Dalis prekybos tinklų jau numatė, kiek darbuotojų dar samdys bei dėliojasi algų biudžetus. Be to, teigiama, kad kiti metai pasižymės ypatingomis investicijomis.

„Delfi“ tradiciškai su prekybos tinklų atstovais apžvelgia, kas laukia ateinančiais 2023-aisiais.

Priims iki 300 darbuotojų, didės algos

Rimi Lietuva“ generalinis direktorius Vaidas Lukoševičius pasakojo, kad šie metai nebuvo lengvi. Tikėjusis, kad po pandemijos bus galima lengviau atsikvėpti, buvo susidurta su karu Ukrainoje.

Nepaisant to, kaip teigia, šiuos metus prekybos tinklas užbaigia turintis 83 parduotuves, o per 2023-uosius planuoja tinklą išplėsti iki 100 parduotuvių visoje Lietuvoje.

„Be abejo, pasikeitusi situacija turi įtakos ir partnerių planams, kai kurie jų susiduria su medžiagų tiekimo iššūkiais, brangstančiomis kainomis, bendru neapibrėžtumu.

Ne paskutinėje vietoje ir prastėjantys vartotojų lūkesčiai, mažėjantis vartojimas. Tačiau tai matome kaip ciklišką situaciją, todėl savo ilgalaikės strategijos augti ir plėstis nekeičiame. Vertinami visi galimi plėtros ir pajamų auginimo būdai – tiek naujos parduotuvės, tiek nauji pardavimo kanalai, kaip el. prekyba, tiek naujos prekių ir paslaugų kategorijos“, – sakė vadovas.

Jis aiškino, kad šiuo metu prekybos tinklas turi įdarbinęs kiek daugiau nei 3,3 tūkst. darbuotojų, o dar 100 šiandien tebeieško.

„Ateinančiais metais įvairiuose miestuose ieškosime papildomų darbuotojų naujai mūsų atidaromose parduotuvėse. Skaičius gali svyruoti nuo 200-300 priklausomai nuo atidaromų parduotuvių skaičiaus“, – teigė jis.

Vaidas Lukoševičius

Pokyčiai, kaip aiškino, laukia ir čia jau dirbančių darbuotojų. Jiems kitąmet numatytas dar spartesnis atlyginimų augimas nei šiemet.

„Darbo užmokesčio fondo ir naudų paketo stiprinimas „Rimi“ bendrovėje vyksta nuolat – siekiame, kad darbas mūsų bendrovėje būtų patrauklus čia dirbantiems ir dirbsiantiems talentams, šioje srityje taupyti planų tikrai neturime.

Kaip ir kiekvienais metais, taip ir šiemet, nuosekliai investuojame į savo žmones. Tai darome remdamiesi aiškia atlyginimų kėlimo sistema bei atsižvelgdami į nuolat besikeičiančią rinkos situaciją. Nenutrūkstamai vykstantis darbuotojų kvalifikacijos kėlimo procesas leidžia užtikrinti atlyginimų kilimą visų metų laikotarpiu.

Šiais metais darbo užmokesčio fondas buvo padidintas 12,5 procento, o ateinančiais jis padidės dar labiau. Didžiausios įtakos tam turi augantis minimalus darbo užmokestis, bet tuo pačiu investuojame ir į kitas darbuotojų pozicijas“, – teigė V. Lukoševičius.

Prekybos tinklo planuose – ir tolesnė plėtra kalbant apie atsinaujinančią energetiką. Kaip patikino, ir toliau bus tęsiamos investicijos į saulės energetiką. Taip pat neatmetama, kad gali būti pasitelktas ir vėjas.

„Tvarumas išlieka viena svarbiausių mūsų strategijos prioritetu, įgyvendindami jo sprendimus siekiame ne tik optimizuoti mūsų verslo kaštus, bet prisidėti prie aplinkosauginių tikslų įgyvendinimo“, – sakė direktorius.

Planuose – naujos parduotuvės be pardavėjų

„IKI Lietuva“ generalinė direktorė Nijolė Kvietkauskaitė kaip didžiausius iššūkius šiemet įvardijo prasidėjusį karą Ukrainoje bei išaugusias energetikos kainas, tačiau, kaip patikino, pastarasis iššūkis nebuvo toks netikėtas.

„Tvarus energijos vartojimas jau seniai yra „Iki“ prioritetas, dar iki šios energetikos krizės.

Išsikeltą tikslą iki 2022 metų savo veikloje sumažinti elektros 9,3 proc. „Iki“ pasiekė jau 2019 metais, o 2021 metų pabaigoje elektros energijos sutaupymas siekė 21 proc. „Iki“ taip pat nuosekliai diegia technologines naujoves, LED apšvietimą ir kitus sprendimus, kurie padeda tvariau naudoti energijos išteklius.

Šiuo metu naujausia investicija – naujos saulės elektrinės ant „Iki“ parduotuvių įrengimas. Pagaminama energija naudojama visoms parduotuvės reikmėms: apšvietimui, šildymo, vėdinimo bei vėsinimo sistemoms ir kitiems procesams užtikrinti. Skaičiuojame, kad ant parduotuvių stogo įrengus saulės elektrinę planuojama sutaupyti apie 30 000 kW energijos per metus.

Planuojame įrengti ganėtinai didesnę elektrinę Panevėžio logistikos centre. Taip pat per šiuos kuriose parduotuvėse vietoj dujinio šildymo, keičiame šilumos siurbliais oras – oras, įdieginėjame naują vėdinimo kondicionierių valdymą, būvio daviklius pagalbinėse patalpose. 2023 m. pabaigoje esame nusimatę įgyvendinti ir pilno pastato energetinio valdymo projektą pasirinktose pilotinėse parduotuvėse“, – apie energetiką kalbėjo vadovė.

Ji pabrėžė, kad iškilę sunkumai nestabdys ir prekybos tinklo parduotuvių plėtros, tačiau kiek naujų parduotuvių būtų galima tikėtis – neatskleidė.

Prekybos tinklas šiai dienai turi 5,9 tūkst. darbuotojų, o dabar daugiausia, kaip aiškino, ieško kasininkų-pardavėjų, salės darbuotojų.

„Prognozuojame, kad kitais metais turėsime panašią darbo rinką kaip ir šiais metais“, – teigė ji.

2022-aisiais atlyginimai, kaip skaičiavo, darbuotojams buvo kelti dukart. Jie kilo nuo 3,3 iki 14,3 proc. Kiek jie galėtų didėti ateinančiais metais, vadovė pasakyti negalėjo, mat šiuo metu yra dėliojamas kitų metų biudžetas.

Kalbant apie naujoves, kurios laukia kitąmet, N. Kvietkauskaitė patikino, kad jų pirkėjai tikrai sulauks.

„Šiemet atidarėme pirmąją pilnai automatizuotą „Iki“ parduotuvę be pardavėjų. Tai vienintelė tokia parduotuvė Baltijos ir Šiaurės šalyse.

Eksperimentas pasiteisino, tad planuojame atidaryti ir daugiau tokių parduotuvių. Vaizdo technologijos yra viena iš perspektyviausių technologijų mažmenoje. Klausimas, kokia apimtimi ir kokio dydžio parduotuvėse jas bus galima įdarbinti.

Dar vieną tokią parduotuvę planuojame atidaryti po Naujųjų metų. Jei dabar turime 60 kv. m ploto autonominę parduotuvę, tai kitais metais planuojame atidaryti 100 kv. m parduotuvę. Priklausomai nuo to, kaip seksis, kaip pirkėjai priims, o mes jais tikime, žiūrėsime, kiek daugiau tokių parduotuvių galės būti ateityje.

Taip pat šiemet iki metų galo dar 40 „Iki“ parduotuvių įdiegsime elektronines kainų etiketes. Tai leis sutaupyti tiek darbo sąnaudas, tiek išvengti bereikalingo popieriaus naudojimo – dar vienas sprendimas tvarumo link. Savitarnos kasų diegimą jau net nebevertiname kaip išskirtinės technologijos, o labiau kaip higieną. Beveik kiekvienoje „Iki“ parduotuvėje šias kasas rasite, o ten kur jų nėra – planuojame artimiausiu metu įdiegti.

Beje, šiemet „Iki“ tinklo valdomas startuolis „LastMile“ mažmeninės prekybos inovaciją perkėlė į realų gyvenimą – nuo rugsėjo tris mėnesius prekes į namus pristatė automobilis be vairuotojo. Bandomasis projektas buvo pradėtas Balsiuose, Vilniuje. Užsakymai buvo renkami Balsiuose esančioje „Iki“ parduotuvėje ir pristatomi vietos gyventojams autonominiu automobiliu. Šis pilotas baigėsi, šiuo metu nagrinėjami jo rezultatai, tačiau, kad tai pristatymo ateitis – galime teigti tvirtai“, – kalbėjo vadovė.

Atlyginimams papildomai skirs 14,5 mln. eurų

Prekybos tinklo „Maxima“ generalinis direktorius Tomas Rupšys kalbėjo, kad metai buvo tokie, kad iššūkiai lietė tiek įmonę, tiek kiekvieną asmeniškai.

Paprašytas išskirti svarbiausius dalykus jis teigė, kad tai tiek COVID pandemija, tiek prekių stoka, tiek hyper infliacijos banga, tiek rekordinės energijos kainos.

„Apibendrinus 2022-uosius galima pasakyti, kad prabangos blaškytis neturėjome“, – teigė vadovas.

Nepaisant to, jis aiškino, kad su investicijomis prekybos tinklas ateinančiais metais atsilikti neplanuoja.

„Šiuo metu turime 252 parduotuves ir panašia apimtimi dirbsime 2023 metais, fokusuodamiesi ne į kiekybę, bet į kokybę.

Taip pat tęsime temperatūrinio logistikos centro projektą ir kitąmet jau planuojame startuoti su jo statybomis.

Susiveržti diržus teks ir tai bus rekonstrukcijų investicijos. Ieškome, ko galime nedaryti, palaukti dar metus ir daryti tik tai, kas yra būtina“, – sakė T. Rupšys.

Anot jo, šiuo metu prekybos tinkle dirba apie 12 tūkst. darbuotojų, o kitąmet šis skaičius išliks panašus.

„Šiemet šventiniam Kalėdų laikotarpiui, kaip ir ankstesniais metais, planuojame įdarbinti apie 200 darbuotojų.

Mus labai džiugina, kad jau kuris laikas matome mažėjančią darbuotojų kaitą, kuri įprastai mažmeninės prekybos sektoriuje, būna pakankamai didelė. Tai vertiname kaip ženklą, kad mūsų pastangos gerinti darbo sąlygas, kurti saugią ir motyvuojančią darbo aplinką duoda rezultatų“, – sakė vadovas.

Jo teigimu, per pastaruosius kelis metus bazinis darbo užmokestis kasmet buvo didinamas daugiau nei po 10 proc.

„Šių metų pradžioje bazinės algos didintos 90 proc. arba daugiau nei 10 tūkst. darbuotojų, o spartesnį jų augimą šiemet pajuto dirbantieji mažesniuose Lietuvos miestuose ir miesteliuose. Vidutinis darbo užmokestis šiemet didėjo apie 12 proc. ir darbuotojams išmokėsime 9 mln. eurų daugiau nei 2021 metais.

Jaučiame ir suprantame kolegų susirūpiną dėl šalyje augančios infliacijos ir brangstančių komunalinių mokesčių, todėl laikantis nuoseklumo ir 2023 metams yra planuojami darbo užmokesčio pokyčiai ir šiuo metu peržiūrimos visos darbuotojų pozicijos įmonėje. Kitąmet darbuotojų atlyginimo pokyčiams esame numatę papildomai skirti 14,5 mln. eurų“, – teigė vadovas.

Paklaustas, ar įmonė planuoja investuoti į atsinaujinančią energetiką, T. Rupšys tikino, kad ir toliau bus investuojama į kryptingas priemones.

„Investuosime į modernias LED apšvietimo bei kitas technologijas ir energijos vartojimo efektyvumo sprendimus, tokius kaip taupiai energiją vartojančios šildymo ir vėdinimo sistemos“, – sakė vadovas.

Plėtros nestabdys

Prekybos tinklo „Norfa“ atstovas Darius Ryliškis praeinančius metus vadino pilnais iššūkių.

„Buvo pakankamai daug iššūkių, bet tvarkėmės, kaip galėjome“, – apibendrino jis.

Šiemet, kaip teigė, iš viso buvo atnaujintos 5 parduotuvės, 3 – atidarytos naujos, o viena uždaryta išvis.

„O kitąmet atidaryti ir atnaujinti planuojame 10 parduotuvių“, – teigė atstovas ir skaičiavo, kad iš viso šiuo metu jų turima 155, o kadangi plėtra kasmet vyksta stabiliai, kiti metai nebus kažkuo išskirtiniai.

„Darbuotojų priimsime tiek, kiek reikės, priklausomai nuo naujų parduotuvių atidarymo. Kalba galėtų eiti apie 100 žmonių“, – sakė D. Ryliškis bei patikslino, kad jų kitąmet iš viso galėtų būti apie 3,5 tūkst.

Atlyginimai, kaip pabrėžė, taip pat bus didinami, tačiau kiek tam numatyta lėšų, atstovas pasakyti negalėjo ir teigė, kad viskas priklausys nuo veiklos rezultatų.

„Mes už tai, kad atlyginimai būtų didesni, o darbuotojai vertintų savo darbo vietą. Mūsų atlyginimų sistema dar ir tokia, kad atlyginimai priklauso ir nuo darbuotojų darbo rezultatų“, – sakė atstovas.

Paklaustas apie naujoves, kurios pirkėjų gali laukti kitąmet, D. Ryliškis akcentavo, kad ir toliau parduotuvėse bus diegiamos savitarnos kasos, ant stogų montuojamos saulės elektrinės.


Investuos į saulės elektrines

Lidl Lietuva“ atstovė ryšiams su visuomene Lina Skersytė komentavo, kad šiais metais prekybos tinklas atidarė penkias naujas tinklo parduotuves ir jų skaičių padidino iki 65 veikiančių Lietuvoje, o aktyvią plėtrą planuoja tęsti ir kitąmet, tačiau kiek naujų parduotuvių galėtume išvysti, atskleista nebuvo.

Šiuo metu visame prekybos tinkle dirba ir daugiau nei 2,8 tūkst. darbuotojų, iš kurių maždaug 100 – ukrainiečiai.

„Dėl aktyvios tinklo plėtros, darbuotojų skaičius kitais metais turėtų augti – šiuo metu ieškome apie 70 darbuotojų naujai atsidarančioms parduotuvėms Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje“, – sakė ji.

Kalbėdama apie atlyginimus, atstovė tikino, kad jų prekybos tinklas išsiskiria, kaip mokantis didžiausius rinkoje, todėl nuolatos peržiūri ir tam skirtą biudžetą.

„Šiais metais atlyginimų biudžetą didinome – nuo 2022 m. sausio 1 d. visiems įmonės darbuotojams atlyginimai padidėjo nuo 5 iki 15 proc. nepriklausomai nuo užimamų pareigų, o iš viso algų biudžeto didinimui nuo šių metų pradžios iki 2022 finansinių metų pabaigos (2023 m. kovas) papildomai skirsime 9 mln. eurų“, – teigė atstovė.

Tiesa, anot jos, per artimiausią pusmetį įmonės taip pat laukia saulės elektrinių plėtra.

„Jos bus įrengtos ant dar 37 „Lidl“ parduotuvių. Be „Lidl“ parduotuvių, naujoji saulės elektrinė bus įrengta ir ant Kaune, Ramučiuose esančio įmonės logistikos centro“, – sakė L. Skersytė.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (21)
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės