aA
Artėjant Baltarusijos Astravo atominės elektrinės atidarymui, už 50 kilometrų esančio Vilniaus miesto savivaldybė ruošiasi įdiegti radiacinio stebėjimo įrangą prie Neries Lietuvos pasienyje.
© DELFI

Vilniaus administracijos atstovai praėjusią savaitę piktinosi, jog Vyriausybė iki šiol civilinei saugai skiria per mažai dėmesio, nesirūpina jodo preparatų pirkimais ir administracijos darbuotojams jas jau perka pati savivaldybė. Sveikatos apsaugos ministerija savo ruožtu jau pranešė, jog pasienio, Vilniaus regiono gyventojams pirks ir dalins beveik 4 mln. jodo tablečių, skirtų apsisaugoti nuo radiacijos.

Savo ruožtu Vilniaus savivaldybė rengiasi vykdyti ir informacinę kampaniją.

Sostinės administracijos direktorius Povilas Poderskis tikina, kad ekstremaliai situacijai ruošiamasi, tačiau daug detalių esą negalima atskleisti dėl to, jog tokie civilinės saugos planai yra įslaptinti.

„Ne per seniausiai nusprendėme, kad tam tikrą įrangą, kurią pasienyje prie Neries turėjo pastatyti kažkuri ministerija (taip ir neišsiaiškino, kuri), pastatys Vilniaus miesto savivaldybė ir taip užtikrins savo gyventojų informavimą ir perspėjimą laiku“, – praėjusią savaitę tarybos posėdyje teigė P. Poderskis.

Savivaldybės atstovai kol kas nedetalizuoja, kokia tiksliai tai įranga.

Administracijos vadovo pavaduotojas Adomas Bužinskas tikina, jog artimiausios civilinės saugos pratybos, susijusios ir su radiacine grėsme, turėtų vykti rugsėjo pradžioje. Birželio pradžioje jau vyko savivaldybės ir Radiacinės saugos centro bendros pratybos.

Baltarusija planuoja pirmąjį už 23 kilometrų nuo Lietuvos sienos esančios elektrinės reaktorių paleisti jau šių metų rudenį.

Vertindamas Lietuvos pasiruošimą, konservatorius A. Bužinskas tvirtina, kad šiuo metu situacija yra kritinė.

„Situacija yra kritinė. Valstybė yra visiškai nepasiruošusi Astravo atominės elektrinės probleminiams atvejams. O ruoštis turime, nepaisant pastangų stabdyti šios elektrinės statybas. Turime pripažinti, kad jau šiuo metu turime žinoti ne tik tai, kaip elgtumės teoriniu lygmeniu, bet tai turime praktiškai būti išbandę pratybose“, – sako A. Bužinskas.

Administracijos atstovas sako, kad iki šiol savivaldybė nežino, su kuriomis tiksliai institucijomis ir kaip reikėtų bendradarbiauti, gyventojams nėra galimybių suteikti informacijos apie jodo tabletes, slėptuves.

Meras Remigijus Šimašius savo ruožtu ragina Sveikatos apsaugos ministeriją skubiau pasirūpinti medicininėmis priemonėmis įvykus nelaimei elektrinėje.

Sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis šią savaitę patvirtino, kad jodo preparatai dar nenupirkti, bet iki Astravo darbo pradžios turėtų būti išdalinti gyventojams.

A. Bužinskas BNS nurodė, kad administracija savo iniciatyva jau nupirko apie 2 tūkst. jodo tablečių, kurios kilus radiacinei grėsmei būtų dalinamos savivaldybės darbuotojams – tiekėjų laukiama, kada jos bus pristatytos. Jodo pirkimams iš viso skirta beveik 1,5 tūkst. eurų.

Anot jo, savivaldybė, negavusi pinigų iš Vyriausybės, šiuo metu savo lėšomis atnaujina perspėjimo apie pavojų sirenas mieste: pernai ir šiemet jų atnaujinta 12, tam skirti 75,5 tūkst. eurų.

Jis taip pat sako, kad artimiausiu metu savivaldybėje bus suburta grupė, kuri turėtų apsispręsti dėl gyventojų informavimo priemonių.

Specialistė: tikimybė, kad reiktų evakuoti Vilnių, išlieka

Radiacinės saugos centro laikinoji direktorė Ramunė Marija Stasiūnaitienė pažymi, kad Vilniui dėl didžiausio šalyje gyventojų skaičiaus ir dėl sostinės statuso yra „keliama aukštesnė kartelė“ nei kitoms savivaldybėms, nors miestas ir nepatenka į 30 kilometrų vadinamąją skubių apsaugomųjų veiksmų zoną, iš kurios numatyta branduolinės nelaimės Astrave atveju evakuoti žmones.

„Mums labai aktualu, kad Vilniaus savivaldybė skirtų šiek tiek didesnį dėmesį šalia visų kitų sprendžiamų problemų. Tų problemų yra visada labai daug, jų visų, aišku, neišspręsi, nes trūksta ir finansavimo. Bet reikia išskirti svarbiausias, reikia joms ruoštis“, – aiškino ji.

Pasak Radiacinės saugos centro vadovės, nutikus avarijai Astravo elektrinėje ir esant nepalankiam vėjui, „visiškai neatmetama tikimybė, kad reikės evakuoti Vilnių“.

„Teoriškai to nereikės, bet labai dažnai teorija skiriasi nuo praktikos“, – sakė specialistė.

Pagrindine problema ji įvardija tai, jog Vilnius kol kas nėra pasirengęs vadinamajai gyventojų dezaktyvacijos funkcijai, t.y. procedūrai, per kurią pašalinamos radioaktyvios medžiagos.

„Tam reikia ne tik parengti, apmokyti žmones, bet reikia įsigyti ir įrangą: t.y. žmogus eina į dušą, perrengiamas švariais rūbais ir tada išleidžiamas“, – tvirtino centro R. M. Stasiūnaitė.

Centro vadovė sako taip pat pasigendanti PAGD iniciatyvos rengti bendras pratybas savivaldybėse.

„Yra užduodami klausimai, kurie – ne mūsų kompetencijoje, į juos negalime atsakyti, todėl Labai norėtumėme, kad kartu eitumėme į pratybas bent jau tose savivaldybėse, kurios yra 30 kilometrų zonoje, taip pat ir Vilniuje“, – teigė ji.

Pasiūlymas – skambinti varpais

Vilniaus savivaldybės tarybos narė konservatorė Rasa Baškienė teigė girdėjusi Radiacinės saugos centro atstovų atsiliepimus iš birželio pradžioje su savivaldybe kartu vykdytų stalo pratybų, jog savivaldybės civilinės saugos skyriaus vadovė Sandra Norbutaitė pasiūlė įspėti gyventojus skambinant bažnyčios varpais.

„Nuskambėjo tokia frazė iš vadovės lūpų, kad Vilniaus Civilinės saugos skyriaus vedėja Sandra Norbutaitė yra pasakius, kad jei kažkas būtų, jie yra sutarę su Vilniaus bažnyčiomis, kad jos skambins varpais. Tai skambins varpais, žmonės bėgs į gatves, kai jie turėtų sėdėti namuose?“ – praėjusią savaitę administracijos teiravosi tarybos narė.

„Išsprūsta visokių pasisakymų. Bet dažnai, pasižiūrėjus ir mobilizacijos planus, ir apskritai valstybės parengtį ekstremaliems įvykiams, deja, varpais tik ir beliktų skambinti, nes prevencija ir pasiruošimas, kai auga ekonomika ir viskas yra gerai, niekada nėra pirmoje vietoje“, – jai atsakė P. Poderskis.

Astravo elektrinę Lietuva laiko nesaugia, keliančia grėsmę nacionaliniam saugumui, aplinkai ir visuomenės sveikatai. Minskas tokią kritiką atmeta.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(12 žmonių įvertino)
4.2500

Ruginienė: reikalingas valstybės įsikišimas su socialiai atsakingais mokesčiais (2)

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė ( LPSK ) Inga Ruginienė sako, kad...

Seime užstrigo siekis apmokestinti bankų turtą (76)

Seimas kol kas nepradės svarstyti siūlymo apmokestinti didesnės kaip 300 mln. eurų vertės bankų,...

Gyvai / Vilius Šapoka Seime pristato 2020 metų valstybės biudžetą (53)

Antradienį Seimo plenariniame posėdyje finansų ministras Vilius Šapoka pateikia 2020 metų...

Kitąmet bus kuriamas tikrųjų akcininkų registras

Galutinių naudos gavėjų registras Lietuvoje turėtų startuoti nuo 2021-ųjų – kitų metų...

Valstybės ir savivaldybių biudžetai šiemet gavo 22,2 proc. daugiau pajamų nei pernai (2)

Išankstiniais Finansų ministerijos duomenimis, sausį-rugsėjį valstybės biudžetas ir...

Top naujienos

Pranckiečio testas valdančiajai koalicijai: susiklostė ypatingos sąlygos balsuoti papildyta 11:29 val.  (212)

Antradienį paaiškės, ar valdantieji turi bent 71 balsą išspręsti nepasitikėjimo Seimo...

Gyvai / 2020 metų biudžetą pristatęs Šapoka mato smarkiai prastėjančius verslo lūkesčius (53)

Antradienį Seimo plenariniame posėdyje finansų ministras Vilius Šapoka pateikė 2020 metų...

Šimonytė – apie biudžetą: kažkuria prasme tai yra skandalinga (95)

Seime pateikiant kitų metų biudžetą opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių...

Lemiamas Pranckiečio ir valdančiųjų susirėmimas: darbotvarkė patvirtinta (39)

Seimo antradienio posėdyje bus rengiamas pakartotinis balsavimas dėl Seimo pirmininko Viktoro...

Prie Norvegijos krantų dreifuojantis Rusijos ledlaužis pasiuntė nelaimės signalą papildyta 11.56 (48)

Rusijos ledlaužis „Tor“, esantis netoli Norvegijos krantų, pasiuntė nelaimės signalą ir...

Vertingiausia sutartis Lietuvos istorijoje: rankomis trina ir „Pacers“, ir patys Saboniai (60)

Indianos „Pacers“ klubas patvirtino, kad ilgam pratęsė sutartį su 23-ejų metų 211 cm ūgio...

Pamirškite močiučių patarimus – ekspertė paaiškino, kodėl „namudinė“ kosmetika labiau kenkia nei padeda (20)

Vardan to grožio, visos pasidarėme labai kūrybingos. Bet... jeigu mokame skaniai pagaminti košę,...

Abortą patyrusios lietuvės išpažintis: vaiko abu norėjome, bet kai pastojau, prasidėjo košmaras (24)

Pagal oficialią statistiką Lietuvoje per metus atliekama per 3,5 tūkstančio abortų. Tačiau...

Kalvarijos sav. dingo su šuniuku iš namų išėjęs vyras

Policijos duomenimis, be žinios dingęs Audrius Pazniokas (gim. 1983 m.) spalio 15 d., apie 19.15...

Technologjų bendrovė siūlo daugiau nei 100 tūkst. dolerių: jums tereikia parduoti savo veidą (16)

Norėtumėte važinėti nauju „Porsche“? Taupote pinigų namui? O gal svajojate apie kelionę...