Siekdama galutinai suderinti galiojančio PVM įstatymo nuostatas su Europos Sąjungos direktyvomis, Finansų ministerija parengė atitinkamas įstatymo pataisas, kurias priėmus Lietuvos PVM mokėtojai bendroje Europos Sąjungos (ES) rinkoje veiks lygiomis sąlygomis su tos rinkos senbuviais.
"Su PVM taikymu susijusios nuostatos yra griežtai reglamentuotos ES mastu, nes šis mokestis turi esminės įtakos kuriant vidaus rinką be sienų. Iki narystės mes dar galėjome savo rinkoje taikyti vienokias ar kitokias išlygas, tačiau tai buvo laikinos priemonės, todėl pataisytame įstatymo projekte jų lieka tik tiek, kiek leidžia ES direktyvos", - sakė Finansų ministerijos Mokesčių departamento direktorė Ingrida Šimonytė.

Jos teigimu, įstatymo pakeitimai neturės esminės įtakos tik šalies viduje veikiančių ir sandorių su ES valstybėmis nevykdančių PVM mokėtojų veiklai. Mažai pokyčių laukia ir tų, kurie importuoja ar eksportuoja iš ar į trečiąsias valstybes (Rusiją, JAV ir kitas), o lengvatų netenkančios sritys turėjo laiko prisitaikyti prie būsimų sąlygų, nes dar 2002 m. priimant naująją PVM įstatymo redakciją buvo įtvirtinta, kad laikinos lengvatos baigs galioti 2004 m. pradžioje.

Pagrindinis PVM tarifas išliks 18 procentų. Tačiau nauja PVM objekto kategorija taps prekių įsigijimas iš kitos valstybės narės. ES viduje gabenant prekes iš vienos valstybės narės į kitą jos bus apmokestinamos ne kaip importas ar eksportas, o kaip tam tikra speciali kategorija - prekių tiekimas ES viduje ir prekių įsigijimas ES viduje.

Todėl dabartiniai tokių prekių iš ES importuotojai pajus naudos sutaupydami apyvartinių lėšų, dabar naudojamų importo PVM sumokėti. Įsigaliojus PVM įstatymo pakeitimams, nereikės patirti, kad ir laikinų išlaidų mokant mokestį į biudžetą ir gaišti laiko formalumams, norint PVM susigrąžinti, - mokestis bus deklaruojamas PVM deklaracijoje ir tuoj pat atskaitomas (jeigu prekių pirkėjas turi teisę į PVM atskaitą). Dabartiniai eksportuotojai į ES valstybes dažniausiai ir toliau galės taikyti 0 procentų PVM tarifą, tačiau tam jų pirkėjas turės būti kitos valstybės narės PVM mokėtojas, o pačios prekės - išgabentos iš Lietuvos.

Įstatymo projekte numatyta ir visose ES valstybėse taikoma nuotolinės prekybos apmokestinimo tvarka. Projekte siūloma nustatyti 125 tūkst. litų ribą, kurią viršijęs užsienio apmokestinamasis asmuo privalėtų registruotis PVM mokėtoju Lietuvoje, jeigu jis Lietuvos gyventojams ar juridiniams asmenis, kurie nėra PVM mokėtojai, parduoda prekes iš kitos ES valstybės. Ši tvarka taikoma prekybai pagal katalogus, užsakymams paštu ir panašiai veiklai.

PVM mokėtojais privalės registruotis ir mokėti PVM už kitoje valstybėje įsigytas prekes tai pat ir ekonominės veiklos nevykdantys asmenys (biudžetinės, viešosios įstaigos ir kt.), jeigu tokių pirkinių vertė per metus viršys 35 tūkst. litų. Tokiu būdu užtikrinama, kad šios institucijos nesiektų įsigyti prekių tik iš tos valstybės narės, kur mažiausias PVM tarifas.

Tuo tarpu fiziniams asmenims nustatoma prievolė deklaruoti ir mokėti į biudžetą PVM tik už kitoje valstybėje įsigytas naujas transporto priemones, kaip numatyta atitinkamoje ES Tarybos direktyvoje. PVM įstatymo projekte atsisakoma šiuo metu galiojančios nuostatos, kad asmuo negali būti registruojamas PVM mokėtoju, jeigu jis nepateikia garantijos dokumento. Atsižvelgiant į ES reikalavimus, projekte siūloma nustatyti, kad jei asmuo vykdo ekonominę veiklą, jis turi teisę būti įregistruotas PVM mokėtoju.

ES vyrauja griežtas požiūris į PVM lengvatas, t. y. jų taikymo sritis yra harmonizuota, todėl projekte siūlomos tik tokios išlygos, kurios atitinka ES teisės aktų nuostatas. Siekiant sudaryti palankesnes sąlygas žemės ūkio kooperatyvų veiklai, projekte siūloma nustatyti lengvatinį 5 proc. PVM tarifą tų bendrovių paslaugoms, teikiamoms savo nariams.

5 proc. tarifą taip pat siūloma palikti ir toms prekėms bei paslaugoms, kurioms jis taikomas ir šiuo metu - knygoms, laikraščiams, žurnalams, viešbučio tipo ir specialaus apgyvendinimo paslaugoms, vaistams, keleivių vežimo paslaugoms, šviežiai atšaldytai mėsai, valgomiems subproduktams. 9 proc. PVM tarifas bus ir toliau taikomas socialinio būsto statybai ir renovacijai bei apšiltinimui.

"Mes raginame suinteresuotas institucijas, pirmiausiai, verslo organizacijas susipažinti su įstatymo projektu ir aktyviai teikti pasiūlymus bei praktinius dabar vykdomos prekybos su ES valstybių subjektais modelių pavyzdžius - pagal juos Finansų ministerija parengtų ir paskelbtų savo tinklapyje schemas, kurios leistų geriau suprasti pasikeisiančią prekybos ES viduje apmokestinimo tvarką", - sako Mokesčių departamento direktorė.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Trimatės hologramos 2020 metų olimpines žaidynes priartins prie televizijos žiūrovų (1)

Japonijos telekomunikacijų bendrovė NTT tikisi, kad 2020 metų Tokijo olimpines žaidynes galės...

Apiplėštas korupcija įtariamo Latvijos centrinio banko vadovo namas (41)

Praėjusią naktį apiplėštas korupcija įtariamo Latvijos centrinio banko vadovo Ilmaro...

Komisija: Latvijoje nėra bankų krizės (13)

Latvijoje nėra bankų krizės, šeštadienį per spaudos konferenciją pabrėžė Latvijos finansų...

ECB: bankas ABLV bus likviduotas pagal Latvijos įstatymus (60)

Bankas ABLV bus likviduotas pagal Latvijos įstatymus, nes jo gelbėjimas neatitinka visuomenės...

Konstatavo Latvijos banko ABLV indėlių nepakankamumą: tai reiškia likvidavimo pradžią (11)

Latvijos finansų ir kapitalo rinkos komisijos sprendimas, kuriuo konstatuojamas indėlių...

Top naujienos

Nemaloni staigmena emigrantams Jungtinėje Karalystėje: per vieną dieną gyvenimas apsivertė aukštyn kojomis (139)

Pastaruoju metu vis dažniau nuskamba istorijos apie iš Jungtinės Karalystės (JK) deportuojamus...

Už lietuvio kariškio ištekėjusiai etiopei dėl savo laimės teko pakovoti: turi patarimų ir lietuviams (130)

Daugiau nei prieš dešimtmetį iš Etiopijos atvykusi Eskedar Maštavičienė prisimena nelengvą...

Lietuvoje pagimdė rekordiškai jauna mergaitė (666)

Šiais metais sausio mėnesį Lietuvoje naujagimio susilaukė vos 12 metų sulaukusi mergaitė. Tai...

Unikalaus žaidimo autorius: sėkmingo verslo taisyklės pasikeitė (1)

Izraelyje gyvenantis Ronen Gafni dirbo programuotoju, vedė mokymus, su žmona augino du vaikus, bet...

Tikroji išdykėlė kratosi senojo pseudonimo ir išgyvena aukso amžių ne tik scenoje, bet ir asmeniniame gyvenime (47)

Nors pastaruoju metu Aušrinę Gerikienę televizijos ekranuose ar naujienų portaluose matome...

Bus dar šalčiau: temperatūra kris iki 26 laipsnių ir pūs negailestingi vėjai (74)

Ateinančios savaitės pirmoje pusėje sulauksime dar didesnio atšalimo – temperatūra naktį gali...

Ukrainos kario žmonos pasakojimas: vyras išgulėjo dvi paras karo lauke tarp mirusiųjų (61)

Leidykla „Tyto alba“ pristato naują Aušros Mažonės knygą „Nežinios fronto linijos“,...

Bumblauskas: nuo to, kaip mokykloje dėstoma istorija, vaikams bloga (59)

Galiu įsivaizduoti, kad nuo tokios istorijos, kokia dėstoma mokykloje, vaikus gali ir supykinti, LRT...

Adomaitis paskelbė dvyliktuką rungtynėms su Kosovu, už brūkšnio – du veteranai rinktinė turi naują kapitoną (33)

Artėjant ketvirtosioms FIBA pasaulio čempionato atrankos rungtynėms Lietuvos krepšinio rinktinės...

Apie kino pasaulio užkulisius prabilusi Beata Tiškevič: bjauriai elgtis negali, nes rytoj bus kita (18)

Vilniaus knygų mugės metu savo pirmąją knygą ir autobiografiją „Vyvenimas“ pristatanti...