SEB banko grupės ekonomistai padidino euro zonos ekonomikos augimo 2017 metais prognozę iki 1,8 procento. Tokiu tempu regiono ūkis augo ir praėjusiais metais. Nors pasaulyje sparčiai didėja geopolitinis neapibrėžtumas, naujausi makroekonominiai duomenys rodo, kad vartotojai ir įmonės į šias grėsmes beveik nereaguoja. Tai atskleidė antradienį Stokholme paskelbta pasaulio ekonomikos apžvalga „Nordic Outlook".
Eurų rinkiniai
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Ekonominė padėtis pasaulyje tapo stabilesnė dėl padidėjusių naftos ir kitų žaliavų kainų, kurios lengvina nuo žaliavų priklausančių valstybių finansinę padėtį. Spartesnė negu 2016 metais ekonomikos plėtra šiemet laukia ir Lietuvos, o ją labiausiai skatins didesnės viešojo sektoriaus investicijos ir sparčiau augsiantis eksportas, rašoma pranešime spaudai.

Paskutinį praėjusių metų ketvirtį Lietuvos ekonomika išaugo 3 proc., o per visus praėjusius metus - 2,2 proc. Šiemet galima prognozuoti, kad išlaikius ne lėtesnę negu pernai pagrindinių eksporto partnerių ūkio plėtrą, Lietuvos ekonomika padidės 2,5 proc. 2017 metais sparčiau turėtų augti ir Latvijos, ir Estijos ekonomika - atitinkamai 3,5 ir 2,2 procento. Bet šis ekonomikos paspartėjimas Lietuvoje gali greitai vėl sulėtėti, jeigu įmonės sparčiau nedidins investicijų, viešasis sektorius liks užstrigęs praeityje, o švietimo sistemoje nebus sparčios pažangos", - sakė SEB banko Lietuvoje vyriausiasis analitikas Tadas Povilauskas.

Praėjusių metų pabaigos ir šių metų makroekonominiai rodikliai rodo, kad euro zonos ekonomika vėl auga sparčiau po apsnūdusio praėjusio metų vidurio, todėl galima tikėtis, kad euro zonos BVP šiais metais augs 1,8 proc., arba tiek pat kaip ir pernai. Namų ūkių vartojimo augimas šiemet šiek tiek sulėtės, tačiau sparčiau didės eksportas. Žinoma, didelę įtaką ekonomikos plėtrai darys tai, kaip kis investicijos, kurios labai priklauso nuo to, koks bus geopolitinis neapibrėžtumas. Visgi pramonės įmonės Europoje dirba naudodamos istoriškai didelę savo pajėgumų dalį, o žemos palūkanos turėtų skatinti įmones daugiau investuoti. Be to, daugelyje euro zonos šalių auga būsto kaina, tad didėja ir investicijos į nekilnojamojo turto rinką.

Europos Centrinis Bankas (ECB) šiais ir kitais metais nekeis dabartinių palūkanų normų. „Nordic Outlook" apžvalgoje teigiama, kad jau metų viduryje ECB vadovas veikiausiai paskelbs, kad centrinis bankas sumažins per mėnesį perkamų obligacijų mastą, o galiausiai 2018 metų viduryje išplėstinė turto pirkimo programa bus visiškai nutraukta. Infliacija euro zonoje jau vasario mėnesį bus didesnė negu 2 procentai (sausio mėnesį ji buvo 1,8 procento). Tai paskatins tokias šalis kaip Vokietija raginti ECB nutraukti skatinamąją pinigų politiką, juo labiau kad naujų obligacijų pirkimo antrinėje rinkoje ekonominė nauda jau yra maža, o obligacijų pasiūla menksta.

Donaldo Trampo (Donald Trump) išrinkimas JAV prezidentu ir jo pažadai mažinti mokesčius, mažėjantis bedarbių skaičius ir augančios nekilnojamojo turto bei akcijų kainos daro teigiamą įtaką JAV vartotojų nuotaikoms, kurios turėtų lemti ir spartesnį vartojimo augimą šalyje 2017 metais. Be to, didesnės žaliavų kainos, pradėjusi augti naftos gavyba ir palankesnės eksporto galimybės lemia geresnius įmonių lūkesčius. Pirmosios D. Trumpo savaitės prezidento poste nedžiugina tarptautinės prekybos plėtros šalininkų, nes šūkiu „Pirmiausia Amerika" paremta JAV prezidento politika perspėja apie galimą JAV dalyvavimą prekybos karuose. Tikėtina, kad jeigu bus imtasi anksčiau D. Trampo žadėtų trijų pagrindinės ekonomikos skatinimo priemonių (gyventojų ir verslo apmokestinimo mažinimo, viešojo sektoriaus optimizavimo ir investicijų į infrastruktūrą), rezultatai bus pastebėti tik po kelerių metų, todėl tiesioginės įtakos ekonomikai artimiausiu metu D. Trampo žadėta skatinimo programa nedarys.

`SEB grupės ekonomistai prognozuoja, kad šiemet FED (Federalinis rezervų bankas) didins bazinę palūkanų normą du, o 2018 metais tris kartus. Akivaizdu, kad JAV nedarbas ir infliacija yra arti FED užsibrėžtų tikslų - nedarbo lygis beveik siekia natūralų nedarbo lygį, o infliacija - arti 2 proc., todėl jeigu ekonomikos padėtis ir toliau stiprės, FED turės elgtis drąsiau ir ne tik kelti bazinę palūkanų normą, bet ir mažinti supirktų obligacijų portfelį.

Kinijos ekonomika šiais metais augs 6,6 proc., t. y. šiek tiek lėčiau negu praėjusiais metais. Šalyje tebedidėja su augančia paskolų kupra susijusi rizika, nes šalies ūkio plėtrą 2016 metais labiausiai skatino smarkus paskolų augimas. Tiesa, šiais metais Kinijos valdžia stengsis nedaryti svarbių reformų, nes paskutinį metų ketvirtį vyks kartą per penkerius metus šaukiamas Komunistų partijos suvažiavimas, kuriame ne tik bus išrinkti nauji asmenys į partijos valdžią, bet ir patvirtinta tolesnė šalies ekonomikos ir politikos strategija.

Rusijos ekonomika šiais metais augs 1 proc. dėl prognozuojamo spartesnio eksporto ir namų ūkių vartojimo. Praėjusių metų pabaigoje tarp OPEC priklausančių narių ir kitų svarbių naftą eksportuojančių valstybių pasiektas susitarimas dėl naftos gavybos sumažinimo pirmą 2017 metų pusmetį turėtų užtikrinti stabilią naftos 50-60 JAV dolerių kainą, o tai padėtų atsikvėpti Rusijos ekonomikai. Tiesa, Rusijoje ir toliau akivaizdus viešojo sektoriaus ir pačios ekonomikos struktūros reformų poreikis, jei šalis nori pasiekti spartesnį ūkio augimą.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Ar jau verta ruoštis ekonominei krizei? (52)

Labiausiai turime bijoti laikotarpių, kai nieko nebijome, sako ekonomistas Nerijus Mačiulis ,...

Bitkoino vertė peržengė 6 tūkst. dolerių ribą (8)

Kriptovaliutas sekančio tinklapio „CoinDesk“ duomenimis, bitkoino vertė penktadienį pirmą...

Grįžus investuotojų optimizmui dėl D. Trumpo mokesčių reformos, JAV akcijų indeksai kyla (1)

JAV akcijos penktadienio prekybos metu kilo, šoktelėjus technologijų ir bankų sektoriams bei...

Lenkijos banko atstovai atvyksta į Lietuvą: ar iškils naujas bankas? (42)

Vienas didžiausių Lenkijos komercinių bankų PKO, BNS žiniomis, aktyviai domisi galimybėmis...

Ministras: Rusijos ekonomikos atsigavimas trečiąjį ketvirtį sulėtėjo (2)

Rusijos ekonomikos atsigavimas po dvejus metus trukusios recesijos trečiąjį šių metų ketvirtį...

Top naujienos

Iškėlė versiją, kodėl dingo baikeris: viskas prasidėjo dar vasarą

Mįslingai dingusio baikerio Aivaro Kilkaus draugai ir artimieji surėmė pečius su policijos...

Sprendžiamas 17-os „Rimi“ ir „Iki“ parduotuvių likimas (40)

Konkurencijos tarybai leidus susijungti prekybos tinklams „Rimi“ ir „Iki“ , bendrovės...

Liberalų agonija: laikinuoju pirmininku patvirtino E. Gentvilą, bet ir dėl to skraidė žiežirbos (215)

Penktadienį susirinkusi Liberalų sąjūdžio valdyba priėmė pirmininko Remigijaus Šimašiaus...

Gyvai / Pirmasis testas išvykoje: „Chimki“ – „Žalgiris“ (50)

Kauno „Žalgirio“ krepšininkai siekia antrosios pergalės Eurolygoje. Penktadienį Šarūno...

Kada Vilniuje bus pastatytas tikras dangoraižis (39)

Augant gyventojų skaičiui Vilniuje ir miestui vis labiau plečiantis į pakraščius, kalbama, kad...

Ar jau verta ruoštis ekonominei krizei? (52)

Labiausiai turime bijoti laikotarpių, kai nieko nebijome, sako ekonomistas Nerijus Mačiulis ,...

Šiaulių arenos gimtadienyje – ir A. Šedžius: atvyko ne su žmona pildoma (17)

Penktadienio vakarą Šiauliuose skamba dainos ir sveikinimai. Dešimtmečio jubiliejų...

JAV būsto pardavimai netikėtai atsigavo

Nenaujų būstų pardavimai Jungtinėse Valstijose rugsėjį netikėtai atsigavo, nors...

Lietuvos atkūrimo šimtmečio proga dviračiu pervažiavo džiungles

Keliautojas Gediminas Vasiliauskas Lietuvos atkūrimo šimtmečio sukakties proga Amazonės džiungles...

V. Danauskienė. Į šipulius dūžtanti „Remigijaus legenda“ (201)

Ar dar prisimenate 2004-ųjų kovo 24-ąją? Paksogeite besikapanojanti Lietuva gauna tarsi šlapiu...