Lietuvos valdžia neketina kištis į dviejų didelių finansinių grupuočių - koncernų SBA ir "Status" jau pusmetį besitęsiančius nesutarimus ir tarpusavio santykių aiškinimąsi teismuose, kuris, analitikų teigimu, neigiamai veikia šalies kapitalo rinką ir gali atbaidyti užsienio investuotojus.
SBA priklauso didžiausia Lietuvos trikotažo bendrovė "Utenos trikotažas" bei viena baldų rinkos lyderių - bendrovė "Klaipėdos baldai".

Nesutarimai tarp SBA akcininkų kilo po to, kai praėjusių metų rugsėjį finansinės pramoninės grupės "Status" dukterinė įmonė "Status ir partneriai" įsigijo 34,39 proc. SBA akcijų. Šiuo metu koncerno akcijas, be "Status ir partnerių", dalijasi dar du akcininkai - Arūnas Martinkevičius (valdo 50,5 proc.) ir Rimas Varanauskas (15,11 proc.).

"Susidūrė dvi galingos ir ambicingos jėgos su gerais teisininkais ir kovoja dėl savo ekonominių interesų. Dabar Vertybinių popierių komisijos darbas - teisiškai ir prestižiškai viską išanalizuoti - esame išsiuntę užklausimus dėl informacijos, ir kitos savaitės pradžioje turėsime teisiškai motyvuotą savo nuomonę", - sakė Vertybinių popierių komisijos (VPK) pirmininkas Virgilijus Poderys.

V.Poderys pripažįsta, kad esminę įtaką šiuose ginčuose tarp akcininkų šiuo metu daro teismai, priimdami nutartis areštuoti akcijas ar apriboti naudojimosi jomis teisę ir panašiai.

Finansų maklerio įmonės "Jūsų tarpininkas" finansų analitiko Vytauto Plunksnio nuomone, šis SBA akcininkų konfliktas itin svarbus Lietuvos kapitalo rinkos plėtrai - jam pasibaigus turėtų paaiškėti, ar smulkieji akcininkai realiai gali apginti savo teises.

"Konfliktas tikrai nedidina užsienio investuotojų pasitikėjimo Lietuvos investicine aplinka. Ne vienas investuotojas turbūt pagalvoja, jog jam įsigijus akcijų, teks kovoti su kitais akcininkais, kurie tuo metu pakankamai pigiai gali parduoti nemažos vertės turtą kitiems asmenims", - teigė V.Plunksnis.

Kaip pavyzdį finansų analitikas nurodė SBA sprendimą praėjusių metų gruodį parduoti turimas (59 proc.) bendrovės "Klaipėdos baldų prekyba" akcijas įmonei "Bennet distributors".

" Užsienio investuotojams taip pat tikriausiai nesuprantama situacija, kaip tuo pačiu metu gali vykti keli akcininkų susirinkimai, išrenkantys skirtingus asmenis į valdybą, ir panašiai, ir jog nėra jokios rinkos priežiūros institucijų reakcijos", - sakė V.Plunksnis.

Vasario 24 dieną, nepaisant to, jog teismas buvo areštavęs visų koncerno akcininkų turimas akcijas, buvo surengti du SBA akcininkų susirinkimai ir priimti skirtingi sprendimai.

Akcininkų susirinkime, kuriame dalyvavo, bet nebalsavo "Status ir partneriai", buvo nutarta padidinti SBA įstatinį kapitalą. Kitame "Status ir partnerių" iniciatyva surengtame akcininkų susirinkime, kuriame nedalyvavo kiti du akcininkai - A.Martinkevičius ir R.Varanauskas, nutarta nedidinti koncerno įstatinio kapitalo bei išrinkti naują prezidentą bei valdybos pirmininką.

"SBA ir anksčiau neturėjo gero vardo kapitalo rinkoje - įmonės buvo perkamos taip, kad nereikėtų skelbti oficialiojo pasiūlymo supirkti likusias akcijas, o vėliau koncerno valdomos įmonės turėdavo garantuoti SBA paskolas bei skirti pinigų "Žalgiriui" (krepšinio komandai) remti", - kalbėjo "Jūsų tarpininko" finansų analitikas.

Pasak V.Plunksnio, SBA sprendimas beveik visą "Utenos trikotažo" 1999 metais uždirbtą pelną skirti dividendams mokėti faktiškai paralyžiavo prekybą šios bendrovės akcijomis. 1999 metais Utenos įmonė uždirbo 13,095 mln. litų grynojo pelno, o dividendams išmokėjo 11,63 mln. litų.

Tuo tarpu Laisvosios rinkos instituto teisės ekspertas Remigijus Šimašius SBA akcininkų nesutarimus komentuoja atsargiai.

"Savininkai su savo turimomis akcijomis ir įmonėmis gali elgtis taip, kaip jiems atrodo geriau. Kita vertus, galima konstatuoti, jog Lietuvoje nėra susiformavusi vadinamoji korporacijų kultūra ir dažnai žmonės nežino, kaip dera elgtis korporacijoje, šiuo atveju bendrovėje, ir dėl to labai dažnai kyla konfliktai, o šis konfliktas yra vienas iš pavyzdžių", - sakė R.Šimašius.

Jo nuomone, labai viešai "skalbiant marškinius" atkreipiamas dėmesys į esančias problemas.

V.Plunksnis taip pat teigė, jog prekyba Nacionalinėje vertybinių popierių biržoje kitos SBA valdomos įmonės - "Klaipėdos baldų" akcijomis, kiek suaktyvėjusi, kai 10,18 proc. akcijų šių metų sausį įsigijo "Status ir partneriai", dabar iš esmės nevyksta.

Pasak V.Plunksnio, taip yra dėl to, kad SBA balsais šios bendrovės akcininkų susirinkime buvo nutarta mažesne nei akcijų tikroji vertė kaina leisti akcijų emisiją, nesuteikiant visiems akcininkams pirmumo teisės įsigyti naujai išleidžiamų akcijų.

"Klaipėdos baldų" akcininkai sausio 14 dieną nutarė išleisti 3 568 912 paprastųjų vardinių akcijų, kurių vienos nominali vertė yra 1,00 litas. Akcijas vieninteliam investuotojui - "Vilniaus prekybos" viceprezidentui Žilvinui Marcinkevičiui - nutarta parduoti parduoti po 1,5 lito.

"Tokie veiksmai smulkius investuotojus atbaido nuo SBA valdomų įmonių akcijų pirkimo", - tvirtino V.Plunksnis.

VPK pirmininkas V.Poderys pastebėjo, jog daž niausiai gyvenime viena pusė būna stipri, o kita ne tokia stipri, tačiau abi pusės susitaria ir iki tokių "absurdų" nėra prieinama. VPK pirmininkas kol kas nesiryžo teigti, jog būtina keisti dabar galiojančius įstatymus, kad būtų užkirstas kelias panašiems "absurdams".

Lietuvos valdžios atstovai į SBA akcininkų konfliktą kol kas taip pat neketina reaguoti.

"Valdžia neturėtų kištis, nebent šis akcininkų konfliktas turėtų socialinių pasekmių. Šiuo atveju jie yra akcininkai, besiaiškinantys savo reikalus per spaudą ir panašiai, o tai tikrai neturėtų būti valstybės reikalas", - teigė Vyriausybės kancleris Robertas Dargis.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Apiplėštas korupcija įtariamo Latvijos centrinio banko vadovo namas (31)

Praėjusią naktį apiplėštas korupcija įtariamo Latvijos centrinio banko vadovo Ilmaro...

Komisija: Latvijoje nėra bankų krizės (11)

Latvijoje nėra bankų krizės, šeštadienį per spaudos konferenciją pabrėžė Latvijos finansų...

ECB: bankas ABLV bus likviduotas pagal Latvijos įstatymus (60)

Bankas ABLV bus likviduotas pagal Latvijos įstatymus, nes jo gelbėjimas neatitinka visuomenės...

Konstatavo Latvijos banko ABLV indėlių nepakankamumą: tai reiškia likvidavimo pradžią (11)

Latvijos finansų ir kapitalo rinkos komisijos sprendimas, kuriuo konstatuojamas indėlių...

Kretinga kai kurias vietoves sieks įteisinti kaip kurortus (15)

Kretingos rajono savivaldybė sieks oficialaus kurortinės teritorijos statuso kai kuriose jos...

Top naujienos

Pribloškiančios istorijos: kas iš tiesų vyksta oligarchų medžiotojų mokymuose (233)

Politiko Aleksejaus Navalno tyrimo apie galimas bendras vicepremjero Sergejaus Prichodkos ir...

Parama būstui įsigyti: daugelis net nežino, kad jau dabar gali ją gauti (59)

Viena iš trijų Idėjų Lietuvai – padėti jaunoms šeimoms įsigyti būstą. Vyriausybės...

Pratęsimą išplėšę rusai tapo olimpiniais ledo ritulio čempionais nuo triumfo vokiečius skyrė minutė (578)

Olimpiniame ledo ritulio turnyre vokiečių pasaka galėjo suspindėti olimpiniu auksu ir juos nuo...

Suomijoje miško įsigiję lietuviai: mažėja darbo jėgos (67)

Lietuviško kapitalo įmonė „Skogran“ privatizavimo konkurse įsigijo trijų valstybinių...

Vietoje brangių viešbučių – originali alternatyva keliautojams (18)

Įsivaizduokite. Šiltas mobilus namelis kalnų slidinėjimo trasoje. Arba paplūdimio kabina...

Bioritmų testas: per 5 minutes sužinokite savo chronotipą ir idealų dienos režimą (1)

Garsus JAV gydytojas somnologas Michaelas Breusas išskiria keturis pagrindinius chronotipus:...

Rusija išgirdo lemtingą sprendimą: priimta į olimpinę šeimą, bet uždaryme žygiuos be savo vėliavos (155)

Tarptautinis olimpinis komitetas (IOC) nusprendė, kad priims Rusijos olimpinį komitetą (ROC)...

Kaip pačiam paruošti žemę pomidorų daigams (10)

Daugeliui kuo puikiausiai žinoma, kad norint džiaugtis gausiu pomidorų derliumi būtina paruošti...

Sinoptikė: atrodys šalčiau, nei rodo termometrai (26)

Savaitgalį ir kitą savaitę orai bus šalti, o kai kuriomis dienomis dėl vėjo sukeliamos...

Internautus prajuokino Kim Kardashian nuotraukos: sporto salėje praleido pernelyg daug laiko? (4)

Sporto salės Kardashian. Taip internautai vadina šiuo metu it virusas plintančias nuotraukas,...