Tai naujienų agentūrai LETA pranešė VPT atstovai.
Pasak jų, dėl sukčiavimo kelių Europos Sąjungos šalių biudžetai negavo apie 297 mln. eurų PVM.
Tyrimo metu nustatyta, kad įtariamieji įsteigė įmones 16-oje ES šalių, veikdami kaip teisėti elektroninių prekių tiekėjai. Per virtualias parduotuves tiesioginiams pirkėjams ES teritorijoje buvo parduota populiarių elektroninių prietaisų už daugiau nei 1,48 mlrd. eurų.
Latvijos policija portalui „Delfi“ sakė, kad tarptautinė operacija susijusi su vadinamosios „Admiral“ bylos, iškeltos 2022 metais, tyrimu. Minima byla – didžiausia mokesčių sukčiavimo byla per visą ES istoriją. Buvo padaryta daugiau nei 2,9 mlrd. eurų žala. EPPO pavyko nustatyti „Admiral“ byloje minimų asmenų, bendrovių ir nusikaltėlių grupuotės, veikiančios Baltijos valstybėse, ryšius.
Tyrimo metu paaiškėjo, kad nusikaltėlių grupuotė PVM sukčiavimui naudojo tuos pačius veiklos metodus, taip pat iš dalies tas pačias organizacines struktūras ir infrastuktūrą. Tai gana sudėtinga nusikalstama schema, kurioje buvo naudojamasi ES nustatytomis tarpvalstybinius sandorius tarp valstybių narių reguliuojančiomis taisyklėmis dėl neapmokestinto PVM, skelbia policija.
Informuojama, kad tyrimo metu nustatyta, jog įtariamieji šešiolikoje ES šalių įsteigė įmones, veikusias kaip teisėti elektronikos prekių tiekėjai. Iš viso per internetinės prekybos platformas tiesioginiams pirkėjams ES buvo parduota populiarių elektronikos prekių už daugiau nei 1,48 mlrd. eurų, dėl to didelių nuostolių patyrė net kelių ES valstybių narių biudžetai.
Pirkėjai sumokėjo PVM už įsigytas prekes, tačiau įmonės, galbūt naudodamos fiktyvių bendrovių, kurios turėjo mokėti mokesčius, grandines, nevykdė savo mokestinės prievolės. Už parduotas prekes gautos lėšos buvo pervestos į sąskaitas bankuose, esančiuose lengvatinio apmokėjimo zonose.
Tik suvienijus pastangas, pasitelkus vienas kito žinias, gebėjimus ir informaciją bei dirbant tikslingai vienoje tarptautinėje komandoje galima pasiekti tokių reikšmingų rezultatų ir suduoti tokį galingą smūgį nusikalstamam pasauliui.
Yra pagrindo daryti prielaidą, kad sukčiavimo schemą organizavo daugiau nei 400 įmonių, kurios, tikėtina, taip pat vykdė pinigų, gautų iš prekybos narkotikais, įvairių kibernetinių nusikaltimų ir investicinio sukčiavimo, plovimą.
Finansinio tyrimo metu buvo nustatytas galimas ryšys su Rusijos organizuoto nusikalstamumo pasauliu, rodantis, kad prie šios sukčiavimo schemos galėjo prisidėti atskiri Rusijos nusikalstami tinklai, kurie galbūt investavo lėšų mainais į periodines išmokas ir turėjo įtakos kai kuriems sukčiavimo schemos įgyvendinimo aspektams.
Atliekant tarptautinę operaciją, buvo atlikta daugiau nei 300 kratų 16 Europos šalių, įskaitant Vokietiją, Prancūziją, Italiją, Austriją, Estiją, Lietuvą, Lenkiją, Ispaniją, Slovakiją, Liuksemburgą, Nyderlandus, Čekiją, Kiprą, Bulgariją, Belgiją ir Latviją. Vien Latvijoje, Estijoje ir Lietuvoje buvo suimti 32 asmenys. Policija pridūrė, kad trys iš jų tebėra sulaikyti.
Teisėsaugos institucijos praneša, kad Latvijoje tyrime dalyvavo daugiau nei 200 tyrėjų ir kriminalinės žvalgybos darbuotojų iš Latvijos valstybės pajamų tarnybos, Valstybinės policijos bei Korupcijos prevencijos ir kovos su korupcija biuro.
Kratų metu teisėsaugos pareigūnai konfiskavo didelį kiekį išmaniųjų telefonų (jų vertė viršija 47 715 574 eurus), keletą prabangių automobilių, juvelyrinių dirbinių, naujų auksinių laikrodžių, ginklų, narkotikų ir grynųjų pinigų (126 965 eurus).
Įšaldytos 62 banko sąskaitos kelete šalių. Bendra jose laikomų pinigų suma tikslinama. Tiesa, Latvijoje, Lietuvoje, Estijoje ir Lenkijoje įšaldytose sąskaitose iš viso yra 5 839 000 eurų.
Latvijos valstybės pajamų tarnybos tyrėjai, ES valstybių narių prokurorai, EPPO deleguoti prokurorai ir EPPO finansinių nusikaltimų analitikai pasitelkė unikalią tarpvalstybinių sandorių stebėjimo sistemą ir išaiškino organizuotą nusikaltimą. Padedant EPPO, Europolui ir nacionalinėms teisėsaugos institucijoms, buvo parengta ir įgyvendinta suderinta tyrimo strategija, skirta šiai sudėtingai PVM sukčiavimo schemai suardyti. Operacijoje dalyvavo 624 teisėsaugos pareigūnai iš skirtingų šalių.
„Tik suvienijus pastangas, pasitelkus vienas kito žinias, gebėjimus ir informaciją bei dirbant tikslingai vienoje tarptautinėje komandoje galima pasiekti tokių reikšmingų rezultatų ir suduoti tokį galingą smūgį nusikalstamam pasauliui“, – pareiškė Latvijos valstybės pajamų tarnybos direktorius Aigaras Prusakas.
EPPO pažymėjo, kad šiuo metu susilaiko nuo papildomų komentarų apie vykdomą tyrimą.
EPPO – nepriklausoma ES prokuratūra. Ji yra atsakinga už nusikaltimų, nukreiptų prieš ES finansinius interesus, tyrimą, baudžiamųjų bylų iškėlimą ir patraukimą baudžiamojon atsakomybėn.