SEB banko valdybos narė, Mažmeninės bankininkystės tarnybos vadovė Eglė Dovbyšienė pastebi, kad šis skaičius išliko toks pats kaip ir metų pradžioje atlikus tokį tyrimą. Vienas iš keturių (26 proc.) respondentų yra neapsisprendęs, nori ar nenori kurti nuosavą verslą.

Nuostatoms turi įtakos ekonomikos prognozės

Prieš dvejus metus Lietuvoje planuojančiųjų kurti verslą buvo 36 procentai. Šių metų pradžioje būsimų verslininkų sumažėjo iki 18 proc., o šiuo metu jų skaičius beveik nepakito (19 proc.). Tyrimai Latvijoje ir Estijoje parodė, kad startuoti versle norinčių žmonių skaičius šiose valstybėse mažėja – Latvijoje nuo 27 iki 24 proc., Estijoje – nuo 20 iki 17 procentų.

„Pernai Lietuvos ekonomika patyrė itin didelės infliacijos šoką, kuris žmonių atmintyje išliks dar kurį laiką. Optimizmą slopina ir nesibaigiantis Rusijos karas prieš Ukrainą. Vis dar didėjančios palūkanų normos, artėjantis šildymo sezonas ir prognozuojamas sezoninis energijos kainų augimas žmones skatina atsargiau vertinti ir planuoti ateitį. Šiuo metu, kai vis dar tvyro daug neapibrėžtumo, žmonės yra linkę rinktis stabilumą ir saugumą, todėl yra atsargesni ir mažiau drįsta pradėti nuosavą verslą“, – Baltijos šalyse vyraujančias verslumo tendencijas komentavo E. Dovbyšienė.

Kita vertus, SEB banko ekonomistų rugpjūtį pateiktos prognozės leidžia tikėtis, kad vartojimas šalyje atsigaus dėl sparčiau, negu laukta, mažėjančios infliacijos ir atsigavusio realiųjų pajamų augimo. Ekonomistai prognozuoja, kad šiemet Lietuvos BVP trauksis 0,2 proc., o kitąmet dėl sumažintos 2024 metų euro zonos BVP prognozės augs iki 1,8 procento. Akivaizdu, kad ekonomikos rodikliai daro įtaką gyventojų lūkesčiams, t. y. atšaldo norą nerti į verslą, nurodoma pranešime žiniasklaidai.

Įvairūs ekonomikos ciklai – vertinga patirtis

Pasak SEB banko, paprastai pradėti ir įsibėgėti kuriant verslą prireikia ne vienų metų, o įvairūs ekonomikos ciklai suteikia verslininkams skirtingos ir savaip vertingos patirties.

„Svarbiausi varikliai verslo veiklos startui yra pasitikėjimas, noras žinoti daugiau ir mokytis. Būtent šios nuostatos skatina gebėjimą įžvelgti galimybes ir jomis pasinaudoti. Informacijos prieinamumas dar niekada nebuvo toks didelis kaip šiandien. O žinios ir patirtis leidžia lengviau perprasti administracinius ir biurokratinius procesus, taip pat atrasti palankias finansavimo sąlygas, praktinę paramą“, – teigė E. Dovbyšienė.

SEB banko iniciatyva atliktas tyrimas parodė, kad, kalbant apie verslo pradžią, 38 proc. žmonių nurodė, jog labiausiai reikia galimybės įgyti papildomų žinių ir įgūdžių. Kone trečdalis (27 proc.) respondentų pripažino, kad labiausiai praverstų praktinė parama, pavyzdžiui, registruojant įmonę. Kas antras (50 proc.) tyrimo dalyvių teigė, kad verslo startui labiausiai reikėtų finansinės paramos ir palankių finansavimo sąlygų.

SEB banko užsakymu šių metų rugpjūčio mėnesį tyrimą Baltijos šalyse atliko bendrovė „Norstat“. Apklausoje dalyvavo 1 tūkst. 18–74 metų Lietuvos gyventojų.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją