aA
Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK) pirmininkė Inga Ruginienė tvirtina, kad šiuo metu šalyje esanti pensijų fondų sistema yra „katastrofiškai neteisinga“. Ji kritikuoja esanti automatinį gyventojų įtraukimą į pensijų fondą, taip pat, LPSK pirmininkei kelia klausimų sustabdyti įmokų mokėjimą į fondą tik kartą gyvenime ir vos dvylikai mėnesių.

„Mes matome, kad katastrofiškai yra neteisinga sistema. Visų pirma, automatinis įtraukimas, maža to, kad tave įtraukia vieną kartą, tai netgi atsisakius tas įtraukimas yra kartojamas. Tai reiškia, kad tu desperatiškai turi sėdėti „Sodros" paskyroje ir nuolat jaudintis bei bijoti, kad dar kartą neįtrauktų.

Dar šią problemą gilina tai, kad visiems buvo paskleista žinutė, jog iki 40-ies metų turi nervuotis, o po 40-ies gali atsipalaiduoti, nes niekas neįtrauks – tai yra netiesa. Tie kas 2019-ais metais atsisakė, juos dar periodiškai iki 2028-ųjų metų „Sodros" sistema įtraukinės, nepaisant jų amžiaus”, – pirmadienį Delfi televizijai teigė I. Ruginienė.

„Kitas dalykas, jeigu kartais tave įtraukia, negali atsisakyti visą gyvenimą tų „geležinių klumpių" ant kojų, tai jeigu atsitinka sunki materialinė padėtis, tik vieną kartą gyvenime ir tik dvylikai mėnesių gali sustabdyti įmokų mokėjimą”, – pridūrė ji.

Profsąjungų atstovė aiškino, kad esant dabartinei sistemai, valstybė ir mokesčių mokėtojų pinigai dirba privačiam verslui, o tai taip pat yra kritikuotina.

„Valstybė ir mūsų mokesčių pinigai dirba privačiam kapitalui. Tai reiškia, kad „Sodra" daro automatinį įtraukimą, parenka fondą, kurį jeigu vėliau norėtum pakeisti, vėl turėtum susimokėti papildomai. Valstybė taip pat moka dotacijas šiam verslui”, – sakė LPSK vadovė.

„Net ir į pensiją išėjęs dirbantis pensininkas turi mokėti įmokas. Tai kam jis dar toliau kaupia, kokiai ateičiai, 120 metų tikisi gyventi?”, – pridėjo ji.

I. Ruginienė pažymėjo, kad pensijų fondai nėra blogi, tačiau kaupimo juose modelis yra ydingas. Ji taip pat akcentavo, kad reikia atsisakyti automatinio žmonių įtraukimo į pensijų fondus.

„Visa ši sistema, ydingas modelis, verčia užduoti daug klausimų. Mes nesakome, kad privatūs fondai yra blogai, rūpintis senatve reikia ir galvoti, kas bus po daug metų, reikia. Privatūs fondai gali egzistuoti, ir mes nieko prieš, bet sukurtas modelis klausimų kelia”, – tvirtino LPSK pirmininkė.

„Reikia atsisakyti automatinio įtraukimo. Aš nieko prieš, fondai gali reklamuoti, ta reklama gali būti, bet neturėtų būti automatiškai žmonės įtraukiami. Kita vertus, jeigu aš jau sutikau, pasirašiau, galbūt su tomis sąlygomis, jog negaliu išsiimti pinigų, tai dėl atostogų jau turiu aš spręsti, kiek jos turėtų būti ir kiek galiu sulaikyti įmokas”, – pridūrė ji.

ELTA primena, kad Pensijų kaupimo įstatymu nuo 2019 m. sausio 1 d. buvo pakeistas II pakopos pensijų kaupimo modelis.

Visi, jaunesni nei 40 m. iki 2019 m. nedalyvavę II pakopos kaupime, yra automatiškai įtraukiami į II pakopos pensijų kaupimą, atsisakymo atveju automatinis įtraukimas kartojamas kas 3 metus iki 40 m. amžiaus.

Dalyvaujantys II pakopoje toliau kaupia savo lėšomis visa apimtimi (t. y. į dalyvio pensijų fondo sąskaitą bus pervedama 3 proc. nuo darbo užmokesčio) ir papildomai gauna valstybės skatinamąją 1,5 proc. įmoką, apskaičiuotą nuo metų šalies vidutinio darbo užmokesčio.

Dalyvaujantys II pakopoje minimalia apimtimi toliau kaupia savo lėšomis kasmet didėjančiomis įmokomis (nuo 1,8 proc. iki 3 proc.) ir gauna valstybės skatinamąją įmoką, per 5 metus padidėsiančią nuo 0,3 proc. iki 1,5 proc.

Dalyvavę iki 2018-12-31 gali apsispręsti nebekaupti II pakopoje, pasirinkę vieną iš dviejų variantų – stabdyti tolesnį įmokų mokėjimą, o sukauptą turtą palikti toliau investuoti II pakopos pensijų fonde arba sukauptas lėšas grąžinti „Sodrai“ ir tokiu būdu atstatyti prarastus „Sodros“ vienetus bei įsigyti papildomų, jei sukaupta suma yra didesnė nei „Sodros“ pervestos įmokos.

Grąžinus sukauptas lėšas „Sodrai“, II pakopos pensijų fonde galima pradėti kaupti iš naujo.

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas Mindaugas Lingė yra tvirtinęs, kad pensijų kaupimo antroje pakopoje rezultatai rodo, jog uždarbis kaupiant pensijas yra didesnis negu infliacijos rodiklis ilguoju laikotarpiu.

Jis aiškino, kad skirtingais metais yra matomas uždarbio iš pensinių fondų svyravimas ir tai sukelia streso bei nežinomybės, tačiau sistema yra kurta 25–30 metų perspektyvai ir rezultatai turi pasiteisinti būtent per įvardintą laikotarpį.

Tuo tarpu Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos nariai yra pateikę įstatymo pataisą, kurią priėmus iš antrosios pensijų pakopos sistemos tiems, kas į ją buvo įtraukti automatiškai, būtų galima pasitraukti paprasčiau.

Galiausiai socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė aiškina suprantanti, kad pensiniai fondai yra labai svarbi tema Lietuvos žmonėms ir klausimai, pakritus jų vertei, kyla. Tačiau, pasak jos, pensijų fondų grąža yra ilgalaikis procesas ir reiktų atsižvelgti ne į trumpalaikius pasvyravimus, o į ilgalaikę perspektyvą.

ELTA
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(38 žmonės įvertino)
3.7895

Teisingumo ministerijos išvada – nepalanki užmojams papildomai apmokestinti bankus: prireiktų ir lėšų iš biudžeto

Teisingumo ministerijos teigimu, Finansų ministerijos siūlomas laikinojo solidarumo įnašo bankams...

Lingė apie mokesčių sistemos „gydymą“: reikia ir vieną kitą kartesnę piliulę nuryti

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas Mindaugas Lingė tvirtina, kad mokesčių...

Skandalo sūkuryje atsidūrusi viceministro žmona Belickaitė: situacija yra kitokia, nei tikėjausi (3)

Valstybės valdomuose Lietuvos geležinkeliuose aukštas pareigas užėmusi ekonomikos ir inovacijų...

Vyriausybė sutiko griežtinti baudas už netiksliai deklaruojamus grynuosius, leisti juos konfiskuoti (1)

Vyriausybė trečiadienį pritarė iniciatyvai griežtinti baudas asmenims, kurie netiksliai ar...

Ministerijai – kritika dėl vilkinamo proceso teisiškai sureguliuoti prekybos tinklų baudas tiekėjams

Trečiadienį į Seimo Kaimo reikalų komitetą (KRK) po penkių mėnesių grįžo diskusija dėl...

Top naujienos

Įvardijo dvigubą Pekino žaidimą: tarsi kelia ultimatumą

Neseniai Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen susitiko su JAV prezidentu Joe Bidenu....

Karo ekspertai: tą patį triuką matėme ir mūšiuose dėl Chersono

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N‘ Loaded“ ekspertai teigia, kad...

Bartoševičiaus byloje – netikėti nauji duomenys: žinojo anksčiau nei Seimo vadovė trečiadienį apklausė policijoje (36)

Nors kilus vadinamajam pedofilijos skandalui dabar jau buvęs Seimo narys Kristijonas Bartoševičius...

Analitikai – apie Xi Jinpingo ir Putino susitikimą: Kremliaus vadovas patyrė nesėkmę (15)

Antroji Kinijos prezidento Xi Jinpingo aukščiausiojo lygio vizito Rusijoje diena nerodė, kad...

Transliacija / Delfi interviu – Valdas Benkunskas. Kokių pokyčių laukti vilniečiams?

Dešimt metų Vilniaus vicemeru dirbęs 38-erių Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių...

Verslas PliusRaivis Viluns

Netiesiogiai finansuoja karą: Rusijoje toliau veiklą vykdo šimtai Vakarų įmonių

Tyrinėtojai pastebi, kad iš visų Vakarų šalių Rusijoje toliau savo veiklą dažniausiai tęsė...

Slaptame sandėlyje – neįtikėtina operacija: iš nelegalaus fabrikėlio krovėsi milijoninį turtą (4)

Muitininkai antradienį Klaipėdos ir Kretingos rajonuose aptiko nelegalų tabako fabriką ir...

Karas Ukrainoje. Lavrovas grasina rimta karo eskalacija ciniška Rusijos ataka: smogta gyvenamajam pastatui, skaičiuojamos aukos

Per Rusijos smūgį gyvenamajam pastatui Pietų Ukrainos Zaporižios mieste žuvo vienas ir buvo...

Įsiaudrinęs Lukašenka: lenkai su lietuviais ruošiasi su mumis kariauti

Jeigu Jungtinė Karalystė (JK) perduos Ukrainai sviedinių su nuskurdintuoju uranu, Rusija gali duoti...

Vyrą nušovęs ir pasislėpęs įtariamasis išgirdo nemalonią žinią – skirta griežčiausia kardomoji priemonė vyko įtempta sulaikymo operacija

Pirmadienio vakarą Telšių rajone buvo nušautas pusamžis vyras. Pareigūnai po didelės...