aA
Prahoje gyvenantis vartotojas jau greitu metu galės mėgautis kokakola, žinodamas, kad jis sudaryta iš tų pačių ingredientų, kaip ir Berlyno parduotuvių lentynose siūloma kokakola. Naujomis taisyklėmis siekiama užtikrinti nuoseklią maisto kokybę viso bloko mastu, rašo politico.eu.
McColl‘s
McColl‘s
© Bendrovės archyvas

Europos Sąjungos (ES) derybininkai trečiadienį pasiekė sunkiai iškovotą susitarimą dėl taisyklių vadinamosioms dvigubos kokybės maisto prekėms – to paties prekės ženklo produktams, bet su skirtingais ingredientais, parduodamiems skirtingose rinkose, – tai svarbi pergalė Vidurio ir Rytų Europos vyriausybėms. Vidurio bei Rytų Europos šalys jau seniai reikalavo atitinkamomis taisyklėmis sureguliuoti tokią praktiką, dėl kurios, šalių teigimu, jos gauna prastesnės kokybės produktus nei Vakarų valstybės.

Kasdienio naudojimo gaminiai, nuo kokakolos skardinių iki „Iglo“ žuvies pirštelių bei „Head & Shoulders“ šampūno, turi būti sudaryti iš tų pačių ingredientų, su keliomis nežymiomis išimtimis, – tai nurodo trečiadienį paskelbtos naujosios taisyklės, išsiderėtos per kelias dienas trukusias technines derybas po penktadienį priimto laikinojo susitarimo. Dvigubos kokybės maisto prekių rinkodaros praktika bus laikoma „klaidinančia“ komercine praktika, o bendrovėms, pažeidžiančioms minėtas taisykles, gresia baudos iki 4 proc. jų metinės apyvartos.

„Tai pirmas kartas... kai ši problema yra iš tiesų pripažįstama“, – pareiškė vienas Europos Komisijos (EK) pareigūnas.

Taisyklės, sudarančios dalį platesnės vartotojų teisės aktų reformos, rengiamos keleri metai. Tam didžiausias pastangas dėjo buvusio Rytų Europos bloko šalys, kurios susidūrė su pasipriešinimu iš Vakarų, abejojančių, ar teisės aktai šiuo klausimu apskritai būtini.

Taisyklių, kurioms būtų taikomi suvaržymai dvigubos kokybės produktams, šalininkai pacitavo kelis tyrimus, pateikusius įtikinamų įrodymų. Pavyzdžiui, 2015 metais atliktas tyrimas parodė, kad „Iglo“ žuvies piršteliuose, parduodamuose Čekijos prekybos centruose, yra 7 proc. mažiau žuvies, nei tuose, kurie parduodami Vokietijoje. Kaip iliustruoja dar vienas pavyzdys, Čekijoje parduodamame „Sprite“ gėrime saldiklio aspartamo buvo daugiau nei Vokietijoe, kur „Coca-Cola“ gamintoja parduoda sodos vandens versiją su daugiau tikrojo cukraus.

Rytų Europa laimi kovą dėl maisto produktų kokybės: už skirtingą sudėtį grės baudos
© DELFI / Edgaras Savickas


Įstatymo projekte, su kuriuo susipažino „Politico“, dvigubos kokybės produktas apibrėžiamas kaip gaminys, „aiškiai skirtingos sudėties ir savybių“, kuriuo prekiauti bendrovėms bus draudžiama, „nebent jos pateiktų pagrįstų ir objektyvių veiksnių“. Pavyzdžiui, tarp tokių veiksnių gali būti sezoninių ingredientų trūkumas ar nacionaliniai įstatymai, skirti apriboti cukrų maisto produktuose bei gėrimuose.

Pramonė jau seniai laikosi nuomonės, kad tokios ingredientų variacijos neturi jokio ryšio su parduodamo produkto kokybe, aiškindama, jog skirtumai atsiranda dėl skirtingų Europos vartotojų preferencijų, taip pat kitokių gamybos aplinkybių ar nacionalinių norminių aktų. Bet galiojant naujosioms taisyklėms, skirtingi vartotojų skoniai nebus laikomi tinkamu pateisinimu pardavinėti skirtingus produktus.

Bendrovės, kurios prekiauja dvigubos kokybės produktais pagal galiojančias išimtis, turi informuoti vartotojus apie ingredientų skirtumus, teigiama teisės aktų projekte; jame pabrėžiama, kad tokia informacija turi būti „lengvai nustatoma“, tačiau nenurodomi konkretūs sprendimai.

Vis dėlto prieš šio teksto būtų galima nesunkiai prikibti; nėra bendro apibrėžimo, kuriuo būtų nusakomas „žymus“ skirtumas, be to, nenurodoma, kaip nustatyti bazinį svertą, pagal kurį būtų galima lyginti produktus, teigia su tekstu susipažinę pareigūnai. Pavyzdžiui, čekų „Sprite“ gėrime gali būti daugiau aspartamo nei vokiečių „Sprite“, o saldiklių lygis ispaniškame „Sprite“ gali siekti maždaug apie viduriuką.

Rytų Europa laimi kovą dėl maisto produktų kokybės: už skirtingą sudėtį grės baudos
© Shutterstock


Vis dėlto, kaip teigia du pareigūnai, šiuo siekiama ne tiek sukurti tekstą, kuriame būtų aptartas kiekvienas atskiras svertas, kiek įbauginti bendroves, kad šios atsisakytų piktnaudžiavimo praktikos. „Tokiu būdu aiškiai leidžiama daryti spaudimą“, – sakė vienas pareigūnas.

Kiekvieną konkretų atvejį, susijusį su pažeidimu, sprendžia nacionalinės vartotojų institucijos.

Įstatymo projekto tekste taip pat aiškiai nurodoma, kad Briuselis gali pritaikyti daugiau apribojimų, jeigu tokia netinkama praktika ir toliau būtų tęsiama.

Pagal įstatymo projektą Briuselis dvejus metus kontroliuotų, kaip laikomasi taisyklių, prieš pateikdamas analizę Europos Parlamentui bei šalių sostinėms. „Prie šios ataskaitos, kur būtina, pridedamas teisės akto pasiūlymas“, – nurodoma projekto tekste.

Pasak vieno pareigūno, būtinas kompromisas norint suvienyti Vidurio bei Rytų Europos šalis su Vakarų skeptikėmis, tokiomis šalimis kaip Vokietija ir Austrija.

„Kad to pasiektume, teko įdėti labai daug pastangų“, – sakė vienas pareigūnas.

Naujosioms taisyklėms, kad šios įsigaliotų, dar turi galutinai pritarti Europos Parlamentas (EP) ir Vadovų Taryba.

www.DELFI.lt
Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(32 žmonės įvertino)
4.7500

70 metų gyvuojančios įmonės vadovė: sunkiau nėra buvę (51)

Dar prieš kelis dešimtmečius viena populiariausių profesijų buvo siuvėjo, o lengvojoje...

Sankcijų Rusijai grįžtamasis efektas: Lietuvos ekonomika nenukentės, bet energijos kainų šuoliai – gąsdintų (10)

Karo grėsmė Ukrainoje toliau auga ir Vakarai kalba apie itin griežtas ekonomines sankcijas Rusijai...

„Investuok Lietuvoje“ vadovas apie iššūkius verslui: yra svarbesnių klausimų nei Kinija (68)

Užsienio investicijos Lietuvoje pernai pasiekė rekordinį lygį. Ekspertai sako, kad pasiekėme...

Kanada pasiūlė Ukrainai paskolą ekonomikai stiprinti (5)

Kanada pasiūlė Rusijos puolimo grėsmę šiuo metu patiriančiai Ukrainai 120 mln. Kanados...

Ekonomistas siūlo išeitį sušvelninti infliacijai: daliai mokesčius mažinti, kitiems – didinti (72)

Ekonomistas Paulius Kunčinas tikina, kad Lietuva su infliacija galėtų kovoti daliai gyventojų...

Top naujienos

Policiją sudomino tiesioginės transliacijos feisbuke: įkliuvo drabužius „gyvai“ demonstravusi pardavėja (41)

Socialiniame tinkle „ Facebook “ tiesiogines transliacijas rengusi ir jų metu įvairius...

D+Dailius Dargis

Rusijos „įteisintieji vagys“ patikimu laikė tik vieną Lietuvos nusikaltėlį: nors Daktaras buvo pakviestas į susitikimą, rusai jį paliko už durų

Nuo pat pirmųjų nepriklausomybės dienų Lietuvoje telkėsi ne tik pilietinė visuomenė, bet ir...

PSO atstovė atsakė, kas padėtų užbaigti pandemiją: antraip negalėsime sakyti, kad virusą įveikėme

Ar gali būti, jog šiais metais gali baigtis pandemija? Kaip Pasaulio sveikatos organizacija (PSO)...

Perspėja į Tailandą plūstančius lietuvius: nemokamos pramogos čia gali kainuoti labai brangiai (14)

Jeigu reklamoje sakoma, kad paslauga nemokama – dešimt kartų patikrinkite pasiūlymą, nes...

D+Julija Leimonė

Legendinės Vilniaus aludės lankytojas Ugnius – apie ypatingą aludės aurą, skaniausius patiekalus ir lankytojus, tarp kurių nebuvo padugnių (4)

Sovietmečiu Vilniuje gyvenusieji galėtų suskaičiuoti ne vieną šaunią vietelę, į kurią...

D+Modesta Meškė

Grožio ekspertė atkreipė dėmesį, ką savo veidui sendamos ėmė daryti Jennifer Lopez ir Madonna, kad išliktų jaunatviškos: dabar tai – mados viršūnė

Norėdamos atrodyti jauniau, brandos sulaukusios moterys, o ypač pasaulyje žinomos žvaigždės...

„Barcelonos“ triumfas Madride: nutraukė ilgą „Real“ pergalių seriją po rungtynių – Šaro ir Laso konfliktas (1)

Ispanijos krepšinio ACB pirmenybėse užtikrintai pirmaujančios Madrido „Real“ (16-2) ekipos...

Sužinojusi, kokius bernvakarį ir mergvakarį jai su sužadėtiniu ruošia draugai, pakraupo: po to ir vestuvės neįvyksta (6)

Su sužadėtiniu planuojame vestuves ir, kaip dabar madinga, sprendžiame klausimą dėl...

Kaip gyvena turtingiausių rusų vaikai: vairuoja ekonominės klasės eutomobilį, vengia viešumos ir slepia asmeninį gyvenimą (8)

Nuo 2015 m. „Forbes“ kasmet publikuoja rusų milijardierių paveldėtojų sąrašą. Kaip jis...

D+Jinshan Hong

Saugumo jausmas dingo: 7,5 mln. gyventojų pasiekė kritinį COVID-19 tašką kai kurių naujų taisyklių logika neaiški

Honkongas pasiekė kritinį COVID-19 tašką. Kadaise gyvybingi vartai į Kiniją paaukojo savo,...