aA
Parlamentarai ketvirtadienį priėmė Pensijų sistemos reformos įstatymo pataisas, kurios lems, jog 2009 ir 2010 m. įmokos į privačius pensijų fondus sieks ne 5,5 proc., kaip buvo nustatyta anksčiau, o 3 proc.
© Corbis
Šalies prezidentas Valdas Adamkus pensijų įmokų sumažinimui paskelbė veto, tačiau valdantieji sugebėjo mobilizuotis ir šalies vadovo nuomonė liko neišgirsta.

Už tai, kad prezidento veto būtų atmestas, balsavo 85 parlamentarai, 20 buvo prieš, o 10 Seimo narių balsuodami susilaikė.

Priėmę šį teisės aktą valdantieji tikisi papildomai išlošti 600 mln. Lt, šiais pinigais norima užkaišyti „Sodros“ biudžeto skyles. Tuo tarpu prezidento patarėjas ekonomikos klausimais Ramūnas Vilpišauskas sako, jog „Sodros“ biudžeto problemos neišnyksta, nes ateityje šias lėšas valstybei gali tekti grąžinti.

„Reikia konstatuoti, kad pensijų reforma buvo pristabdyta. Tačiau žinant, jog dabartinė „Sodros“ biudžeto problemos kilo smarkiai padidinus jos išlaidas, taip pat dėl anksčiau priimtų sprendimų, kuriuos reikėjo atitaisyti (turiu galvoja nepriemokas dirbantiems pensininkams), labai gali būti, kad po kelių metų pasikartos panaši situacija. Galvojant konstruktyviai, reikia svarstyti, kaip sukurti rezervą“, - žurnalistams sakė R. Vilpišauskas ir pridūrė, kad teisinis pagrindas kreiptis į Konstitucinį Teismą yra.

Teismais gąsdina ir opozicija

Svarstant, ar pritarti šalies vadovo veto, ar priimti įstatymą be pakeitimų, Seimo nariai pasidalijo į dvi stovyklas. Opozicija, išskyrus socialdemokratą Algirdą Sysą ir „darbietį“ Kęstutį Daukšį, įtikinėjo, jog sumažinus įnašus į privačius pensijų fondus bus pažeisti apie 1 milijono šalies piliečių teisėti lūkesčiai, mat pasirašydami pensijų kaupimo sutartis jie tikėjosi, kad įnašai bus didesni.

„Tai liečia apie milijoną žmonių, praktiškai trečdalį Lietuvos gyventojų. Šiuo metu yra pasirašyta 957 500 sutarčių, todėl kai priiminėjame įstatymus ir galvojame apie reformas turėtume pagalvoti apie tų žmonių lūkesčius ir kaip tai paveiks Lietuvos gyventojus“, - plenariniame posėdyje kalbėjo Darbo partijos frakcijos narys Vytautas Gapšys.

Pasak jo, valdžia turi atkreipti dėmesį, jog žmonės, pasirašę pensijų kaupimo sutartis privačiuose fonduose, įkliūva tarsi į spąstus, nes nėra mechanizmo šias sutartis nutraukti, nepaisant fakto, kad sąlygos pasikeitė. V. Gapšys sako manąs, jog piliečių skundai pasieks Konstitucinį Teismą, o jau tuomet Seimas turės spręsti ne, kaip subalansuoti „Sodros“ biudžetą, o kaip kompensuoti praradimus.

„Pažvelkime į ilgojo laikotarpio perspektyvą, Lietuva sensta, tai yra demografiniai rodikliai, kurie tokius dalykus rodo“, - piktinosi „darbietis“.

Jam pritarė ir buvusi socialinės apsaugos ministrė Vilija Blinkevičiūtė. Jos teigimu, negalima tiesiog imti ir nuspręsti, jog viduryje žaidimo keičiamos jo taisyklės. Socialdemokratė aiškino, kad pensijų kaupimas privačiuose fonduose yra ilgalaikis procesas, tad rezultatai gali būti matomi tik po 15, 20 arba 30 m. „Negriaukim visos sistemos”, - reikalavo politikė.

Svarbiau esami ar būsimi pensininkai?

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos seniūnas Jurgis Razma pripažino, kad privačiuose fonduose pensijas kaupiantys gyventojai išties turi teisėtą lūkestį, nes matydami buvusį įstatymą matė konkrečius įnašų dydžius ir planavo savo ateitį. Tačiau, pasak politiko, svarbu yra ir esamų pensininkų lūkesčiai bei problemos.

„Jeigu mes nesumažinam „Sodros“ įmokų dalies pervedimų privačius pensijų fondus, labai apsunkinam „Sodros“ biudžeto būklę ir apsunkinam gyvenimą pagrindinei pensininkų daliai“, - sakė J. Razma.

Konservatoriaus-krikdemo teigimu, iš tiesų dar reiktų išsiaiškinti, kiek gyventojų išties yra patenkinti tuo, kad pensiją kaupia ir privačiuose fonduose, o ne tik ‚Sodroje“: „Ne vienas ten atsidūrė perdėtų buvusios Vyriausybės ir saldžių buvusios ministrės V. Blinkevičiūtės šnekų dėka. Buvo sukurti perdėtai optimistiniai lūkesčiai“.

K.Daukšys ir A.Sysas – palaikė valdančiuosius

Tačiau žodžių mūšyje kai kurie opozicinių partijų atstovai ėmėsi palaikyti valdančiuosius. Darbo partijos frakcijos narys K. Daukšys posėdyje kalbėjo, kad supranta Andriaus Kubiliaus Vyriausybės logiką, nes ekonominės krizės laikotarpiu būtina pasiekti, kad pinigai „suktųsi“ Lietuvoje, o ne būtų investuojami užsienyje.

„Jeigu pripažįstam, kad Lietuvoje yra ekonominė krizė, jeigu pripažįstam, kad Lietuvoje trūksta pinigų, tai pervesdami pinigus iš „Sodros“ į kitus pensijų fondus, mes turim pripažinti, kad tie pinigai išvažiuoja iš šalies ir yra naudojami kitų šalių ekonomikos gyventi“, - sakė K. Daukšys.

Socialdemokratas A. Sysas pasipiktino, kad prezidento veto reiškia šalies vadovo norą, jog viešųjų ryšių požiūriu blogiau atrodytų Seimas. Politiko tvirtinimu, jeigu šalies vadovo veto nebus atmestas, tuomet reikės mąstyti, iš kur paimti lėšų subalansuoti ‚Sodros“ biudžetą. Be to, pasak A. Syso, pensiniai fondai kiekvieną dieną praranda savo vertę, o įmokų sumažinimas planuojamas tik dvejiems metams – ne visam laikui.

Prezidento V. Adamkaus nuomone, sprendimas sumažinti pensijų kaupimo bendrovėms pervedamos valstybinio socialinio draudimo pensijų įmokos dydį yra tiesioginių valstybės įsipareigojimų nevykdymas.

„Asmenys, apsisprendę dalį valstybinio socialinio draudimo įmokos kaupti privačiuose pensijų kaupimo fonduose, turi teisę ir teisėtą lūkestį reikalauti, kad valstybės prisiimtas įsipareigojimas pervesti nustatyto dydžio įmokas būtų vykdomas arba dėl pasikeitusio teisinio reguliavimo jiems būtų kompensuojami susidarę praradimai“, - rašoma V. Adamkaus dekrete, kuriuo buvo vetuojamas Seimo spendimas.

Anksčiau Pensijų fondų valdytojai teigė, kad siūlymas sumažinti įmokos dalį yra valstybės įsipareigojimų savo piliečiams nevykdymas.

Naujoji valdžia, sumažindama pervedimų dalį, planavo bent iš dalies sumažinti „Sodros” biudžeto deficitą. Planuojama, kad kitąmet jis sudarys 1,2 mlrd. Lt.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Seimas spręs dėl statybininko kortelės įteisinimo (8)

Seimas svarstys, ar Lietuvoje įdiegti privalomą statybininko tapatybės kortelę. Šiuo...

Bankus ramybėje palikęs Seimas ruošiasi apmokestinti prekybos tinklus papildyta (59)

Seimo teisininkai įspėja, kad tiek finansų rinkos dalyvių mokestis, tiek stambios prekybos...

Seimas svarstys kitų metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto projektą

Seimas pritarė svarstyti kitų metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo ( PSDF ) biudžeto...

„Revolut“ pradėjo klientų sąskaitų perkėlimą: pasislėpti nuo VMI ir antstolių – nebeįmanoma (221)

Panašu, kad lietuviams, kurie naudojasi bankines paslaugas teikiančia įmone „ Revolut “ ir taip...

„Nevelmei“ – bauda už nesaugią dantų pastą (2)

Alytaus dantų gydymo reikmenų prekybos įmonė „ Nevelmė “ nubausta už nesaugios dantų...

Top naujienos

Gaisro metu Alytuje kritęs zuikis atiduotas tyrimams: pirmos žinios iš veterinarų baugina meras: jei tai bus patvirtina, liūdna ne tas žodis (336)

Spalio 18 dieną, t.y. trečiąją milžiniško padangų perdirbimo gamyklos gaisro dieną, Alytaus...

Navickienė: šis balsavimas parodė, kad vienam agrooligarchui ir jo kombainui pasibaigė dyzelis (313)

Seime renkami parašai siekiant inicijuoti pirmalaikius Seimo rinkimus pavasarį. Prie iniciatorių...

JK parlamentarai atmetė Johnsono siūlytą „Brexit“ vykdymo planą (59)

Borisas Johnsonas antradienį pagaliau turėjo progą parlamentui pateikti savo „Brexit“...

Maslobojevas pirmoje pasaulio kikbokso čempionato kovoje pasiuntė varžovą į nokautą (58)

Įspūdinga pergale WAKO pasaulio kikbokso čempionatą Sarajeve, Bosnijoje ir Hercegovinoje, pradėjo...

Šiluma pradeda „galvoti“ apie pasitraukimą iš Lietuvos (10)

Šiąnakt per Lietuvą nusidrieks debesų juosta, bet žymesnio lietaus nesulauksime. Rimstant...

Turintiems didelį darbo stažą – gera žinia iš Seimo (50)

Seimas spręs, ar ne mažesnį kaip 40 metų darbo stažą turintys šalies gyventojau galėtų...

BMW skrydis Vilniuje: rėžėsi į stulpą, jį nulaužė ir apsivertė papildyta (45)

Vėlų antradienio vakarą Vilniuje įvyko avarija. Pirminiais duomenimis, susidūrė du...

Daug ir naudingai žaidęs Kalnietis su „Lokomotiv“ pralaimėjo Belgrade

Belgrado „Partizan“ (4-0) ir toliau žygiuoja Europos taurės varžybose be pralaimėjimų....

Mokslų daktarė įvardijo maisto produktus, kurie stiprina imuninę sistemą, saugo nuo vėžio ir didina vyrų vaisingumą (80)

Pastaruoju metu selenas sulaukia vis daugiau dėmesio. Ir nieko keisto, nes jis yra vienas iš...