aA
Kaip Lietuvos valdžiai įrodyti, kad dirbi ir moki mokesčius JK? Valdininkai mini kažkokias mistines formas, kurių pavadinimai skamba kaip užkeikimas: E104; E205; A1 S041. Ką jos reiškia ir kur jas gauti?
© DELFI / Karolina Pansevič

Štai situacija, kurią papasakojo vienas portalo Anglija.lt skaitytojas:

„Aš buvau nedeklaravęs, kad dirbu Anglijoje, taigi, Sodra priskaičiavo man 180 eurų nuo 2016 metų. Dabar deklaravau, kad dirbu Anglijoje, bet Klaipėdos „Sodra“ tam, kad anuliuotų skolą, reikalauja bent vieno iš šių dokumentų (formų): E104; E106, E205; S041; E101; E102; E103. Taip pat pasakė, kad darbdavio formos netinka. Tai reiškia, kad P60 ir P45 netinka (buvau nusiuntęs, netiko)”.

Anglija.lt skaitytojas teigia neturįs supratimo, kur užsakyti bent vieną iš reikalaujamų dokumentų.

To nesupranta ne jis vienas. Pasižvalgius po emigrantų forumus ar socialinius puslapius akivaizdu, kad klausimas dėl PSD mokesčio bei minėtų formų kankina daugelį.

„Kas žinote, kas išduoda E104 forma Didžiojoje Britanijoje. Ar Lietuvos ambasada gali sutvarkyti tai?”.

„Gyvenu JK, čia ir esu deklaruotas. Buvau grįžęs į LT keliems mėnesiams, dabar gaunu laišką į mano NT adresą Lietuvoje, iš kur esu išsideklaraves, kad privalau susimokėt PSD už visus 2015 metus, nors gyvenu JK. Pradėjau aiškintis su Sodra, tai reikalauja pateikti formą E101-104, kad moku sveikatos draudimą JK. Jei nepateiksiu, tai manęs neatleidžia nuo įmokų LT ir tas PSD bus išieškomas priverstine tvarka. Nesuprantu, kur turėčiau kreiptis, kad šitą nesąmonę sutvarkyt”.

Kokių formų reikia iš tikrųjų?

Paskambinusi į „Sodros“ informacijos centrą portalas Anglija.lt buvo informuotas, kad, tokiu atveju, jei asmuo nedeklaravo išvykimo, bet gyvena užsienyje ir ten moka mokesčius, reikia pristatyti vieną iš trijų pažymų (formų): E104, E106 arba E205. Jei tokios neišduodamos – laisvos formos pažymą apie sumokėtus mokesčius.

Pažyma būtinai turi būti išduota valstybinės institucijos (JK toji institucija yra HM Revenue and Customs (HMRC – red. past.). Darbdavio išduota pažyma netinka.

Pažymą galima pristatyti tiesiogiai į atitinkamą "Sodros" skyrių arba siųsti paštu kartu su asmens dokumento kopija ir prašymu perskaičiuoti įmoką.

Ką tos formos reiškia ir iš kur jas gauti?

PSD mokestis vėl kerta emigrantams. Kaip jo išvengti?
© DELFI / Mindaugas Ažušilis


Kaip teigia Anglija.lt skaitytojai, „Sodros" valdininkai dažniausiai reikalauja pateikti bent vieną iš šių fromų: E104; E106, E205; S041; E101; E102; E103.

Atrodo, kad formų daug ir vieną iš jų tikrai pavyks gauti. Tačiau šios formos nėra pakaitinės ir viena kitos neatstoja – jos naudojamos skirtingose situacijose ir išduodamos tik tada, jei vienos ar kitos formos pageidaujantis asmuo atitinka aiškiai apibrėžtus kriterijus.

Imkim kad ir E104 formą, kurios dažniausiai reikalaujama norint įrodyti, kad asmuo moka mokesčius užsienyje. Ši forma (tiek JK, tiek bet kurioje kitoje šalyje) išduodama vieninteliu atveju – kai išvykstama gyventi į kitą ES šalį.

Pavyzdžiui, JK gyvenantis lietuvis nusprendžia grįžti į Lietuvą. Tokiu atveju JK mokesčių inspekcijos (HMRC) internetiniame puslapyje reikia užpildyti atitinkamą paraišką ir nurodytu adresu išsiųsti reikiamus priedus – galutinio atsiskaitymo algalapį ir pan.

E104 pažyma nurodo, kokios įmokos buvo mokėtos užsienio šalyje, kurioje gyvenote, ir suteikia galimybę grįžus į Lietuvą biurokratinius formalumus sutvarkyti greičiau. Nepateikus šios pažymos, valstybinės institucijos gali susisiekti tarpusavyje (pavyzdžiui, apskaičiuojant pensiją), tačiau pažymos turėjimas šiuos procesus paspartina.

E106 – tai pažyma, patvirtinanti asmenų, privalomuoju sveikatos draudimu apdraustų Lietuvos Respublikoje, bet gyvenančių kitoje Europos Sąjungos valstybėje, teisę gauti Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis teikiamas asmens sveikatos priežiūros paslaugas gyvenamojoje ES šalyje. Ir atvirkščiai – jeigu asmuo turi socialinį draudimą JK ir ten moka mokesčius, bet laikinai grįžta gyventi į Lietuvą, HMRC išduota E106 pažyma suteikia teisę nemokamai naudotis sveikatos paslaugomis Lietuvoje. Vis dėlto, ir ši pažyma išduodama tik tada, kai asmuo išvyksta iš šalies.

Lietuviams, kurie gyvena ir moka mokesčius JK ir neketina grįžti į Lietuvą, iš minėtų trijų pažymų tiktų tik viena – E205, nes ji išduodama kaip patvirtinimas apie sumokėtus mokesčius.

Formos E205 paslaptys

Būtent ši E205 forma ir yra pati paslaptingiausia. Gal kitose šalyse yra kitaip, bet JK už socialinio draudimą atsakingoje HMRC ją surasti tikrai nelengva.

HMRC tinklapyje jokių žinių apie E205 nėra, o įdėmiau paieškojus galima rasti dokumentą CA3916 – tai ir yra pažyma apie sumokėtus socialinio draudimo mokesčius (ją rasite čia:).

Atsidarius šią pažymą – vėl galvosūkis. Čia minimos dvi skirtingos pažymos – U1 bei E301, kurios išduodamos tik išvykstantiems iš šalies bei pristačius galutinio atsiskaitymo algalapius.

Šiuo atveju, pildant prašymą dėl formos išdavimo, reikia pažymėti trečią langelį, kur sakoma, kad pažymos dėl sumokėtų socialinio draudimo mokesčių asmeniui reikia jo paties reikmėms (a full statement of NICs for your reference only – red. past.). Panašu, kad būtent toji pažyma atitiktų tai, kas "Sodros" valdininkai vadina laisvos formos pažyma.

Užsisakyti šią pažymą galima internetu, paskambinus telefonu 0300 200 3500 arba parašius laišką adresu: National Insurance contributions and Employers Office, HM Revenue and Customs, BX9 1AN, prašant pažymos apie sumokėtus socialinio draudimo mokesčius. Daugiau informacijos čia.

Gilyn į E formų brūzgynus

„Sodros" pateikiamoje informacijoje nurodoma, kad jiems tinka ne tik viena iš E104, E106, E205, bet ir viena iš E101, E102, E103 formų, pažymėjimas A1 ar kita pažyma.

„Sodrai" bet kuri iš išvardytų pažymų tinka, todėl žmogus gali pateikti tą, kurią jam gauti iš kompetentingos įstaigos yra paprasčiau (taisykles ir tvarką, reikalingus pateikti dokumentus ir t.t. nustato kompetentinga įstaiga). Dažniausiai tai E104 formos pažyma (arba elektroninė S 041).

Jei nei vienos iš nurodytų pažymų gauti nepavyksta, būtina apie tai informuoti "Sodros" teritorinį skyrių. Jo specialistai patys susisieks su kitos šalies atsakinga institucija, kuri suteiks informaciją apie asmens draustumą socialiniu draudimu. Jokie kiti dokumentai, pavyzdžiui, Danijos „geltonoji“ ar „mėlynoji“ korta ir pan., taip pat dokumentai iš kitų nei minėtos šalys asmens prievolės mokėti PSD įmokas nepanaikina,” – teigiama "Sodros" atsiųstame atsakyme į Anglija.lt portalo užklausą.

Kas tos E101, E102, E103 formos ir A1 pažyma?

Pirmiausia, svarbu žinoti, kad forma E101, E102 arba A1 pažymėjimas yra reikalingi dėl mokesčių mokėjimo atvykus gyventi į kitą šalį. Pavyzdžiui, jeigu jūs į JK atvykstate laikinai gyventi ir dirbti, bet mokate socialinio draudimo bei PSD mokesčius kitoje ES šalyje, pavyzdžiui, Lietuvoje, jums užteks pristatyti vieną iš šių formų, kad nereikėtų antrą kartą mokėti socialinio draudimo mokesčio.

Lygiai taip pat ir tuo atveju, jei laikinai grįžtate dirbti į Lietuvą, o socialinio draudimo mokesčius ir toliau mokate JK.

E103 pažyma išduodama tada, jei žmogus dirba sau (self-employed) ir vykdo veiklą dvejose ES šalyse. Ji reikalinga ir tam, kad būtų išvengta dvigubo apmokestinimo.

Taigi, peržiūrėjus visas formas, kurios tinka "Sodrai", akivaizdu, jog realiai pasinaudoti galima, ko gero, tik viena iš jų, t.y. E205, apie kurią rašyta aukščiau.

Kodėl „Sodros" valdininkai nurodo visą eilę pažymų, galima tik spėlioti. Gal patys nesupranta, kuo jos viena nuo kitos skiriasi, o gal viliasi, kad formų brūzgynuose pasiklydęs ir kantrybės netekęs emigrantas numos ranka ir sumokės tuos kelis šimtus eurų...

Būtina deklaruoti išvykimą

PSD mokestis paprastai pasiveja tuos, kas nedeklaravo išvykimo iš Lietuvos. „Sodros" atstovė spaudai Olga Važnevičienė portalui Anglija.lt patikino, kad užtenka deklaruoti išvykimą ir PSD mokesčiai nebus skaičiuojami nuo išvykimo deklaravimo dienos.

Jeigu gavote pranešimą, kad esate skolingi "Sodrai", nors ir deklaravote išvykimą, reikia susisiekti su teritoriniu "Sodros" skyriumi, nes kiekvienas konkretus atvejis yra tiriamas individualiai.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Audi“ gamyklos Vengrijoje darbuotojai pradės savaitės trukmės streiką (1)

„Audi“ gamyklos Vengrijoje darbuotojai ketvirtadienį pradės savaitės trukmės streiką,...

Nyderlandai: dėl „Brexit“ 250 įmonių svarsto persikelti iš Didžiosios Britanijos (3)

Nyderlandų pareigūnai yra susisiekę su daugiau nei 250 įmonių dėl galimo persikėlimo į šalį...

Kinijos viceprezidentas Davose: Kinijos ir JAV santykiuose abi šalys yra nepakeičiamos (2)

Konfrontacija tarp Vašingtono ir Pekino daro žalą abiem pusėms, Pasaulio ekonomikos forume ( PEF )...

VTEK tirs buvusio „Registrų centro“ Sertifikatų centro vadovo elgesį (1)

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija ( VTEK ) pradėjo tyrimą dėl buvusio valstybės įmonės...

Šalia Vilniaus kils nauja vokiečių gamykla: įdarbins 440 darbuotojų (272)

Vokietijos bendrovė „ Homanit “ – vidutinio (MDF) ir didelio (HDF) tankio medžio plaušų...

Top naujienos

Landsbergis: Lietuva prarado Meką taip ir nesupratusi, ką iš tikrųjų turėjo (266)

Trečiadienį mirė vienas garsiausių lietuvių kilmės kino menininkų Jonas Mekas . Jam buvo 96-eri.

Andrius Užkalnis. Išaiškėjo, ką Užkalnis iš tikrųjų veikia JAV ir ką liepia dirbti jums (213)

Pamatėte nuotrauką ir žinote, kodėl iš tikrųjų taip ilgai ir dažnai būnu Amerikoje....

Rusija viešai pademonstravo raketą, galinčią sužlugdyti ginkluotės sutartį su JAV (203)

Rusija trečiadienį pademonstravo raketų sistemą, anot Vašingtono, pažeidžiančią svarbą...

Sielos išsivystymas liks

V. V. L.: Atsimenu gražius tavo tekstus iš dienoraščio, kai maždaug 1950-ais metais rašei, kad...

Dainiaus Sinkevičiaus filmo „Pravieniškių mafija“ premjera (70)

Visą Lietuvą sudrebinusios ir kalėjimų sistemos tamsiąją pusę atskleidusios ir jau betseleriu...

Kelionės tikslas – Jordanija: turistų neišlepinti vietiniai atostogas paverčia tobulomis (59)

Prieš pradėdamas norėčiau įspėti – jei Jūs esate poilsį paplūdimyje mėgstantis turistas,...

Karbauskis nori pertvarkų partijoje: jau žino, kokių žmonių nebeliktų (111)

Artėjant Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) suvažiavimui, į partijos narius...

Įtampa Vilniaus daugiabutyje: kaimynui pradėjus remontą – pradėjo griūti visas namas (192)

Nenori susipykti su kaimynu, nepradėk remonto, – sako žmonės. Vieno Vilniaus daugiabučio...

Rusijos grėsmių akivaizdoje – svarbus iššūkis Lietuvai: ekspertai įvardijo, koks žingsnis būtų pražūtingas (600)

Kas turi dar įvykti, kad lietuviai nebesiilgėtų Sovietų Sąjungos? Kuri šalis mums atrodo pati...

Iš „Eurovizijos“ atrankų pasitraukusiam Sashai Song gresia tūkstantinė bauda papildyta dainininko komentaru (29)

Trečiadienio vakarą LRT televizijoje filmuojant dar vieną „Eurovizijos“ atrankų laidą...