aA
SEB grupės ekonomistai pablogino euro zonos plėtros šiais metais tempo prognozę nuo 1,9 iki 1,6 proc. Lėčiau šiemet turėtų augti ir tokios Baltijos šalims svarbios rinkos, kaip JAV, Švedija, Lenkija ar Kinija.
© DELFI / Orestas Gurevičius

Analitikų teigimu, panašu, kad praėjusių metų pabaigos sumaištis finansų rinkose ir prastėję ekonominiai rodikliai privertė centrinius bankų atstovus atsargiau galvoti apie galimą palūkanų didinimą šiemet. Tikėtina, kad 2019 metais Federalinis atsargų bankas (FED) bazinę palūkanų normą veikiausiai didins tik vieną kartą, o Europos centrinis bankas (ECB) pakels tik palūkanų, mokamų už komercinių bankų centriniame banke laikomus indėlius, normą.

Lėtesnė, negu buvo prognozuota anksčiau, didžiausių šalių ekonomikos plėtra lėmė ir truputį apkarpytas Baltijos šalių ekonomikos augimo prognozes. Lietuvos BVP augimo 2019 metais prognozė sumažinta nuo 3 iki 2,9 proc. ir nuo 2,6 iki 2,4 proc. kitąmet.

Didžiausią teigiamą įtaką ekonomikos augimui šiemet ir toliau darys vidaus vartojimas ir investicijos. Prognozuojama, kad Latvijos ekonomika 2019 metais augs 3,5 proc., o Estijos - 2,8 proc. Šias ir kitas prognozes atskleidė antradienį Stokholme SEB grupės ekonomistų paskelbta pasaulio ekonomikos apžvalga „Nordic Outlook“.

Kaip rašoma SEB pranešime, praėjusių metų euro zonos ekonominiai rodikliai išties nuvylė. Tikėtina, kad ekonomika 2018 metais paaugo 1,9 proc. Lėtesnę, negu tikėtasi, plėtrą labiausiai lėmė prastesnis grynasis eksportas. Kai kurie lėtesnio augimo veiksniai buvo ir vienkartiniai (automobilių gamybos smukimas dėl naujų taršos emisijų testų standartų įvedimo, prastesnis žemės ūkio kultūrų derlius dėl sausos vasaros ir t. t.). Vis dėlto SEB grupės ekonomistai nesitiki, kad ekonomikos augimas šiemet vėl didės: priešingai, tikimasi, kad euro zonos ekonomika augs 1,6 proc., kitąmet - 1,7 proc. Tai 0,3 ir 0,1 proc. mažiau, negu prognozuota anksčiau. Ekonomikos augimą pristabdys ir mažesnės paklausos veiksniai, ir kai kuriose šalyse vis labiau plėtrą stabdantys pasiūlos veiksniai, kaip darbuotojų trūkumas. Pavyzdžiui, Vokietijoje nedarbas siekia vos 3,3 proc. Kita vertus, mažėjantis nedarbas euro zonoje daro teigiamą įtaką vidutinio darbo užmokesčio augimui - per metus darbo užmokestis yra padidėjęs maždaug 2,5 proc. Vidutinė metinė infliacija regione ir toliau nebaugina - šiemet dėl mažesnių energetinių išteklių kainų ji tebus 1,1 proc.

Lėtesnis tikėtinas euro zonos ekonomikos augimas ir gana stabili grynoji infliacija lemia, kad ECB veikiausiai neskubės didinti palūkanų normų. SEB ekonomistai prognozuoja, kad šiemet ECB padidins tik palūkanų už komercinius indėlius, laikomus centriniame banke, normą nuo dabartinių -0,4 proc. iki -0,25 proc. Kitąmet bazinė palūkanų norma būtų didinama tik vieną kartą. Euro ir JAV dolerio santykio prognozė lieka nepakeista: analitikai tikisi, kad 2019 metų pabaigoje vienas euras kainuos 1,18 JAV dolerio.

Labai neaiškus ir toliau yra Jungtinės Karalystės pasitraukimo iš Europos Sąjungos scenarijus. Tačiau vis didėja tikimybė, kad kovo 29 dieną „Brexitas“ paprasčiausiai neįvyks. Kita vertus, abi pusės vis labiau ruošiasi kietojo „Brexito“ scenarijaus galimybei, o tą daryti būtina, kad žala ir Jungtinei Karalystei, ir ES tuo atveju būtų mažesnė.

SEB grupės ekonomistai teigia, kad JAV ūkio plėtra po labai sėkmingų 2018 metų, kai BVP padidėjo beveik 3 proc., ims laipsniškai lėtėti 2019-2020 metais. Šiemet tikimasi 2,4 proc., o 2020 metais - 1,7 proc. ūkio plėtros. Namų ūkių vartojimas dėl mažėjančio nedarbo ir sparčiau didėjančių gyventojų pajamų pastaruoju metu augo įspūdingai. Beje, gyventojų lūkesčiai ir toliau yra beveik rekordiniai. Palanku tai, kad šalyje pastaruoju metu didėja ir darbo jėgos užimtumas, t. y. vis daugiau žmonių įtraukiama į darbo rinką, o galimybių didėti užimtųjų skaičiui vis dar yra. Dėl palankių darbo rinkos sąlygų sparčiau auga ir vidutinis darbo užmokestis - jis per metus padidėjo 3,2 procento. Infliacija, apskaičiuojama taikant vartotojų kainų indeksą, yra beveik 2 procentai. Praėjusiais metais JAV įvesti muitų tarifai tam tikroms importuojamoms prekėms beveik neturėjo įtakos infliacijai, nes įmonės dėl didesnių muitų nesiryžo didinti kainų, tad tiesiog mažėjo jų pelnas.

Įtampa dėl galimų tolesnių tarptautinės prekybos suvaržymų bent laikinai nurimo. Apskritai kol kas įvesti muitų tarifai ir didesnių užsienio prekybos suvaržymų grėsmė didelės įtakos investicijoms JAV nepadarė. Gamybos pajėgumų panaudojama beveik 80 procentų. Toks rezultatas skatina įmones investuoti. Tiesa, pastaruoju metu kritusi žaliavinės naftos kaina darys neigiamą įtaką investicijoms į energetikos sektorių.

Pastarųjų savaičių FED vadovų komentarai privertė nuo dviejų iki vieno sumažinti bazinės palūkanų normos keitimo skaičių šiais metais. SEB grupės analitikai prognozuoja, kad 2019 metais FED padidins bazinę palūkanų normą tik vieną kartą nuo 2,5 iki 2,75 proc. Centrinio banko vadovai gruodį sumažino neutralios palūkanų normos (tokios, kuri nei skatina, nei stabdo ekonomiką) įvertį iki 2,8 proc., todėl sparčiau, negu tikimės, palūkanos būtų keliamos tik tada, jeigu ekonominiai rodikliai viršytų prognozę.

Rusijos ekonomika praėjusiais metais paaugo maždaug 1,6 proc., lėčiau negu euro zonos ar JAV ekonomika. Didžiausią teigiamą įtaką ūkio plėtrai darė didėjusi pramonės gamyba ir geresni žemės ūkio sektoriaus rezultatai. Šiemet SEB ekonomistai tikisi 1,6 proc. BVP augimo, kitąmet - 2 procentų. Beje, SEB grupė prognozuoja, kad šiemet vidutinė „Brent“ naftos kaina bus 65 JAV doleriai už barelį, arba 7 JAV doleriais mažesnė negu 2018 metais.

Perrinktas šalies prezidentas Vladimiras Putinas pažadėjo paspartinti šalies ūkio plėtrą, kuri lieka vangi ne tik dėl sankcijų, bet ir dėl apskritai mažų investicijų, menko darbo našumo didėjimo ir besitraukiančios darbo rinkos. Norint daugiau finansuoti spartesnės plėtros priemones, nuo šių metų padidintas PVM mokestis nuo 18 iki 20 procentų. Kad ne taip smarkiai mažėtų darbuotojų skaičius, nuspręsta padidinti pensinį amžių. Tačiau šalyje, kurios 60 proc. eksporto sudaro energetiniai ištekliai, o svarbiausiuose sektoriuose didelę įtaką turi valstybės kapitalas, tikėtis proveržio labai sudėtinga.

„Praėję 2018 metai Lietuvai buvo dar vieni sėkmingi augimo metai, kai BVP didėjo 3,4 procento. Augimas būtų buvęs dar spartesnis, jeigu ne sudėtingi metai grūdų augintojams. Prognozuojame, kad šiemet ekonomika turėtų augti 2,9 proc., o kitąmet - 2,4 proc., tad tai būtų nuoseklus, o ne drastiškas lėtėjimas. Didžiausią neigiamą įtaką prognozuojamai ūkio plėtrai trumpuoju laikotarpiu sukeltų kietojo „Brexito“ scenarijaus padariniai ir spartesnis, negu tikimės, euro zonos ekonomikos lėtėjimas. Kita vertus, labai svarbu, kad lėtesnio augimo prognozės nepaskatintų mažesnio valdžios ir verslo dėmesio toms investicijoms ir pokyčiams, kurie duotų ilgalaikės naudos mūsų šalies gyventojų gerovei. Lietuvoje infliacijos ir darbo užmokesčio prognozės nekeičiamos: tikimės, kad vidutinė metinė infliacija šiemet bus 2,5 proc., o vidutinis darbo užmokestis šalyje augs 7 proc. Beje, dvejus pastaruosius metus Latvijos ir Estijos ekonomikos augo sparčiau negu Lietuvos. Tik svarbu pabrėžti tai, kad ten daug didesnę įtaką plėtrai darė statybų sektoriaus augimas“, - sakė SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas.

SEB bankas Lietuvos ekonomikos prognozes oficialiai atnaujina kas ketvirtį, kai skelbia SEB grupės ekonomistų rengiamą „Nordic Outlook“ apžvalgą. Išsamiau Lietuvos makroekonomikos prognozės bus pristatytos vasario pradžioje išeisiančiame leidinyje „Lietuvos makroekonomikos apžvalga“.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Jautrus brolystės su Latvija klausimas: istorija mena ne vieną kartėlį ir susitaikymą (7)

Broliai ar konkurentai – paskutiniu metu dažniausiai skambėjęs klausimas apie Lietuvos ir...

JAV paskelbė sankcijų Venesuelos valstybiniam bankui ir jo padaliniams (5)

Jungtinės Valstijos penktadienį paskelbė sankcijų svarbiam Venesuelos bankui BANDES ir keturiems...

Italija ir Kinija pasirašė memorandumą dėl naujojo „Šilko kelio“ projekto (4)

Italija šeštadienį pasirašė su Kinija „neprivalomą“ protokolą dėl dalyvavimo...

Planuojama Trakų Vokės dvaro renovacija, pradedamas tvarkyti parkas (6)

Vilniuje planuojama renovuoti Trakų Vokės dvaro sodybą, o šalia esantis parkas jau pradedamas...

Niekas net nepastebėjo, kaip Šiauliai atsigavo: tai puikus miestas pavargusiems nuo sostinės nesąmonių (410)

Po krizės dėl emigracijos ir vidinės migracijos nukraujavęs Šiaulių miestas pastaraisiais...

Top naujienos

Ušackas - apie tai, ko trūksta kandidatams į prezidentus, tikrąjį darbą Rusijoje ir sudėtingus santykius su Grybauskaite (7)

Diplomatas, buvęs užsienio reikalų ministras Vygaudas Ušackas neslepia, kad jo patarimų...

Jautrus brolystės su Latvija klausimas: istorija mena ne vieną kartėlį ir susitaikymą (7)

Broliai ar konkurentai – paskutiniu metu dažniausiai skambėjęs klausimas apie Lietuvos ir...

Orai: savaitės pradžioje – permainos (2)

Pasidžiaugus pavasariška šiluma ir saule, jau nuo pirmadienio teks vėl prisiminti niūrius ir...

Nacistinėje Austrijoje motina paliko sūnų: rastuose laiškuose – neįtikėtina istorija (58)

Kai žydų tautybės motina jį paliko ir pabėgo į Jungtinę Karalystę, Kurtui tebuvo keturiolika....

Kelionių organizatoriai įvardijo Turkijos viešbučius, kuriuose rasite geriausią kainos ir kokybės santykį (77)

Poilsinės kelionės į Turkiją – vienas iš populiariausių šeimos atostogų pasirinkimų....

JAV parama Baltijos šalims toliau siutina Kremlių: Trumpo žodžius priskyrė ir Lietuvai (640)

„ JAV palieka Baltijos šalis“, „ Baltijos šalys nebemadingos“, – tokiomis ir panašiomis...

Dizainerė įrengė 12 kv. metrų butą maksimaliai patogiai: pavyko sutalpinti viską (193)

Kuo mažesnis būstas, tuo didesnis iššūkis jį įrengti taip, kad būtų patogu ir nieko...

Venesueloje pastebėtas Rusijos lėktuvas papildyta (183)

Rusijos vėliava pažymėtas lėktuvas sekmadienį buvo pastebėtas didžiausiame Venesuelos oro...