Tokiai darbo santykių tvarkai jau pritarė Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas (SRDK), tačiau ją dar galima pataisyti per balsavimą plenariniame posėdyje.

Pagal šiuo metu galiojantį Darbo kodeksą (DK), nėščiųjų atleisti iš darbo negalima jokiais pagrindais. Net jeigu moteris dirba pagal terminuotą sutartį, kuri jos nėštumo laikotarpiu pasibaigia.

„Jau yra susiformavusi teismų praktika ir socialinių garantijų prasme atleidimo data turi būti perkeliama kol pasibaigs vaiko priežiūros atostogos“, – DELFI paaiškino darbo teisės ekspertas, advokatas Nerijus Kasiliauskas.

Savo ruožtu asmenys, auginantys vaikus iki 3 metų, iš darbo negali būti atleidžiami darbdavio iniciatyva kai nėra darbuotojo kaltės.

„Kitaip tariant, jų darbo vieta turi būti saugoma 3 metus, nebent jie padarytų drausmės pažeidimų. Tada darbdavys dėl jų kaltės galėtų atleisti“, – pastebėjo N. Kasiliauskas.

Vietą saugos tik 4 mėnesius

N. Kasiliauskas teigė, kad jo supratimu, ne visi SRDK nariai susigaudė kam išties pritarė penktadienį vykusiame posėdyje.

Painiava atsirado dėl to, kad naujojo DK projekte yra atsiradęs naujas atleidimo iš darbo pagrindas, tai – atleidimas darbdavio valia, kai išmokama 6 mėnesių išeitinė išmoka, darbuotoją įspėjus prieš 3 dienas.

Į posėdį susirinkę Seimo nariai diskutavo apie tai, kiek laiko turi būti saugoma vaiką auginančio žmogaus darbo vieta.

„Pirminiame variante buvo nurodyta, kad darbo vietą reikia saugoti tik 4 mėnesius. Po to nuspręsta, kad vis dėlto saugos 3 metus. Tačiau praleista nuostata, kad atleisti darbuotoją, auginantį vaiką iki 3 metų, darbdavio valia yra nedraudžiama“, – pasakojo N. Kasiliauskas.

Kitaip tariant, darbdavys praėjus 4 mėnesiams savo valia gali atleisti vaiką auginantį žmogų išmokėdamas jam 6 mėnesių išeitinę.

Vis dėlto, panašu, kad Seimo narys Mečislovas Zasčiurinskas pastebėjo šią spragą ir jau yra pateikęs pasiūlymą, kad darbo vieta būtų saugoma 3 metus. Jai Seimas gali pritarti dėl DK balsuodamas plenariniame posėdyje.

Baigėsi sutartis ir viso gero

N. Kasiliauskas paaiškino, kad naujajame DK blogėja ir vaiko besilaukiančių moterų darbo sąlygos.

Jas iš darbo bus galima atleisti tuo atveju, jei sudaryta terminuota darbo sutartis baigiasi nėštumo laikotarpiu.

Kai pasibaigia, tai tą dieną galima nutraukti, nepaisant to, kad ji yra nėščia“, – sakė N. Kasiliauskas.

Tai, pašnekovo manymu, moteris, kurios ir taip dažnai susiduria su spaudimu neturėti vaikų, gali dar labiau atgrasyti nuo motinystės.

„Taip, deja, šios nuostatos liko. Tai lėmė komiteto pirmininkės (Kristinos Miškinienės – DELFI) balsas“, – sakė SRDK pirmininko pavaduotojas Rimantas Jonas Dagys.

Seimo narys sakė, kad jo supratimu, tai visiškai kertasi su viešais teiginiais, kad socialinis modelis sustiprins šeimos galimybes auginti vaikus.

„Pats balsavau prieš. Tikiuosi, kad Seimo salėje šioms nuostatoms bus pasipriešinta“, – sakė konservatorius.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (2514)