aA
Prie Gariūnų turgavietės kylanti nauja „Lidl“ parduotuvė kelia vietos verslo parko valdytojų pyktį. Argumentuojama, kad ir žemės paskirtis galėjo keistis neteisėtai, o ir eismo situacija liks įšalusi – nebeliks galimybės toliau esančio vienos juostos nuvažiavimo į Kauną. Savivaldybė patikina, kad statinys čia galimas, o keliams – yra kiti projektai. Pats prekybos tinklas įžvelgia kryptingą veikimą prieš objektą.
Prie Gariūnų kylanti „Lidl“ siutina vietos verslininkus: tikina, kad kils didžiuliai kamščiai
© DELFI / Josvydas Elinskas

Gariūnų g. 48 adresu statoma nauja parduotuvė tarp kaimynų nėra laukiamas naujakurys.

„Delfi“ pasiekė Gariūnų verslo parką valdančių asmenų rašytas laiškas, kuriame nuogąstaujama, kad „viešas interesas yra paaukojamas“.

„Šitokia okupacija įvyko ne kur kitur, o visiems vilniečiams svarbioje A1 kelio atkarpoje, kur nuvažiuoti į Kauną tėra viena eismo juosta. „Lidl“ savo ruožtu užsiėmė šias, infrastruktūros plėtimui skirtas žemes, ir niekas nieko negali padaryti. Ateityje platinti kelio galimybės nebeliks. Jau nekalbant apie tai, jog griaunami šiuo metu esančios infrastruktūros objektai, t.y. viešojo transporto stotelės“, – piktinamasi laiške.

Tikinama, kad sklypo paskirtis šioje vietoje pasikeitė „antiįstatymiškai“, prisegtas ir senos (1999 metų) redakcijos detaliojo miesto plano kopija, kurioje nurodoma, kad sklypas yra infrastruktūros teritorija, kuriai nustatytas servitutas – inžineriniai magistraliniai tinklai, ir galima inžinerinės infrastruktūros aptarnavimo statinių statyba.

Gariūnų verslo parkas apie šį projektą dalintis ėmė dar kovo 23 dieną feisbuke:

„Tikriausiai visi esate važiavę keliu pro Gariūnus link Kauno. Vienintelė juosta, iš kurios patenkama link Magistralės, piko metu beveik visada užsikišusi. O kas bus, kai šalia šios juostos atsiras prekybos centras? Tai pavyzdys, kaip viešasis interesas paaukotas privačiam. Sklypo, kuriame numatytas 0 užstatymas, paskirtis savivaldybėje be diskusijų su bendruomene, skubiai pakeista į komercinę su statybų leidimais.

Šiame valstybės sklype planuota įrengti antrąją kelio juostą ir pagerinti susisiekimą su Kauno magistrale, tačiau vietoj to čia atsiras prekybos centras. Miestas atsisako kelio praplėtimo galimybės komercinio subjekto naudai. Turėsime maisto parduotuvę, tačiau antros juostos į magistralę jau niekada. Mums kyla nemažai klausimų. o Jums?“

Prie Gariūnų kylanti „Lidl“ siutina vietos verslininkus: tikina, kad kils didžiuliai kamščiai
© DELFI / Josvydas Elinskas

Balandžio 15 dieną kritika lieta toliau: „Turbūt visi suprantate, kaip kimšis ši vienintelė ir pagrindinė juosta šalia Gariūnų iš Vilniaus link Kauno? Taigi kas gali atsakyti, kiek kainuoja viešasis interesas Lietuvoje ir kas jį turėtų ginti? Ką veikia Lietuvos Respublikos prokuratūra? Ar galėjo miesto infrastruktūros gerinimas būti paaukotas komercinio subjekto interesų naudai?“

Tačiau savivaldybė patikina, kad statyba čia galima, o eismas gerinamas, tačiau atliekant kitus projektus – pertvarkant šviesoforu reguliuojamą sankryžą, o vėliau – įrengiant ir kitą sankryžą su Kuro g. Tuo metu „Lidl“ įžvelgia kryptingus veiksmus, nukreiptus prieš projektą.

Kas statoma Gariūnų g. 48?

Apie sklype planuojamą parduotuvę visuomenė buvo informuota dar 2019 m. gruodį, vieši ir projektiniai sprendiniai.

Teritorijos, kuri yra išsidėsčiusi tarp lygiagreičiai einančių Garkiūnų ir Paneriškių gatvių, plotas yra 8390 kv. metrų, žemės sklypas suformuotas sujungus kelis sklypus, rašoma architektų bendrovės „313 architects“ parengtuose projektiniuose pasiūlymuose. Anksčiau šioje vietoje buvo automobilių stovėjimo aikštelė.

Žemė gali būti naudojama komercinės paskirties objektams, statybos leidimas išduotas 2020 m. spalio 28 dieną, nurodoma Registrų centre.

Parduotuvės pastatas bus stačiakampio formos, kurio plotis ir ilgis sudaro 33 ir 77 metrus. Pastatas numatomas vieno aukšto, 7,5 metro aukščio, o prekybos salės sudarytų apie 1424 kvadratinius metrus. Numatyta ir sandėliavimo patalpos.

„Lidl“ eskizas
© vilnius.lt

Automobilių parkavimas numatomas centrinėje ir rytinėje sklypo dalyje. Prekybos paskirties pastatui aptarnauti reikalingas minimalus automobilių stovėjimo vietų skaičius – 72 vnt. Bendras automobilių stovėjimo vietų skaičius sklype yra 125 vnt., rašoma dokumente. Įvažiavimai į parduotuvę numatyti iš Paneriškių g.

Rytinėje sklypo dalyje projektuojamas parkelis. Vakarinėje sklypo dalyje už prekių iškrovimo rampos taip pat paliekamas žalias plotas. Projektuojamas želdynų plotas sudaro 25 proc. visos teritorijos ploto.

Prie Gariūnų kylanti „Lidl“ siutina vietos verslininkus: tikina, kad kils didžiuliai kamščiai
© DELFI / Josvydas Elinskas

Anksčiau portalas Madeinvilnius.lt vertino, kad dėl sklypo izoliuotumo išskirtinių aplinkos patobulinimų nenumatoma.

„Lidl“ eskizas
© vilnius.lt

Architektai yra konstatavę, kad pagal bendrojo plano sprendinius sklype statybos yra galimos. Mat Bendrajame plane iki 2015 metų buvo apibrėžta, kad šioje funkcinėje zonoje – rajonų centrai ir kitos mišrios didelio užstatymo intensyvumo teritorijos, prekybos ir paslaugų veikla, kartu su jos aptarnavimui reikalinga socialine, paslaugų ir kita infrastruktūra.

„Lidl“ nuosavybės teisės į sklypus šioje įregistruotos 2018 m. rugpjūtį – 2019 m. sausį.

Vilniaus Bendrajame plane iki 2030 m. čia numatyta paslaugų zona.

Savivaldybė: statyti galima

Vilniaus miesto savivaldybės Infrastruktūros skyriaus vedėjas Virginijus Pauža apibendrina trumpai: „Pagal turimą informaciją, galiojantis detalus planas leidžia statyti komercinės paskirties statinį minimame sklype“.

Tačiau jis nepaaiškino, kokiomis aplinkybėmis anksčiau keitėsi žemės naudojimo būdas.

Šiuo metu toje teritorijoje nėra numatytas ir nuvažiavimo į Kauną platinimas, tačiau atliekami kiti infrastruktūros pagerinimo darbai.

„Šiuo metu rengiamas dviejų lygių transporto mazgas Gariūnų g. – t. y. įgyvendinamas pirmasis etapas. Jungiamųjų kelių išplatinimo šis projektas neapima, tai svarstyta irgi nebuvo. Antras etapas yra dviejų lygių sankryža su Kuro gatve. Rekonstravus Minsko pl., Žirnių, Liepkalnio šviesoforais reguliuojamą sankryža į dviejų lygių, dabar tai yra tarptautinio IX B koridoriaus likusi paskutinė šviesoforu reguliuojama sankryža su eismo stabdymu. Ši sankryža bus rekonstruota į dviejų lygių nepertraukiamo eismo mazgą visomis kryptimis su keturiais žiedais ir transportiniu bei pėsčiųjų viaduku per Gariūnų g.“, – numatytą projektą paaiškina V. Pauža.

Virginijus Pauža
Virginijus Pauža
© DELFI / Tomas Vinickas

Visuomenė jau buvo informuota apie naujas susisiekimo komunikacijas ties Gariūnų gatve, projektinių pasiūlymų sprendiniams pritarė Vyriausiojo miesto architekto skyrius.

„Lidl“ įžvelgia kryptingus veiksmus

„Galime patvirtinti, kad „Lidl Lietuva“ netoli Gariūnų turgavietės turi nuosavybės teise priklausantį sklypą, kuriame planuoja statyti parduotuvę. Projektas yra viešai prieinamas Vilniaus miesto savivaldybės svetainėje“, – tvirtina „Lidl Lietuva“ Korporatyvinių reikalų ir komunikacijos departamento vadovas Valdas Lopeta.

Anot jo, parduotuvė ir automobilių stovėjimo aikštelė projektuojama taip, kad eismo intensyvumui reikšmingo pokyčio nepadarytų, be to, savivaldybė planuoja atnaujinti greta esančią intensyvią sankryžą.

 Lidl parduotuvė
Lidl parduotuvė

„Pastaruoju metu stebime aktyvius ir kryptingus veiksmus, nukreiptus prieš šį objektą, tačiau tikimės, kad procesas išliks sklandus, o didėjanti konkurencija bus naudinga visiems, ypač pirkėjams“, – į kaimynų išsakomus nuogąstavimus sureagavo V. Lopeta.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(67 žmonės įvertino)
3.5373

Medienos kainų šuolis vos neuždarė 30 metų veikusios įmonės: šie metai mums smogė į paširdžius (145)

UAB „Tyla“ , taip vadinasi Biržų rajone įsikūrusi medienos gamybos įmonė. Jos direktorius...

Dėlioja kelis galimus rudens scenarijus: naują karantiną atlaikytų ne visi (170)

Pasigirstant perspėjimų apie ketvirtą koronaviruso pandemijos bangą ir galimą naują karantiną,...

Labiausiai imunizuotos įmonės moka didesnius atlyginimus ir turi aukštesnį kredito reitingą (8)

Įmonės, kurios yra pasiekusios didžiausią imunizacijos lygį, vidutiniškai moka 1622 Eur darbo...

Per pandemiją įkūrė verslą, kuris sulaukė didžiulės sėkmės: dabar net riboją gamybą, kad išlaikytų kokybę (152)

Tautvydo ir Arūnės Švenčionių „Obels dūmas“ – per pandemiją įkurtas šeimos verslas....

Aistė Žebrauskienė | D+

Siūlo 6 savaičių visuotinas atostogas: verslas kritikuoja, darbuotojai tikina esą neišleidžiami jau dabar (1)

Be trumpesnės darbo savaitės, Lietuvoje siūloma įteisinti ilgesnes kasmetines atostogas. Ekspertai...

Top naujienos

Nausėdos ir valdančiųjų kare Skvernelis stojo į Šimonytės pusę: puikiai žinau, ką ji dabar jaučia (434)

Po to, kai prezidentas Gitanas Nausėda apibendrindamas antruosius savo kadencijos metus pažėrė...

Gentvilas apie pokyčius vairuotojams: tikslas – išprašyti dyzelinius automobilius iš mūsų autoparko

Aplinkos ministerijai ruošia daugybę pokyčių automobilių turėtojams – svarstomi ne tik nauji...

SAM inicijuojant naują vakcinavimo kampaniją ekspertai kategoriški: nelaikykite žmonių kvailiais (327)

Atskiriems politikams vis pasisakant apie vakcinavimo politiką ir skiepų atsisakančią visuomenęs...

Sensacija Tokijo baseine: auksas – 18-mečiui iš Tuniso (26)

Tokijo olimpinėse žaidynėse užfiksuota kol kas viena iš didžiausių sensacijų. Vyrų 400 m...

Šių metų šaltibarščių ir cepelinų kainos Palangoje: kai kur skiriasi dvigubai (32)

Vasarą atostogaujant pajūryje norisi paskanauti ir tradicinių mūsų šalies patiekalų –...

Iš Palangos lėkę bičiuliai pateko į avariją, automobilis vertėsi kūliais (21)

Kretingos rajone vairuotojo nesuvaldytas automobilis nuo kelio nulėkė kūliais. Nuo smūgio net...

Europa imasi griežtos strategijos: vis daugiau veiklų – tik pasiskiepijusiems ar turintiems neigiamą testą (68)

Atėnuose „Covid-19“ vakcina jums padės patekti į barą. Prahoje ji gali jums laimėti...

Julios Roberts dukra užaugo: 16-metė debiutavo ant raudonojo kilimo Kanuose (7)

Kokia mama, tokia ir dukra. Julia Roberts ir Danny Moderis nemėgsta viešinti asmeninio gyvenimo...

Arūnas Marcinkevičius | D+

Lenkų kalba Lietuvoje: kaip buvo prieš kelis šimtmečius ir ką turime dabar?

Apie kalbinę padėtį Rytų Lietuvoje – nuo Abiejų Tautų Respublikos laikų iki dabar –...

Apie tai nė nepagalvotumėte, bet šie 7 daiktai itin pavojingi jūsų vaikams

Savaime suprantama, kad maži vaikai tyrinėja aplinką. Jiems norisi viską paliesti, apčiupinėti...