aA
Antradienį Vyriausybės vadovas Saulius Skvernelis kartu su socialinės apsaugos ir darbo ministru Linu Kukuraičiu lankėsi Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijoje, kur trumpai pristatė būsimas mokesčių ir pensijų reformas.
Linas Kukuraitis, Saulius Skvernelis
© DELFI / Karolina Pansevič

Birželio 6 d. Seimas turėtų pradėti svarstyti reformas numatančius įstatymų projektus.

Liberalų frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas teigė su kolegomis neturintis išankstinės nuostatos dėl siūlomų reformų.

„Nesakau, kad viskas, kas siūloma, būtų priimtina iš liberalizmo teorijos, nes valdančioji yra kita partija. Tačiau yra kai kurių dalykų, kurie būtų priimtini ir jiems“, – kalbėjo S. Skvernelis ir vylėsi, kad liberalai iš principo nebalsuos prieš, jeigu jiems bus kas nors priimtina.

Premjero teigimu mokesčių sujungimas leis darbuotojui suvokti, kokia yra darbo vietos kaina.

„Labai dažnai žmogus nesuvokia, kad didelę dalį socialinių mokesčių sumoka darbdavys“, – svarstė ministras pirmininkas.

Jo teigimu, tai ne tik padės mažinti šešėlį, bet ir ėmus taikyti naujus mokesčių tarifus, leistų padidinti pajamas gyventojams, kurie dabar uždirba nuo 500 Eur iki 2000 Eur per mėnesį į rankas.

S. Skvernelio nuomone, mitas yra tas, kad įvedus „Sodros“ įmokų lubas, kaip siūlo Vyriausybė, tai sumažins mokesčius turtingiausiems darbuotojams. Tiesa, jis pripažino, kad matematiškai tai yra tiesa. Kita vertus, premjeras tikisi, kad ėmus taikyti įmokų lubas Lietuvoje bus įsteigta daugiau gerai apmokamų darbo vietų.

Soriukas, bet tabako gaminiams akcizai taip pat bus didinami. Tikiuosi, ištversite“, – šmaikštavo S. Skvernelis.

Jis taip pat pristatė pensijų sistemos reformą. Pabrėžęs, kad tai yra esminiai pokyčiai, nes jų nepriėmus „Sodra“ susidurtų su finansinėmis problemomis.

Anot premjero, įgyvendinus pensijų reformą, tikimasi, kad pajamų pakeitimo normą (t. y. santykį tarp pensijos buvusios algos) pavyks išlaikyti ties 50 proc. lygiu.

Ministras Linas Kukuraitis apgailestavo, kad daugelį metų pensijų kaupimo sistema buvo nuolat keičiama ir supriešinama su „Sodros“ sistema. Jis vylėsi, kad priėmus reformas daug daugiau gyventojų užsitikrins mėnesinę pensiją iš privataus kaupimo – vadinamą pensijų anuitetą.

E. Gentvilas apgailestavo, kad reformoms priimti skiriama tik 25 dienos. Jam esą būtų priimtinesnis variantas, kad pensijų įstatymai būtų priimti iki metų pabaigos, o mokesčių iki liepos 1 d. Tačiau premjeras vylėsi, kad visus įstatymų projektus pavyks priimti dar vasarą.

Pakeitimų dar gali būti

„Aš linkęs į kompromisus, bet labai konstruktyvius. Dabar kaip tik tas momentas yra – įstatymų projektai šiandien bus pateikti ir jeigu bus alternatyvūs pasiūlymai, keičiame tokį įstatymo punktą, tokį straipsnį, tada matome, į ką keičiame, tada galima pasvarstyti“, – paklaustas, į kokius kompromisus gali tekti leistis priimant įstatymų projektus, sakė S. Skvernelis.

Premjeras liberalams Seime: <em>soriukas</em>, tikiuosi, ištversite
© DELFI / Karolina Pansevič

Jis išreiškė viltį, kad Liberalų sąjūdis gali pritarti bent daliai pasiūlytų pakeitimų. Tačiau leido suprasti, kad su Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionimis demokratais vargiai pavyks rasti kompromisų.

Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Stasys Jakeliūnas viešai yra kritikavęs pasiūlymą visiems darbuotojams 2 proc. punktais sumažinti „Sodros“ įmokas ir taip gerokai apkarpyti Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžetą. S. Skvernelis sakė, kad alternatyvūs pasiūlymai šioje srityje yra svarstytini.

„Yra vienas iš variantų, svarstymo, kad galbūt ieškoti kompromiso, kad dalis „Sodros“, dalis gyventojų pajamų mokesčio. Tada mes turėtume koreguoti kitus sprendimus. Kalbant apie neapmokestinamo pajamų dydžio išplėtimą. Iš tikrųjų negalime per mokestinę ir pensijų reformą padaryti taip, kad kam nors padidėtų mokestinė našta. To nesinori“, – aiškino premjeras.

Priminus, kad žadama plėsti NT mokesčius, jis sakė, kad ketinama apmokestinti ne pagrindinį būstą, o antrą ir paskesnius. Esą jo turėjimas nėra susijęs su pagrindinių poreikių tenkinimu.

„Antras būstas dažniausia skiriamas nuomai, papildomoms pajamoms, tai tuos mokesčius būtų galima sumokėti, juolab kad dažnai kalbant apie nuomos santykius, mokesčių apskritai nemokama“, – tikino S. Skvernelis.

Svarbiausias klausimas dėl pensijų

Paklaustas apie reformos įgyvendinimo perspektyvas ministras L. Kukuraitis pasakojo, kad dėl kai kurių dalykų yra visiškas sutarimas, tačiau dalis jų gali kelti daug diskusijų.

Premjeras liberalams Seime: <em>soriukas</em>, tikiuosi, ištversite
© DELFI / Kiril Čachovskij

„Pavyzdžiui, mažų pensijų padidinimo klausimo niekas nekvestionuoja. Tikėtina, kad šis siūlymas turėtų praeiti. Yra apie 82 tūkst. žmonių, kurie gauna mažesnes nei 230 Eur pensijas. Jiems būtų padidinta vidutiniškai apie 20 Eur ir tai būtų vienas iš dviejų didinimų kitais metais. Nuo sausio bus šis padidinimas ir dar bus jų indeksavimas. Šiai daliai absoliučiai pritariama“, – žurnalistams sakė ministras.

Kita vertus, jo teigimu, daugiau diskusijų yra dėl bazinės pensijos – ar teisingu tarifu ji perkeliama į gyventojų pajamų mokesčio tarifą. Vis dėlto esą ši reformų dalis taip pat turėtų būti patvirtinta.

„Dėl kaupimo sistemos ir su tuo susijusių 2 proc. „Sodros“ įmokų mažinimo. Čia turbūt didžiausia diskusija, nes dėl pačios formulės 4+2 ir automatinio įtraukimo kaupti yra sutarimas. Dėl įmokų keliama daugiau klausimų, nes mažėja viešieji finansai ir abejojama dėl ilgesnės perspektyvos „Sodrai“ užtikrinti adekvačias pensijas. (…) Čia tikrai ieškomas kompromisas, dirbama darbo grupėse ir aš tikiuosi, kad per šią ir kitą savaitę tą kompromisą surasime“, – kalbėjo L. Kukuraitis.

Jo teigimu, neradus kompromiso, kuris bent tenkintų koalicijos partnerius, diskusijos dėl įstatymo projekto persikels į rudenį.

Svarbiausi pokyčiai

DELFI primena, kad valdantieji siūlo sujungti darbdavio ir darbuotojo mokesčius ir juos skaičiuoti nuo visos darbo vietos kainos.

Priėmus įstatymus gyventojų atlyginimai ant popieriaus (bruto) turėtų būti padauginami iš 1,289.

Nuo perskaičiuotos sumos darbuotojams bus atskaitomos 18,5 proc. „Sodros“ įmokos ir pritaikius neapmokestinamą dydį – 21 proc. gyventojų pajamų mokestis (GPM).

Didesnis 25 proc. GPM būtų taikomos sumoms, kurios viršys „Sodros“ įmokų lubų sumą – kitąmet tai būtų 10 vidutinių darbo užmokesčių per mėnesį (120 per metus).

Be kita ko, valdantieji žada keisti ir pensijų kaupimo tvarką pensijų fonduose – į kaupimą juose automatiškai turėtų būti įtraukta daugelis dirbančiųjų.

Vietoje dabartinių formulių 2+2+2 proc. bus sūloma 4+2 proc. (perskaičiavus atlyginimus – 3+1,5 proc.), kur 4 proc. (arba 3 proc.) bus darbuotojo įmoka, o likusi dalis – įmoka iš valstybės biudžeto.

Iš valstybės biudžeto turėtų būti mokama ir visiems vienoda bazinė arba bendroji senatvės pensijos dalis, kurią dabar moka „Sodra“.

Vyriausybė taip pat siūlo išplėsti nekilnojamojo turto mokesčio taikymą, didinti akcizus tabako gaminiams.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

SEB banko klientai pinigų nemokamai galės pasiimti iš viso pasaulio bankomatų (3)

SEB bankas paslaugų planais besinaudojantiems privatiems klientams pasiūlys papildomą naudą, -...

Žlugo derybos dėl 2019 metų ES biudžeto

Žlugo Europos Parlamento ir šalių narių derybos dėl kitų metų ES biudžeto. Abiem pusėms iki...

„Agrokoncernas“ kreipėsi į Užsienio reikalų ministeriją dėl ES sankcijų (10)

„Valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio bendrovė „Agrokoncernas“ kreipėsi į Užsienio...

Lietuva dar nepanaudojo 605 mln. eurų ES paramos (14)

Šiemet valstybės biudžete suplanuota panaudoti beveik 1 mlrd. eurų Europos Sąjungos (ES)...

Mokesčių reforma baus regionus: daugumai savivaldybių teks mažiau pinigų (81)

Svarstant kitų metų biudžeto projektą pastebėta, kad dėl gyventojų pajamų mokesčio ( GPM )...

Top naujienos

Santaros klinikose mirė režisierius Eimuntas Nekrošius atnaujinta 09.22 val. (146)

Seimo narys Arvydas Nekrošius paskelbė, kad jo artimas giminaitis, garsus teatro režisierius,...

Širinskienė apie savo „raudonas linijas“: politika – dialogo menas, bet tokių dalykų aš Karbauskiui neatleisčiau (282)

„Valstietė“ Agnė Širinskienė sakė nemėgstanti kalbėjimo apie „raudonas linijas“,...

Vilniečiai nesikuklindami vardijo, kokių pensijų tikisi: ekonomistai sako, kad realybė gali būti skaudesnė (14)

Sakoma, kad jaunystė pralekia nepastebėtai, bet ne visi džiaugdamiesi gera sveikata ir jaunu kūnu...

Praėjo metai po modelio Dovilės Didžiūnaitytės tragedijos: paaiškėjusios kraupios detalės ir vis dar kylantys įtartini klausimai (117)

Šį antradienį sueina lygiai metai po to kai Klaipėdoje mįslingomis aplinkybėmis žuvo modelis...

Šiauliuose sukčius apsimetė FNTT darbuotoju

Policija informuoja apie sukčiavimą Šiauliuose.

Prestižinėje mokykloje – „šiurpūs incidentai“ (12)

Vienoje prestižinėje Toronto katalikų berniukų mokykloje pirmadienį buvo suimti šeši...

Nuovargį jaučiate nuo pat ryto: gydytoja sako, kad padėti gali net ir kavos atsisakymas (31)

Antakalnio poliklinikos šeimos gydytoja Ieva Sterlingė sako, kad nuovargis – vienas dažniausių...

Dar vieną karjeros rekordą pagerinęs Sabonis buvo arti trigubo dublio (27)

Domantas Sabonis buvo per plauką nuo pirmo karjeroje trigubo dublio. Indianos „Pacers“...

Dizainerė parodė, kaip turi atrodyti šiuolaikiškas lofto interjeras (3)

Jauna pora pageidavo jaukių namų su polėkiu. Interjero dizainerė Indrė Dorofėjūtė 85 kv. m...

Žala papasakojo, ką vežasi į Dakarą: neėmė atsarginio variklio, bet įsidėjo lašinių (6)

Lapkričio 22-23 dienomis Prancūzijos uostamiestis Havras taps Dakaro ralio sostine. Čia 2019 m....