Nors ir džiaugiamasi po sunkmečio atsigaunančia ekonomika, Lietuvos ateities perspektyva nėra jau tokia šviesi, mano ekonomikos analitikas Rimantas Rudzkis. Lietuvos verslo darbdavių konfederacijos surengtame Kongrese apie Lietuvos ekonomikos rodiklius ir jų perspektyvas kalbėjęs R. Rudzkis sakė, jog spartaus augimo ateityje tikėtis nereikėtų, o norint pakeisti situaciją reikia įdėti pastangų.
Rimantas Rudzkis
© A.Solomino nuotr.

Artėjama prie ekonomikos spąstų

Pasak R. Rudzkio, augimą gali sulėtinti tai, kad Lietuva artėja prie aukštesnio lygio ekonomikos spąstų. „Lietuvos perspektyva nėra jau tokia šviesi, čia reikia įdėti pakankamai pastangų, kad pakeistume situaciją. - sakė jis. - Kai šalies BVP vienam gyventojui pasiekia maždaug 50 tūkst. litų, prasideda labai staigus ekonominio augimo lėtėjimas, t.y. pereinama į kitą kategoriją. Šiuos metus Lietuva užbaigs su 40 tūkst. litų rodikliu t.y. mes prie tų vadinamų spąstų jau artėjame“.

Ekonomistas atkreipė dėmesį, kad situacija galėtų pasikeisti bankams pakeitus kreditavimo politiką, tačiau taip, jo manymu, nenutiks. „Žinant, kad bankai veržiasi diržus, tikėtis smarkaus pasikeitimo kreditavimo politikoje būtų naivu. Tuo labiau, kad mūsų bankai yra europiniai, o Europoje tikrai štilis“, - teigė jis.

Kita bėda, R. Rudzkio manymu, - demografinė padėtis. Palyginęs šalies gyventojų surašymų metais gautus duomenis, jis pastebėjo, kad po dešimties metų situacija gali dramatiškai pasikeisti. „Jeigu per dešimt metų niekas nepasikeis, gyventojų nuo 20 iki 50 m., t.y. tų žmonių, kurie yra visos ekonomikos atrama, pagrindiniai darbuotojai, sumažės 23 proc. Jei taip bus, tai yra katastrofa”, - kalbėjo R. Rudzkis. Dėl šios priežasties, ekonomisto manymu, reikia greitai kurti naujas darbo vietas, kad žmonės neemigruotų. „Iš kitos pusės, reikia atlaisvinti sąlygas smulkiajam verslui, nes nuo emigracijos labai stabdo smulkus verslas“, - sakė jis.

R. Rudzkis pastebėjo, kad ir patys emigrantai į Lietuvą savo lėšas investuoja mažiau. „Labai sumažėjo pinigų srautai, privačios perlaidos. Tai rodo, kad emigrantai nebeprisiriša prie Lietuvos, nebeinvestuoja į nekilnojamą turtą. Emigrantų pinigų poveikis Lietuvai gerokai išblėsęs dėl pasikeitusio požiūrio“, - kalbėjo ekspertas. Be to, Lietuvoje egzistuoja ir neatikimas tarp pasiūlos ir paklausos darbo rinkoje. „Mes teisininkus kaip kepam be proto, taip kepam, kaip inžinierių neparuošiam, taip neparuošiam. Ruošiame be proto daug mokytojų, nors jų skaičius akivaizdžiai traukiasi“, - teigė jis.

Šių metų rezultatai – geri

Vis tik, R. Rudzkis pasižiaugė, kad pastaruoju metu Lietuvos ekonomika augo itin sparčiai. „Nuo 2000 iki 2011 m. Lietuvos ūkis, neskaitant kainų, išaugo apie 60 proc., Lietuva dalijasi pirmą vietą su Slovakija. Iš tikro, čia galima ir užsienio investuotojams sakyti, kad Lietuva labai dinamiška šalis“, - kalbėjo jis. Specialistas teigiamai vertino ir šių metų rezultatus. „Šie metai – labai neblogi, jeigu žiūrėtume kitų šalių kontekste. Trečiąjį ketvirtį iššokome net 4,4 proc., tai labiausiai lėmė žemės ūkis. - sakė jis. - Viską lemia eksportas. Mes jau seniai eksporte viršijome prieškrizinį lygį. Žinoma, šiais metais daugiausiai augame į NVS šalis, kur, beje, dominuoja perpardavimai, o ne savos produkcijos gamybos pardavimas, bet nenuvertinčiau to – šiais laikais daug sunkiau parduoti negu pagaminti“.

Kiek prasčiau, R. Rudzkio nuomone, Lietuvai sekasi eksportuojant paslaugas, investuojant. „Mes dar toli tol iki prieškrizinio lygio (dėl materialinių investicijų - DELFI), mes investuojame labai mažai – Lietuvos sudėjus visas materialines investicijas, tiek į gamybos priemones, tiek į statybas, mes gausime apie 17 proc. o kitame gale stovi Kinija su 50 proc. rodikliu. - sakė jis. - Kita problema – mes praradome pigios energijos pranašumą“.

Kol kas prieškrizinio lygio nepasiekia ir atlyginimų dydis. „Atkreipiu dėmesį, kad realus darbo užmokestis nepasiekia 2007 m. lygio. Nors ekonomika jau viršijo 2007 m. lygį, darbo užmokestis - dar ne. Tiesa, galim pasidžiaugti, kad už tai mūsų darbo našumas lenkia darbo užmokestį ir konkurencingumas pas mus gerėja“, - teigė jis.

R. Rudzkis kalbėjo, kad jo patarimai išliktų tokie patys, kaip ir anksčiau. „Reikia tikrai maksimaliai efektyviai planuotis biudžeto išlaidas ir investicijas. Tikrai, mums tų pinigų trūksta, jos turi kaip galima greičiau atsipirkti“, - sakė jis. Ekonomistas pridūrė, jog reikalingas ir viešojo sektoriaus efektyvinimas. „Reikia mėginti mažinti atskirtį neužkertant kelio augimui. Pritraukti ir investicijas, ir kartu mažinti socialinę atskirtį, tikrai nėra lengvas uždavinys, bet įmanomas“, - kalbėjo R. Rudzkis.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Šapoka: bankų sąjunga ir stabilumo mechanizmas – ES prioritetai (9)

Bankų sąjunga ir Europos stabilumo mechanizmas yra prioritetinės Europos Sąjungos sritys ir...

JAV sugriežtino oro transporto krovinių iš Artimųjų Rytų oro uostų kontrolę

Jungtinės Valstijos nurodė griežčiau tikrinti lėktuvais gabenamus krovinius iš penkių...

Lietuviai pateko į prestižinį „Forbes“ sąrašą (19)

Vieni iš kriptovaliutų ir finansinių paslaugų startuolio „Monetha“ įkūrėjai Laurynas...

Štai kodėl pasaulio ekonomikai šiemet seksis (11)

Valstybių ekonomikos atsigauna tolygiai bei greičiau, nei buvo tikėtasi. Be to, pasaulinei...

Paskelbta nauja Lietuvos pašto vadovė papildyta (20)

Valstybės valdomam Lietuvos paštui vadovaus Asta Sungailienė.

Top naujienos

Perėjusi tikrą pragarą žydė į Vilijampolę grįžo ieškoti užkastos dėžės (6)

Izraelyje šiuo metu gyvenanti Kaune gimusi Dita Šperling savo akimis regėjo, kaip baltaraiščiai...

Lenkijos ekonomikos architektas: sukame pavojingu keliu

Pirmosios nekomunistinės Lenkijos vyriausybės finansų ministras Leszekas Balcerowiczius sako, kad...

Šveicarų specialistai įvertino Gedimino kalno gelbėjimo planą: tikrai yra dėl ko nustebti (343)

Lietuvos mokslininkai ir specialistai vis dar nesutaria, kaip gelbėti Gedimino kalną. Kol mūsų...

Nori uždirbti padėdami išvengti įvestų „Sodros“ mokesčių (54)

Netylant kalboms dėl nuo šių metų įvestų „Sodros“ grindų ir jau prasidėjusių atleidimų,...

Orai: laukia šalčiausia šios žiemos naktis (15)

Antradienio naktis bus bene šalčiausia šią žiemą. Vietomis, rytiniuose ir pietiniuose šalies...

Woody Alleno įdukros pasakojimas apie tvirkinimą sukrečia: ar tikrai režisierius tai darė 7-erių mergaitei vasarnamio palėpėje? (6)

Dylan Farrow sako norinti, kad režisieriui Woody Allenui būtų pateikti kaltinimai dėl seksualinės...

Šimonytė pasakė, ką reikėjo daryt LRT: kliuvo ir Karbauskiui, ir Jakilaičiui (299)

Didesnis Lietuvos radijo ir televizijos (LRT) finansinių duomenų viešumas būtų apsaugojęs...

Galingas Kuzminsko dėjimas išplėšė dramatišką „AX Armani“ pergalę (14)

Italijos pirmenybėse pirmadienį vakare Milano „AX Armani“ namuose po atkaklios kovos 82:80...

Turi priekaištų vilniečiams: kas jums darosi, kad taip pripratote skųstis? (63)

Per paskutinius kelerius metus teko lankytis aštuoniose Europos valstybių sostinėse ir dar bent...