Ją pirmieji gautų Baltarusijai priklausančios Druskininkų sanatorijos „Belorus“, kuriai pritaikytos ES sankcijos, darbuotojai.

Už tokias Garantijų darbuotojams jų darbdaviui tapus nemokiam ir ilgalaikio darbo išmokų įstatymo pataisas antradienį balsavo 102 parlamentarai, o susilaikė 11. Galutinai dėl pataisų Seimas apsispręs ketvirtadienį.

Į išmoką galėtų pretenduoti tik tie „Belorus“ darbuotojai, kurie į darbą buvo priimti iki 2020 metų gruodžio 31-osios ir atleisti ne anksčiau kaip 2021 metų sausio 1-ąją.

Ši išmoka atleistiems „Belorus“ darbuotojams būtų išmokamos ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo jų atleidimo dienos.

Tokios paramos galėtų tikėtis tik šiais metais darbą sanatorijoje palikę „Belorus“ darbuotojai. Ją gautų tiek darbdavio iniciatyva atleisti, tiek patys darbą įmonėse, kurioms bus taikomos ES sankcijos, palikę žmonės, tiek nutraukę darbo sutartį šalių susitarimu.

Sankcijų taikymo išmoka būtų 77,58 proc. dviejų darbuotojo vidutinių darbo užmokesčių dydžio, bet ne daugiau kaip 2890 eurai, arba dviejų vidutinių šalies darbo užmokesčių dydžio.

Darbuotojams, kurie įmonėje nebus išdirbę 12 mėnesių, išmoka sieks jų pajamų vidurkį, bet ne daugiau kaip 2890 eurų.

Tokia išmoka būtų mokama iš Ilgalaikio darbo išmokų fondo.

Šią išmoką tektų grąžinti, jeigu po jos paskyrimo būtų nustatyta, kad tarp valstybės paramos gavėjo ir „Belorus“ sanatorijos per tris mėnesius po atleidimo buvo sudaryta nauja darbo sutartis.

Seimas ketina uždrausti remti sankcijuotas įmones

Taip pat Seimas ketina uždrausti remti įmones, kurioms bus pritaikytos sankcijos, – jos negautų įdarbinimo paramos, lėšų darbo vietoms steigti ar įdarbinimui pagal pameistrystės sutartį.

Seimas antradienį po svarstymo pritarė tokioms Užimtumo įstatymo pataisoms. Už balsavo 85 parlamentarai, prieš – vienas, o susilaikė 29. Galutinai dėl pataisų Seimas apsispręs ketvirtadienį.

Per pataisų svarstymą konservatorius Audrius Petrošius pareiškė, jog susidariusi situacija rodo, kad yra „savotiška bausmė savo šalyje turėti tiesiogiai Baltarusijos režimo valdomą įstaigą“.

Mišriai Seimo narių grupei priklausančio Vytautas Bako teigimu, ES netaiko sankcijų Lietuvos piliečiams. Anot jo, yra netinkamas „bandymas sukabinti sankcijas su žmonėmis“, kurie niekaip nepažeidė tarptautinės teisės, todėl jais Lietuva turi rūpintus.

Seimas nepritarė kelių Seimo narių siūlymui palikti subsidijas už prastovas jų mokėjimo išimtis paliekant nustatyti Vyriausybei. Už tai balsavo 51 parlamentaras, prieš – 44, o susilaikė 21.

Po šio balsavimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto vadovas Laurynas Kasčiūnas pareiškė, kad tokiais siūlymais buvo bandoma sukurti landą ES sankcijų politikoje.

Subsidijų už prastovas mokėjimas „Belorus“ nutrauktas, ES įvedus sankcijas Baltarusijos prezidento administracijoje veikiančiai Vyriausiajai ūkio valdybai, kuriai priklauso sanatorija.

„Belorus“ sanatorijos atvejis yra pirmasis Lietuvos istorijoje, kai šalyje veikiančiai įmonei pritaikomos tarptautinės sankcijos.

Šaltinis
Temos
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (14)