Statybos įmonės sulaukė auditorių priekaištų dėl to, kad tarptautiniame projekte naudojo “netinkamos kilmės” medžiagas. Valstybės kontrolė, atlikusi projekto “Via Baltica” auditą, įspėja, kad dviem Lietuvos statybos bendrovėms gali grėsti sankcijos už Rusijoje pagamintos armatūros naudojimą.
Tuo tarpu statybininkai tvirtina pirkę tik rusišką žaliavą, kuri plačiai naudojama ir Lietuvoje, ir Vakarų Europoje.

Pažeistos projekto sąlygos

Valstybės kontrolės dėmesio sulaukė ketverius metus įgyvendintas projektas “Via Baltica kelio išvystymas 2000-2003 metais”, kuriam buvo išleista 17,6 mln. eurų. Už šias lėšas nutiesti 13,4 km ilgio kelio ruožai, įrengtos 4 skirtingų lygių sankryžos: dvi - prie Marijampolės, viena - Garliavoje, dar viena - Panevėžio aplinkkelyje.

Didžiąją dalį (75 proc.) lėšų šiam projektui skyrė Europos Sąjunga, o rangos darbus atliko UAB “Kauno tiltai” ir Alytuje įsikūrusi AB “Alkesta”. Auditą atlikęs Finansinio audito 7-ojo departamento direktorius Tomas Mackevičius akcentavo, jog šiam projektui panaudojant ES lėšas itin stambių pažeidimų nebuvo užfiksuota.

Tačiau kai kurių trūkumų neišvengta. Daugiausia auditorių priekaištų rangos darbus atlikusios bendrovės sulaukė už tai, jog įrengdamos viadukus bei gyvulių praginą panaudojo Rusijoje pagamintus armatūros gaminius, nors, pagal projekto sąlygas, galima naudoti tik Europos Bendrijos ir su ISPA programa partnerystės ryšius palaikančiose šalyse pagamintus gaminius.

“Rangos sutartyje buvo aiškiai nurodyti reikalavimai, kuriuos įmonės turėjo vykdyti. Tačiau to nebuvo padaryta”, - “Kauno dienai” teigė T.Mackevičius.

Trūksta kontrolės

Dėl bendrovėms išmokėtų daugiau nei 66 tūkst. 236 eurų, skirtų rusiškai armatūrai, galėtų būti taikomos sankcijos, nors ši suma tesudaro 0,38 procento visų projektui įgyvendinti išmokėtų lėšų. “Užsakovas galėtų pareikalauti sugrąžinti šiuos pinigus, nes buvo pažeista rangos sutartis”, - teigė Valstybės kontrolės atstovas.

“Savo išvadą išsiuntėme Europos Komisijai, prieš jai apmokant paskutinę projekto išlaidų dalį”, - pridūrė T.Mackevičius. Tačiau jis buvo įsitikinęs, jog Europos Komisija netaikys sankcijų ir nesumažins išsiderėtų lėšų, nes bendra projekto vertė padidėjo 14 proc., tad ginčytina suma buvo padengta iš šalies biudžeto.

Valstybės kontrolieriai taip pat pastebėjo, kad ne visada tinkamai įforminami statybos darbų dokumentai ir todėl neužtikrinama statybos darbų techninių reglamentų laikymosi kontrolė. Auditoriai rekomendavo griežčiau tikrinti, ar sąskaitos pagrįstos ir ar atitinka pirminius dokumentus. Be to, Finansų ministerijai pasiūlyta labiau stiprinti vidinę projektų kontrolę.

Prieš dvi savaites Europos Komisijos auditoriai lankėsi Lietuvoje ir vertino visą Sanglaudos fondo kontrolės sistemą ir po kelių mėnesių turėtų pateikti savo ataskaitą apie tai, ar mūsų šalis užtikrina pakankamą ES paramos panaudojimo kontrolės sistemą.

Visi tiltai - iš rusiško metalo

Tiek “Kauno tiltų”, tiek “Alkestos” atstovus Valstybės kontrolės nurodyti trūkumai nustebino. “Reikalavimas naudoti tik ES šalių gaminius mums buvo žinomas. Tačiau iki šiol niekada nebuvo draudžiama iš kitų valstybių pirkti žaliavas”, - teigė “Kauno tiltų” technikos direktorius Aldas Rusevičius.

Anot jo, tam, kad armatūrą būtų galima naudoti statybose, ją tenka apdoroti ir jos vertė išauga kelis kartus. Jeigu apdirbant žaliavą patiriama papildomų sąnaudų, viršijančių 50 proc. medžiagos vertės, gaminio kilmės šalis nurodoma ta, kur sukuriamas galutinis produktas.

“Jeigu italas siuva batą iš ėriuko, užauginto Olandijoje, odos, ant bato vis tiek bus nurodyta, kad jis pagamintas Italijoje”, - įrodinėjo A.Rusevičius, pateikdamas, jo nuomone, analogišką pavyzdį. Vis dėlto statybos bendrovių atstovai pripažino, jog formalūs sutarties reikalavimai galėjo būti pažeisti.

“Paraidžiui žiūrint, konkurso sąlygas pažeidėme. Tačiau tą patį rusišką metalą galėjome pirkti iš Vokietijos, kur jis sertifikuojamas, tačiau būtume sumokėję dvigubai brangiau. Rusiško metalo kokybė niekam, net Europoje, abejonių nekelia. Visi Lietuvos tiltai ir viadukai yra pastatyti naudojant rusišką armatūrą”, - tvirtino “Alkestos” generalinio direktoriaus pavaduotojas Albinas Zablackas.

Statybos įmonių atstovai tikino, kad jų darbus ne kartą tikrino ir vertino ne tik užsakovai - Lietuvos automobilių kelių direkcija, bet ir nepriklausomi konsultantai iš Italijos bei Vokietijos firmų. “Specialistai buvo informuoti, kad viadukų statybai naudojama rusiška armatūra, tačiau neįžvelgė nieko blogo”, - pridūrė “Kauno tiltų” technikos direktorius.

“Jeigu mums bus draudžiama pirkti metalą iš Rusijos, jį teks dvigubai brangiau įsigyti iš Vakarų valstybių, todėl projektams teks numatyti papildomų lėšų”, - prognozavo “Alkestos” generalinio direktoriaus pavaduotojas, kuris šmaikštaudamas vylėsi, jog Lietuvoje nereikės griauti visų tiltų bei vadukų tik dėl to, kad jie pagaminti naudojant rusišką armatūrą.

Ginčytinus darbus padengė iš šalies biudžeto

Lietuvos automobilių kelių direkcija (LAKD) Valstybės kontrolei taip pat įrodinėjo, jog rangovams nebuvo mokama už netinkamos kilmės medžiagą, t.y. armatūrą. “Pinigai buvo sumokėti tik už galutinį produktą, kuriame armatūra tesudaro 30 proc. visos jo vertės. Armatūra buvo panaudota kaip žaliava, o galutinis produktas buvo pagamintas Lietuvoje”, - auditoriams aiškinosi valstybinės įstaigos atstovai, įsitikinę, jog šiuo atveju projekto sąlygoms nebuvo nusižengta.

Tačiau konkretaus atsakymo iš Europos Komisijos, kaip “Kauno dieną” informavo LAKD generalinio direktoriaus pavaduotojas Algimantas Janušauskas, dar laukiama. “EK bus įvertinti skaičiavimai, ar medžiagai perdirbti reikėjo papildomų sąnaudų, sudarančių daugiau negu 50 proc. galutinio produkto vertės”, - teigė LAKD atstovas.

Tačiau, jo įsitikinimu, jeigu EK ir įžvelgs pažeidimų, Sanglaudos fondo pinigų nereikės grąžinti, nes minėti darbai buvo padengti ne ES, o šalies biudžeto lėšomis.

“Finansinės sankcijos rangovams negresia. Jie savo darbus atliko pagal projekto reikalavimus”, - tvirtino A.Janušauskas.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Latvijos centrinio banko vadovas neigia kaltinimus kyšininkavimu

Latvijos centrinio banko vadovas Ilmaras Rimševičius , kurį Korupcijos prevencijos biuras (KNAB)...

Mažinant darbo vietų skaičių, gali būti atleidžiamos ir nėščios moterys (4)

Bendrai mažindami darbo vietų skaičių, darbdaviai gali atleisti ir nėščias moteris,...

Laisvų darbo vietų per metus padaugėjo beveik trečdaliu (7)

Lietuvoje 2017 metų pabaigoje buvo 19,3 tūkst. laisvų darbo vietų samdomiesiems darbuotojams –...

Metinė infliacija Lietuvoje sausį – vėl didžiausia ES (11)

Suderinta metinė infliacija Lietuvoje pirmąjį šių metų mėnesį buvo didžiausia tarp visų...

Latvijos „Citadele“ pelnas 2017-aisiais sumenko 13 proc.

Antrinį banką Lietuvoje turinti Latvijos finansų grupė „ Citadele “ pranešė 2017 metais...

Top naujienos

Gerieji pavyzdžiai baigėsi: maisto tikrintojai Utenoje pamatė tikrąjį lietuviškos ligoninės maistą (99)

Ketvirtadienį Sveikatos apsaugos ministerijos ( SAM ) inicijuota maisto tikrinimo komisija lankėsi...

Aiškėja daugiau detalių apie sukrečiančiu pasakojimu pasidalijusį 4-metį: šios šeimos byla – įspūdingo dydžio (148)

Aiškėja daugiau detalių apie šeimą, iš kurios kilęs, įtariama, smurtą patyręs ir apie tai...

Mažinant darbo vietų skaičių, gali būti atleidžiamos ir nėščios moterys (4)

Bendrai mažindami darbo vietų skaičių, darbdaviai gali atleisti ir nėščias moteris,...

Pranešė apie „neblogą siurprizą“: prieš Rusijos samdinių žūtį – signalas iš Kremliaus (242)

Amerikiečių žvalgybos duomenimis, tiek prieš Sirijoje įvykdytą ataką, tiek po jos su Kremliumi...

Dauguma pabėgėlių iš Lietuvos pabėgo (225)

Praėjus porai metų nuo pirmųjų pabėgėlių perkėlimo į Lietuvą, daugiau nei 70 proc. visų...

Baisūs skaičiai: kas dešimtas penktokas ir pusė devintokų vartoja alkoholio iki apsvaigimo (133)

Net 11 proc. penktų klasių mokinių per mėnesį vartojo tiek alkoholio, kad apsvaigo. Seime...

Dar vienos Rusijos olimpietės organizme aptikta dopingo (174)

Pjongčango žiemos olimpinėse žaidynėse dalyvaujančios Rusijos bobslėjininkės Nadeždos...

Garsūs šefai ragina būtinai išbandyti: vištienos sriuba su avokadu ir įspūdingas plikytos tešlos pyragas (2)

Italas kulinaras Gian Luca Demarco prisipažįsta, kad tiesiog dievina Azijos virtuvę, nes joje...

Veterinarė įvardijo didžiausius šiuo metu tykančius pavojus: ką būtina žinoti? (4)

Koks gražus bebūtų gamtą žadinantis pavasaris , ne visos jo paruošiamos staigmenos būna...

Vilniaus autobuse – žirklėmis ginkluotas vyras: puolė keleivius ir dūrė sau į kaklą vaizdo įrašas (135)

Ketvirtadienio vakarą Vilniuje – šiurpus įvykis. Maršrutinio autobuso keleiviams baimę sukėlė...