aA
Nesąžiningi veiksmai, klaidinamos reklamos iškreipia rinką, ir tai veikia prekių ir paslaugų kainas, tuo tarpu stambiems verslams pažeidimus daryti apsimoka, nes dabar galiojančios baudos, palyginti su jų apyvarta, menkos, sako prezidentės Dalios Grybauskaitės patarėjas Mindaugas Lingė.
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

„Nereikia klaidinti žmonių, ieškoti supermistinių receptų, kur neva kažkokią priemonę pritaikius iš karto sumažės prekių ar paslaugų kainos. Yra labai aišku, ką reikia daryti tam tikrose srityse, kad veiktų konkurencija.

Pirmiausia mes kalbame apie sąžiningą konkurenciją, skaidrumą šioje srityje, kad būtų kuo mažiau šešėlinių dalykų, susitarimų ar nesąžiningos konkurencijos, nesąžiningos, klaidinamos reklamos. Visa tai iškreipia rinką, o tai atsiliepia paslaugų ir prekių kainoms“, - „Žinių radijo“ laidoje „Pozicija“ kalbėjo M. Lingė.

Jo teigimu, prezidentės siūlomame keturių įstatymų pakete yra svarbūs trys blokai. Pirma, siūloma įvesti adekvačias ir atgrasančias baudas už klaidinamą reklamą.

„Baudos už tokius pažeidimus Lietuvoje yra vienos iš mažiausių ES. Klaidinti vartotojus, siūlyti, reklamuoti viena, kažką nutylėti, o parduoti visai kita, nei buvo skelbiama reklamoje, - dabar tai apsimoka, nes baudos gali sumokėti maksimaliai nepilnus 9 tūkst. eurų. Mes matome, kad keturi didieji tinklai buvo bausti net pakartotinai. Jiems tos baudos, palyginti su apyvarta ir koks tas poveikis gali būti daromas, yra menkos. O mažą įmonę tokia bauda gali privesti ir iki bankroto. Todėl prezidentė siūlo (baudas. - ELTA) sieti su pajamomis“, - „Žinių radijui“ kalbėjo M. Lingė.

Dabar maksimali Reklamos įstatyme numatyta bauda - 8 688 eurai. Prezidentės teikiamuose Reklamos įstatymo ir Nesąžiningos komercinės veiklos vartotojams draudimo įstatymo projektuose baudas numatyta susieti su įmonės pajamomis - iki 3 proc. metinių pajamų. Už pakartotinai padarytą pažeidimą - iki 6 proc. pajamų. Baudų „lubos“ būtų 100 tūkst. eurų.

„Tokios baudos, pavyzdžiui, Olandijoje, siekia iki 900 tūkst. eurų, Italijoje - iki 5 mln. eurų, Graikijoje - iki milijono. Kai kur yra iki 10 proc. metinių pajamų. Tai pas mus dydis pasirinktas dar toje mažesniojoje pusėje“, - kalbėjo prezidentės patarėjas.

Antras iš esminių siūlomas pakeitimas, - kad paskirtų baudų nebūtų galima išvengti, o paskirtų baudų ginčijimasis ir bylinėjimasis nebūtų naudojamas, siekiant galiausiai išvengti jos arba nutolinti, laukti bankroto ir panašiai. Šis siūlymas būtų įtvirtintas Konkurencijos įstatymo pataisomis.

„Teismų maratonus tenka praeiti tiek tiems, kurie skundžia sprendimus, tiek tiems, kurie nustato (pažeidimus. - ELTA) ir turi ginti valstybės poziciją, - Konkurencijos tarybai. Dabar galioja tvarka, kad gali tai daryti nesusimokėjęs: tau paskirta bauda, jos nemoki, bet apskundi sprendimą ir tada bylinėjiesi, taryba vaikšto po teismus. Bet galiausiai 90 proc. tokių bylų laimi Konkurencijos taryba.

Prezidentė siūlo, kad baudą susimoki, o jeigu jau ginčiji, tada ir bylinėkis, ar pagrįstai, ar nepagrįstai (skirta bauda. - ELTA)“, - teigė M. Lingė.

Trečias svarbus aspektas prezidentės teikiamuose įstatymų projektuose, - kad teisėkūros procese būtų vertinamas poveikis konkurencijai.

ELTA primena, kad prezidentė Seimui teikia keturių įstatymų paketą, kurie, jos teigimu, yra įrankiai, kurie turės tiesioginę įtaką kainoms.

Pasak šalies vadovės, žmones pagrįstai piktina neadekvačiai didėjančios ir klaidinamos prekių bei paslaugų kainos. Kai žmonėms siūlomas gydomasis vanduo, neturintis tokių savybių, kai perkant pigų skrydį bilieto kaina išauga dvigubai, kai biurų patalpos pardavinėjamos kaip butai - tokie atvejai mūsų rinkoje pernelyg dažni. Pagrindinis ir patikimas būdas išvengti apgaudinėjimo - didinti sąžiningą konkurenciją, neleisti verslui piktnaudžiauti dominuojama padėtimi ir išvengti atsakomybės už prasižengimus.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mauricas: tokių prastų pasaulio lūkesčių nebuvo nuo pat 2009 metų (11)

Finansų rinkose nuotaikos negerėja. Jau kitais metais tikimasi, kad ekonomikos augimas pastebimai...

Bitkoino vertė krito iki žemiausio per metus lygio (12)

Bitkoino vertė trečiadienį smuko iki žemiausio lygio per metus. Populiariausios kriptovaliutos...

Didžioji Lietuvos nelaimė: ar demografinę duobę padės užpilti statybininkai iš Ukrainos? (381)

Lietuvoje nebeliko ir 2,8 mln. gyventojų – liūdnai skelbia statistikos duomenys. Kiti...

EP pritarė Ignalinos AE uždarymui skirti visą Lietuvos prašomą sumą (74)

Trečiadienį Europos Parlamentas ( EP ) balsavo dėl 2021-2027 m. ES daugiametės finansinės...

Siūlo 20 proc. padidinti akcizą etilo alkoholiui (50)

Sveikatos apsaugos ministrui parlamentarui Aurelijui Verygai pasiūlius 10 proc. padidinti akcizų...

Top naujienos

Kas atsitiko? „Valstiečiai“ bambalių klausimą bando įkišti į stalčių (57)

Dar pernai valdantieji „valstiečiai“ žadėjo imtis vadinamųjų „bambalių“ klausimo....

Mauricas: tokių prastų pasaulio lūkesčių nebuvo nuo pat 2009 metų (11)

Finansų rinkose nuotaikos negerėja. Jau kitais metais tikimasi, kad ekonomikos augimas pastebimai...

Didžiausios pasaulio kompanijos planuoja užsikrėsti „WeWork“ efektu (1)

Didžiausi planetos darbdaviai regi ateitį, kurioje laisvai liejasi nemokamas alus, o sienos...

Orai: ypač šals Rytų Lietuva (5)

Ketvirtadienio dieną šalyje bus dar ganėtinai šilta, tačiau artėjanti žiema apie save mums...

Paskutinį kartą, jau be nutylėjimų: Monica Lewinsky - atvirai apie TĄ dėmę ant suknelės ir kas iš tiesų įvyko Baltųjų rūmų tualete (6)

Per pastaruosius du dešimtmečius Monica Lewinski davė ne vieną interviu, tačiau ji labai retai...

Saldus buvusio stratego sugrįžimas į Torontą: Valančiūnas ir „Raptors“ neapgynė savo tvirtovės (1)

Toronto „Raptors“ (12-3) trečiadienio vakare namuose priėmė buvusio stratego Dwane Casey...

Dėl laisvės kovojančio Tibeto ypatumai: du broliai dalijasi viena žmona, o šildosi kūrendami mėšlą (71)

Lietuviui pavyko nuvykti į griežtai kontroliuojamą Tibetą, nors ten laisvai keliauti draudžiama....

Politologas Girnius: manau, kad Skvernelis nekandidatuos (473)

Politologas Kęstutis Girnius , vertindamas dvejus praėjusius šio Seimo kadencijos metus juokavo,...

Britanijos vyriausybė pritarė „Brexit“ susitarimo projektui  paskelbė 585 puslapių „Brexit“ sutarties projektą, papildyta 23.22 (89)

Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Theresa May trečiadienį vakare paskelbė, kad jos...

Išrinkta „Dydžio (r)evoliucijos“ nugalėtoja: filmavimo metu įvyko ir sužadėtuvės (77)

Šį trečiadienio vakarą LNK televizijos eteryje paaiškėjo pirmojo Lietuvoje plius dydžio...