Antradienį Vyriausybės vadovas Saulius Skvernelis kartu su socialinės apsaugos ir darbo ministru Linu Kukuraičiu lankėsi Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijoje, kur trumpai pristatė būsimas mokesčių ir pensijų reformas.
Linas Kukuraitis, Saulius Skvernelis
© DELFI / Karolina Pansevič

Birželio 6 d. Seimas turėtų pradėti svarstyti reformas numatančius įstatymų projektus.

Liberalų frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas teigė su kolegomis neturintis išankstinės nuostatos dėl siūlomų reformų.

„Nesakau, kad viskas, kas siūloma, būtų priimtina iš liberalizmo teorijos, nes valdančioji yra kita partija. Tačiau yra kai kurių dalykų, kurie būtų priimtini ir jiems“, – kalbėjo S. Skvernelis ir vylėsi, kad liberalai iš principo nebalsuos prieš, jeigu jiems bus kas nors priimtina.

Premjero teigimu mokesčių sujungimas leis darbuotojui suvokti, kokia yra darbo vietos kaina.

„Labai dažnai žmogus nesuvokia, kad didelę dalį socialinių mokesčių sumoka darbdavys“, – svarstė ministras pirmininkas.

Jo teigimu, tai ne tik padės mažinti šešėlį, bet ir ėmus taikyti naujus mokesčių tarifus, leistų padidinti pajamas gyventojams, kurie dabar uždirba nuo 500 Eur iki 2000 Eur per mėnesį į rankas.

S. Skvernelio nuomone, mitas yra tas, kad įvedus „Sodros“ įmokų lubas, kaip siūlo Vyriausybė, tai sumažins mokesčius turtingiausiems darbuotojams. Tiesa, jis pripažino, kad matematiškai tai yra tiesa. Kita vertus, premjeras tikisi, kad ėmus taikyti įmokų lubas Lietuvoje bus įsteigta daugiau gerai apmokamų darbo vietų.

Soriukas, bet tabako gaminiams akcizai taip pat bus didinami. Tikiuosi, ištversite“, – šmaikštavo S. Skvernelis.

Jis taip pat pristatė pensijų sistemos reformą. Pabrėžęs, kad tai yra esminiai pokyčiai, nes jų nepriėmus „Sodra“ susidurtų su finansinėmis problemomis.

Anot premjero, įgyvendinus pensijų reformą, tikimasi, kad pajamų pakeitimo normą (t. y. santykį tarp pensijos buvusios algos) pavyks išlaikyti ties 50 proc. lygiu.

Ministras Linas Kukuraitis apgailestavo, kad daugelį metų pensijų kaupimo sistema buvo nuolat keičiama ir supriešinama su „Sodros“ sistema. Jis vylėsi, kad priėmus reformas daug daugiau gyventojų užsitikrins mėnesinę pensiją iš privataus kaupimo – vadinamą pensijų anuitetą.

E. Gentvilas apgailestavo, kad reformoms priimti skiriama tik 25 dienos. Jam esą būtų priimtinesnis variantas, kad pensijų įstatymai būtų priimti iki metų pabaigos, o mokesčių iki liepos 1 d. Tačiau premjeras vylėsi, kad visus įstatymų projektus pavyks priimti dar vasarą.

Pakeitimų dar gali būti

„Aš linkęs į kompromisus, bet labai konstruktyvius. Dabar kaip tik tas momentas yra – įstatymų projektai šiandien bus pateikti ir jeigu bus alternatyvūs pasiūlymai, keičiame tokį įstatymo punktą, tokį straipsnį, tada matome, į ką keičiame, tada galima pasvarstyti“, – paklaustas, į kokius kompromisus gali tekti leistis priimant įstatymų projektus, sakė S. Skvernelis.

Premjeras liberalams Seime: <em>soriukas</em>, tikiuosi, ištversite
© DELFI / Karolina Pansevič

Jis išreiškė viltį, kad Liberalų sąjūdis gali pritarti bent daliai pasiūlytų pakeitimų. Tačiau leido suprasti, kad su Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionimis demokratais vargiai pavyks rasti kompromisų.

Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Stasys Jakeliūnas viešai yra kritikavęs pasiūlymą visiems darbuotojams 2 proc. punktais sumažinti „Sodros“ įmokas ir taip gerokai apkarpyti Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžetą. S. Skvernelis sakė, kad alternatyvūs pasiūlymai šioje srityje yra svarstytini.

„Yra vienas iš variantų, svarstymo, kad galbūt ieškoti kompromiso, kad dalis „Sodros“, dalis gyventojų pajamų mokesčio. Tada mes turėtume koreguoti kitus sprendimus. Kalbant apie neapmokestinamo pajamų dydžio išplėtimą. Iš tikrųjų negalime per mokestinę ir pensijų reformą padaryti taip, kad kam nors padidėtų mokestinė našta. To nesinori“, – aiškino premjeras.

Priminus, kad žadama plėsti NT mokesčius, jis sakė, kad ketinama apmokestinti ne pagrindinį būstą, o antrą ir paskesnius. Esą jo turėjimas nėra susijęs su pagrindinių poreikių tenkinimu.

„Antras būstas dažniausia skiriamas nuomai, papildomoms pajamoms, tai tuos mokesčius būtų galima sumokėti, juolab kad dažnai kalbant apie nuomos santykius, mokesčių apskritai nemokama“, – tikino S. Skvernelis.

Svarbiausias klausimas dėl pensijų

Paklaustas apie reformos įgyvendinimo perspektyvas ministras L. Kukuraitis pasakojo, kad dėl kai kurių dalykų yra visiškas sutarimas, tačiau dalis jų gali kelti daug diskusijų.

Premjeras liberalams Seime: <em>soriukas</em>, tikiuosi, ištversite
© DELFI / Kiril Čachovskij

„Pavyzdžiui, mažų pensijų padidinimo klausimo niekas nekvestionuoja. Tikėtina, kad šis siūlymas turėtų praeiti. Yra apie 82 tūkst. žmonių, kurie gauna mažesnes nei 230 Eur pensijas. Jiems būtų padidinta vidutiniškai apie 20 Eur ir tai būtų vienas iš dviejų didinimų kitais metais. Nuo sausio bus šis padidinimas ir dar bus jų indeksavimas. Šiai daliai absoliučiai pritariama“, – žurnalistams sakė ministras.

Kita vertus, jo teigimu, daugiau diskusijų yra dėl bazinės pensijos – ar teisingu tarifu ji perkeliama į gyventojų pajamų mokesčio tarifą. Vis dėlto esą ši reformų dalis taip pat turėtų būti patvirtinta.

„Dėl kaupimo sistemos ir su tuo susijusių 2 proc. „Sodros“ įmokų mažinimo. Čia turbūt didžiausia diskusija, nes dėl pačios formulės 4+2 ir automatinio įtraukimo kaupti yra sutarimas. Dėl įmokų keliama daugiau klausimų, nes mažėja viešieji finansai ir abejojama dėl ilgesnės perspektyvos „Sodrai“ užtikrinti adekvačias pensijas. (…) Čia tikrai ieškomas kompromisas, dirbama darbo grupėse ir aš tikiuosi, kad per šią ir kitą savaitę tą kompromisą surasime“, – kalbėjo L. Kukuraitis.

Jo teigimu, neradus kompromiso, kuris bent tenkintų koalicijos partnerius, diskusijos dėl įstatymo projekto persikels į rudenį.

Svarbiausi pokyčiai

DELFI primena, kad valdantieji siūlo sujungti darbdavio ir darbuotojo mokesčius ir juos skaičiuoti nuo visos darbo vietos kainos.

Priėmus įstatymus gyventojų atlyginimai ant popieriaus (bruto) turėtų būti padauginami iš 1,289.

Nuo perskaičiuotos sumos darbuotojams bus atskaitomos 18,5 proc. „Sodros“ įmokos ir pritaikius neapmokestinamą dydį – 21 proc. gyventojų pajamų mokestis (GPM).

Didesnis 25 proc. GPM būtų taikomos sumoms, kurios viršys „Sodros“ įmokų lubų sumą – kitąmet tai būtų 10 vidutinių darbo užmokesčių per mėnesį (120 per metus).

Be kita ko, valdantieji žada keisti ir pensijų kaupimo tvarką pensijų fonduose – į kaupimą juose automatiškai turėtų būti įtraukta daugelis dirbančiųjų.

Vietoje dabartinių formulių 2+2+2 proc. bus sūloma 4+2 proc. (perskaičiavus atlyginimus – 3+1,5 proc.), kur 4 proc. (arba 3 proc.) bus darbuotojo įmoka, o likusi dalis – įmoka iš valstybės biudžeto.

Iš valstybės biudžeto turėtų būti mokama ir visiems vienoda bazinė arba bendroji senatvės pensijos dalis, kurią dabar moka „Sodra“.

Vyriausybė taip pat siūlo išplėsti nekilnojamojo turto mokesčio taikymą, didinti akcizus tabako gaminiams.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vieno emigranto istorija, arba kai visi keliai veda į Lietuvą (95)

Emigrantai pagaliau grįžta namo ir ne tuščiomis rankomis – užsienyje įgytos patirtys ir...

JAV sprendimas kelia sumaištį Europoje: mes atsisakome derėtis su į galvą įremtu šautuvu (120)

Jungtinės Valstijos ir jų sąjungininkės Europos Sąjungoje šeštadienį atsidūrė prekybos...

Egzotiškas pasiūlymas Palangoje: vietoj įprastų saldumynų – drakono vaisių, kinkanų ir karališkų uogų (34)

Vaisiais iš Tailando, Kosta Rikos, Izraelio, Turkijos bei Lenkijos Palangoje pirmus metus...

Grynųjų pinigų atsisakiusio kavinių tinklo direktorius žengti atgal nežada (204)

Jau daugiau nei mėnesį dešimtyje „ Huracan Coffee “ kavinių tinklo prekybos vietų klientai...

Po pasaulį keliaujantis lenkas nišą rado Palangoje: kviečia paragauti „Trdelnikų“ (76)

„Buvau Rusijoje, Baltarusijoje, Italijoje, visose Baltijos šalyse, Ukrainoje, Austrijoje,...

Top naujienos

Vieta, kuri privers pakeisti nuomonę apie Palangą ir pasijusti visiškai kitaip

Palangoje , J. Basanavičiaus gatvėje, vietoj gyventojams galvos skausmą kėlusių karuselių tuos...

Užkalnis liko alkanas (30)

Vienas dalykas, kurio Lietuvai (ir Europai) reikia mokytis iš Amerikos, tai didelės porcijos...

Duris į NBA užkulisius pravėręs Motiejūnas: „Rockets“ šiemet žengė didelį žingsnį atgal (26)

Penki sezonai, 248 rungtynės ir 1826 pelnyti taškai. Tokiais pasiekimais per savo NBA karjerą...

Agnė Jagelavičiūtė su vyru pakrikštijo savo sūnų: krikštatėviu tapo Kęstas Rimdžius (15)

Šiandien, liepos 22 d., stilistei Agnei Jagelavičiūtei ir jos vyrui, verslininkui Mantui Volkui...

Rusų žurnalistas: dideliame regione Europoje – Putino pralaimėjimas (129)

Rusija pralaimėjo kovą dėl įtakingumo Balkanuose – devynios iš 12 valstybių (ir Kosovas ,...

Neįtikėtinas įžūlumas Vilniuje: apiplėšta gyvūnų prieglauda, išvaikyti gyvūnai

Feisbuke išplito neįtikėtina istorija. Savaitgalį Vilniuje buvo apiplėšta gyvūnų...

Vieno emigranto istorija, arba kai visi keliai veda į Lietuvą (95)

Emigrantai pagaliau grįžta namo ir ne tuščiomis rankomis – užsienyje įgytos patirtys ir...

Varėnos rajone aidėjo šūviai: vyriškis kėsinosi į brolio ir jo žmonos gyvybes (15)

Policijos departamentas informavo, kad Varėnos rajone aidėjo šūviai . Vyriškis kelis kartus...

Reforma renka iš tėvų vaikus (259)

Pertvarkius vaiko teisių apsaugos sistemą Lietuvoje, per reformos pirmąsias dešimt dienų iš...

Lietuvių kilmės politikas Kolumbijos Kongrese kolegas auklėjo apnuogindamas užpakalį (7)

Lietuvių kilmės garsus Kolumbijos politikas Antanas Mockus penktadienį Kongrese kolegas paauklėti...