Lapkritį Seime pritarta dar vienam pensijų sistemos reformos įstatymo pakeitimui. Pati pensijų sistemos reforma, siekiant einamaisiais mokėjimais pagrįstą schemą papildyti privataus kapitalo dalyvavimu, buvo įgyvendinta 2003 metais. Praėjus nepilnam dešimtmečiui, vis dar girdime demagogijas apie tai, kad kaupiamoji pensijų sistema yra baudžiava, vos ne sąmokslas ir apgaulė prieš visuomenę.
Rūta Medaiskytė
© DELFI / Tomas Vinickas

Tik tos apgaulės laimėtojai, nukentėjusieji ir kaltininkai atrodo gana migloti. Platesnį taupymo senatvei alternatyvų pasirinkimą turinti visuomenė? Didžioji nelygybė, kad moterys statistiškai gyvena ilgiau nei vyrai? Kad kaupiamoji pensijų sistema negarantuoja aiškios investavimo grąžos? Manau, ginčą iš esmės turime neišsprendžiamą, nes vienų vardinami privalumai oponentams skamba kaip trūkumai. Tik esminis skirtumas tas, kad iš oponentų negirdime aiškaus pasiūlymo – o ką tada daryti, jei netinka esama struktūra?

Prieš 10 metų kaupiamoji pensijų sistema buvo įsteigta tikrai ne tam, kad pasipelnytų ar nukentėtų kokia nors siaura visuomenės grupė. Priežastys buvo ir tebėra labai objektyvios. Gyvename senėjančioje visuomenėje, kur vis mažesniam jaunų žmonių ratui tenka išlaikyti didėjantį vyresnių žmonių būrį Ir einamaisiais mokėjimais grindžiama sistema – kai šiandien dirbančioji karta išlaiko pensininkus – ilgu laikotarpiu patirs rimtų problemų.

Būtent – noriu pabrėžti, kad kalbame apie ilgą laikotarpį, o ne keleto metų trukmės ekonomikos ciklo svyravimą ir atsirandančias finansavimo spragas, kurias trumpam galima lopyti skolintomis lėšomis. Tačiau ilgainiui toks finansavimas tikrai nebus tvarus. Siekiant sušvelninti šiuos padarinius ir buvo įsteigta papildoma, kaupiamoji pensijų schema. Taip, pastaroji pensijų sistema, kaip ir einamojo finansavimo, nėra visiškai apsaugota nuo visuomenės senėjimo padarinių, nes ateityje jaunesniajai kartai teks išpirkti vyresniosios santaupas.

Tačiau pats kaupiamosios schemos egzistavimas siūlo platesnį finansavimo galimybių pasirinkimą ir išskirstymą. Būtent kaupiamoji, o ne perskirstančioji, sistema įteisina koncepciją, kad senatvės pensija tampa būsimojo pensininko ne tik teise, bet ir turtu.

Taip, oponentų kritika yra visiškai teisinga – nežinoma kokia bus to turto grąža ateityje, tačiau lygiai taip pat nežinoma, kokia grąža bus iš einamojo finansavimo sistemos. Tiek vienu, tiek kitu atveju galima lygiai taip pat sėkmingai laimėti, kaip ir „apsišauti“. O ir patys kaupiamosios sistemos autoriai niekada primygtinai nespaudė žmonių rinktis tik kaupiamąją sistemą, tačiau protinga ir laisvai pasirenkama alternatyva visuomenei buvo pasiūlyta.

Šį lapkritį Seime patvirtinti pensijų sistemos pakeitimai įteisino, kad 2013 metų pensijų įmokos dalis didėja nuo 1,5 iki 2,5 proc. dalyvių pajamų. Nuo 2014 metų įmokos dydis bus 2 proc. dalyvio pajamų, o dalyvio lėšomis pervedus papildomus 1 proc. valstybė prisidės dar 1 proc., skaičiuojamų pagal vidutinį šalies bruto darbo užmokestį (schema 2+1+1). Nuo 2016 metų schema atitinkamai bus 2+2+2, nuo 2020 metų – 3,5+2+2. Taip pat įvesta anksčiau neegzistavusi galimybė apsisprendusiems palikti kaupiamąją pensijų sistemą apie tai pranešus nuo 2013 m. balandžio iki rugsėjo mėnesių.

Iš pažiūros naujoji schema gal kiek ir painoka, tačiau didesnis dalyvių įtraukimas į taupymą senatvei iš esmės nėra ydingas dalykas. Kaip ir tai, kad sukurta pasitraukimo galimybė. Kaip daugeliui ekonominių reiškinių, taip ir kaupiamajai pensijų sistemai, kad ji būtų efektyvi – reikalingas mastas. Jeigu įmokos bus mažos, tai mažos bus ir sukauptos pensijos senatvėje. Dabartinė pensijų sistemos reforma suteikė didesnio lankstumo pensijų kaupimo dalyviams. Valstybei neturint finansinių pajėgumų „pavežti“ didesnį kaupimo mastą, tokio pobūdžio privačių lėšų dalyvavimo skatinimas atrodo pakankamai teisingas. Galų gale, dalyvavimas tokioje schemoje yra kiekvieno mūsų apsisprendimo teisė. Ir pripažinkime, kaltinti kaupiamosios sistemos šalininkų tuo, kad jie nežino ateities, yra labai jau teatrališka.

Tad palikime nuošalėje tokius marginalinius ir labai abejotinos argumentacijos „šviesius“ pavyzdžius kaip lėšų, sukauptų Vengrijos pensijų fonduose, nacionalizacija. Ar į kitą kraštutinumą nukrypusi grynai kaupimo principu pagrįsta Čilės pensijų sistema. Ir turėkime „sveikų“ alternatyvų savo ateities finansiniam saugumui išskaidyti ir užtikrinti. Tiek einamojo finansavimo, tiek kaupiamoji pensijų schema turi savo natūralių trūkumų ir privalumų, tačiau tragizavimas ir kaltinimai masinėmis visuomenės apgavystėmis yra kaip reikiant perdėti.

Sveikintina, kad viešojoje erdvėje vyksta sveikos diskusijos šiuo klausimu. Kuo jų bus daugiau, tuo geriau. Svarbiausia – aktyvus visuomenės informavimas, kad pasvėrus argumentus būtų apsispręsta, kaip ir ar toliau dalyvauti kaupiamojoje pensijų sistemoje.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Uždraudus alkoholio reklamą, kliuvo ir pieno barui (2)

Nuo šių metų pradžios įsigaliojo visiškas alkoholio reklamos draudimas, o to padarinius jau...

Šapoka: bankų sąjunga ir stabilumo mechanizmas – ES prioritetai (9)

Bankų sąjunga ir Europos stabilumo mechanizmas yra prioritetinės Europos Sąjungos sritys ir...

JAV sugriežtino oro transporto krovinių iš Artimųjų Rytų oro uostų kontrolę

Jungtinės Valstijos nurodė griežčiau tikrinti lėktuvais gabenamus krovinius iš penkių...

Lietuviai pateko į prestižinį „Forbes“ sąrašą (20)

Vieni iš kriptovaliutų ir finansinių paslaugų startuolio „Monetha“ įkūrėjai Laurynas...

Štai kodėl pasaulio ekonomikai šiemet seksis (11)

Valstybių ekonomikos atsigauna tolygiai bei greičiau, nei buvo tikėtasi. Be to, pasaulinei...

Top naujienos

Perėjusi tikrą pragarą žydė į Vilijampolę grįžo ieškoti užkastos dėžės (45)

Izraelyje šiuo metu gyvenanti Kaune gimusi Dita Šperling savo akimis regėjo, kaip baltaraiščiai...

Lenkijos ekonomikos architektas: sukame pavojingu keliu (25)

Pirmosios nekomunistinės Lenkijos vyriausybės finansų ministras Leszekas Balcerowiczius sako, kad...

Šveicarų specialistai įvertino Gedimino kalno gelbėjimo planą: tikrai yra dėl ko nustebti (418)

Lietuvos mokslininkai ir specialistai vis dar nesutaria, kaip gelbėti Gedimino kalną. Kol mūsų...

Naujutėlaitis JAV karo laivas įstrigo lede (6)

Naujutėlaitis JAV karinio jūrų laivyno nuo Kūčių dienos dar nepajudėjo iš Monrealio, o dėl...

Garsenybėms – metų mados egzaminas. Kam pavyko jį išlaikyti? M. Palaikytės verdiktas (45)

Pramogų pasaulio apdovanojimų rengėjai garsiai skelbė – tai metų renginys. Tad įžymybės...

Po išbandytų ekstremalių žiemos pramogų – koma ir pasekmės visam gyvenimui (8)

Žiemą lauke paspaudus šaltukui eilinė kelionė į darbą ar pasivaikščiojimas mieste gali...

Prieš dvikovą su „Žalgiriu“ – Eurolygos užmojis pažaboti „Panathinaikos“ savininką

Atėnų „Panathinaikos“ klubo savininkas Dimitris Giannakopoulas užsitraukė Eurolygos...

NBA naktis: dviejų pratęsimų trileryje Cousinsas užfiksavo penkiasdešimt metų nematytą rezultatą

NBA pirmenybėse pirmadienio naktį įvykus devyniems susitikimams įsimintiniausią dvikovą...

Dakaro didvyriai prisipažino: niekur nejautėme tokio jaudulio, kurį patyrėme sugrįžus namo (31)

Dviem savaitėms automobilių sporto fanus Lietuvoje prikaustę prie kompiuterių, televizorių ir...

Orai: laukia šalčiausia šios žiemos naktis (32)

Antradienio naktis bus bene šalčiausia šią žiemą. Vietomis, rytiniuose ir pietiniuose šalies...