aA
Darbdaviams vis dar reikalaujant iš kandidatų rusų kalbos išryškėja problema – į darbo rinką įsitraukia vis daugiau studijas baigusio jaunimo, kuriam rusų kalba svetima, o vadovai vis dar tiki, kad rusų kalbos žinios Lietuvoje – natūralus įgūdis. Kol jaunimas vis dažniau užsuka į kalbų mokyklas išmokti šios slavų kalbos, rusų kalbos mokytojai darbo trūkumu nesiskundžia.
Rusų kalbos mokosi ir emigruoti į Angliją planuojantis jaunimas
Londonas
© Shutterstock nuotr.

Vilniuje dirbanti rusų kalbos mokytoja Veronika Tretjakova pasakojo, kad prieš keletą metų pradėjusi mokyti rusų kalbos turėjo pavienius mokinius. Dabar į kalbos kursus jau surenkamos pilnos grupės.

„Dauguma jaunimo. Dažniausiai dirbantys logistikoje, kur reikia daug su Rusija bendrauti, bet ateina ir iš buhalterijos srities žmonių“, - teigė mokytoja.

Net ir „nulinukai“ supranta rusų kalbą

Moteris taip pat pastebėjo, kad rusų kalbos kursus dažnai renkasi jaunimas, planuojantis emigruoti.

„Labai daug kas ateina, kas planuoja išvažiuoti į užsienį – į Graikiją ar į Angliją. Jie nori pagerinti rusų kalbos žinias, nes užsienyje tai gali būti didelis pliusas. Jei žmogus gerai kalba angliškai, tai dar stengiasi ir rusiškai suprasti“, - pasakojo pašnekovė.

Pasak V. Tretjakovos, į kursus susirenka įvairių lygių rusų kalbą mokantis jaunimas, tačiau visi bent minimalias žinias turi.

„Nėra taip, kad į nulines grupes ateina žmonės, kurie nėra girdėję nei vieno rusiško žodžio. Dažniausiai yra kažką girdėję, paprastus žodžius supranta, bet to neužtenka – nežino kirilicos, nemoka kalbėti. Tačiau dažniausiai paprastus dalykus supranta“, - savo pastebėjimais apie rusų kalbą pradedančius mokytis žmones dalijosi pašnekovė.

Už rusų kalbos pamokas, kurias veda V. Tretjakova, grupėje prašoma po 9 Lt už valandą.

Panaršius internete galima sužinoti ir individualių pamokų kainas, pasiryžus investuoti į rusų kalbą. Štai sostinės Žvėryno rajone įsikūrusioje privačioje kalbų mokykloje valanda privataus darbo su mokytojų rusų kalba kainuos 30 Lt, grupėje – 30 Lt už pusantros valandos.

Internete gausu ir individualių skelbimų, kur savo rusų kalbos žiniomis mokytojai nori pasidalyti kad ir namų aplinkoje. Kaune ar Klaipėdoje galima rasti pamokų už 15 Lt/val.

Trūksta vadovėlių suaugusiems

Internetas gali pasitarnauti ir nusprendus mokytis rusų kalbos savo jėgomis. Portaluose, kuriuose gyventojai prekiauja naudotomis knygomis, rusų kalbos mokyklinių žodynų, vadovėlių ar gramatikos lentelių galima rasti nuo 3 Lt.

Tačiau knygynuose gali būti sunkiau rasti norimą literatūrą rusų kalbai mokytis.

Sostinėje įsikūrusio knygyno „Akademinė knyga“ vedėja Veronika Galvelienė sakė, kad vadovėliai jos knygyne neparduodami, tačiau moteris pastebėjo, kad per pastaruosius dvejus metus užsuka vis daugiau studijas baigusių jaunuolių, kurie teiraujasi medžiagos rusų kalbai mokytis.

„Poreikis tikrai atsiranda. Anksčiau lyg jis buvo ir apmiręs, bet dabar vėl auga“, - teigė pašnekovė.

V. Galvelienė taip pat pabrėžė, kad reikėtų ir naujo gero suaugusiems skirto rusų kalbos vadovėlio, parašyto Lietuvoje.

Tuo metu knygynų „Vaga“ pardavimų ir rinkodaros vadovė Asta Mikelionytė teigė nepastebinti augančio susidomėjimo rusų kalba. Ši kalba buvo populiari visą laiką, tačiau anglų kalbos nurungti niekada jai nepavyko.

„Metodinė literatūra visada buvo perkama, mokyklose dar iki dabar mokomasi rusų kalbos. Todėl spartaus padaugėjimo, kad klaustų rusų kalbos vadovėlių, kol kas nepastebėjome“, - sakė ji.

Knygyno atstovė tikino, kad ir toliau populiariausia užsienio kalbų srityje išlieka anglų kalba.

„Gal pastaruoju metu pastebime didesnį poreikį ispanų, italų, prancūzų kalbų. Šių kalbų mokamosios medžiagos daugėja“, - teigė ji.

Už kalbų kursus sumokėtų ir darbdavys, bet ne už rusų

Rita Karavaitienė
Rita Karavaitienė
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Personalo paieškos portalo „CV-Online“ marketingo skyriaus vadovė Rita Karavaitienė sakė nepastebinti, kad darbdaviai internete talpintų vis daugiau darbo skelbimų su reikalavimu mokėti rusų kalbą.

Pasak jos, rusų kalba visuomet buvo įrašoma į darbo reikalavimus ir darbdavių suvokiama kaip savaime suprantamas dalykas.

„Toks reikalavimas nėra dažnesnis. Tiesiog į darbo rinką ateina jaunoji karta, kuri nemoka rusų kalbos ir susidaro tokia problema, kad ir anksčiau skelbimuose automatiškai rašydavo (rusų kalbą – DELFI), kaip ir aukštąjį išsilavinimą, anglų kalbą, tačiau dabar jau nebėra tiek daug jaunų žmonių, kurie mokėtų rusų kalbą, o reikalavimas buvo visada“, - kalbėjo pašnekovė.

Darbo rinkos specialistė teigė, kad su rusų kalbos stygiumi susiduria dažniausiai jaunimas iki 30 metų.

R. Karavatienė pasakojo, kad iš darbo skelbimų matyti, jog itin dideliu privalumu rusų kalba tampa prekybos, aptarnavimo, logistikos sektoriuose.

„Ten daugiausia dirba jaunimas, studentai. Prekybos ir aptarnavimo sferose tai būna dažniausiai jų pirmas darbas. Todėl tai (rusų kalbos nežinojimas – DELFI) automatiškai tampa problema. Jie suprasti rusų kalbą gali, o atsakyti jau ne“, - šnekėjo „CV-Online“ atstovė.

Pasak specialistės, visgi populiariausios kalbos darbo skelbimuose ir toliau išlieka anglų ir rusų, nors pasitaiko ir kitų kalbų reikalavimo.

„Skandinavų, italų, prancūzų, bet tai būna daugiau pavieniai skelbimai. Gal šiek tiek dažnesnė lenkų kalba, ypač transporto įmonėse, - tęsė pašnekovė. - Būna įmonės, kurios ieško specialistų dar nemokančių kalbos, bet pasiryžusių išmokti. Kursai trunka apie šešis mėnesius ir darbdavys apmoka visas išlaidas, kad gautų tą specialistą, nes supranta, kad specialistą rasti su specifine kalba nėra lengva“.

Tačiau kartu pašnekovė pripažino, kad dėl rusų kalbos darbdaviai nesivargintų: „Rusų kalba turi tokį šleifą, kad žmogus privalo ją mokėti“.

Rusų mokosi ir užsieniečiai

Pasirodo, kad į rusų kalbos kursus renkasi ne tik jaunimas, kuris mokykloje nekrimto šios kalbos mokslų, bet ir Lietuvoje besikuriantys verslininkai iš Vakarų. Taip pat kalbų mokyklos „Lingua Perfecta“ direktorė Laura Montvilaitė pastebi, kad į Lietuvą atvyksta užsieniečiai specialiai mokytis rusų kalbos: „Jie būna įsitikinę, kad visi čia moka rusiškai. O Europos Sąjungoje jiems šios kalbos išmokti lengviau“.

Pasak pašnekovės, jos vadovaujamoje kalbos mokykloje visgi didžioji dalis rusų kalbos mokinių – jaunimas.

„Pagrindinė auditorija yra ta, kuri pradeda dirbti, kuri baigė mokslus. 23-24 m. žmonės ir dažniausiai ateina mokytis“, - kalbėjo L. Montvilaitė.

Kaip teigė kalbų specialistė, pagrindinė priežastis, kodėl mokomasi rusų kalbos – darbas. Vieni jau dirbantys, o kiti mokosi šios kalbos dėl įsidarbinimo.

„Sako, kad jei mokėtų rusų kalbą, būtų daug perspektyvesni specialistai“, - komentavo pašnekovė.

Visgi kalbos mokykla sulaukia ir klientų apie 30-40 m. Tačiau jie rusų kalba dažniausiai jau gerai kalba ir supranta, tačiau nori pasimokyti rašytinės kalbos, gramatikos arba specifinės kalbos niuansų, pavyzdžiui, finansinių terminų.

www.DELFI.lt
Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0
Verslas PliusEdgaras Savickas

Su Baltarusija visiškai sąsajas nutraukiantis „Audimas“ atlieka paskutinius veiksmus: gamykla stovi tuščia

Lietuvoje populiari sportinės aprangos įmonė „ Audimas “ prasidėjus karui Ukrainoje nutraukė...

Nesutaria dėl Taivano: verslas dirbti nori, tačiau vis dar nerimauja dėl Kinijos praradimo (3)

Prekybai tarp Lietuvos ir Taivano augant, verslo atstovas dar neskuba džiaugtis. Anot jo, Kinijos...

Dešimtys tūkstančių gyventojų bus priskirti nepasirengusiems dirbti: kyla klausimų dėl naujos tvarkos (1)

Seimui pritarus Užimtumo sistemos pakeitimams, tarnyba jau ruošiasi skirstyti bedarbius į...

JAV įvedė sankcijas Rusijos bankams, teikiantiems paslaugas Šiaurės Korėjai

JAV penktadienį dėl Šiaurės Korėjos paleistų raketų įvedė naujas sankcijas, tarp jų – ir...

„Snaigės“ apyvarta šiemet krito 20 proc. iki 5,6 mln. eurų

Rusijos grupės „Polair“ netiesiogiai valdomos vienintelės Baltijos šalyse šaldytuvų gamybos...

Top naujienos

Į policijos akiratį patekusiam kunigui – nemalonumai: neigė net tai, ką pareigūnai nufilmavo

Prieš įstatymą visi asmenys yra lygūs – vieną šiurkščiausių Kelių eismo taisyklių (KET)...

Verslas PliusEdgaras Savickas

Su Baltarusija visiškai sąsajas nutraukiantis „Audimas“ atlieka paskutinius veiksmus: gamykla stovi tuščia

Lietuvoje populiari sportinės aprangos įmonė „ Audimas “ prasidėjus karui Ukrainoje nutraukė...

Karas Ukrainoje. Rusijos gynybos ministerija skelbia užėmusi strategiškai svarbų Lymano miestą Rusijos pajėgos įžengė į Sjeverodonecką, Luhansko regione – 10 tūkst. rusų karių

Jau 94-oji Rusijos karo prieš Ukrainą diena. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis apkaltino...

Delfi PliusGidas Vytis

Populiariausio Vilniaus paplūdimio istorija: kodėl ežeras tokios spalvos ir ką reiškia legendos apie kryžiuočius dugne virtuali kelionė

Ar žinote, kur Vilniuje esama rojaus? Na, tikrasis rojus yra Viešpaties valdose, o Vilniuje išties...

Delfi Mokslas

Vėžį sukeliančių mikrobangų krosnelių baubas – praeityje, tačiau po naujausių tyrimų mokslininkai perspėja apie galingų mikrobangų žalą smegenims

Teksaso A&M universitete atliktų tyrimų rezultatai gali pakeisti požiūrį į nukreiptos energijos...

Mindaugas Stasiulis – kaip niekada atviras: neseniai įvykusios sužadėtuvės su mylimąja Milda nebuvo itin sklandžios (1)

Televizijos laidų vedėjas Mindaugas Stasiulis niekuomet nebuvo linkęs atvirauti apie savo...

Užkalnis: sovietmečio kvapo reliktas jūsų muziejui

Jūs jau žinote, kad beveik niekada nerašau apžvalgų, parfumerijos bendrovių prašomas (esu...

Delfi PliusVytautas Bruveris, laida „Kaip pas žmones“, Virginija Spurytė

Tūpčiojimą prieš Rusiją įvertino buvęs Estijos prezidentas: siaubingai susimovėme (9)

Ukraina jau puolama dviem frontais – ji ne tik turi gintis nuo Rusijos agresijos, bet ir nuo...

Žiniasklaida: Putino artimiausiųjų rate – nauja pavardė šaltiniai: problemos jau matomos ir juntamos (7)

Nuo Rusijos įsiveržimo į Ukrainą praėjo jau trys mėnesiai. Per tą laiką daug Rusijos elito...

Likus mėnesiui iki vestuvių – akibrokštas: garsus futbolininkas lovoje užfiksuotas šalia paslaptingos moters (4)

Buvęs „Premier“ lygos futbolininkas Andy’is Carrollas, kuris kitą mėnesį švęs vestuves su...