aA
Antrame biudžeto pristatyme Mykolas Majauskas galimybių langą biudžete lygino su langu, per kurį į ministeriją lipa mokytojai, o Andrius Kubilius kalbėjo, kad pagal dabartinį biudžeto projektą mokytojų atlyginimai nekils. Po tokių diskusijų kalbėjęs premjeras Saulius Skvernelis konservatorius apkaltino melu ir tuo, kad streikas kilo tik dėl jų.
© DELFI / Andrius Ufartas

„Kas į tokią situaciją atvedė, ponas Kubiliau? Jūsų reformos švietimo sistemoje, kai mokinys tapo ne mokiniu, o pinigų krepšeliu. Kai mokyklos buvo tuščiai renovuojamos siekiant jas uždaryti ir buvo uždarytos“, – iš Seimo tribūnos kalbėjo jis.

Seimas antrą kartą svarstė kitų metų biudžeto projektą. Jo priėmimas numatytas gruodžio 11 dieną. Konservatoriai siūlė datą perkelti į gruodžio 18 dieną, kad premjeras spėtų susityarti su mokytojais ir tai galėtų atsispindėti biudžete, bet Seimas dėl to net nebalsavo.

Iš „valstiečių“ „prieš“ balsavo Naglis Puteikis, o Raimundas Martinėlis susilaikė. Už priėmimą gruodžio 11 dieną balsavo 81, prieš – 29, susilaikė 12.

Vieniems – galimybių langas, kitiems – langas, pro kurį vėl lips mokytojai

Po pirmojo svarstymo vyriausybei patobulinus projektą, papildomos lėšos skiriamos viešojo sektoriaus darbuotojų algoms kelti, kultūros įstaigų infrastruktūros plėtrai ir Lietuvos paviljonui EXPO parodoje. „Patobulintame projekte neįvyko esminių pokyčių“, – pristatydamas jį, kalbėjo finansų ministras Vilius Šapoka.

Mykolas Majauskas kritikavo, kad finansų ministrui kalbant apie galimybių langą, pro langą iš tiesų į ministeriją lipa mokytojai.

„Kalbate apie galimybių langą įgyvendinti reformas, kalbate apie galimybių langą, kurio negali praleisti. Tačiau ar atkreipėte dėmesį, kad per jūsų galimybių langą šiuo metu į Švietimo ministeriją lipa mokytojai ir iš ten neišeina? Per jūsų galimybių langą išgaruoja 312 mln. iš valstybės biudžeto“, – kalbėjo M. Majauskas.

Ministras į tai atsakė, kad jis turi girdėti ne tik streikuojančius mokytojus.

„Aš turiu girdėti ne tik tuos, kurie garsiausiai šaukia, aš turiu girdėti visus.[...] Turiu girdėti ir skurstančius pensininkus, ir skurstančius vaikus, ir išvykusiųjų, kurie nori čia sugrįžti, balsą. Yra nemažai problemų, kurias reikia spręsti, ir tos problemos tęsiasi metų metus. Siūlydami didinti mokesčius jūs tikitės, kad sustos emigracija (klausiu retoriškai)? Tikitės, kad kuo Lietuvoje bus mažiau žmonių, tuo bus daugiau mokesčių ir tuo geriau finansuosime viešąsias paslaugas? Aš taip nemanau“, – atsakė ministras į M. Majausko kritiką.

Pristatydamas patobulintą biudžeto projektą, ministras įvardijo pagrindinius prioritetus – struktūrinių reformų įgyvendinimas, skurdo mažinimas, rezervų kaupimas, įsipareigojimų vykdymas NATO. Pagrindinės sritys, kurioms skiriamas biudžetas – socialinė apsauga, švietimas, sveikatos apsauga.

Jis akcentavo, kad 48 savivaldybėms leis kompensuoti GPM praradimus. Anksčiau buvo skelbta, kad dėl to pajamos savivaldybėms mažės. Taip pat ministras kalbėjo, kad 18,2 mln. eurų papildomai skirta gydytojams rezidentams, ikimokyklinio amžiaus vaikų mokytojams, pareigūnams.

Kritikavo, kad mokytojams atlyginimai nekils

„Šiais metais, nuo rugsėjo, mokytojams skyrėte 17 mln. eurų. [...] Kitais metais jūs numatote skirti 49 mln. daugiau, negu buvo skiriama šiais metais. Ir tie 49 mln. eurų yra lygiai tiek, kiek reikia, kad kitais metais išlaikytume tą mokytojų atlyginimo lygį, koks yra dabar mokamas (spalio, lapkričio, gruodžio mėnesiais). Kitaip sakant, su tokia suma [atlyginimai] daugiau nedidės“, – kalbėjo konservatorius Andrius Kubilius.

Į tai V. Šapoka atsakė, kad bendrai švietimo sistemai finansavimas auga 190 mln. eurų. „Manau, kad kuo mažiau bus emocijų, kuo jūs geriau suprasite etatinio įvedimą, tuo, manau, visuomenėje susipriešinimo bus mažiau“, – į klausimą bandė atsakyti ministras.

„Visiška demagogija, kai sako, kad mokytojų atlyginimai kitais metais nekils. Kilimas numatytas beveik 10 proc. Kaip ir dėstytojų [...] – jau buvo pakėlimas 20 proc., dar 20 proc. didinti“, – po Seimo narių diskusijos pasisakė premjeras Saulius Skvernelis.

Pasak premjero, šis biudžetas yra tai, ko visi laukia.

„Šis biudžetas yra tai, ko laukia senjoras, ko laukia kiekvienas dirbantis žmogus, nepaisant to, ar jis dirba viešame ar privačiame sektoriuje, tai, ko laukia valstybės tarnautojai. Lūkestis yra didesnis – niekas dėl to nesiginčija – dėl to mes ir pakvietėme kalbėti apie ilgalaikę strategiją“, – kalbėjo S. Skvernelis.

Aušrinė Armonaitė kritikavo, kad biudžetas pasižymi netaiklia socialine parama. V. Šapoka atsakė, kad didžioji lėšų dalis nukreipta į skaudžiausias bėdas, pavyzdžiui, vaiko pinigai, pensijų indeksavimas ir kt.

„Šiuo požiūriu manau, kad vyriausybė yra nuosekli spręsdama skurdo problemą“, – pabrėžė jis.

Jurgis Razma sakė, kad ir patikslinus biudžetą, jame liko daug skaudulių, pavyzdžiui, atlyginimai gaisrininkams, policininkams.

„Su gaisrininkų bendruomene susitikau asmeniškai ir radome sutarimą“, – patikino V. Šapoka. Pasak jo, J. Razmos pasakymas yra melas.

Taip pat konservatorius kritikavo, kad galima buvo bent atidėti „Sodros“ lubų įvedimą.

„Jūs puikiai žinote, kad ne iš socialinio draudimo fondo mokami atlyginimai“, – jam atsakė ministra.

Susipliekė dėl darbotvarkės

Tačiau, nepaisant mokytojų streiko, biudžete neplanuojama skirti papildomų 300 mln. eurų mokytojų reikalavimams įgyvendinti. Tokią poziciją ir patį biudžeto projektą kritikuoja opozicija.

Taip pat opozicijai kliūva mokesčių reforma, įsigalioti turinti jau nuo sausio. Pagal ją bus sujungiami darbdavio ir darbuotojo mokesčiai. Jie bus perkelti darbuotojui, tad visų dirbančiųjų atlyginimas „ant popieriaus“ išaugs beveik 1,3 karto. Gyventojui tai, priklausomai nuo atlyginimo dydžio, reikš jo padidėjimą „į rankas“ keliasdešimčia eurų, o biudžete, pasak opozicijos, – 300 mln. eurų skylę. Dėl to Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija Seime užregistravo rezoliuciją „Dėl 2019 metų valstybės ir savivaldybių biudžetų projekto ir kritinės padėties Lietuvos viešajame sektoriuje“.

Šios frakcijos atstovas Jurgis Razma frakcijos vardu siūlė biudžeto projektą išbraukti, nes tikisi, kad premjeras Saulius Skvernelis su mokytojais susiderės ir tada reikėtų keisti biudžeto projektą. Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis patikino, kad pagal Seimo statutą biudžetas turi būti antrą kartą svarstytas per 15 dienų po pirmo svarstymo, 15 diena bus gruodžio 7-oji, tad tokios galimybės nėra.

Taip pat J. Razma siūlė jau minėtą rezoliuciją įtraukti į rytinę darbotvarkę ir svarstyti kartu su biudžetu. Dėl pasiūlymo įsiplieskė diskusijos, prireikė net 5 minučių techninės pertraukos. Po jos balsuota ir nuspręsta, kad rezoliucijos svarstymas lieka popietinėje darbotvarkėje.

Petras Gražulis konservatorių rezoliuciją siūlė išbraukti ir iš opozicinės darbotvarkės, nes pats yra paruošęs rezoliuciją, tik nespėjo jos užregistruoti. Seimo pirmininkas patikino, kad tokios galimybės nėra.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Ispanijos taksistai streikuoja prieš pavėžėjimo programėles (1)

Madrido taksi vairuotojai pirmadienį pradėjo neterminuotą streiką prieš internetinius...

Mačiulis savaip pažiūrėjo į dešimties metų iššūkį: statistika, kurią pamirštame (197)

Socialiniuose tinkluose išpopuliarėjusį 10 metų pokyčių iššūkį įgyvendino ir ekonomistas...

Virginijus Sinkevičius susitiko su „Google“ vadovu (3)

Ekonomikos ir inovacijų ministras Virginijus Sinkevičius Varšuvoje susitiko su „Google“...

Prancūzija skyrė 50 mln. eurų baudą „Google“

Prancūzijos duomenų apsaugos tarnyba (CNIL) pranešė skirianti 50 mln. eurų baudą „Google“....

„Facebook“ šiemet Airijoje sukurs 1000 darbo vietų

„Facebook“ šiemet Airijoje sukurs 1000 darbo vietų, bendrovės vykdomąją direktorę Sheryl...

Top naujienos

Dakaro aidas: Vanago šuolis nosimi į žemę ir Gelažninko smėlyje pamestas motociklas (3)

Šių metų Dakaras Lietuvai ypač sėkmingas – parvežti net du rekordai: 24 vieta galutinėje...

Prezidentinę kampaniją Skvernelis pradeda labai rizikuodamas (262)

Prezidentinę kampaniją Saulius Skvernelis pradeda reitingų duobėje, pirmą kartą jo karjeroje...

Mačiulis sudalyvavo 10 metų iššūkyje: pažiūrėkite į Lietuvos skaičius (197)

Socialiniuose tinkluose išpopuliarėjusį 10 metų pokyčių iššūkį įgyvendino ir ekonomistas...

Perspėja: dešimtys tūkstančių JK gyvenančių ES piliečių po „Brexit“ gali tapti nelegaliais gyventojais (89)

Jungtinės Karalystės vidaus reikalų ministerijos reikalavimas visiems JK gyvenantiems ES...

Tragiškai žuvo perspektyvi Lietuvos rankininkė (122)

Lietuvos rankinio federacija (LRF) pirmadienį pranešė, kad eidama 22-uosius metus tragiškai...

Lietuvis studentas per vasarą užsidirbo 25 tūkst. JAV dolerių: tai geriausia patirtis mano gyvenime

Kasmet vis daugiau jaunų žmonių vasaromis uždarbiauja užsienio šalyse. Vilniaus Gedimino...

Pirkėjai nusigręžia nuo daug žadėjusio rajono: koją kiša vienas „bet“ (93)

Vilniaus šiaurinėje dalyje įsikūręs Santariškių mikrorajonas išsisikiria ne tik kaip medicinos...

Tai žinoti privalo visi: kepimo metu darant vieną klaidą gresia susirgti vėžiu (23)

Medikai ir maisto gaminių žinovai įspėja: negalite gyventi be skrudintų bulvyčių , bulvių...

Žmones su negalia restorane įdarbinęs olandas nustebo išvydęs lietuvių reakciją (8)

Rudens pradžioje Vilniuje duris pravėrė naujas restoranas „Pirmas blynas“, kurio įkūrėjas...

„Chimki“ direktorius iškėlė Kurtinaičiui aiškius tikslus (11)

Patekimas į Eurolygos atkrintamąsias – toks pagrindinis Rimo Kurtinaičio, pirmadienį grįžusio...