Prekybos centro pareiškimas sulaukė pirkėjų dėmesio
„Iki 200 eurų „Oze“ galima atsiskaityti grynais. Man nelabai yra skirtumo, aš vis tiek vien banko kortele atsiskaitinėju. Jaunesniems ne problema, bet senesniems, aš manau, išlikę, kad grynaisiais patikimiau atrodo“, – kalbėjo žinių kalbintas vaikinas.
Įspėjimas apie grynuosius prekybcentryje gyventojus informuoja dar ir šiandien, tačiau plakatas – jau patikslintas. 200 eurų riba grynaisiais yra taikoma perkant ne visas prekes, o tik „Ozo“ dovanų korteles.
„Atsiskaito grynaisiais pinigais maždaug 25 procentai visų perkančių „Ozo“ dovanų korteles. Tai yra ketvirtadalis žmonių, kuriuos galbūt tai palies, galbūt nepalies, dėl to, kad vidutinė vertė, už kurią perka „Ozo“ dovanų kortelę yra maždaug 65 eurai“, – teigė „Ozo“ prekybos centro vadovė Inga Augulienė.

Riboti grynuosius „Ozas“ esą imasi dėl saugumo, bet dovanų kortelė – irgi prekė, už kurią pirkėjai norėtų atsiskaityti taip, kaip patogu jiems, o ne kaip nusprendė prekybos centras.
„Aš už grynus, nes su kortelėmis, pavyzdžiui, naktį būna neveikia ir panašiai. Nepatogu“, – teigė vyras.
„Labiau mėgstu ne kortele, o grynais atsiskaitinėti, bet 200 eurų nėra labai mažai“, – pastebėjo moteris.
Panašia logika remiasi ir daugiau verslų
Viename sostinės kavinių tinklų jau šešerius metus už kavą ar kitą gėrimą galima atsiskaityti tik banko kortelėmis.
„Darbuotojams yra daug lengviau, klientams – greičiau ir patogiau. Apie valstybės naudas išvis nešneku“, – teigė „Huracan Coffee“ kavinės savininkas Vytautas Kratulis.
Direktorius žingsnio atgal – nedarys, nors iš klientų sulaukė ne tik pagyrimų.
„Pasipiktinimas ateina tiesiog iš piktų žmonių, kurie turi daug grynų. Pensininkai pensiją gauna į korteles, visi normalūs žmonės atlyginimus gauna į korteles“, – teigė V. Kratulis.

Galimybė atsiskaityti grynaisiais ne visur yra Vilniaus geležinkelio stotyje. Jei piniginėje – tik monetos, o reikalas kaip tyčia prispiria, gali tekti lūkuriuoti už vartelių, mat viešasis tualetas atviras tik su bilietu arba mokėjimo kortele.
„Problema. Mes dabar turime bilietus, tai nuskanuosime bilietus, bet aš galvoju, kad vis tiek turėtų būti galima atsiskaityti grynais“, – teigė moteris.

„Galbūt ir problema. Esu keliautojas. Jeigu mano kortelės ši šalis nepriimtų – negalėčiau susimokėti“, – pastebėjo užsienio turistas.
Kam turėtų būti palikta teisė spręsti?
Įstatymas leidžia atsiskaityti grynaisiais pinigais iki 5 tūkstančių eurų, bet Vartotojų teisių apsaugos tarnyba aiškina, kad pardavėjas turi teisę nustatyti ir kitokias taisykles.
„Taip, legalu. Jie gali taip pasielgti. Kita vertus, iš visuomenės pusių, tai yra kelias į niekur. Mes turėtumėme pristabdyti šiuos užmojus iš verslo“, – teigė Vartotojų aljanso narys Kęstutis Kupšys.
Verslas grynuosius naikina, o visuomenės apklausa rodo, kad grynieji traukiasi iš kasdienio gyvenimo, bet nedingsta.
„Kortele mokama 58 procentai, o išsigryninama 42 procentai sumos“, – teigė Lietuvos banko rinkos infrastruktūros politikos skyriaus vadovas Tomas Karpavičius.

„Žmonės vis dar pensijas gauna grynaisiais pinigais, tai galimybės net neturime jokios svarstymuose, kad uždrausti atsiskaitymus grynaisiais“, – tikino „Kubo“ prekybos centro vadovė Milda Gerulė.
Anot Lietuvos banko, pernai net 110 tūkstančių gyventojų, buvo paraginti atsiskaityti kitu būdu nei norėtų. Dalis jų – apsisuko ir išėjo, palikę pirkinius prie kasos.
„5 procentai respondentų pasirenka nepirkti ir, mūsų vertinimu, tada vidutinė suma, prarandama to verslininko, yra 20 eurų. Aišku, ji atsiduria pas kitus verslininkus“, – teigė T. Karpavičius.

Iš viso pirkėjų pageidavimus ignoravę prekybininkai pernai prarado per 2 milijonus eurų pajamų.
„Pinigai čia yra juokingi, palyginus, kiek yra šešėlio – milijardais“, – pastebėjo „Huracan Coffee“ kavinės savininkas.
Vartotojų atstovas teigia, kad verslui riboti grynuosius patogu dėl mažesnių inkasacijos kaštų, bet esą apsispręsti turi būti palikta ne pardavėjui, o pirkėjui.
„Esame per toli nuėję, kad Europos Sąjungoje, legalus Europos Sąjungos pinigas, bent jau euro zonos šalyse, yra staiga stumiamas į išorę“, – teigė K. Kupšys.

Ne tik atsiskaityti, bet ir išsigryninti grynuosius yra problema. Gyventojai skundžiasi, kad iki artimiausių bankomatų tenka vykti po keliasdešimt kilometrų. Be to, kai kur uždarinėjami ir banko skyriai.
Visą reportažą rasite LNK portale: