aA
Darbuotojas, du mėnesius iš darbdavio negaunantis atlyginimo, turėtų turėti teisę laikinai sustabdyti darbo sutarties galiojimą ir neiti į darbą. Tai siūlo Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija, (LPSK) parengusi Darbo kodekso pataisas. Šiuo metu įstatymas numato tik vieną teisinę darbuotojų interesų gynimo priemonę, kai darbdavys nevykdo savo įsipareigojimų – darbo sutarties nutraukimą darbuotojo prašymu.
Profsąjungos siūlo leisti nedirbti, jei negauni atlyginimo
© Corbis/Scanpix

Profsąjungiečių parengtose pataisose siūloma, kad daugiau nei du mėnesius negaunantis viso jam priklausančio darbo užmokesčio darbuotojas galėtų neatlikti savo pareigų, darbdavį apie tai įspėjęs prieš tris darbo dienas. 

Laikinas darbo sutarties sustabdymas baigtųsi darbuotojui pačiam nusprendus vėl dirbti arba darbdaviui visiškai sumokėjus vėluojantį atlyginimą ir apie tai pranešus darbuotojui.

Darbuotojui pagrįstai sustabdžius darbo sutartį, darbdavys jam kas mėnesį turėtų mokėti minimalaus darbo užmokesčio dydžio kompensaciją.

LSPK pirmininkas Artūras Černiauskas DELFI sakė, kad tokios pataisos pateiktos dėl dviejų priežasčių: pirmiausiai todėl, kad tokių atvejų daugėja, o antra, buvo siekiama pateikti kontrpataisas ankstesniems Vyriausybės ir darbdavių siūlymams.

„Mes teikiame kontrpasiūlymą visoms toms pataisoms, kurios blogina darbuotojo padėtį. Šiuo metu, kai darbdavys neturi darbo darbuotojui, jis jam moka prastovas, o darbuotojas, negaunantis atlyginimo, teturi pasirinkimą išeiti iš darbo, todėl mes norime numatyti jam ir kitas alternatyvas ir jo galimybes prilyginti darbdavio galimybėms“, – sakė A. Černiauskas.

Pateiktose Darbo kodekso pataisose profsąjungos taip pat siūlo leisti paprasčiau rengti streikus. Pavyzdžiui, siūloma, kad šakos arba nacionalinio lygio streiką galėtų surengti profesinės sąjungos be atskiro darbuotojų balsavimo.

Šios įstatymo pataisos turėjo būti svarstomas antradienį Trišalėje taryboje, tačiau nuspręsta jį atiduoti nagrinėti šios tarybos darbo santykių komisijai.

Nori laisvesnio darbo grafiko

Kartu tai pačiai komisijai perduotos ir Vyriausybės sudarytos Saulėtekio komisijos siūlymu Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos parengtos Darbo kodekso pataisos, kuriose norima išbraukti nuostatą, kad viršvalandžiai yra draudžiami, vietoj to siūloma įrašyti sąlygą, kad jie leidžiami darbuotojui sutikus raštu.

Parengtose pataisose siūloma palikti galioti nuostatą, kad bendra darbo savaitės trukmė kartu su viršvalandžiais negali viršyti 48 val., tačiau norima atsisakyti galiojančios tvarkos, kad naktinis darbas turi būti trumpesnis viena valanda nei įprasta darbo diena.

Pataisose, atsižvelgus į Saulėtekio komisijos siūlymus, būtų įvesta suminė darbo apskaita, pagal kurią būtų reikalaujama per 4 mėnesių ataskaitinį laikotarpį išlaikyti 40 darbo valandų per savaitę vidurkį.

„Esu įsitikinęs, kad siūlomi Darbo kodekso pakeitimai yra naudingi tiek darbdaviams, tiek darbuotojams, ir šiandienos sprendimą prašyti komisijos suformuoti vieningą nuomonę vertinu kaip vilkinimą, nuo kurio nukentės pirmiausia verslas, o tada jau ir samdomi darbuotojai. Pramonei suminės darbo laiko apskaitos įteisinimas yra aktualus net ir sunkmečiu, nes esant nepastoviems užsakymų kiekiams, verslas galėtų reguliuoti darbuotojų darbo laiką pagal esamas apkrovas“, - pranešime spaudai, išplatintame po Trišalės tarybos posėdžio, cituojamas ūkio viceministras Rimantas Žylius.

Prieš visų šių siūlymų Trišalė taryba, sudaryta iš profsąjungų, darbdavių ir ministerijų atstovų, turėtų grįžti liepos pabaigoje.

www.DELFI.lt
Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0
Verslas PliusDaiva Žeimytė-Bilienė, laida „Iš esmės“

Kas ir už kiek atstatys karo niokojamą Ukrainą: aiškėja, kur slypi didžiausias pavojus ir spraga (1)

Lietuvos verslas raginamas prisidėti atstatant karo vis dar niokojamą Ukrainą. Ekonomikos ir...

Ukrainą pasiekė stiklo siunta iš Vilniaus

Į priemiestį Borodianką šeštadienį buvo nugabenta pirmoji Vilniaus valdžios organizuota...

Anksčiau veikė Lietuvoje, o dabar kursis Latvijoje: ar sugrįš žinomas prekybos tinklas

Maždaug prieš savaitę paaiškėjus, kad prekybos tinklas „Spar“ jau artimiausiu metu planuoja...

Pradedamos dėlioti Klaipėdos vasaros estrados rekonstrukcijos gairės

Šią savaitę pirmam pasitarimui susirinkę Klaipėdos savivaldybės atstovai ir projektuotojai...

ECB vadovė: kriptovaliutos nieko vertos ir turėtų būti reguliuojamos

Europos Centrinio Banko pirmininkė Christine Lagarde sako, kad kriptovaliutos „niekuo...

Top naujienos

Delfi PliusVaidas Saldžiūnas

Kaip pralaužti Rusijos blokadą Ukrainoje: dėl bado grėsmės Vakarai gali ryžtis ir ypač rizikingam planui

Ko neprivertė karas, privers badas. Tokių svarstymų – vis daugiau, mat Rusijos agresija prieš...

„Tokia mano istorija“: daugybę kartų girtas prie vairo įkliuvęs Viktoras dėkoja, kad pagaliau buvo įkalintas (4)

„Kai pirmus kartus ėjau į teismą, bijojau, bet po to baimė dingo – jeigu prieš tai manęs...

Amerikiečiai negali patikėti, kaip pigu Lietuvoje: tai svajonių šalis! (8)

Verkiantiems dėl Lietuvoje beprotišku greičiu kylančių kainų reikėtų nuvykti į Kaliforniją...

Karas Ukrainoje. Ukrainoje pratęsta karinė padėtis, uždrausti simboliai „Z“ ir „V“ per sprogimą sunkiai sužeistas Maskvos paskirtas Zaporižios miesto vadovas (7)

Ukraina atmetė galimybę susitarti su Rusija dėl paliaubų ir pareiškė, kad nesutiks su...

Sinoptikai nurodė, kada vėl sulauksime šilumos: savaitės viduryje orai keisis

Šiandien Lietuvos orus lems aukštesnio slėgio laukas. Dangų dengs pakankamai storas debesų...

Šiluvoje užuovėją nuo karo radusi Tatyana dirba piligrimų centre ir taip maldo ilgesį Ukrainoje likusiai šeimai – anūkui vos 3 mėnesiai

Nors Lietuvos šventvietė Šiluva garsėja kaip traukianti religines bendruomenes, ji apjungia visus...

Žiniasklaida: Rusija pasikvietė statinių bombų ekspertus jau kelios savaitės yra Rusijoje ir dirba kartu su kariuomenės pareigūnais

Apie 50 ekspertų, turinčių didelę šių sprogmenų gamybos ir tiekimo patirtį, dirba kartu su...

Verslas PliusMark Ellwood

Verslininko, aplankiusio visas šalis Žemėje – ir pabuvojusio kosmose, kelionių patarimai

Jimas Kitchenas išmano keliones . 57-erių metų verslininkas ir investuotojas tvirtina esąs...

Delfi PliusDailius Dargis

Paskutinio sovietų bunkerio Lietuvoje paslaptis: ne tik lankėsi KGB, bet ir neprikausomybės laikais sulaukdavo keistų vizitų bei įsilaužimų II dalis

Vieno įspūdingiausių Lietuvoje esančio sovietinių laikų karinio bunkerio paslaptys sėja nerimą...

Šeimos atostogos jau ne už kalnų: išdavė, kur driekiasi idiliški paplūdimiai ir stebina vis dar puikios kainos

Kelionės su šeima neretai gali tapti rimtu iššūkiu: mažiesiems tikrai ne visuomet įdomu tai,...