aA
„Sako, Dievas mėgsta savo dovanas įvynioti į krizę“, - tokią sentenciją tarp daugelio kitų galima rasti Ramygalos miesto internetinėje svetainėje. Įdomių minčių, kaip ir knygų, anonsų autorė – Ramygalos knygyno „Šviesva“ bendrasavininkė Žaneta Dangveckienė.
Žaneta Dangveckienė
Žaneta Dangveckienė
© "Ūkininko patarėjas"

Panašiais žodžiais ji atsako į klausimą, iš kur atėjo idėja nuomoti knygas – dėl šio sumanymo vienintelis Panevėžio rajone išlikęs knygynas yra lankomas, turi nuolatinių klientų, o jų skaičius auga dar sunkmečiui nesibaigiant.

Ramygaliečiai įprato nuomotis knygas

Mažas miestelis, kuriame visi vieni kitus pažįsta, gali būti palankus ir nepopuliariam verslui, jei rasi tam tinkamą nišą. Ramygalos knygyne veikiančios knygų nuomos esmė ta, kad naują brangią knygą galima išsinuomoti už du litus savaitei. Per tą laiką ją gali perskaityti ne vienas šeimos narys, o knyga 2 Lt atpinga. Keletas skaitytojų – ir kaina krinta perpus. Tuomet atsiranda norinčiųjų ją pigiau įsigyti.

„Iš vargo ši idėja“, - juokiasi Žaneta Dangveckienė. Nenuliūdina jos ir juodo humoro palinkėjimas, kad tas vargas dar kiek užsitęstų, jei taip suaktyvina fantaziją ir verslą. „Iš knygų pardavimo išsilaikyti įmanoma, bet tikrai nepraturtėsime“, - konstatuoja pašnekovė. Valstybinės mokesčių inspekcijos duomenimis, knygų, žurnalų ir laikraščių nuomos verslas laikomas vienu nepelningiausių.

Knygų nuomos tradicija per aštuonetą metų Ramygaloje taip įsišaknijo, kad lankytojai tikriausiai nustebtų praradę tokią galimybę susipažinti su naujausia literatūra. Žaneta pati anonsuoja knygas Ramygalos interneto svetainėje.

„Kodėl skaitome knygas? Kodėl grumdomės knygų mugėse? Ką norime rasti? Rašantysis lyg lošėjas ieško lengvatikio, kuris sutiktų žaisti jo žaidimą „Aš rašau, tu skaitai”. Vilioja puošniais viršeliais, gundo paslaptingais pavadinimais ir, atrodo, palieka galimybę neskaityti. O mes skaitome. Kai kuriuos tekstus skaitome jau kelis šimtmečius, juos nagrinėjame, randame visokių netikėčiausių prasmių, vėl ir vėl juokiamės ar verkiame su išgalvotais, bet atpažįstamais herojais.

Pvz., jei žinai, ką naujo parašė D. Brownas ar S. Parulskis, tu lyg ir dalyvauji telepatiniame rašančiojo ir skaitančiojo žaidime, net jei manai, kad nevertėjo tokių knygų rašyti. Rašytojų ir skaitytojų susitikimai, mano galva, gana banalus ir beveik nenaudingas užsiėmimas, nebent rašytojas mėgsta reklamuotis, o skaitytojui rūpi pamatyti gyvą kūrėją. Nėra atsakymo į klausimą „Kodėl parašėte?“ Nebent būtumėte toks aštriamintis ir mokantis gluminti filosofas kaip Arvydas Šliogeris, kuris naujausioje savo knygoje „Bulvės metafizika“ sako...“

Arba: „...jeigu norite ilgam prarasti dvasios ramybę, patirti sukrėtimą ir sukulti dar vienus rožinius akinius, perskaitykit M. Crichtono „Baimės būseną“. Tikriausiai daugelis nujaučiame, „jog nėra kitos tikrovės, tik žiniasklaidos tikrovė“, kad „esame karo sūkuryje – pasauliniame informacijos ir dezinformacijos kare“ ir kad „geriausia socialinės kontrolės priemonė – baimė“. Perskaitę šią knygą kritiškiau žiūrėsite į klimato atšilimo teoriją, o grandioziniai aplinkosaugininkų suvažiavimai atrodys turintys slaptų kėslų skleisti nerimą (ir po D. Browno „Da Vinčio kodo“ kitaip matome „Paskutinę vakarienę“). O gal Jūsų įsitikinimai nepajudinami? Tuomet knyga labai papiktins. Žodžiu, abejingas neliksite.

Knygynui - daugiau nei šimtmetis

Ramygalos seniūnijoje, kur gyvena apie 4,5 tūkst. žmonių, pasak Žanetos, nuolatinių knygyno klientų ratas – maždaug keturios dešimtys skaitytojų. Iš pradžių tai buvo daugiausia solidaus amžiaus inteligentiškos moterys, dabar prisijungė jaunimas, moksleiviai. Daugėja pirkėjų, kurie nebelaukia, kol geidžiama knyga gerokai atpigs, bet „gaudo“ ją ir perka nors ir už 40 Lt.
Kodėl įkurtos bendrovės pavadinimas „Šviesva“? - teiraujamės. Pasirodo, rajono tarybai atsisakius knygyno kaip nuostolingo, išlaikyti kultūros ir šviesos židinį pasišovusi Ž. Dangveckienė su kompanione Erika Baltuškaite įregistravo TŪB. Vardą parinko, kaip sako, patį prasmingiausią: „Šviesa“. Tačiau tai žinomas populiarios leidyklos pavadinimas, todėl teko skubiai sugalvoti originalų. Laiko nebuvo, tad pakeliui iš vieno kabineto į kitą sumanyta įterpti „v“ raidę. „Dabar jau girdime ir daugiau panašių darinių, pvz., „Gelsva“, - juokiasi knygyno savininkė.

Ramygalos knygynas įsikūręs centrinėje Laisvės a., šalia puošnios bažnyčios. Neatsitiktinai knygyne dar gali aptikti Manto Masioko knygos „Ramygalos Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios vargonai ir vargonininkai“ paskutiniuosius egzempliorius. Leidinyje pateikiama savitų bažnyčios vargonų istorija, surašyti visi vargonininkai, choristai. Pernai bažnyčioje vyko aukšto meninio lygio koncertai, skirti miestelio 640-mečio sukakčiai ir Lietuvos kultūros sostinės, kuria buvo tapusi Ramygala, garbei.

Vietos kraštotyrininkai, gimnazijos pedagogai stengėsi priminti miestelio gyventojams ir svečiams Ramygalos istoriją dideliuose plakatuose. Vienas jų – ir ant knygyno sienos, liudijantis, kad Ramygaloje knygyną dar 1906 m. įkūrė Benediktas Masiokas. Tiesa, mokslininkės Audronės Glosienės disertacijoje esama žinių, kad kažkuriuo metu miestelio Panevėžio g. veikė 284 knygas turėjęs žydų knygynas-skaitykla, kurio vedėju dirbo Kollicas Tevjo.

Šiuo metu Ramygalos knygyne gerokai daugiau knygų ir kanceliarinių prekių. Ryškus interjero akcentas - baltojo gandro žaliame fone simbolis. Tai Ramygalos herbas, dėl kurio vienintelis Panevėžio r. esantis miestas priklauso Europos baltųjų gandrų miestų asociacijai.

Belieka pridurti, kad knygyne darbuojasi Žanetos duktė Gabrielė Dangveckaitė, jos brolis Rapolas yra internetinio tinklalapio apie Ramygalą autorius, o pati Žaneta - Panevėžio krašto šviesuolio, rajono garbės piliečio, Nepriklausomybės akto signataro, ilgamečio parlamentaro ir rajono tarybos nario, „Agronomų seklyčios“ puoselėtojo Virmanto Velikonio duktė.

Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Santykiuose su Kinija mato unikalų šansą: galime išlošti dvigubai (133)

„Taivanas niekada neatstos Kinijos“, – taip Delfi laidoje sako Vilniaus pramonės ir verslo...

„Achemos“ profsąjunga vasario 8-ąją pradės streiką (4)

Dėl darbo apmokėjimo sąlygų su vadovybe nesutariantys Jonavos azotinių trąšų gamybos...

Skaistė: siūlymai dėl energetikos išteklių kainų mažinimo bus pateikti kitą savaitę (4)

Ketvirtadienį finansų ministrė Gintarė Skaistė dalyvavo žaliosios energetikos konferencijoje...

„Belkali-Migao“ antrą kartą prašo LTG vežti „Belaruskalij“ trąšas (4)

„Lietuvos geležinkeliams“ ( LTG ) atmetus dviejų Baltarusijos bendrovių-tarpininkių paraiškas...

Dubnikovas nepalaiko PVM mažinimo idėjos: surinktus mokesčius turėtume panaudoti investicijoms į žaliąjį kursą (1)

Šalyje tebesitęsiant svarstymams dėl galimybės bent jau laikinai sumažinti pridėtinės vertės...

Top naujienos

D+Mindaugas Milinis

Karo apžvalgininkas tikina, kad Rusija pralaimėjo karą dar jo nepradėjusi: vardija argumentus ir sveikina Putiną – šis pateko į pragarą (15)

Tvyrant įtampai Europoje dėl nenuspėjamų Rusijos veiksmų netoli sienos su Ukraina sutelkus kelių...

Razmuvienė: reikia dar poros savaičių, kad mes pasiektume tą piką (108)

Apie pandemijos valdymo priemonių griežtinimą kalba tik atskiros savivaldybės. Nors daugiausia...

Žiema grįš dar galingesne jėga: siautės stiprus vėjas, kils pūgos (3)

Šiandien šalies orus lems pamažu tolstančio ciklono rytinė dalis. Dangus daugiausia bus...

Keičiasi oficiali Rusijos pozicija? Separatistai kreipėsi į Maskvą su prašymu (267)

Ukrainos separatistų lyderis ketvirtadienį paragino Rusiją atsiųsti modernių ginklų jų...

Naktį didelės ugniagesių pajėgos išskubėjo į Palangą – gaisras kilo „Šachmatinėje“ (1)

Naktį iš ketvirtadienio į penktadienį, iškart po vidurnakčio, 0.07 val., Bendrajame pagalbos...

D+Eugenija Grižibauskienė

Druskininkietis juvelyras ir verslininkas Cikanavičius – apie pigieną ir už auksą brangesnį gintarą

Kai pašnekovas pradėjo atidarinėti stalčiukus ir iš jų traukti briliantus, sidabrinius ir...

Sniego gniūžtės efektas: pas Skvernelį perbėga ir Alytaus, Varėnos bei Druskininkų politikai (175)

Buvusio premjero Sauliaus Skvernelio sekėjų gausėjimas primena sniego gniūžtės efektą. Į...

D+Agnė Keizikienė

Veido procedūros, kurios žada stebuklus: kosmetologė išvardijo efektyviausias ir pasakė, kiek už jas teks pakloti

Technologijos grožio industrijoje sparčiai žengia į priekį, todėl šiandien nebūtina gultis ant...

Parkerio ir Guardiolos akivaizdoje – įtikinama pabaigoje atsipalaidavusių Šaro auklėtinių pergalė

Eurolygos reguliariajame sezone dar vieną pergalę iškovojo viena iš sezono lyderių...

Kasčiūnas: Putinui visi kariniai indikatoriai yra užsidegę (99)

Ketvirtadienį Lietuvos parlamentarai iš Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos bei Užsienio reikalų...