2013-ieji Lietuvos ekonomikai buvo geri. Skaičiuojama, kad pernai šalies bendrasis vidaus produktas augo 3,4 proc., pašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką. Ketvirtadienį Lietuvos statistikos departamentas paskelbė pagrindinius šalies ekonominius ir socialinius rodiklius.
© DELFI / Audrius Solominas

Skaičiuojama, kad pernai šalies bendrasis vidaus produktas augo 119,3 mlrd. Lt, tai sudarė 3,4 proc. metinį augimą įvertinus sezoniškumą.

Paskutinį 2013 m. ketvirtį BVP sudarė 30,4 mlrd. Lt ir pašalinus sezoniškumą metinis augimas sudarė 3,3 proc. Pernai IV ketvirtį, palyginti su III BVP padidėjo 1,2 proc., neįskaitant sezoniškumo.

Tai lėmė geri statybos sektoriaus, apdirbamosios gamybos ir vidaus vartojimo rezultatai, augimą pristabdė žemės ūkio sektorius.

"2013 m. jau aplenkė 2007 m. lygį vienu procentu, - pasidžiaugė Lietuvos statistikos departamento generalinė direktorė Vilija Lapėnienė. - Pramonės sektorius išlieka vienu iš pagrindinių šalies ūkio variklių, pramonė kuria didžiausią pridėtinę vertę, užtikrina eksporto ir importo augimą, taip pat paslaugų sektoriaus plėtrą."

Vidutinis darbo užmokestis pernai augo: neatskaičius mokesčius per metus jis padidėjo 5 proc., iki  2230 Lt, atskaičius mokesčius vidutinė alga didėjo 4,7 proc., iki 1729 Lt. Realusis darbo užmokesti augo dar lėčiau: per metus jis padidėjo 3,7 proc.

Pernai viena pagrindinių statistikų žinių buvo, jog 2012 m. realusis darbo užmokestis didėjo kur kas lėčiau nei darbo našumas.

2013 m. situacija pasikeitė: darbo našumas augo 3,1 proc., kai realusis darbo užmokestis didėjo 3,7 proc. Visgi, statistikai komentuoja, jog darbo našumo lygis dar neatitinka mokamų atlyginimų ir pernai, nors realusis atlyginimai didėjo, jiems dar yra vietos augti.

Darbo našumas neatitinka mokamų atlyginimų
Darbo našumas neatitinka mokamų atlyginimų
© Bendrovės archyvas

Kam algos augo sparčiausiai?

Didžiausią darbo užmokestį neatskaičius mokesčių gavo finansų ir draudimo įmonių darbuotojai – apie 4200 litų, informacijos ir ryšių – apie 3600 litų, ir elektros, dujų, garo tiekimo ir oro kondicionavimo įmonių darbuotojai – apie 3160 litų.

Mažiausiai uždirbo apgyvendinimo ir maitinimo paslaugų įmonių darbuotojai – apie 1350 litų, meninės, pramoginės ir poilsio organizavimo veiklos – apie 1700 litų, administracinės ir aptarnavimo veiklos, kitos aptarnavimo veiklos – apie 1860 litų, bei žemės ūkio, miškininkystės ir žuvininkystės įmonių darbuotojai – apie 1900 litų.

Išankstiniais vertinimais, 2013 m. spalį, ketvirtadalis visų šalies ūkio darbuotojų uždirbo 1096 litus ir mažiau, kiti 25 procentai darbuotojų gavo nuo 1097 iki 1638 litų, kitas ketvirtadalis darbuotojų uždirbo nuo 1639 iki 2612 litų, o likęs ketvirtadalis − daugiau nei 2613 litų. Daugiau nei 20 000 litų darbo užmokestį pernai spalį gavo 761 darbuotojas, t.y. 4-iais darbuotojais mažiau nei 2012 m..

Darbo užmokestis didėjo visoms darbuotojų grupėms – ir daugiau uždirbantiems, ir mažesnį.

Įmonių pelnas didėjo

Lietuvos įmonės per devynis 2013 m. mėnesius uždirbo 7,8 mlrd. litų ikimokestinio pelno – 4 proc. daugiau negu per atitinkamą 2012 m. laikotarpį. Statybos įmonių pelnas padidėjo 80 procentų, energetikos – 53 procentais, prekybos – 21 procentu.

Tačiau smukus rafinuotų naftos produktų gamybos įmonių pelnui, 21 procentu sumažėjo apdirbamosios gamybos ir kasybos įmonių pelnas.

Vidutinis įmonių pelningumas siekė 4,1 procento ir, palyginti su 2012 m. atitinkamu laikotarpiu, išliko nepakitęs.

Mažėjo gyventojų

Išankstiniais duomenimis, Lietuvoje 2013 m. pabaigoje gyveno 2,944 mln. gyventojų, 0,9 proc. mažiau negu 2012 m. pabaigoje. Gyventojų skaičius mažėjo dėl dviejų priežasčių: daugiau žmonių emigravo negu imigravo, taip pat mirė daugiau žmonių negu gimė kūdikių.

"Tai prilygsta Utenos miestui", - sumažėjusį gyventojų skaičių komentavo V. Lapėnienė.

2013 m., palyginti su 2012 m., sumažėjo emigrantų ir padidėjo į Lietuvą grįžusių šalies piliečių.

Iš Lietuvos 2013 m. savo išvykimą deklaravo 40,4 tūkst. emigrantų, tai - 1,7 proc. mažiau nei prieš metus. Pastaruosius dvejus metus 1 tūkst. gyventojų teko 13,7 emigranto.

Į Lietuvą 2013 m. imigravo 23,7 tūkst. žmonių, iš jų 20,5 tūkst. (86,9 proc.) buvo į Lietuvą gyventi grįžę Lietuvos piliečiai. Palyginti su 2012 m., jų skaičius padidėjo 3,2 tūkst., arba 18,3 procento.

2013 m., palyginti su 2012 m., 1,3 proc. padidėjo užimtų gyventojų, 12,4 proc. sumažėjo bedarbių.

2013 m. nedarbo lygis šalyje sudarė 11,8 procento ir buvo 1,6 procentinio punkto mažesnis nei prieš metus. Ilgalaikio nedarbo lygis 2013 m. sudarė 5,2 procento ir buvo 1,4 procentinio punkto mažesnis nei 2012 m.

Pusė gyventojų pagerėjimo nepajuto

2013 m. kainos padidėjo 0,4 proc. ir vidutinė metinė infliacija sudarė 1,2 procento ir buvo 2 procentiniais punktais mažesnė nei 2012 m. ir, išankstiniais duomenimis, 0,3 procentinio punkto mažesnė nei ES 2013 m. vidutinė metinė infliacija.

Per 2013 m. vartojimo prekės pabrango 0,2 procento, paslaugos – 1 procentu. Pastebima energetinių prekių kainų mažėjimo tendencija.

"Mažėjanti infliacija, didėjantis darbo užmokestis sukėlė daugiau optimizmo gyventojams, - sakė V. Lapėnienė. - Padidėjęs darbo užmokestis didino vartojimą."

Šalies ekonomikos pokyčius per praėjusius metus gyventojai vertino geriau nei 2012 m. pabaigoje.

"Ženklaus gyvenimo pagerėjimo dar nepajuto pusė gyventojų, kurie teigė, kad išleidžia viską, ką gauna, kas dešimtas gyventojas turi leisti santaupas ir skolintis", - apgailestavo ji.

Visgi, trečdalis gyventojų tikisi, kad artimiausiu metu situacija pagerės.

Importas augo sparčiau nei eksportas

Išankstiniais duomenimis, 2013 m. prekių eksportas sudarė 84,8 mlrd. litų, importas – 91,7 mlrd. litų. Palyginti su 2012 m., eksportas padidėjo 6,5 proc., importas – 6,8 proc.

Svarbiausi užsienio prekybos partneriai 2013 m. sausio–lapkričio mėnesiais buvo Rusija, Vokietija, Lenkija, Latvija, Estija, Nyderlandai, Baltarusija ir Jungtinė Karalystė. Lietuviškos kilmės prekių daugiausia eksportuota į Vokietiją, Estiją, Latviją ir Jungtinę Karalystę.

Lietuviškos kilmės prekių eksportas, palyginti su 2012 m. sausio–lapkričio mėn., padidėjo 2,9 procento ir sudarė 60,5 procento bendro Lietuvos eksporto. Didžiausią dalį lietuviškos kilmės prekių eksporto sudarė naftos produktai, tačiau augo ir Lietuvoje pagamintų baldų, plastikų ir jų gaminių, medienos ir medienos gaminių, pieno produktų, javų eksportas.

Daugiausia į Lietuvą importuota prekių iš Rusijos, Vokietijos, Lenkijos ir Latvijos.

Europos statistikos biuras "Eurostat" šiemet Lietuvos BVP prognozuoja 3,6 proc. augimą, o Finansų ministerija - 3,4 proc. augimą, o Lietuvos bankas - 3,5 proc. augimą.

Liūdino trečiojo ketvirčio rezultatai

DELFI primena, jog įvertinęs 2013 m. III ketv. rezultatus, finansų ministras Rimantas Šadžius sakė, jog kol kas Lietuvos ekonomika neauga taip sparčiai kaip norėtųsi, o dėl trečiojo ketvirčio rezultatų koreguotos šalies augimo prognozes.

Dėl 2013 m. metų III ketv. rezultatų Finansų ministerija sumažino metų augimo prognozę 0,5 proc. punkto nuo 3,7 proc. iki 3,2 proc. Koreguotos ir infliacijos prognozės: 2013 metais numatyta 1,3 proc. vidutinė metinė infliacija gruodį. Tačiau pablogintos prognozės esminės įtakos prognozuojamam šalies ekonomikos augimui kitąmet neturės, tuomet komentavo R. Šadžius.

Prieš metus skaičiuota, kad 2012 m. šalies bendrasis vidaus produktas siekė 112,411 mlrd. litų to meto kainomis ir per metus realus BVP pokytis sudarė 3,6 proc.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Tyrimas: mikrobangų krosnelės „kepa“ ir aplinką (10)

Nedideli elektriniai buitiniai prietaisai , tokie kaip mikrobangų krosnelės , virduliai ir plaukų...

„Nestle“ rinkai pristatė „Kit-Kat“ batonėlį su rožiniu šokoladu (2)

Šveicarų kompanija „ Nestle “ neseniai rinkai pristatė šokoladinį batonėlį „ Kit-Kat “,...

Departamentas spręs, ką daryti dėl akoholio reklamos užsienio leidiniuose (27)

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas svarstys, ką daryti su Lietuvoje...

Saksofonus džiazo legendoms gaminusi įmonė bus patikėta investiciniam fondui (1)

Logotipas skaičiuoja ilgesnę nei šimto metų istoriją, tačiau, panašu, kad vienus geriausių...

Tikrina prekiaujančius alkoholiu: jau pričiupo prasižengusių papildyta (67)

Alkoholio prekybos kontrolieriai kartu su policija šių metų pradžioje aktyviau tikrina alkoholio...

Top naujienos

Neįtikėtina po jūrą blaškomo lenko istorija: gelbėtojai tikina nematę nieko panašaus (61)

Gruodžio 25 d. Indijos vandenyne išgelbėtas nelaimėlis keliautojas iš Lenkijos, kelis mėnesius...

Valstybės tarnautojų laukia neramūs metai: rengiami pokyčiai užkabins dešimtis tūkstančių (352)

Į Seimą keliauja valstybės tarnybos pertvarka, paliesianti dešimtis tūkstančių dabartinių...

Orai: plūstelėjus – 19 laipsnių šalčiui žiema staiga persigalvos (9)

Savaitės pradžia šalyje bus šalta, naktimis vietomis temperatūra kris iki –19 laipsnių....

JAV Europoje žarstysis pinigais: kam atiteks šimtai milijonų dolerių? (845)

Baltijos šalims iš kitų metų biudžeto jau skyrusios 100 milijonų dolerių, JAV skirs antra tiek...

Su Ballais vargstantis Šeškus: visa komanda išsibalansavusi (39)

LaMelo ir LiAngelo Ballai surengė rezultatyvų pasirodymą ir pelnė trečdalį Prienų-Birštono...

Po Naujųjų užsukusi į vaistinę tų pačių vaistų, liko nemaloniai nustebinta (66)

Nors „mažėja vaistų kainos“, skamba gražiai, vis dėl to, naudą pajuto ne visi. Kai kurias...

Pagaliau po šeimyninės dramos prabilo ir Oksana: pagalvojau, gyvenimas eina į priekį (853)

Sekmadienį Jasaičių namus supurtė skandalas – Simas Jasaitis už grubius veiksmus buvo...

Sabonis ir „Pacers“ svečiuose sugebėjo parklupdyti galingą San Antonijaus klubą

NBA pirmenybėse skambią pergalę iškovojo Indianos „Pacers“ (25-20) krepšininkai, svečiuose...

Rezultatyvus brolių Ballų pasirodymas nublanko prieš „Pieno žvaigždžių“ rekordą (64)

LiAngelo ir LaMelo Ballai atsidarė savo sąskaitas „Betsafe– LKL “ pirmenybėse. Rezultatyviai...

Neįprasčiausios pasaulio oro linijos gundo masažais ir apsinuoginusiomis stiuardesėmis (4)

Civilinės aviacijos sektorius – vienas labiausiai kerinčių pasaulyje. Paslaugų kokybė verslo ir...