Kai kurie politikai ir profesinės sąjungos aštriai kritikuoja dokumentą kaip bloginantį darbuotojų padėtį, dėl to, sako, šalies vadovės vietoje DK nepasirašytų.
Bene daugiausiai viešos kritikos priimtam DK pažėrė Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS–LKD) frakcijos narys Rimantas Dagys.
„Man atrodo, daugelis tų, kurie čia šiandien priėmė DK, jo akyse akyse nematė ir neskaitė. Tos pataisos buvo pateikiamos įvairių suinteresuotų pusių, bet niekas nepasivargino net pasigilinti, ką jie čia teikia.
Mes labai daug ką sugadinome šiandien Seimo salėje, tiesiog sujaukėme viską. Tas balansas, sutarimas, kuris buvo surastas su partneriais, Trišalėje taryboje, viskas buvo pažeista. Toks priėmimas yra labai labai prastas“, – sakė R. Dagys.
Jo teigimu, daugelis sąlygų darbuotojams nauju kodeksu pablogintos.
„Žmonės nuo to priimto DK laisviau negyvens Jis tikrai padidins emigraciją, nes žmonės bus mažiau apginti. Čia dėl to niekas neabejoja.
Neįgaliesiems pabloginome sąlygas. Įvedėme naujas normas, pagal kurias darbdavys gali pats savo noru atleisti darbuotoją be jokio preteksto, tiesiog išmoka išeitinę. Anksčiau dar reikėjo atsiklaust, o dabar nereikia ir atsiklausti – paėmė ir atleido, jeigu nepatiko akys ar rankos.
Yra įvestos tos vadinamosios „nulinės“ arba laukimo sutartys, kai tu nesi bedarbis, bet uždarbio negauni, nes dirbi tik tada, kai tave pašaukia, o pašaukia neaišku kada ir gausi atsitiktinį uždarbį, bet negausi nei socialinės paramos, nei socialinio draudimo. Taip pat „paleistos“ terminuotos darbo sutartys“, – vardijo Seimo narys.
Jo teigimu, dabar priimtą dokumentą derėtų labai kruopščiai perskaityti ir tik tada spręsti, ką daryti toliau.
„Mano supratimu, toks kodeksas tikrai tik daugiau supriešins žmones. Ir bus tiek darbo ginčių, kad mes kelis metus kankinsimės, nes taip kontraversiškai priimtas kodeksas turi tiek spragų, kad jo taikymas bus labai sudėtingas“, – prognozavo parlamentaras.
R. Dagys taip pat apgailestavo, kad priimant kodeksą „žaidė lobistiniai interesai“.
Jis neatmetė, kad TS-LKD frakcija galėtų siūlyti prezidentei vetuoti priimtą DK, nors daugelis jo partiečių dėl nepalankių darbuotojams nuostatų balsavo taip kaip valdantieji.
„Nežinau, čia gal frakcijos sprendimo reikėtų, joje mūsų nuomonės išsiskyrė. Vis dėlto prezidentės vietoje aš tokio DK tikrai nesiūlyčiau priiminėti, nes jis tik įves daugiau nedarnos. Jį reikėtų kruopščiai peržiūrėti ir kai kurias nuostatas atitaisyti“, – kalbėjo parlamentaras.
Vyriausybės vadovas Algirdas Butkevičius įsitikinęs, kad priimtas DK yra „subalansuotas“. LRT radijo laidai „60 minučių“ jis sakė:
„Manau, kad Seimas priėmė tą variantą, kurį buvo pateikusi Vyriausybė. Žinoma, kai kurios nuostatos dar buvo patobulintos, nes, kai vyko diskusija Socialinių reikalų ir darbo komitete, buvo pagerintos sąlygos mamoms, auginančioms vaikus, t. y. kad jos nebūtų atleidžiamos iš darbo po keturių mėnesių, kaip buvo numatyta pirminiame variante, ir kad jos dvejus metus galėtų auginti savo vaikus ir turėtų teisę sugrįžti į darbą.
Taip pat nebuvo pritarta Matulevičiaus pateiktai pataisai, kad 25 proc. nuo sukaupto pelno turi būti išmokama kaip premijos arba kita forma darbuotojams, kas tikrai prasilenkia su nuosavybės klausimu ir t. t. Manau, kad buvo priimtos visos pataisos, kurios šiandien buvo papildomai svarstomos priėmimo metu ir kurioms buvo pritarę tiek opozicijos frakcijų seniūnai, tiek valdančioji dauguma, nes suprasta, kad Darbo kodeksas Lietuvoje yra labai svarbus.
Juk Pasaulio ekonomikos forumo konkurencingumo ataskaitoje pagal darbo santykių lankstumą Lietuva yra 105 vietoje – mes lygiavomės netgi su kai kuriomis Afrikos šalimis. Tai, manau, vienas faktorius, kuris reikalavo bendro visų politinių partijų Seime sutarimo“.