aA
Premjeras Saulius Skvernelis žada paskelbti vyriausybės planą, kaip sumažinti kainas ribojant prekybos tinklų darbą. Dar nepaskelbus plano kalbama, kad tai nesustiprins smulkiojo verslo, kaip žadama, o pirkėjai taip ir neišvys mažesnių kainų. Apie kainas, prekybos tinklus ir planus juos suvaldyti – LRT TELEVIZIJOS laidos „Dienos tema“ pokalbis su ministro pirmininko patarėju Skirmantu Malinausku ir Prekybos įmonių asociacijos vadovu Laurynu Vilimu.
Prekybos centras
Prekybos centras
© Sputnik / Scanpix

– Pone Malinauskai, kada pamatysime planą ir kas jame bus? Ar trečiadienį premjero susitikimas su prekybos tinklų vadovais nenumaldė jo noro taikyti ribojimus prekybininkų veiklai?

S. Malinauskas: Manau, kad šis susitikimas buvo labai produktyvus. Kitą trečiadienį vyriausybės posėdyje bus pristatytos galutinės priemonės, ministerijos imasi rengti teisės aktų projektus. Yra gana aiškūs dalykai, kuriuos galima įvardyti jau dabar. Pirma, buvo labai stipriai akcentuota, kad smulkiajam verslui reikia mažinti biurokratinę naštą. Taip pat atsiras tam tikri mokestiniai paskatinimai.

Esmė yra tokia: smulkiojo verslo neskatiname tam, kad kainos sumažėtų. Mes skatiname, kad smulkusis verslas būtų ir išlįstų iš šešėlio. Stengsimės akcentuoti, kad kainas lemia konkurencija ir didesnė vartotojų teisių apsauga bei valstybės institucijų efektyvesnis darbas. Kai kuriais atvejais – ir valstybės dalyvavimas rinkoje. (...)

Turbūt daugiausia iečių lūžta dėl klausimų, susijusių su konkurencijos skatinimu paskelbus apie naujus rinkos dalyvius. Rinkos koncentracijos klausimai visą laiką sukeldavo labai daug klausimų. Reikia pirmą kartą sau įsivardyti, kokia Lietuvoje yra rinka, kiek užima rinkos dalyviai. Svarstysime, ar didžiausias rinkos dalyvis užima pakankamai didelę rinkos dalį ir ar pakaks vietos plėtrai, nes 9 milijardų biudžeto šalyje tolesnė įmonės su 1,5 milijardo eurų apyvarta plėtra gali kelti tam tikras grėsmes. Naujienų bus tikrai daug.

Skirmantas Malinauskas
Skirmantas Malinauskas
© DELFI / Karolina Pansevič

– Ačiū Jums. Pone Vilimai, prekybininkai sako, kad Lietuva yra nedidelių kainų šalis. Ministro pirmininko, regis, šitas susitikimas neįtikino. Jis laikosi savo. Kaip išties yra su kainomis Lietuvoje?

L. Vilimas: Visų pirma, ne prekybininkai taip sako. Mes galime tiktai tikėtis, kad tokios kainos yra Lietuvoje. Statistika ateina iš Europos – Eurostato, Lietuvos banko, Finansų ministerijos. Praeitą savaitę mes visi galėjome girdėti Finansų ministerijos pranešimą.

Nežinau, ar galima taip dramatizuoti Lietuvos prekybos centrose prekių kainas lyginant su Europos, kitomis šalimis, kaip yra dabar dramatizuojama, nes Lietuva pagal statistiką atsilieka dar. (...)

– Pone Vilimai, jums irgi liko toks įspūdis, kad vienas kitą labai gerai supratote – prekybos tinklų atstovai ir ministras?

L. Vilimas: Aš nedalyvavau tame susitikime ir tiktai iš viešosios erdvės mačiau, kiek, kas, kokios šalys pasisakė. Perkalbėjęs su kai kurių prekybos tinklų atstovais nesusidariau įspūdžio, kad tai buvo konstruktyvus dialogas, jeigu jį galima taip pavadinti, nes jeigu viena pusė sako, kaip bus, nepriklausomai nuo to, ką kita pusė sako, tai nėra labai panašu į dialogą.

O jo, deja, tikrai reikėtų, ypač kalbant apie konkurencijos stiprinimą, kuriam pritaria visi prekybininkai, ypač mes, kaip organizacija, kuri atstovauja visam prekybos sektoriui. Apie tai galime šnekėti, bet tai, kas vyksta dabar...

Laurynas Vilimas
Laurynas Vilimas
© DELFI / Karolina Pansevič

Mano žiniomis, kai vyriausybei kyla klausimai dėl pajamų arba išlaidų lygio, arba konkretūs sektoriaus klausimai, pasikviečiami vadovai ir jų yra klausiama. (...) Paskutinį mėnesį iš vyriausybės girdime, tai, kad ji darys taip ir taip, nepriklausomai nuo to, ką sakome, nepriklausomai, kokia statistika. Norėtųsi visgi, kad ta diskusija, kuri vyksta, ir tikrai, sveikinu, kad jinai vyksta, įvairiais lygiais, būtų šiek tiek konstruktyvesnė.

S. Malinauskas: Aš gal pasisakysiu ne taip politiškai korektiškai. Pirmas dalykas – mes klausėme prekybininkų. Antras dalykas, gerbiamasis Laurynai, ar ne jūs buvote tas asmuo, kuris įvardijo, kad Lietuvoje nėra vietos ateiti daugiau nei vienam prekybos tinklui?

L. Vilimas: Šiuo metu – taip, nėra vietos. Jei klausiate mano nuomonės, galiu pasakyti, kad rinka perpildyta. Per paskutinius trejus metus iš tradicinės prekybos rinkos yra išėję du žaidėjai ir vienas žaidėjas iš internetinės prekybos, susijusios su maistu. Du rinkos žaidėjai norėjo susijungti, nes vienas norėjo iš šios rinkos pasitraukti, bet Konkurencijos taryba neleido. Bet jeigu jūs kalbate apie kitų tinklų pakvietimą, aš taip pat, kaip asociacijos atstovas, tą labai sveikinu. (...)

– Pone Vilimai, kaip elgsis didieji prekybos tinklai, jeigu tame plane bus numatyti draudimai, apribojimai, apie kuriuos dabar kalbame kaip iš juodraštinio varianto?

L. Vilimas: Jeigu bus priimti įstatymai, jų bus laikomasi. Tiesiog pasekmės, kurias šiandien įvardijame ir kurios tikrai bus, kaip ministro pirmininko patarėjas garantuoja, kad nebuvo sprendžiama, bus sprendžiama. Taip pat aš, kaip rinkos ekspertas (...) tikrai užtikrinu: ribojant konkurenciją ne visos priemonės yra nukreiptos į konkurencijos ribojimą.

Konkurencija vyksta ne tik tarp mažųjų ir didžiųjų tinklų, nes taip tarsi pateikiama, kad didieji yra viena grupė. Tai penki individualūs tinklai, kurių rinkos dalys labai skirtingos. Didieji penki tinklai konkuruoja tarpusavyje, jų rinkos dalys skiriasi nuo 40 iki 6 proc. rinkos. Ir priėmus kai kurias arba daugumą tų priemonių, apie kurias kalbama, konkurencija būtų užšaldyta. Reikėtų gerai gerai pagalvoti ir garsiai įvardyti, kad kai kurios priemonės, kurios apribos konkurenciją, save diskredituos.

Visas pokalbis – įraše.

www.lrt.lt
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Karantinas verslių lietuvių nesustabdė: steigė naujas įmones, samdė darbuotojus (26)

Nepaisant daugelyje sričių sustojusio ar bent sulėtėjusio gyvenimo, lietuviai ir toliau bando...

Klientai užgulė sodybą nuomavusią moterį: ar force majeure leidžia atgauti pinigus (303)

„Delfi“ sulaukė smulkiosios verslininkės Akvilės laiško, kuri teigė šiandien atsidūrusi...

Vienu paskutiniųjų lėktuvų iš Minsko į Vilnių atvyko 87 keleiviai (195)

Lietuvai dėl koronaviruso grėsmės uždarius oro erdvę, Vilniuje šeštadienį nusileido vienas...

Eurogrupė: ESM gali skirti iki 240 mlrd. eurų pagalbai dėl koronaviruso krizės (3)

Euro zonos finansinės pagalbos fondas galėtų pasiūlyti iki 240 mlrd. eurų savo narėms,...

Dirbantiems savarankiškai: ką daryti norint gauti išmoką (45)

Vyriausybei paskelbus ekstremalią situaciją ir karantiną, daugelis savarankiškai dirbančių...

Top naujienos

Kas iš tiesų slypi už Rusijos „pagalbos“ Italijai? Kremliaus kėslai daug tamsesni Kinija taip pat nesnaudžia (410)

Kinija ir Rusija siunčia medicininę pagalbą Italijai ir kitoms nuo koronaviruso...

Prognozuojamas gilus ekonomikos nuosmukis: kokie galimi atsigavimo scenarijai (106)

Ekonomistai verda raidelių sriubą, bandydami nuspėti pasaulio ekonomikos atsigavimą po nuosmukio,...

Patvirtintas 11 mirties nuo koronavirusinės infekcijos atvejis (489)

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad šiandien Lietuvoje patvirtinta vienuolikta...

Klaipėdoje mirusios moters dukra siunčia žinutę Verygai: nemeluokite – pasakykite žmonėms karčią tiesą (384)

Sveikatos apsaugos ministerija ( SAM ) pranešė, kad šeštadienį Lietuvoje patvirtintas dar...

Į šalį ims plūsti šiltas oras: džiugins 19 laipsnių šiluma (8)

Sekmadienio dieną šalies orus lems anticiklono šiaurinė dalis. Rytas daugelyje rajonų išauš...

Klaipėdos universitetinės ligoninės medikai papasakojo visą tiesą, kaip įstaiga tapo koronaviruso židiniu (349)

Šeštadienį su Delfi susisiekė Klaipėdos universitetinės ligoninės medikai , kurie tikina, kad...

Širvintų merė kaltinama savivaliavimu: tikina, kad koronavirusu užsikrėtusią moterį į ligoninę vežė per prievartą (476)

Šeštadienį socialiniuose tinkluose pasirodė Lauros, kurios mama užsikrėtė koronavirusu,...

„Agurkinių“ lyderiui – valstybės kompensacija už tai, kad tualete nebuvo nei durų, nei užuolaidos (219)

Kauno nusikalstamos „Agurkinių“ grupuotės lyderis Saulius Velečka , pravarde Agurkas, kuris...

Artėjantis pikas pranašauja katastrofą Ukrainoje: šalis pandemijai itin pažeidžiama (487)

Koronavirusas Ukrainai žada didelių problemų: dauguma prognozių numato recesiją, o...

Sudervėje girta porelė su „Audi“ rėžėsi į atitvarą – kas vairavo, neprisipažįsta (12)

Vėlų vakarą, apie 22.30 val., Vilniaus r., Sudervėje , šalia viešbučio „Vilnoja“, dideliu...

|Maža didelių žinių kaina