Lietuva yra viena iš ES lyderių pagal eksporto apimtis ir tai yra teisinga kryptis. Kaip maža ir atvira šalis, Lietuva tik vietine rinka kliautis negali, nes ji – per maža.
Rokas Grajauskas
© Bendrovės archyvas

Todėl ilgesnėje perspektyvoje Lietuvos ekonomikos sėkmė labiausiai priklausys ne nuo vartojimo tendencijų šalies viduje, bet nuo eksporto plėtros.

Dominuoja žemos pridėtinės vertės eksportas

Šiuo metu Lietuvos eksporto struktūroje dominuoja pakankamai žemos pridėtinės vertės produktai. Daugiausiai eksportuojame maisto produktų, medienos ir metalo gaminių, baldų. Viena vertus, Lietuvos eksportas gana sėkmingai auga jau ne vienerius metus. Tam didžiausią įtaką daro į gamybą orientuotos užsienio investicijos, sėkmingos investicijos į efektyvumo didinimą bei vis dar santykinai konkurencingos Lietuvos darbo sąnaudos.

2015 metai taip pat nebūtų išimtis šioje augimo tendencijoje, jei ne objektyvus ir skausmingas paklausos susitraukimas Rusijoje ir kitose NVS rinkose. Atmetus šias rinkas, net ir šiais metais Lietuvos eksportas auga daugiau kaip 5 procentus.

Laukia takoskyra

Vis tik žiūrint į priekį būtina kelti klausimą – ar dar ilgai galėsime kliautis pakankamai žemos pridėtinės vertės ir darbo jėgai imlių produktų eksportu?

Juk darbo sąnaudų augimas Lietuvoje ir vėl įsibėgėja. Esant tokiam aukštam struktūrinio nedarbo lygiui, nėra jokių ženklų, kad darbo sąnaudų augimo trajektorija pradėtų leistis. Taip galėtų atsitikti tik tuo atveju, jei iš esmės pakeistume specialistų pasiūlą, kurią užtikrina mūsų aukštosios mokyklos, arba jei gerokai padidintume imigracijos srautus.

Kitu atveju darbo jėgos Lietuvoje vis labiau trūks, o tai stums atlyginimus į viršų, dėl ko darbo jėgai imlus mūsų eksportas darysis vis mažiau konkurencingas užsienyje.

Tuomet prieisime takoskyrą. Arba suksime konkurencingų vakarų ir šiaurės Europos šalių keliu, kurios sugeba gaminti inovatyvius, pažangius ir į mokslą orientuotus produktus, arba suksime pietų Europos šalių keliu, kurioms tapus per brangiomis tam, kad gaminti žemesnės pridėtinės vertės produktus, didžioji dalis pramonės arba išsikėlė į užsienį arba paprasčiausiai užsidarė.

Žvelgiant į priekį, Lietuva turi gerus penkerius metus, iki kol šios problemos taps labai realiomis ir kuomet jų pasekmes pradės jausti ne tik verslas ir pramonė, bet taip pat ir joje dirbantys darbuotojai bei nuo šių įmonių sumokamų mokesčių priklausančios remtinos socialinės grupės.


Priklausys nuo švietimo sistemos kokybės

Jau dabar Lietuvos apdirbamoji gamyba yra stipriai orientuota į eksportą (maždaug du trečdaliai visos pagamintos produkcijos keliauja į užsienį).

Tačiau jei žiūrėtume į pažangesnes technologijas – lazerius, biotechnologijas, įvairius matavimo ar navigacinius prietaisus – gaminančias bendroves – jos eksportuoja beveik visą savo produkciją. Ir tokių bendrovių kaip „Ruptela“, „Altechna“ ar „Sicor Biotech“ eksporto geografija neapsiriboja artimiausiais kaimynais.

Šios įmonės eksportuoja į tolimiausius pasaulio kraštus, o dažniausiai – į turtingas valstybes, kurioms šių produktų reikia arba galutiniam vartojimui arba naudojimui tolimesniame pažangių produktų gaminimo procese.

Tačiau tai, ar šie pažangūs Lietuvos pramonės sektoriai taps Lietuvos eksporto varikliais artimiausių penkerių ar dešimties metų perspektyvoje, daugiausiai priklausys nuo švietimo politikos.

Nes dabar tai yra puikios pirmosios kregždės, kai kurios iš jų jau išaugusios ir iki erelių, tačiau jos vis dar sudaro santykinai nedidelę Lietuvos apdirbamosios gamybos dalį (maždaug 4-5 proc.). O tam, kad jie ir toliau augtų, reikalingas į šiuos sektorius koncentruotas švietimo sistemos dėmesys, kuris apimtų ne tik aukščiausio (pasaulinio) lygio specialistų ruošimą, bet ir užtikrintų glaudų mokslo ir verslo bendradarbiavimą.


Taip, galbūt šiems sektoriams tektų didesnis dėmesys nei kitiems, bet būdami maži didelių rezultatų pasieksime tik tuomet, jei savo pastangas ir palyginti mažus finansinius išteklius skirsime ribotam skaičiui prioritetinių sričių. Kitaip tariant, jei iš tiesų, o ne tik „ant popieriaus“, eisime sumanios specializacijos keliu.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Registrų centro vadovo konkursas – kitą savaitę (7)

Susisiekimo ministerija kitą savaitę ketina skelbti Registrų centro, kuris trečiadienį perduotas...

Turgus skuba naudotis vaistų krize – atvirai prekiauja receptiniais vaistais (127)

Įsibėgėjus vaistų krizei, kai pirkėjai vaistinėse negali įsigyti iki šiol laisvai...

Vokietijos bendrovės pesimistiškai nusiteikusios dėl rinkų atvėrimo Kinijoje (1)

Daugiau nei pusė Vokietijos bendrovių, veikiančių Kinijoje , abejoja arba apskritai netiki, kad...

V. Andriukaitis: Rusija kiaulienos importo draudimą ketina perkelti į politinį lygį (62)

Rusija neplanuoja atsisakyti nuo 2014 metų taikomo kiaulienos importo draudimo iš Europos...

BMW ketina Kaliningrado srityje statyti automobilių surinkimo gamyklą (68)

Vokietijos automobilių gamybos koncernas „Bayerische Motoren Werke“ ( BMW ) svarsto...

Top naujienos

Išvarytieji? Emigrantas 10 metų skynė agurkus, bet savo pasiekė (24)

Prisistatydamas Virgilijus Šauklys net susinepatogina – jau seniai pats savęs šiuo vardu...

Ekonomistas pasiūlė idėją, leisiančią pakelti vidutinį atlyginimą iki 1440 eurų ir susigrąžinti emigrantus (90)

Idėjos Lietuvai, leisiančios iki 2042 metų susigrąžinti daugiau nei pusę milijono tėvynainių...

Orai: šaltesnės permainos jau pakeliui

Savaitgalį šiluma trauksis iš šalies, pūs nemalonus vėjas , numatomi drėgni orai – vis...

„Patys kalti?“ Viena žiopla klaida – ir antstoliai persekioja visą gyvenimą (245)

Lietuvoje reikalų su antstoliais turi kas 10-as gyventojas. Šalies gyventojai ir įmonės iš viso...

Dukters neteko socialinę darbuotoją pavadinusi „žiurke“ (244)

Į redakciją užėjusi sudėtingo likimo jauna moteris guodėsi, kad jos penkiametę dukrą Palangos...

Svarbiausiu metu Kalniečio vedamas „Emporio Armani“ patiesė vokiečius, iš dugno atsispyrė „Barcelona“ gynėjo nesustabdė ir pasruvęs kraujas (2)

Tris su pusę kelinio sunkiai taškus rinkęs Milano „Emporio Armani“ klubas namuose 71:62...

Gyvai / NBA čempionato rungtynės: „Oklahoma City Thunder“ - „San Antonio Spurs“

NBA čempionato rungtynės: „Oklahoma City Thunder“ - „San Antonio Spurs“.

Dmitrijus Trockis: šiuolaikinis žmonių gyvenimas baugus lyg zombių (63)

Rytų filosofijos mokyklose dažnas postulatas apie tai, kad laimės pagrindas – disciplina ....

Lietuva JAV minima dėl Klaipėdos SGD laivo (117)

Lietuvos ambasadorius Jungtinėse Valstijose Rolandas Kriščiūnas sako, kad ryšys tarp Europos...

Porų santykiai, kai trūksta sekso (17)

Sunku kalbėtis apie sekso trūkumą, nes paprasčiausiai bijoma išgirsti, kad esi negeidžiamas.