aA
Užsienio investicijos gerai, bet valdiški pinigėliai geriau. Būtent valdiškos įmonės daugelyje Lietuvos savivaldybių yra didžiausios darbdavės, teigia įmonių kreditingumą vertinančios UAB „Creditreform Lietuva“ ekspertai bendrovės pranešime spaudai.
Thomo Manno vasarnamis Nidoje
© DELFI (E.Skardžiaus nuotr.)

„Ne vienos Lietuvos savivaldybės meras svajoja savo valdomame rajone ar mieste įkurdinti vieną ar kitą valdišką įmonę – ligoninę, mokymo ar valdymo įstaigą, - sako UAB Creditreform Lietuva direktorius Saulius Žilinskas, - ir tai logiška. Tokios įmonės buvimas – galimybė vienu smūgiu sukurti nemažai stabilių darbo vietų rajono gyventojams ir patikimas pajamų šaltinis, mat nemaža dalis tokios įstaigos mokamų mokesčių patenka į vietos savivaldybės iždą.

Be to, rajono valdžiai paprastai kur kas labiau sekasi megzti gerus santykius su tokių įmonių šeimininkais sostinėje, nei su kaprizingais privačiais investuotojais iš Lietuvos ir ypač užsienio. Ne veltui daug šurmulio pridarė dabartinių valdančiųjų ketinimai keletą ministerijų iškelti iš ir taip viskuo aptekusios sostinės. Tik gal reikėtų ne į Kauną, o į kokias Dievo ir privačių investuotojų užmirštas Lietuvos savivaldybes.“

„Teiginį, kad savivaldybėms mielesnės valdiškos įstaigos, galime lengvai pagrįsti faktais, - teigia Creditreform Lietuva direktorius, - štai, jei remdamiesi viešai teikiama Sodra informacija, sudėliosime rajonuose veikiančias įmones pagal ūkio šakas ir pagal tai, kokią dalį rajone dirbančių asmenų jos samdo, nustatysime, kad net 37-iose savivaldybėse iš 60-ies stambiausios darbdavės yra švietimo sektoriaus įmonės. Žinoma, tarp švietimo įstaigų yra ir privačių, tačiau jos sudaro menką dalelę. Priedo, didžioji dalis nevalstybinių mokyklų koncentruojasi didmiesčiuose. O jei pasižiūrėsime pirmąjį samdos lyderių rajone trejetuką, švietimo įstaigų rasime net 58-iose savivaldybėse!”

Švietimas tarp trijų populiariausių veiklų nepatenka tik Neringos ir Vilniaus miestų savivaldybėse. Tačiau Vilniuje antrą vietą pagal samdomus darbuotojus užima viešojo valdymo ir gynybos bei privalomo socialinio draudimo sektorius, kuriame vėlgi liūto dalį sudaro valstybės valdymo įstaigos. Beje, šis sektorius įeina į samdoje lyderiaujančių ūkio šakų trejetuką dar penkiose savivaldybėse, tačiau antrą vietą pagal populiarumą Lietuvos rajonuose užima taipogi dažniausiai valdiškos žmonių sveikatos priežiūros įstaigos, kurios pagal darbuotojų samdą pirmauja trijose savivaldybėse, o dar dvidešimt dviejose – patenka į TOP3.

Kai kurių Lietuvos rajonų darbo jėgos rinkose vis dėlto dominuoja privačios įmonės, o kartais išvis karaliauja viena stambi bendrovė. Tiesa, ne vienoje iš tokių savivaldybių pirmos vietos laimėtojoms ant kulnų lipa švietimo įstaigos. Štai pirmą vietą pagal pasamdytų darbuotojų kiekį Akmenės rajone užima kitų nemetalo mineralinių produktų gamyba, kuriai atstovauja AB Akmenės cementas. Bet rajono švietimo sektorius darbuotojų samdo beveik tiek pat. Elektrėnų bei Klaipėdos rajone pirmauja sausumos transporto, Kaišiadorių, Pakruojo ir Panevėžio rajonuose – augalininkystės ir gyvulininkystės sritys. Beje, pastarajame rajone švietimo įstaigos darbą taip pat suteikia beveik tokiam pat skaičiui žmonių kaip ir žemės ūkio įmonės. Kazlų Rūdos rajone samdos čempionės medienos gaminių, išskyrus baldus, gamybos įmonės ir vėl švietimo įstaigos. Kėdainių, Plungės, Marijampolės, Pagėgių ir Rokiškyje savivaldybėse pagal įdarbintų asmenų kiekius visus lenkia maisto produktų gamybos sektorius.

Net ir didmiesčiuose pagal turimus darbuotojus pirmauja daugiausiai valstybines įmones jungiantys sektoriai. Štai gausiausiai darbuotojų Kaune, Klaipėdoje ir Panevėžyje dirba švietimo srityje. Kaune populiariausių veiklų trejetuke dar rasime žmonių sveikatos priežiūrą, taip pat didmeninę prekybą. Klaipėdoje vėlgi lentelės viršuje sveikatos priežiūra, bet trečioje vietoje – sausumos transportas, Panevėžyje situacija visiška identiška uostamiesčiui. Šiauliuose pirmą vietą užima sausumos transporto įmonės, kurias vejasi jau ne kartą minėti švietimo ir žmonių sveikatos priežiūros sektoriai. Ir net Vilniuje į trejetuką tarp mažmeninės ir didmeninės prekybos įsibruka viešasis valdymas ir gynyba.

Druskininkuose, Birštone bei Palangoje pagal samdomų darbuotojų gausą pirmauja žmonių sveikatos priežiūros veikla užsiimančios įmonės, ir tiktai Neringoje daugiausiai darbuotojų iš visų kurorte registruotų verslų samdo maitinimo ir gėrimų teikimo srityje dirbantys verslininkai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Kauno „Kitron“ pernai uždirbo 19 proc. daugiau pelno (1)

Norvegijos kapitalo Kauno elektroninės įrangos ir kabelių pynių gamybos įmonė „ Kitron “...

Mažoms ir vidutinėms įmonėms – papildomos galimybės pritraukti kapitalo

Trečiadienį Vyriausybė pritarė Vertybinių popierių įstatymo ir su juo susijusių įstatymų...

Vyriausybė: viešasis sektorius turėtų naudotis vienoda buhalterine sistema (3)

Viešojo sektoriaus įstaigas ketinama įpareigoti buhalterinei apskaitai naudoti centralizuotai...

FNTT: kovoje su pinigų plovimu Lietuva taiko naują praktiką (2)

Kovojant su pinigų plovimu, Lietuva ėmė taikyti naują praktiką – ikiteisminiai tyrimai...

Nuteisti 9 iš finansinės piramidės „MMM“ pelnęsi veikėjai: skirtos baudos, turės atlyginti žalą (1)

Investuoti pinigus į finansinę sistemą „MMM“ žmones vilioję ir didžiules palūkanas...

Top naujienos

Užkalnis. Nebesvarbu, kas bus prezidentas (10)

Jau daugiau nei savaitę Lietuva gyvena nuostabiai kaip niekada. Gal kažką gerai darė išeinanti...

Nausėdos susitikimo su Pačėsu paslaptis: pokalbio versijos skiriasi (82)

Ne tik Lietuvos verslo konfederacijos prezidento Valdo Sutkaus tarpininkavimo ir paramos prašė...

Audronė Dautartienė – netipinė šeimos gydytoja: taiko specifinius gydymo būdus ir sutaiko šeimas

„Daktarė iš didžiosios raidės. Daktarė, kuri išmano savo darbą. Daktarė, pas kurią norisi...

Dešros nori brangti, bet negali įvardino, kada bus kainų šuolis (67)

Lietuvos mėsos perdirbėjai šoke – kiaulienos kainoms sparčiai kopiant į viršų prekybos...

Beprecedentis įvykis: „Marijos radijuje“ Vytauto Landsbergio interviu buvo cenzūruotas ir užblokuotas (589)

Profesoriaus Vytauto Landsbergio teigimu, jo interviu „Marijos radijui“ buvo cenzūruotas ir...

Gyvai / LKL pusfinalis Klaipėdoje: „Neptūnas“ – „Rytas“ (15)

Trečiadienį 18.50 į pirmąjį „Betsafe-LKL“ pusfinalio serijos mūšį Klaipėdoje kyla vietos...

Amerikiečių analitikai įvertino Kremliaus ginkluotę gegužės 9-osios parade (66)

Nepaisant to, jog technika smarkiai pasenusi, o ir gamybos bazė kaip reikiant šlubuoja, Rusijos...

Visoje Europoje daugybę metų ieškotas žmogžudyste įtariamas lietuvis pagaliau sučiuptas (37)

Klaipėdos apskrities vyriausiasis policijos komisariatas trečiadienio pavakarę pranešė, kad...

Jei norite gauti darbą, niekada nesakykite šių dalykų (12)

Dauguma žmonių žino, kaip svarbu prieš darbo pokalbį pasiruošti tai, ką reikia kalbėti,...