aA
Antrame biudžeto pristatyme Mykolas Majauskas galimybių langą biudžete lygino su langu, per kurį į ministeriją lipa mokytojai, o Andrius Kubilius kalbėjo, kad pagal dabartinį biudžeto projektą mokytojų atlyginimai nekils. Po tokių diskusijų kalbėjęs premjeras Saulius Skvernelis konservatorius apkaltino melu ir tuo, kad streikas kilo tik dėl jų.
© DELFI / Andrius Ufartas

„Kas į tokią situaciją atvedė, ponas Kubiliau? Jūsų reformos švietimo sistemoje, kai mokinys tapo ne mokiniu, o pinigų krepšeliu. Kai mokyklos buvo tuščiai renovuojamos siekiant jas uždaryti ir buvo uždarytos“, – iš Seimo tribūnos kalbėjo jis.

Seimas antrą kartą svarstė kitų metų biudžeto projektą. Jo priėmimas numatytas gruodžio 11 dieną. Konservatoriai siūlė datą perkelti į gruodžio 18 dieną, kad premjeras spėtų susityarti su mokytojais ir tai galėtų atsispindėti biudžete, bet Seimas dėl to net nebalsavo.

Iš „valstiečių“ „prieš“ balsavo Naglis Puteikis, o Raimundas Martinėlis susilaikė. Už priėmimą gruodžio 11 dieną balsavo 81, prieš – 29, susilaikė 12.

Vieniems – galimybių langas, kitiems – langas, pro kurį vėl lips mokytojai

Po pirmojo svarstymo vyriausybei patobulinus projektą, papildomos lėšos skiriamos viešojo sektoriaus darbuotojų algoms kelti, kultūros įstaigų infrastruktūros plėtrai ir Lietuvos paviljonui EXPO parodoje. „Patobulintame projekte neįvyko esminių pokyčių“, – pristatydamas jį, kalbėjo finansų ministras Vilius Šapoka.

Mykolas Majauskas kritikavo, kad finansų ministrui kalbant apie galimybių langą, pro langą iš tiesų į ministeriją lipa mokytojai.

„Kalbate apie galimybių langą įgyvendinti reformas, kalbate apie galimybių langą, kurio negali praleisti. Tačiau ar atkreipėte dėmesį, kad per jūsų galimybių langą šiuo metu į Švietimo ministeriją lipa mokytojai ir iš ten neišeina? Per jūsų galimybių langą išgaruoja 312 mln. iš valstybės biudžeto“, – kalbėjo M. Majauskas.

Ministras į tai atsakė, kad jis turi girdėti ne tik streikuojančius mokytojus.

„Aš turiu girdėti ne tik tuos, kurie garsiausiai šaukia, aš turiu girdėti visus.[...] Turiu girdėti ir skurstančius pensininkus, ir skurstančius vaikus, ir išvykusiųjų, kurie nori čia sugrįžti, balsą. Yra nemažai problemų, kurias reikia spręsti, ir tos problemos tęsiasi metų metus. Siūlydami didinti mokesčius jūs tikitės, kad sustos emigracija (klausiu retoriškai)? Tikitės, kad kuo Lietuvoje bus mažiau žmonių, tuo bus daugiau mokesčių ir tuo geriau finansuosime viešąsias paslaugas? Aš taip nemanau“, – atsakė ministras į M. Majausko kritiką.

Pristatydamas patobulintą biudžeto projektą, ministras įvardijo pagrindinius prioritetus – struktūrinių reformų įgyvendinimas, skurdo mažinimas, rezervų kaupimas, įsipareigojimų vykdymas NATO. Pagrindinės sritys, kurioms skiriamas biudžetas – socialinė apsauga, švietimas, sveikatos apsauga.

Jis akcentavo, kad 48 savivaldybėms leis kompensuoti GPM praradimus. Anksčiau buvo skelbta, kad dėl to pajamos savivaldybėms mažės. Taip pat ministras kalbėjo, kad 18,2 mln. eurų papildomai skirta gydytojams rezidentams, ikimokyklinio amžiaus vaikų mokytojams, pareigūnams.

Kritikavo, kad mokytojams atlyginimai nekils

„Šiais metais, nuo rugsėjo, mokytojams skyrėte 17 mln. eurų. [...] Kitais metais jūs numatote skirti 49 mln. daugiau, negu buvo skiriama šiais metais. Ir tie 49 mln. eurų yra lygiai tiek, kiek reikia, kad kitais metais išlaikytume tą mokytojų atlyginimo lygį, koks yra dabar mokamas (spalio, lapkričio, gruodžio mėnesiais). Kitaip sakant, su tokia suma [atlyginimai] daugiau nedidės“, – kalbėjo konservatorius Andrius Kubilius.

Į tai V. Šapoka atsakė, kad bendrai švietimo sistemai finansavimas auga 190 mln. eurų. „Manau, kad kuo mažiau bus emocijų, kuo jūs geriau suprasite etatinio įvedimą, tuo, manau, visuomenėje susipriešinimo bus mažiau“, – į klausimą bandė atsakyti ministras.

„Visiška demagogija, kai sako, kad mokytojų atlyginimai kitais metais nekils. Kilimas numatytas beveik 10 proc. Kaip ir dėstytojų [...] – jau buvo pakėlimas 20 proc., dar 20 proc. didinti“, – po Seimo narių diskusijos pasisakė premjeras Saulius Skvernelis.

Pasak premjero, šis biudžetas yra tai, ko visi laukia.

„Šis biudžetas yra tai, ko laukia senjoras, ko laukia kiekvienas dirbantis žmogus, nepaisant to, ar jis dirba viešame ar privačiame sektoriuje, tai, ko laukia valstybės tarnautojai. Lūkestis yra didesnis – niekas dėl to nesiginčija – dėl to mes ir pakvietėme kalbėti apie ilgalaikę strategiją“, – kalbėjo S. Skvernelis.

Aušrinė Armonaitė kritikavo, kad biudžetas pasižymi netaiklia socialine parama. V. Šapoka atsakė, kad didžioji lėšų dalis nukreipta į skaudžiausias bėdas, pavyzdžiui, vaiko pinigai, pensijų indeksavimas ir kt.

„Šiuo požiūriu manau, kad vyriausybė yra nuosekli spręsdama skurdo problemą“, – pabrėžė jis.

Jurgis Razma sakė, kad ir patikslinus biudžetą, jame liko daug skaudulių, pavyzdžiui, atlyginimai gaisrininkams, policininkams.

„Su gaisrininkų bendruomene susitikau asmeniškai ir radome sutarimą“, – patikino V. Šapoka. Pasak jo, J. Razmos pasakymas yra melas.

Taip pat konservatorius kritikavo, kad galima buvo bent atidėti „Sodros“ lubų įvedimą.

„Jūs puikiai žinote, kad ne iš socialinio draudimo fondo mokami atlyginimai“, – jam atsakė ministra.

Susipliekė dėl darbotvarkės

Tačiau, nepaisant mokytojų streiko, biudžete neplanuojama skirti papildomų 300 mln. eurų mokytojų reikalavimams įgyvendinti. Tokią poziciją ir patį biudžeto projektą kritikuoja opozicija.

Taip pat opozicijai kliūva mokesčių reforma, įsigalioti turinti jau nuo sausio. Pagal ją bus sujungiami darbdavio ir darbuotojo mokesčiai. Jie bus perkelti darbuotojui, tad visų dirbančiųjų atlyginimas „ant popieriaus“ išaugs beveik 1,3 karto. Gyventojui tai, priklausomai nuo atlyginimo dydžio, reikš jo padidėjimą „į rankas“ keliasdešimčia eurų, o biudžete, pasak opozicijos, – 300 mln. eurų skylę. Dėl to Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija Seime užregistravo rezoliuciją „Dėl 2019 metų valstybės ir savivaldybių biudžetų projekto ir kritinės padėties Lietuvos viešajame sektoriuje“.

Šios frakcijos atstovas Jurgis Razma frakcijos vardu siūlė biudžeto projektą išbraukti, nes tikisi, kad premjeras Saulius Skvernelis su mokytojais susiderės ir tada reikėtų keisti biudžeto projektą. Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis patikino, kad pagal Seimo statutą biudžetas turi būti antrą kartą svarstytas per 15 dienų po pirmo svarstymo, 15 diena bus gruodžio 7-oji, tad tokios galimybės nėra.

Taip pat J. Razma siūlė jau minėtą rezoliuciją įtraukti į rytinę darbotvarkę ir svarstyti kartu su biudžetu. Dėl pasiūlymo įsiplieskė diskusijos, prireikė net 5 minučių techninės pertraukos. Po jos balsuota ir nuspręsta, kad rezoliucijos svarstymas lieka popietinėje darbotvarkėje.

Petras Gražulis konservatorių rezoliuciją siūlė išbraukti ir iš opozicinės darbotvarkės, nes pats yra paruošęs rezoliuciją, tik nespėjo jos užregistruoti. Seimo pirmininkas patikino, kad tokios galimybės nėra.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Prekybos paliaubų vaisiai: Kinija vėl perka JAV sojos pupeles (3)

Kinija po beveik 6 mėnesių pertraukos vėl perka Jungtinių Valstijų sojos pupeles, naujienų...

Veryga apie 10 proc. brangsiančią degtinę: mokomės iš klaidų – degtinė buvo palikta per pigi (644)

Kitais metais valdžia planuoja ir dešimtadaliu didinti stipraus alkoholio akcizą, ir pertvarkyti...

PPO reformų pasiūlymai neįtikina Jungtinių Valstijų (1)

Pasaulio prekybos organizacijos ( PPO ) reformų pasiūlymai nesprendžia Jungtinių Valstijų...

Norinčius sušių Kūčioms ragina paskubėti – visiems gali ir neužtekti (126)

Nacionalinis japonų patiekalas ant Kūčių stalo šiemet turbūt nustebintų tik kaime...

Vokietija užsitikrino prieigą prie didžiulių Bolivijos ličio atsargų (5)

Vokietija ir Bolivija trečiadienį pasirašė bendradarbiavimo sutartį dėl pramoninio ličio...

Top naujienos

Veryga apie 10 proc. brangsiančią degtinę: mokomės iš klaidų – degtinė buvo palikta per pigi (644)

Kitais metais valdžia planuoja ir dešimtadaliu didinti stipraus alkoholio akcizą, ir pertvarkyti...

Giedrius Drukteinis. Lietuvos grožio industrija tėra įprastas kiaulių tvartas (191)

Pastarasis konfliktas tarp Julijos Janus ir Juozo Statkevičiaus ne tik sukėlė nemažai...

Užkalnis. Žinau, už ką balsuosite rinkimuose (332)

Taip, aš tikrai žinau, kas bus išrinktas dirbti Daukanto aikštėje. Tiksliau, aš bijau, kad...

Rusija tulžingai reaguoja į Lietuvos sankcijas dėl užpuolimo Kerčėje: be atsako neliksite (1583)

Lietuva tapo pirmąja pasaulio valstybe, apsisprendusia dėl Kremliaus agresijos Kerčės sąsiauryje...

Orai: snigs beveik visur (2)

Artimiausiomis dienomis mūsų šalies orus lems pamažu nykstantis ciklonas. Ketvirtadienį dangus...

Šiauliuose atskleidė kitą mitingo dėl mokytojų pusę: moksleiviai ten buvo išsiųsti ne savo noru (496)

Trečiadienio vidurdienį prie Šiaulių miesto savivaldybės susirinko minia moksleivių, kurie...

Theresa May atlaikė balsavimą dėl nepasitikėjimo (66)

Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė trečiadienį vakare atlaikė balsavimą dėl...

Grybauskaitė: skambinau ir Petrauskienei, ir Skverneliui, tačiau premjeras žadėjo susitvarkyti pats (327)

Prezidentė Dalia Grybauskaitė susirūpinusi dėl etatinio mokėjimo reformos ir siūlė pagalbą...

„Olympique“ paskutinis pro pūgą prasibrovė į Čempionų lygos aštuntfinalį

UEFA Čempionų lygoje baigėsi grupių etapas. Trečiadienį buvo likęs tik vienas nežinomasis –...

Alkoholis turi naują geriausią draugą: gėdą sukelianti liga žudo tyliai (43)

„Ne, ne, man viskas gerai. Dirbu gerai, nepervargstu. Viršininkas geras. Uždirbu daug, tobulas...