Rusijos bankai intensyviai ieško veiksmingiausių būdų, kaip savo veikloje pritaikyti islamiškuosius finansavimo principus – esą tokia nauja strategija vietos verslams atvertų daugiau finansavimo galimybių. Ekspertai nuogąstauja, kad naujiems ambicingiems planams pagalių į ratus gali pakišti dėl krizės Ukrainoje šaliai Vakarų pritaikytos sankcijos ir veiksmingos priežiūros sistemos trūkumas, skelbia themoscowtimes.com.
© RIA/Scanpix

Islamiškasis Rusijos bankininkystės sektorius dar tik žengia pirmuosius žingsnius, tačiau apie 20 mln. šalyje gyvenančių musulmonų vertinami kaip potencialus finansų šaltinis – kaip ir turtingi islamiškieji fondai užsienyje. Už Rusijos ribų ši strategija jau pasiteisino.

Per pastaruosius kelerius metus vadinamasis islamiškasis finansavimas tapo ne vienos valstybės ir verslo pinigų šaltiniu. Praeitais metais net ir su islamu nieko bendro neturinčios valstybės, pavyzdžiui, Jungtinė Karalystė ir Pietų Afrikos Respublika, išplatino pirmąsias islamiškųjų vertybinių popierių sukuk emisijas.

Dėl Rusijos paramos Ukrainoje veikiantiems separatistams Europos Sąjunga ir Jungtinės Valstijos yra pasišovusius užtvenkti šalies bendrovių finansavimo šaltinius iš užsienio. Artimųjų Rytų ir pietryčių Azijos bankai taip pat labai nenorėtų įsipainioti į sankcijų voratinklį.

Dėl šios priežasties nemažai Rusijos bankų bando savarankiškai perprasti islamiškosios bankininkystės principus ir išmokti juos veiksmingai taikyti.

Rusijos bankas „Vnešekonombank“ (pats tapęs sankcijų taikiniu), siekdamas minėtojo tikslo, pagalbos kreipiasi į bendroves iš Artimųjų Rytų, teigia atstovas, kuris tikslių minėtųjų institucijų pavadinimų pateikti nepanoro.

„Vnešekonombank“ sau išsikėlė tikslą diversifikuoti įvairių projektų finansavimo instrumentus ir kaip vieną iš variantų svarsto islamiškųjų finansavimo priemonių pritaikymą“, – teigia atstovas.

Antrasis pagal dydį skolintojas Rusijoje ir dar vienas potencialus sankcijų taikinys – „VTB bank“ – šiuo metu kaip tik analizuoja sukuk vertybinių popierių pliusus bei minusus, nors klausimas, kaip vyktų tokių sandorių apskaita ir kontrolė, lieka neaiškus, į „Reuters“ pateiktus klausimus atsakė banko atstovai.

„Nepaisant to, tai šiuo metu aktualus klausimas, ypač atsižvelgiant augantį susidomėjimą Azijos rinkose“, – teigia atstovai.

Gruodį tokių finansinių institucijų kaip „Maskovskyij Industrialyj Bank“, VEB, „SME Bank“ ir Rusijos tiesioginių investicijų fondo atstovai vyko į komandiruotę Persijos įlankos regione, kur intensyviai domėjosi islamiškaisiais finansų valdymo modeliais.

Tą patį mėnesį Nacionalinė Rusijos reitingų agentūra pasirašė susitarimą su Bahreine veikiančia Islamiškąja tarptautine reitingų agentūra ir sutarė kartu reitinguoti islamiškuosius finansinius instrumentus.

Šis susitarimas leis šariato paisančiais reitingais vertinti valstybės skolą ir islamiškąsias finansines institucijas, teigiama Rusijos agentūros pranešime. Seniau tokiais reitingais jau buvo įvertintos kelios bendrovės – nuo islamiškosios Dagestane veikiančios nuomos bendrovės iki žuvų odos perdirbėjų Ingušijoje.

Reguliavimas

Faktas, kad Rusijoje trūksta veiksmingos islamiškojo finansavimo priežiūros sistemos, gali tapti nemenka kliūtimi. Tiek vertybinių popierių leidėjai, tiek investuotojai, siekdami sumažinti riziką ir išlaidas, visada kliaujasi aiškiomis taisyklėmis ir nuostatomis.

Spalį Rusijos bankų asociacija paprašė Rusijos centrinio banko pagalbos kuriant islamiškąją finansavimo sistemą – pateikė siūlymą priimti specialų įstatymą.

Rusijos centrinis bankas ir toliau analizuoja būdus, kaip reguliuoti islamiškuosius finansavimo modelius, tačiau progresas menkas, dar praeitą savaitę sakė minėtojo banko atstovas ir pridūrė, kad pasakyti, kada bus parengtos naujos taisyklės, praktiškai neįmanoma.

Rusijos centrinis bankas patirties galėtų pasisemti iš tokių buvusių sovietinių respublikų kaip Azerbaidžanas, Kirgizija ir Kazachstanas – visos jos šiuo metu kaip tik rengia naujas islamiškosios bankininkystės reguliavimo taisykles.

Net ir neturint veiksmingos priežiūros ir kontrolės sistemos, Rusijos bankininkystės sektoriuje vyksta nedideli islamiškojo finansavimo instrumentų sandoriai. Kazanėje veikiantis „AK BARS Bank“ (vertinant pagal turtą, 18-asis pagal dydį Rusijos bankas) nuo 2011 metų iš dviejų islamiškųjų sindikuotų paskolų surinko 160 mln. dolerių (141 mln. Eur) ir šiuo metu yra pasirengęs trečią kartą pasinaudoti rinkos galimybėmis.

„Ir toliau dirbsime šia linkme, ir toliau diversifikuosime savo finansavimą“, – pareiškė „AK BARS Bank“ atstovė Elina Chairulina.

Anot E. Chairulinos, vietos ar regiono valdžiai, norint paskatinti tokiu pačiu pavyzdžiu pasekti ir Rusijos bendroves, gali tekti išplatinti sukuk vertybinių popierių. „Tiesą sakant, sukuk vertybiniai popieriai gali būti neblogas pasirinkimas Rusijos bendrovėms, nes jos prieš akis matys pavyzdį valstybės ar regiono lygmenyje“, – tvirtina E. Chairulina.

Didžiausias Azerbaidžiano bankas planuoja įkurti savarankišką islamiškosios bankininkystės padalinį, kuris vykdys veiklą visame regione – įskaitant ir per savo filialą Rusijoje.

Deja, jau buvo ir nepasisekusių bandymų. Tatarstano respublikoje buvo planuojama sukuk emisija, dar 2011 metais, tačiau sumanymas taip ir nevirto realybe.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Olandų šeima viską išpardavė ir pinigus investavo į bitkoinus (1)

Viena olandų šeima išpardavė beveik viską, ką turėjo, įskaitant verslą, namą, du...

„Wall Street Journal“: „Tesla“ taps pirmuoju nuosavą gamyklą Šanchajuje turinčiu užsienio gamintoju (1)

Elektromobilių gamintojas „ Tesla “ pasiekė susitarimą su Šanchajaus valdžia statyti nuosavą...

„Noble Group“ parduoda savo JAV naftos verslą kompanijai „Vitol“

Nelengvus laikus išgyvenanti žaliavų prekybos bendrovė „Noble Group“ už 580 mln. dolerių...

Daugiau negu pusė Latvijos jaunimo nori per mėnesį uždirbti daugiau kaip 800 eurų (17)

38 proc. Latvijos jaunimo iki 25-ių metų amžiaus norėtų per mėnesį „į rankas“ uždirbti...

„Rimi“ ir „Iki“ sandoris palies kelis šimtus darbuotojų (32)

Prekybos tinklų „Rimi“ ir „Iki“ susijungimas ir reikalavimas kitiems mažmenininkams...

Top naujienos

Ne tik Gedimino kalnas? Ant Trijų Kryžių kalno atsivėrė plyšys (198)

Gausus lietus pakenkė ne tik Gedimino, bet ir Trijų Kryžių kalnui – pavasarį čia atsivėręs...

Kainų augimas įsibėgėjo: kas dar brangs (385)

Europos Sąjungos (ES) statistikos agentūros „ Eurostat “ duomenimis Lietuvoje kainos auga...

Lietuvos ir pasaulio laukia naujas permainų etapas (5)

Daugeliui ketvirtoji pramonės revoliucija dar tėra pranašystė, utopija, lakios fantazijos vaisius...

Tanklaivis prie JK krantų sukėlė sumaištį - su inkaru buvo iškeltas nemalonus siurprizas (2)

Inkaro nuleidimas ir iškėlimas laivams yra įprasta procedūra, nekelianti streso. Tačiau kuomet...

G. Ručytė-Landsbergienė: Sausio 13-ąją visos trys mūsų šeimos panelės laukėsi (118)

Kai kalbame apie Lietuvos nepriklausomybės atkūrimą ir pirmuosius mūsų valstybės išbandymus,...

Po tragiškai pasibaigusios avarijos kreipiasi į vairuotojus: taisyklės, kurias būtina žinoti (3)

Tamsėjantys rudens rytai ir vakarai keliuose tampa itin pavojingi pėstiesiems, kuriuos vairuotojams...

Orai: iš šaltesnių orų gniaužtų pavyks ištrūkti, tačiau yra vienas bet (9)

Savaitės pradžioje vyraus šaltoki orai , krituliai numatomi tik kai kur. Visgi, antroje savaitės...

Po puikaus žaidimo ir finalo Maskvoje – solidus R. Berankio šuolis pasaulio reitinge (1)

Teniso profesionalų asociacijos (ATP) reitingų lentelėje Ričardas Berankis iš 169-osios vietos...

Nėščia moteris vos nemirė, kai vaisius „praspyrė“ gimdos sienelę (9)

Viena nėščia moteris praėjusią savaitę vos išvengė mirties, kai jos vaisius...

Išsamius tyrimus atlikę „Raptors“ paviešino J. Valančiūno traumos detales (7)

Vėlyvą sekmadienio naktį Lietuvos laiku Toronto „Raptors“ ekipa išplatino pranešimą spaudai...