aA
Nuo 2013 m. sausio 1 d. Lietuvoje įgyvendinta 2009 m. gegužės 25 d. Tarybos direktyva 2009/50/EB dėl trečiųjų šalių piliečių atvykimo ir apsigyvenimo sąlygų siekiant dirbti aukštos kvalifikacijos darbą. Direktyva numato, kad trečiųjų šalių aukštos kvalifikacijos piliečiams turi būti suteikta teisė atvažiuoti dirbti į ES, išskyrus Jungtinę Karalystę, Airiją ir Daniją, kurioms ši direktyva netaikoma.
Svetlana Naumčik
© Asmeninio archyvo nuotr.

ES mėlynoji kortelė (EU Blue Card) – tai leidimas teisėtai apsigyventi ir dirbti ES valstybės narės teritorijoje bei persikelti į kitą valstybę narę dirbti aukštos kvalifikacijos darbą. ES mėlynosios kortelės sistema, panašiai kaip Amerikoje galiojanti „žalioji korta“, buvo sukurta siekiant palengvinti ir paspartinti aukštos kvalifikacijos specialistų iš besivystančių trečiųjų šalių legalios imigracijos procedūras bei padidinti Europos konkurencingumą kovoje su JAV ir kitomis valstybėmis dėl kvalifikuotų specialistų.

Lietuvos darbdaviai dar nėra pakankamai susipažinę su naująja aukštos profesinės kvalifikacijos darbuotojų pritraukimo schema, todėl ja naudojasi retai: per 2013 metus pagal šią schemą priimta apie 60 sprendimų dėl kvalifikuotų specialistų iš trečiųjų šalių atitikties Lietuvos darbo rinkos poreikiams, dalis sprendimų buvo panaikinta.

Būtina žinoti, jog užsieniečiams, turintiems aukštąjį išsilavinimą ir ketinantiems dirbti aukštos kvalifikacijos darbą Lietuvoje, gali būti išduotas ne įprastas leidimas dirbti, o Darbo biržos sprendimas, kuris patvirtina, jog užsieniečio aukštos profesinės kvalifikacijos reikalaujantis darbas atitinka Lietuvos Respublikos darbo rinkos poreikius. Toks sprendimas yra išduodamas ne visiems aukštos profesinės kvalifikacijos specialistams iš užsienio, o tik tiems, kuriems leidimo laikinai gyventi galiojimo laikotarpiu numatytas mėnesinis darbo užmokestis yra ne mažesnis negu 2 Lietuvos statistikos departamento paskutinio paskelbto šalies ūkio vidutinio mėnesinio bruto darbo užmokesčio dydžiai (2013 m. III ketv. duomenimis bent 4610,60 litų per mėnesį).

Lietuvos teisė nenumato galimybės trečiųjų šalių aukštos kvalifikacijos piliečiams savarankiškai atvykti dirbti į Lietuvą, prieš tai nesusiradus konkretaus darbdavio, todėl dėl leidimų dirbti trečiųjų šalių piliečiams išdavimo į valstybės institucijas turi kreiptis būtent darbdaviai. Norėdamas įdarbinti kvalifikuotą specialistą iš užsienio, darbdavys turi:

- prieš 3 mėnesius iki prašymo įdarbinti užsienietį pateikimo dienos informuoti teritorinę darbo biržą apie prognozuojamą įdarbinimo poreikį savo įmonėje tuo atveju, jeigu per pusę metų darbdavys yra įdarbinęs daugiau nei 5 užsieniečius;

- ne mažiau kaip 21 kalendorinę dieną registruoti laisvą darbo vietą teritorinėje darbo biržoje;

- pateikti teritorinei darbo biržai dokumentus, patvirtinančius, jog įmonė aktyviai ieškojo darbuotojo (pavyzdžiui, skelbė savo interneto svetainėje, spaudoje, kreipėsi į personalo paieškos agentūrą);

- Studijų kokybės vertinimo centro nustatyta tvarka pripažinti darbuotojo diplomą (procedūra trunka apie vieną mėnesį);

- surinkti, išversti į lietuvių kalbą bei legalizuoti eilę dokumentų bei kreiptis su prašymu dėl užsieniečio pripažinimo aukštos profesinės kvalifikacijos specialistu į teritorinę darbo biržą, kurį minėtą prašymą išnagrinėja apie keturiolika dienų;

- sumokėti reikiamas valstybės rinkliavas.

Nors pats sprendimas dėl pripažinimo aukštos profesinės kvalifikacijos specialistu išduodamas dviejų metų terminui, tačiau leidimas gyventi išduoto sprendimo dėl pripažinimo aukštos profesinės kvalifikacijos specialistu pagrindu – tik vieneriems metams. Praėjus vieneriems metams būtina išduotą leidimą gyventi pratęsti, o Migracijos įstaigai dokumentus ir informaciją teikti pakartotinai, mokant mokestį už naujos kortelės išdavimą.

Užsienietis, kuriam išduotas sprendimas dėl pripažinimo aukštos profesinės kvalifikacijos specialistu, turi kreiptis į Migracijos departamentą bei pateikti šiuos dokumentus: užpildytos formos paraišką, pasą, galiojančią Šengeno vizą arba kitos Šengeno valstybės išduota nacionalinę vizą, sprendimą dėl pripažinimo aukštos profesinės kvalifikacijos specialistu, diplomą, pasirašytą darbo sutartį (su Darbo biržos patvirtinimu), dokumentus dėl gyvenamosios vietos Lietuvoje, darbdavio tarpininkavimo raštą dėl būtinumo įdarbinti užsienietį, vieną nuotrauką (40 x 60 mm), atitinkančią amžių, valstybės rinkliavos sumokėjimą patvirtinantį kvitą bei sveikatos draudimą patvirtinantį dokumentą.

Migracijos departamentas užsieniečio paraišką dėl leidimo gyventi išnagrinėja per du mėnesius, todėl visa kvalifikuoto specialisto iš užsienio įdarbinimo procedūra Lietuvoje faktiškai užtrunka gerokai ilgiau negu numatyta direktyvoje dėl mėlynosios kortelės išdavimo: darbdaviui „pasiseka“, jeigu pavyksta įdarbinti kvalifikuotą darbuotoją per keturis mėnesius. Dėl šios priežasties įmonėms, kurios susiduria su kvalifikuoto personalo trūkumu, rekomenduojama užsieniečių įdarbinimo poreikį planuoti iš anksto.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Ministerija teigia, kad maisto kuponai galėtų atsirasti kitąmet (12)

Vyriausybei planuojant įvesti maisto kuponus, jiems nebereikia Europos Komisijos leidimo, sako...

Naujų įmonių pavadinimai stebina: nuo „Tepaluotos rankos“ iki „Partinio šuns“ (6)

Lietuvoje ir toliau aktyviai steigiamos naujos įmonės, įstaigos ir asociacijos, o jų steigėjai...

Iš „Maxima Bazės“ Vilniuje evakuoti žmonės papildyta 18:54 (15)

Šeštadienį Vilniaus pakraštyje „ Maxima bazėje“ suveikusi signalizacija sukėlė nerimą...

Nemokamų vizų į Karaliaučių tikrovė: po 4 valandų eilėje liepė apsisukti ir grįžti atgal (908)

Ilgos eilės vykstantiems į Karaliaučių – ne vienintelis iššūkis, su kuriuo teks susidurti...

Vairuotojas užfiksavo, kaip žalias dyzelis atsiduria visureigyje papildyta komentaru  (225)

Socialiniame tinkle „Facebook“ plinta nuotrauka, kurioje matomas į lengvąjį automobilį pilamas...

Top naujienos

Orai: po liūčių vėl sugrįš šiluma (5)

Šiandien Lietuvos orus dar lems nedidelis, į Rytus tolstantis ciklonas .

Po šiurpą keliančio nužudymo – šokiruojantis prisipažinimas: norėjau išvaryti velnią (47)

Diena iš dienos gėrė alkoholinius gėrimus, kol ėmė vaidentis velnias, kurį jis nutarė...

Už 4000 kilometrų likusio dukters kapo pamatyti nebesitikėjo: padėjo 70 metų senumo nuotrauka (8)

93-ejų Jurgis Dirvonskis „ Misija Sibiras ’19“ dalyviams prieš ekspediciją įdavė...

Apklausos: rinkimus Ukrainoje laimėjo Zelenskio partija, pasiekė rekordinį rezultatą atnaujinta 21:31 (229)

Ukrainiečiai sekmadienį suteikė naujajam prezidentui Volodymyrui Zelenskiui mandatą pertvarkyti...

18-mečio vedamas Izraelis antrus metus iš eilės laimėjo 20-mečių Europos čempionatą (22)

Trečius metus iš eilės Europos jaunimo (iki 20 metų) čempionato finale žaidusi Izraelio...

Didžiuliu greičiu atlėkęs BMW rėžėsi į tokios pačios markės visureigį, nukentėjo 19-metis (125)

Sekmadienio vakarą, apie 21 val., Vilniaus pakraštyje, Šiaurės g., susidūrė du BMW...

Rumunijoje rungtynių metu lietuvio trenerį ištiko širdies smūgis (3)

Pasaulio futbolo bendruomenę sukrėtė įvykiai Rumunijoje. Šios šalies čempionato rungtynių metu...

Vilnietę šiurpina vaizdas prie Vilniaus Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčios (36)

Priešais Šv. Petro ir Povilo bažnyčią dar neseniai buvo paminklinė lenta, bylojanti, kad čia...

Kaip fizinis aktyvumas gali kenkti jūsų intymiam gyvenimui? (15)

Jūsų užpakaliukas – stangrus, presas – akmeninis, o kojos dar niekada neatrodė taip gerai....

Unikalios vietos lietuvių pamėgtame kurorte: mėnulio žemė, banginių slėnis ir mėlynoji duobė (8)

Daugelis lietuvių Egiptą jau yra aplankę ne vieną ir ne du kartus, tačiau šioje saulėtoje...