aA
Atvykite kartą per savaitę, pirkite atsakingai – tiek, kiek reikia savaitei – nusiraminti ir nesibaiminti ragina Lietuvos prekybininkai, dėl koronaviruso plitimo paskelbtą karantino savaitę pradėję trumpinamais maisto prekių parduotuvių darbo laikais ir sukdami galvas, ką daryti su tų sferų darbuotojais, kurioms galioja draudimas teikti paslaugas.

Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vykdomoji direktorė Rūta Vainienė laidoje „Delfi 11“ akcentavo, kad dabar maisto prekeiviai turi vieną didelį prašymą – užuot kas dieną vaikščiojus į parduotuvę, užsukti kartą per savaitę.

„Tai mums padės geriau paskirstyti darbo krūvius. Tie prekybininkai, kurie prekiauja maistu, jie tiesiog fiziškai nespėja užpildyti lentynų. Dėl to tikrai nereikia pirkti 7-8 kartus daugiau. Būkime atsakingi, apsipirkime tiek, kiek reikia tai savaitei, ir palikime kitiems pirkėjams prekių“, – kalbėjo pašnekovė.

R. Vainienė neslėpė, kad šios savaitės prekybininkams – įtemptas metas, mat krūviai išaugo, o darbuotojų skaičius sumenko, kadangi dalis jų turi nedarbingumo lapelius.

„Darbo laiko sutrumpinimas buvo būtinas dėl darbuotojų, bet ir dėl pirkėjų. Nes iš tikrųjų, jeigu parduotuvė dirba ilgiau, tai nereiškia, kad pirkėjų skaičius pasiskirsto tolygiai. Parduotuvė tampa dar viena vieta, kur žmogus gali tiesiog ateiti“, – sakė R. Vainienė.

Negalintiems dirbti – biuletenis

Pasak R. Vainienės, dalis prekybininkų, neprekiaujančių maisto produktais, buvo priversti užsidaryti. Todėl šiandien Vyriausybės sudarytoje darbo grupėje asociacija gavo patikinimą, kad Seimas rengiasi priimti įstatymus, leisiančius nedarbingumo lapelius išduoti ir tiems darbuotojams, kurių veikla buvo apribota dėl karantino.

„Darbuotojai turėtų gauti nedarbingumo lapelius ir jie turėtų galioti atgaline tvarka. Tam reikės pakeisti įstatymus, Seimas šiandien tai daro ir Vyriausybė gavo patikinimą, kad Seimas tą daro. Žinoma, neramu dėl medikų, kad jiems liktų laiko gydyti ligonius, tačiau buvo pabrėžta, kad nedarbingumo lapeliai yra „nedegantys“ ir galės būti išduodami nuo vakar dienos, kovo 16-osios, atgaline data“, – kalbėjo pašnekovė.

Prekybininkų atstovė paaiškino, kodėl trumpinamas darbo laikas: pirkėjų prašo lankytis rečiau
© DELFI / Josvydas Elinskas

Negana to, stengiamasi palengvinti procedūras ir tiems, kurie nori keisti darbo sritį. Dabar, aiškino R. Vainienė, maistu prekiaujančios įmonės susiduria su darbuotojų stygiumi, tačiau norint prisijungti prie šios srities darbuotojų, reikalinga medicininė pažyma.

„Sveikatos pažymų niekas greitai neišduoda, nes ši veikla sustabdyta. Tai buvome patikinti, kad galbūt tokias pažymas galės išduoti privačios sveikatos įmonės. Šiandien iš tiesų labai svarbus lankstumas, nes matome ir toje pačioje prekyboje dvejopą situaciją rinkoje – vienur žmonių trūksta, kiti stabdo veiklą,nedirba, prastovos, galbūt atleis, galbūt ir patys žmonės norės išeiti iš darbo nes Užimtumo tarnybos išmokos gali būti dosnios“, – akcentavo ji.

Mestos didžiulės pajėgos dėl saugumo užtikrinimo

R. Vainienė laidoje taip pat kalbėjo, kad kasininkai dabar yra antri po medikų. O prekybininkų asociacija nuolat kelia klausimą, ar atsiras kas kuo greičiau galės pagaminti respiratorius, kaukes.

Be to, klausimai keliami ir dėl dezinfekavimo įmonių. R. Vainienė sako, kad šios įmonės galėtų būti paragintos ar net įpareigotos teikti dezinfekavimo paslaugą. Ji taip pat pastebi, kad šiai veiklai dabar supaprastintas tvarkos aprašas, tad jos imtis galėtų ir netekę darbo.

Anot R. Vainienės, mestos milžiniškos pajėgos užtikrinant visas tinkamas sanitarines sąlygas ir dėl darbuotojų, ir dėl pirkėjų.

„Padidinta higiena ir sanitarija tiek, kad galime prilyginti sveikatos priežiūros įstaigai: ir dezinfekuojamos vežimėlių, krepšelių rankenos, ir pirštinės, ventiliavimo sistemos, kurios greičiau orą atnaujina. Imtasi maksimalių priemonių. Tikrai nebūtų geresnis sprendimas neleisti žmonėms apsipirkti maisto. Įsivaizduojate, kokia tada kiltų panika“, – teigė R. Vainienė ir pridėjo, kad problema kol kas lieka tik dėl dezinfekavimo paslaugą teikiančių įmonių.

Ji taip pat pabrėžė, kad didieji prekybos tinklai nesiekia pasipinigauti, o be to kartu su pajamomis išaugo ir milžiniški kaštai: darbuotojams mokama už viršvalandžius, papildomai kainuoja ir priemonės higienai palaikyti.

„Nenorime tokių pajamų, tokių srautų, darbuotojams krūvių. Ramus sklandus gyvenimas yra visų bendras interesas ir įsivaizduoti, kad čia kažkas uždirba... Reikia įsivaizduoti, kad žmonės, jei nebeis į darbą, pajamų negaus, tai tas laikinas padidėjimas mums sukėlė sąnaudas, bet po to ateis laikotarpis, kai sąnaudos dar bus didelės, o pajamų nebus. Tikrai nežiūrime į šitą situaciją kaip į pasipelnymo galimybę“, – tikino ji.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(31 žmogus įvertino)
3.9677

Prienų rajone – įspūdingas nuosavas pomidorų ūkis: augina kelis šimtus skirtingų jų veislių (26)

300 skirtingų pomidorų veislių – tiek šiemet savo pomidorų ūkyje jų augina agronomė ir...

Geležinkelį elektrifikuojanti ispanų „Elecnor“ Lietuvoje įsteigė filialą (3)

Geležinkelį Vilnius-Klaipėda elektrifikuojanti Ispanijos infrastruktūros bendrovė „ Elecnor “...

„Bolt“ per naują finansavimo etapą pritraukė 600 mln. eurų (1)

Estijos startuolis „Bolt“ , teikiantis pavėžėjimo, automobilių dalijimosi, elektrinių...

Per pandemiją įsikūrusios įmonės skaičiavo milijoninius pelnus: sako, kad tai buvo galimybių metas (25)

Kol vienų įmonių veikla per pandemiją ir karantiną buvo sustabdyta, kitos įmonės kūrėsi ir...

Latvijos konkurenijos taryba 10 statybos bendrovių skyrė baudų už 16 mln. eurų (1)

Latvijoje konkurencijos taryba (KT) skyrė baudų už 16 mln. eurų sumą 10 statybos bendrovių,...

Top naujienos

Kasčiūnas: tarnybos įpareigotos neteisėtus migrantus nedelsdamos grąžinti į Baltarusijos teritoriją papildyta 21:53 (1593)

Šiandien valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovė Agnė Bilotaitė priėmė...

Šių specialistų trūkumas garantuoja, kad darbą tikrai gausite: jokių viršvalandžių ir vidutinis 2000 eurų atlyginimas (62)

Ar pamenate, kai jūsų klausdavo, kuo norėsite būti užaugę? Ką darėte, kai atėjo laikas...

Profesorius Čaplinskas: delta atmainos virusas dauginasi kitaip nei prieš tai plitusių (241)

Sergamumo koronavirusu padėtis šalyje blogėja. Kasdien skelbiami vis didesni naujai...

Karolis Kasperas | D+

Hitlerio vaikai: nuo dešimties metų ruošė karo mašinas, nušluosiančias viską savo kelyje

Yra sakoma – tradicijos perduodamos iš kartos į kartą. Adolfas Hitleris taip pat nusprendė...

Karbauskis: Landsbergis turi važiuoti pas Nausėdą ir neišeiti, kol nesusitars (613)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis Ramūnas Karbauskis sako, jog...

Prienų rajone – įspūdingas nuosavas pomidorų ūkis: augina kelis šimtus skirtingų jų veislių (26)

300 skirtingų pomidorų veislių – tiek šiemet savo pomidorų ūkyje jų augina agronomė ir...

Eskedar Maštavičienė: jei didžioji dalis nelegalių migrantų liktų Lietuvoje – jie taptų legaliais gyventojais (1108)

14 metų Lietuvoje gyvenanti ir Lietuvos pilietybę turinti pabėgėlė iš Etiopijos Eskedar...

Liūdnai pagarsėjusių diktatorių meniu: dėl kokių priežasčių jie sau neleido kulinarinių įmantrybių (6)

Anaiptol ne iš gerosios pusės pagarsėję XX a. politikos veikėjai galėjo mėgautis išskirtine...