„Visi pasiūlymai, kuriuos Finansų ministerija pateikė apsvarsčiusi visas diskusijas, yra kompromisiniai“, – trečiadienį žurnalistams teigė R. Šadžius.

„Suskaičiavome, kad pavyzdžiui, šeima turinti 250 tūkst. eurų vertės butą ar namą, ji mokėtų per metus 85 eurus. Tai 7 eurai per mėnesį. Man atrodo, kad tai yra pakeliama“, – sakė jis.

Be to, anot ministro, dėl taikomų lengvatų šeimoms būstai būtų apmokestinami tik nuo apie 90 tūkst. eurų vertės, bei jei tai pirmas būstas, tarifas būtų sumažintas.

„Žinoma, mūsų pavyzdžio šeima pasinaudotų dvejomis iš trijų esamų lengvatų. Tai 40 tūkst. eurų vertės grindys vienam asmeniui, o 80 tūkst. eurų šeimai iš dviejų asmenų. Taip pat 50 proc. nuolaida pirmajam būstui. Trečias atvejis yra, kai apskaičiuotina suma yra 5 eurai ir mažiau. Tada nei VMI siųstų pranešimų, nei žmonėms reiktų rūpintis“, – kalbėjo ministras.

„Faktiškai 90 tūkst. eurų vertės turtas šeimai nebus apmokestinamas“, – sakė jis.

Taip pat R. Šadžius paaiškino, kad siūlomi NT tarifai buvo sumažintas nuo 0,5–2 proc. proc. iki 0,2–1 proc. siekiant sąžiningumo.

„Dėl nekomercinio NT mokesčio nusprendėme, kad 2 proc. tarifas iš tikrųjų yra neproporcingas, nes komercinis NT yra apmokestinamas mažesniais tarifais. Ir mums nereikėtų kelti žmonėms pagundų perklasifikuoti turtą. Mokesčių sistema turėtų būti kaip įmanomai sąžiningesnė“, – teigė R. Šadžius.

Pasak ministro, šiuo mokesčiu į biudžetą būtų surinkta apie 46 mln. eurų per metus.

NT mokesčio siūlymai bus teikiami kartu su likusiu mokesčių projektu

R. Šadžius mano, kad Finansų ministerijos siūlymai, tarp jų ir dėl NT apmokestinimo, galėtų Seimui būti pateikti gegužės pradžioje ir priimti iki birželio. Ministras pabrėžė, kad pakeitimai turi įsigalioti nuo kitų metų pradžios, nes esant dabartiniams tarifams ir perskaičiavus NT vertes, gyventojai bus neproporcingai apmokestinti.

„Visi mokestiniai pakeitimai, kurie pateikti derinti visuomenei, politinei bendruomenei ir partneriams. Tai jie pavirstų Vyriausybės pasiūlymais gegužės pradžioje, tada būtų pateikti Seimui ir juos visus reikėtų priimti iki birželio mėn. pabaigos, norint, kad jie įsigaliotų nuo 2026 m. pradžios“, – sakė R. Šadžius.

„Jei NT mokesčio nepakeisime, tai NT našta labai smarkiai išsikraipys ir pasidarys neproporcinga ir nesąžininga jau mokančių atžvilgiu. Nes nuo kitų metų yra perskaičiuojamos NT kainos“, – aiškino jis.

Finansų ministerijos trečiadienį įregistruotame mokesčių pertvarkos projekte siūloma taikyti nulinį tarifą nekilnojamajam turtui (NT), kurio vertė neviršija 40 tūkst. eurų.

Kaip numatoma ministerijos pasiūlytame projekte, 0,1 procento tarifas būtų taikomas NT vertei nuo 40 tūkst. iki 200 tūkst. eurų. 0,2 proc. tarifas – iki 400 tūkst. eurų, 0,5 proc. tarifas – iki 600 tūkst. eurų. Galiausiai, 1 proc. tarifą siūloma taikyti nekilnojamojo turto vertei, viršijančiai 600 tūkst. eurų.

Projekte siūloma nustatyti mokesčio lengvatą socialiai remtiniems asmenims – NT mokesčiu būtų neapmokestinami asmenys, turinys teisę gauti būsto šildymo išlaidų kompensaciją.

Taip pat siūlomos mokesčio lengvatos pagrindiniam gyvenamajam būstui, jei jo vertė siekia iki 450 tūkst. eurų. Tokiu atveju NT mokesčio sumą siūloma mažinti 50 proc. Tuo metu asmenims, turintiems 3 ir daugiau vaikų ar neįgalų vaiką, siūloma mokestį mažinti 75 proc.

„Aušrietis“ apie naujus siūlomus NT mokesčio pakeitimus: „grindys“ – per žemos

Finansų ministerijai pasiūlius atnaujintą nekilnojamojo turto (NT) mokesčio pakeitimą, Seimo „Nemuno aušros“ frakcijos narys Robertas Puchovičius teigia, kad 40 tūkst. eurų grindys – per žemos.

„Manau, kad Finansų ministerija galėtų nustatyti aukštesnes grindis, tad ieškosime atsakymų. Tiesa, labai džiaugiamės, kad nors pasikeitė žemiausias koeficientas – nuo 0,5 iki 0,1 proc. Iš principo, tai vis tiek užtikrintų geresnę padėtį žmonėms, nei ankstesnieji preliminarūs siūlymai“, – Eltai trečiadienį sakė „aušrietis“.

Robert Puchovič

„Aišku, didesnė žmonių grupė mokės, bet tas mokestis bus daug mažesnis nei tuo atveju, jei niekas nebūtų padaryta ir NT vertės pasikeistų nuo 2026 m. Mes siekėme 100 tūkst. eurų grindų, bet palaikymo šioje vietoje neradome. Dabar viską svarstysime frakcijoje ir ieškosime teigiamų dalykų, nes galutiniame variante jų yra daug“, – kalbėjo Seimo Biudžeto ir finansų komiteto narys.

R. Puchovičius nenorėjo kalbėti už visą savo frakciją dėl to, kokie tolimesni jų žingsniai gali būti, kol nepamatė visų reakcijos. Tačiau mano, kad sunkiausia dabar bus vienmandatėse išrinktiems partijos kolegoms.

„Daugiausia klausimų kils vienmandatininkams, kurie turės sugrįžti į regionus ir paaiškinti žmonėms, kodėl tos grindys tokios žemos, kodėl apmokestinamas pirmas turtas. Jei matysime, kad turime šansų dėl kažko dar tartis, dar kalbėsime su didžiaisiais koalicijos partneriais – socialdemokratais“, – tikisi R. Puchovičius.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (5)