aA
Seimas antradienį priėmė patobulintas pataisas dėl neįvykusių kelionių kuponų įteisinimo, kuriomis turistams vietoje pinigų už neįvykusias keliones grąžinimo galės būti siūlomas kuponas.
Seimas pritarė: už neįvykusias keliones bus dalinami kuponai
© Shutterstock

„Už“ Turizmo įstatymo pataisas balsavo 111 parlamentarų, „prieš“ nebuvo, susilaikė vienas Seimo narys.

Seimas pritarė Ekonomikos komiteto siūlymui, kad už neįvykusią organizuotą turistinę kelionę gali būti kompensuojama turistui suteikiant kuponą, kurio vertė yra ne mažesnė (ministerija iš pradžių siūlė, kad vertė būtų tokia pati) kaip už organizuotą turistinę kelionę turisto sumokėtų pinigų suma.

Taip pat pritarta siūlymui, kad kelionių organizatorius ne vėliau kaip per 6 mėnesius (anksčiau siūlyta – 14 dienų) nuo organizuotos turistinės kelionės sutarties nutraukimo dienos grąžina turistui sumokėtus pinigus.

Kelionių organizatoriai pinigus jau sumokėję tiekėjams

Kaip pristatydamas pataisas sakė laikinai ekonomikos ir inovacijų ministro pareigas einantis energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas, šiuo metu yra problema, kad tiek kelionių organizatoriams, tiek turistams kyla nesusipratimų, kelionių organizatoriams patiriant rimtų finansinių ir administravimo iššūkių.

„Didžioji dalis turistų reikalauja grąžinti pinigus už neįvykusias keliones, o šie kelionių organizatorių jau yra sumokėti faktiniams paslaugų teikėjams užsienyje, apgyvendinimo, transporto ir pramogų teikėjams. Todėl kelionių organizatoriams perkeliama pernelyg didelė rizika, susijusi tiek su pareiga grąžinti pinigus, tiek su pareiga grąžinti pinigus nustatytais terminais – per 14 dienų“, – sakė Ž. Vaičiūnas.

Pasak ministro, kupono vertė būtų tokia pati kaip už organizuotą turistinę kelionę turisto sumokėtų pinigų suma.

Kuponas galėtų būti panaudojamas per 12 mėnesių. Jei turistas per šį laikotarpį kupono neišnaudos, tuomet kelionių organizatorius ne vėliau kaip per 14 dienų grąžins turistui kupono vertę atitinkančią pinigų sumą.

Ž. Vaičiūnas akcentavo, kad dėl šio siūlymo buvo gautas Europos Komisijos (EK) išaiškinimas, jog kuponus siūlyti galima.

Socialdemokratų frakcijos narys Algirdas Sysas klausė, kokių žingsnių planuojama imtis, jei situacija užsitęs.

„Šitas atidėjimas metams galioja nuo tada, kai bus panaikinta ekstremali padėtis. Jeigu situacija tęstųsi ilgiau, tuomet galbūt reikėtų ir kitų pakeitimų. Šiuos siūlymus grindėme ne tik idėjomis, ką diskutavome su verslo bendruomene, bet ir rekomendacijomis, kurias gavome iš Europos Komisijos. Jeigu bus poreikis, reikės koreguoti”, – atsakydamas kalbėjo Ž. Vaičiūnas.

Tuo metu konservatorius Jurgis Razma atkreipė dėmesį, kad pataisose vartojamas žodis „susitaria.”

„Ar reikia suprasti, kad, jei žmogus atsisako kupono, jis gali iš turizmo bendrovės gauti pinigus?”, – klausė J. Razma.

Ž. Vaičiūnas patvirtino, kad pakeitimai grindžiami abiejų šalių susitarimu.

„Pateikdami įstatymo projektą svarstėme ir privalomo turistinio kupono galimybę, bet toks variantas šiuo metu neturi palaikymo iš Europos Komisijos”, – sakė ministras.

Sutartį nutraukus, pinigus klientai atgaus per pusę metų

Lietuvos turizmo rūmų išplatintame pranešime buvo nurodoma, kad įmones netenkina siūlomas 14 dienų pinigų grąžinimo terminas.

„Antradienį Seime planuojama priimti Turizmo įstatymo pataisų redakcija dėl kelionių kuponų, kurie jau yra įteisinti Belgijoje, Italijoje, Ispanijoje, Nyderlanduose, Prancūzijoje, Vokietijoje, paliktų tokį patį įprastą 14 dienų atsiskaitymo terminą, jei vartotojas nuspręstų savo kelionę ne perkelti, o atšaukti.

Kitose šalyse šis terminas, atsižvelgiant į susiklosčiusias aplinkybes yra jau pratęstas: pavyzdžiui Ispanijoje iki 2, Maltoje iki 6 mėnesių. Pusės metų atsiskaitymo su vartotoju terminas jau patvirtintas ir Lenkijoje.

Tai daroma suvokiant, kad net ir pasibaigus karantinui ir pandemijos protrūkiui konkrečioje šalyje, jis nebūtinai bus pasibaigęs kitose, tad kelionių rinkos atsigavimas gali labai užsitęsti. Tad atsiskaityti su vartotojais turintiems organizatoriams aktualia problema išliks apyvartinių lėšų klausimas“, – rašoma pranešime.

Konservatorius Jurgis Razma įregistravo siūlymą, kad kelionių organizatorius turistui pinigus už kelionę galėtų grąžinti praėjus 6 mėnesiams nuo sutarties nutraukimo dienos. Šiam pasiūlymui pritarta.

Lietuvos turizmo rūmų prezidentė Žydrė Gavelienė sakė, kad toks siūlymas kelionių organizatoriams užtikrins geresnes sąlygas.

Tuo metu Lietuvos turizmo asociacijos atstovė Viktorija Molytė sakė, kad privalomas kupono įteisinimas būtų saugi priemonė, tačiau dabartinis ministerijos siūlymas lemtų bylinėjimąsi tarp turistų ir kelionių organizatorių.

„Yra daug akcentuojama ES reguliavimo. Aš norėčiau akcentuoti – išimtis būtų taikoma viešojo intereso pagrindu. Tai nieko nekainuotų valstybei. Antras dalykas – tai nieko nekainuotų vartotojui. Trečia – tai yra saugi priemonė, ji būtų apdrausta banko garantija. Ketvirta – valstybė neprisiima jokios papildomos rizikos dėl šitos priemonės įgyvendinimo. Tai nėra valstybės garantija, tai nėra kažkas, kam reikėtų papildomai rizikuoti ir skirti pinigų“, – sakė V. Molytė.

Pasak jos, Lenkija, Belgija, Prancūzija, Vokietija jau yra priėmusios privalomus vadinamuosius vaučerius.

„Lenkijos, Vokietijos kelionių organizatoriai laisvai pardavinėjo keliones čia, Lietuvoje, ir konkuruoja su Lietuvos turizmo sektoriumi. Jie dabar turės galimybių už savo atšauktas keliones apdalinti visus mūsų turistus kuponais. Mes tuo metu, eidami švelniu keliu, negalėsime to daryti ir būsime nevienodoje konkurencinėje padėtyje, palyginti su užsienio operatoriais. Tai būtų taikoma ir atvykstamojo turizmo atveju, nes įstatyme nėra padaryta išimčių“, – sakė ji.

Ekonomikos ir inovacijų ministerija teigia, kad, įteisinus kuponus, būtų išvengta kelionių organizatorių nemokumo ir bankroto bangos.

ELTA
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(9 žmonės įvertino)
3.7778

Ekonomistai: mėnesio defliacija – jau čia pat, metinė – po metų

Metinei Infliacijai Lietuvoje toliau pamažu mažėjant, ekonomistai sako, kad vartotojų kainų...

Turtingiems asmenims – daugiau VMI priežiūros

Valstybinė mokesčių inspekcija ( VMI ) informuoja, jog Didžiųjų mokesčių mokėtojų (DMM)...

Užimtumo tarnyba: lapkritį nedarbas sudarė 8,3 proc.

Metams baigiantis, sezoniškumas darbo rinkoje vis labiau juntamas – lėtėjo visus metus...

„PKC Group“ plečia veiklą Klaipėdoje: įdarbins dar 100 darbuotojų

„ PKC Group “, nuo 2017 m. veikianti kaip „Motherson Group“ dalis, planuoja plėsti savo...

Statistikos departamentas: lapkričio metinė infliacija – 22,9 proc.

Lietuvos statistikos departamentas praneša, kad šių metų lapkričio metinė infliacija sudarė...

Top naujienos

Bliūkšta ne šiaip Vokietijos pažadai: įtarimai dėl kanclerio melų į pavojingą padėtį stumia ne tik sąjungininkus (12)

Dar šiemet Vokietijos gynybai bus skirta 100 mlrd. eurų. Vokietija galiausiai skirs tuos nelemtus...

Verslas PliusAurimas Perednis, laida „Iš esmės“

Po kilusio triukšmo dėl „Ignitis“ keičiamų planų pateko į keistą situaciją: už du objektus Vilniaus mieste – skirtingas antkainis (1)

Valstybėje kilo triukšmas dėl „Ignitis“ keičiamų planų daliai klientų. Pasigirdo kritikos...

Karas Ukrainoje. Ukraina po Putino pasisakymo: kaukės nusimestos ekspertas aiškino, kaip Rusija pasirenka datas masinėms atakoms (2)

Ukrainos prezidento kanceliarijos vadovo patarėjas Michailas Podoliakas pakomentavo Rusijos...

SuTaupyk

Internautai eina iš proto dėl eglės Molėtuose: auksarankė kūrėja pričiupo Grinčą (2)

Galime būti ramūs, kad šiemet Grinčas Kalėdų nepavogs – pasirodo, jis rimtai įstrigo...

Pranešama, kad įširdęs Cristiano Ronaldo pagrasino palikti Portugalijos rinktinę

Pastaruoju metu įvairių apkalbų ir gandų epicentre nuolat atsidurianti Portugalijos futbolo...

Roma Macijauskaitė

Ryžosi eksperimentui – trims savaitėms atsisakė miltų bei cukraus: papasakojo, kaip viskas vyko, ir kiek svorio neteko (1)

Įvairius mokymus gero maisto studijoje „Good Food Studio“ rengianti virtuvės šefė ir mitybos...

Pats laikas pasitikrinti, ar kalėdinę eglutę ir namus papuošėte tinkamai: galėjote pasirinkti dvi kryptis vaidilė pataria, kaip išlaikyti tradicijas

Kaip rodo prekybos tinklo „ Maxima “ užsakymu atlikta apklausa, namuose šventines dekoracijas...

Interesų deklaracijoje paminėta ne viskas: Garbačiauskaitę-Budrienę ir valdančiųjų paskirtą LRT tarybos narį sieja ryšys Bilotaitės vadovaujama ministerija turės priimti svarbų sprendimą

Delfi surinkti duomenys rodo, kad Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos generalinė direktorė...

Astrauskaitė atleista iš darbo Vilniaus mokykloje, direktorė jai siūlo grįžti (14)

Riaušių prie Seimo organizavimu kaltinama Astra Genovaitė Astrauskaitė atleista iš darbo...

Turtingiems asmenims – daugiau VMI priežiūros

Valstybinė mokesčių inspekcija ( VMI ) informuoja, jog Didžiųjų mokesčių mokėtojų (DMM)...