tiekėjus.

„Reikia pasakyti, kad mobiliojo ryšio operatoriai, trys pagrindiniai, deklaruoja, kad dabar diegdami 5G nebenaudos nepatikimos įrangos. Sudėtingesnis atvejis, kad 5G ryšys bus susijęs ir su 4G ryšio infrastruktūra, ir su 3G ryšio infrastruktūra. Kadangi iki šiol reguliavimo nebuvo, gali būti, kad diegiant 4G ir 3G ryšį buvo instaliuota technologija, kuri, priėmus įstatymą, gali būti laikoma nepatikima. Šitoje vietoje suprasdami jautrumus siūlome pereinamąjį laikotarpį, 2025 metų gruodžio 31 dieną. Pakankamai ilgas laikotarpis, kad būtų galima pasikeisti ir tai, kas buvo daryta ir dėl 3G, ir dėl 5G ryšio“, – sakė L. Kasčiūnas.

Pasak jo, tokį panašų laikotarpį yra numačiusios daug Vakarų Europos valstybių.

„4G ryšys, jo veikimas numatytas 10 metų technologine prasme. Jis jau Lietuvoje veikia 10 metų, tai dar duodame 5 metus į priekį, kad technologijai senstant ją pakeistume saugia technologija. Tikiu, kad viskas bus gerai ir didelių kaštų nebus“, – sakė Seimo narys.

Siekiant užtikrinti nacionalinio saugumo interesus, Elektroninių ryšių įstatyme siūloma numatyti pareigą Ryšių reguliavimo tarnybai kreiptis į Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisiją dėl asmenų, pateikusių paraiškas dalyvauti viešajame konkurse, aukcione ar pateikusių prašymą skirti plačiajuosčio ryšio radijo dažnius tiesiogiai prašančiam asmeniui ar šiais pagrindais įgijusiems teisę naudoti plačiajuosčio ryšio radijo dažnius. Taip pat Ryšių reguliavimo tarnyba į komisiją privalės kreiptis dėl tokius ketinimus pareiškusių ryšio gamintojų, tiekėjų ir teikėjų.

Be to, siūloma numatyti įpareigojimą asmenims, teikiantiems paraiškas dalyvauti konkurse, aukcione ar prašymą skirti plačiajuosčio ryšio radijo dažnius tiesiogiai prašančiam asmeniui, pateikti informaciją apie jų elektroninių ryšių veiklai radijo dažnių pagrindu vykdyti planuojamos naudoti aparatūros, įrenginių ir programinės įrangos gamintojus ar tiekėjus, taip pat tokią aparatūrą, įrenginius ir programinę įrangą prižiūrinčius ar palaikančius asmenis.

Įstatymo projekte siūloma numatyti kriterijų, kad nacionalinio saugumo interesų neatitinka bet kuris Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos įstatyme nurodytas asmuo, gamintojas ar tiekėjas, taip pat juos kontroliuojantis asmuo, jeigu jis yra registruotas trečiojoje valstybėje, kaip ji suprantama pagal Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos įstatymą.

Siūloma nustatyti, kad asmenys, naudojantys nacionalinio saugumo interesų neatitinkančią aparatūrą, įrenginius ar programinę įrangą, turėtų ją pasikeisti iki 2025 metų gruodžio 31 dienos.
Toliau šis siūlymas bus svarstomas komitetuose.

ELTA
Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Ukrainos URM vadovas Davose ragina Vakarus „užraukti rusišką eksportą“

Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba trečiadienį paragino Vakarus „užraukti...

NŽT: daugėja valstybinės žemės nuomininkų, auga ir jų įsiskolinimai

Valstybinės žemės nuomininkų skolos auga, daugėja ir skolininkų, sako Nacionalinės žemės...

Šiaurės ir Baltijos šalių grupei TVF valdyboje atstovaus Vasiliauskas

Tarptautinio valiutos fondo ( TVF ) valdyboje Šiaurės ir Baltijos šalių grupei atstovaus Baltijos...

„Moody‘s“ nepakeitė Šiaulių banko reitingų

Tarptautinė reitingų agentūra „ Moody‘s Investor Service“ („Moody‘s“) patvirtino...

Vyriausybė pritarė planui, kaip pertvarkyti vandentvarkos sistemą

Vyriausybė trečiadienį pritarė Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo įstatymo...

Top naujienos

Šimonytė – apie Seime laukiantį dar vieną išbandymą: niekas koalicijos partnerių pririštų prie kojos nelaiko

Premjerė Ingrida Šimonytė teigia, kad jai kelia nerimą tai, jog Vakaruose daugėja balsų,...

Dundulis apie prekių trūkumą ir kainas: kai kurie produktai pardavinėjami nuostolingai (1)

„Norfos mažmenos“ valdybos pirmininkas Dainius Dundulis nevynioja žodžių į vatą ir sako,...

Nuo šios ligos miršta daugiausiai žmonių pasaulyje: sutrikus gyvybinėms funkcijoms, negrįžtami pokyčiai smegenyse prasideda po 3 min.

Pagrindinė mirties priežastis visame pasaulyje, pasiglemžianti vis jaunesnio amžiaus žmones –...

Rusų karių siaubas – jų techniką niokojančios vakarietiškos raketos: naujausios bandymus amerikiečiai slėpė nuo rusų, priešui smogs kinetine jėga skrieja 5 kartus greičiau už garsą

Rusijai pradėjus karą Ukrainoje , Vakarų pasaulis nors ir vėluodamas, tačiau susiviejino ir...

Kremliaus puolimas Ukrainoje pasiekė naują fazę: įspėja, kad nori viską sunaikinti

Ukraina sako, kad Rusijos puolimas pasiekė aktyviausią fazę. Rytuose tęsiasi bombardavimai...

Užkalnis. Namuose gyveno ukrainietė: nepasigailėjau (6)

Manęs seniai prašo: daugiau gerų naujienų, Andriau. Parašyk ką nors gero apie Lietuvą ir jos...

Karas Ukrainoje. Ukraina: Sjeverodoneckas šluojamas nuo žemės paviršiaus, ten sprendžiamas šalies likimas (1)

Pasak Ukrainos gynybos ministerijos atstovo Oleksandro Motuzianyko, Rusijos puolimas Ukrainoje...

Delfi PliusBrian Chappatta

Dėl Putino karo – garsus Soroso įspėjimas (2)

Milijardierius George‘as Sorosas Šveicarijoje vykstančiame Pasaulio ekonomikos forume (PEF)...

Transliacija / Kaip pas žmones. Pasaulio nuo karo neapsaugojome – ar apsaugosime nuo bado?

Ekspertai vis garsiau kalba apie gresiantį masinį badą dėl Ukrainoje užstrigusių grūdų. Kaip...

Nekilnojamojo turto rinka – permainų sūkuryje: dalis gyventojų bus priversti palaukti

Nuosavas būstas lietuviams visuomet buvo savotiškas saugumo uostas. Praėjusiais metais aktyvumas...