aA
Prekių gabenimas jūrų konteineriais iš Kinijos tuština Lietuvos verslų kišenes. Vien pandemijos metu prekių transportavimas jūra brango apie 500 proc. ir kol kas, kaip teigiama, kainos didėjimui galo nematyti. Lietuvos verslai atvirai sako šiandien ieškantys išeičių pigiau parsigabenti prekes ir neslepia, kad išaugę kaštai gali lemti ir tam tikrų prekių kainų Lietuvoje augimą.
Prekių gabenimas jūra brangsta kartais: neabejojama, kad tai didins kainas Lietuvoje
Asociatyvi nuotr./ Klaipėda
© DELFI / Orestas Gurevičius

Kainos augo kartais

Krovinių ekspedijavimo ir tiekimo grandinės valdymo bendrovės „Balti Logistika“ Lietuvos padalinio vadovė Jūratė Cimanavičienė „Delfi“ pasakojo, kad kovą pasaulį užgriuvusi pandemija kaip reikiant išbalansavo tiek patį krovinių gabenimą, tiek tokios paslaugos kainas.

Ji teigė, kad krovinių gabenimo jūrą brangimą daugiausia lėmė Kinijos ir Europos prekyboje išaugęs prekybos disbalansas – viruso mažiau paveikta Kinija mušė eksporto rekordus, tuo tarpu eksportas iš Europos į Kiniją dėl pandemijos apribotos gamybos mažėjo.

„Tai sukėlė disbalansą tiekimo grandinėse – į Europą iš Kinijos atgabentiems pilniems konteineriams atgal tenka grįžti tuščiomis“, – aiškino J. Cimanavičienė ir pridūrė, kad galimai siekiant padengti dėl koronaviruso turėtus nuostolius nebuvo išvengta ir tyčinio prekių gabenimo kainų auginimo.

„Yra spekuliacijų, kad jūrininkai pasinaudojo situacija, kad pakeltų įkainius ir susigrąžintų tarifus į geresnę padėtį, tad kaip ir galima sakyti, kad iš dalies situacija ir pasinaudota, kad gautų daugiau pelno. Galbūt jie bando kompensuoti tai, ką prarado per pandemiją. Bet natūralu, kad jei tu turi daugiau krovinio, o neturi transporto, kuo jį vežti, yra deficitas, o jis natūraliai sukuria galimybę ir prielaidas auginti kainas“, – svarstė ji ir sakė, kad kartais, kad kroviniui laive atsirastų vietos, tenka palaukti ir dvi ar tris savaites, o tai lemia ir prekių vėlavimus.

Jūratė Cimanavičienė
Jūratė Cimanavičienė
© Įmonės nuotr.

Įmonės vadovė skaičiavo, kad už įprastą 40 pėdų konteinerio gabenimą jūra iš Kinijos dabar yra prašoma apie 10000 dol., kas yra apie penkiskart daugiau nei buvo prieš pandemiją.

„Tikimės, kad kainų sumažėjimas tikėtinas labiau link pavasario, bet nebesitikime, kad jos grįš į ankstesnius laikus, kaip buvo prieš metus.

Sunku prognozuoti, kaip viskas dėliosis, bet nesimato prognozių, kad būtų labai ryškus pervežimo kainų kritimas“, – sakė ji.

„Maxima“: gabenimo kaina augo 5 kartus, ieškome išeičių

Antrinės „Maxima LT“ įmonės „Maxima International Sourcing“, kuri yra atsakinga už „Maxima grupės“ prekių užsienyje pirkimą ir tiekimą, vadovė Agnė Voverė pasakojo, kad prekybos tinklas iš Kinijos daugiausia gabena pramonines prekes, tokias, kaip indai ir namų apyvokos reikmenys, žaislai, tekstilės gaminiai bei neslėpė, kad pastaruoju metu pokyčių kainose būta nemenkų.

Kaip skaičiavo, 2020-ųjų pabaigoje, lyginant su atitinkamu laikotarpiu 2019 m., gabenimo jūriniais konteineriais kainos buvo išaugusios beveik 5 kartus ir pateikė pavyzdį.

„Pavyzdžiui, jei 20 pėdų jūrinis konteineris kainavo nuo 1200 dol. iki 1500 dol., dabar kainos siekia 4300 dol., o 40 pėdų jūrinio konteinerio transportavimas kainavęs apie 2000 dol. šiandien kainuoja 11000 dol. ir daugiau.

Ne gana to, yra vietų trūkumas laivuose, todėl nėra garantuojama, kad krovinys bus gabenamas“, – sakė ji.

Prekių gabenimas jūra brangsta kartais: neabejojama, kad tai didins kainas Lietuvoje
© Organizacijos nuotr.

Kaip tikino, pabrangusiam jūriniam transportavimui didžiausią įtaką turėjo tai, kad praėjusį pavasarį, įsismarkavus COVID-19 pandemijai, sustojus laivybai, buvo sumažintas krovininių laivų skaičius ir jis toks liko iki šiol.

„Taip pat matome, kad yra tuščių jūrinių konteinerių trūkumo problema“, – teigė ji.

Prekes, kaip teigė, įmonė bendrai atsigabenanti ne tik jūriniu transportu, tačiau ir lėktuvais, traukiniais ar sunkvežimiais.

„Prekes iš Kinijos gabename ir traukiniais, nes tai yra greičiau, o kaina yra beveik tokia pati kaip ir jūrinio transporto.

Tuo tarpu sunkvežimiais prekės gabenamos iš visos Europos ir daugiausia tai yra maisto prekės, bakalėja, buitinė chemija, kosmetika, ir t.t. Žemės transporto kainos šiuo metu yra šiek tiek sumažėjusios“, – sakė ji.

Kaip teigė, tokie gabenimo kainų pokyčiai, gali turėti įtaką prekių kainoms, tačiau tai, kaip pabrėžė, labai priklauso nuo pačios prekės.

„Kuo prekės yra smulkesnės, tuo mažesnė įtaka galutinei jos kainai“, – aiškino A. Voverė ir pridūrė, kad šiai dienai kiekvienam kroviniui atsigabenti ieškoma greičiausio ir pigiausio būdo, todėl dažnai bendradarbiaujama ne tik su ekspedicijos įmonėmis, bet ir tiesiogiai su krovinių laivybos linijomis.

Prekių kainos didės

„Balti Logistika“ J. Cimanavičienė svarstė, kad tokiai situacijai rinkoje užsitęsus, tikėtina, gali brangti produktai ar prekės, kurie dažniausiai gabenami jūrų maršrutais.

„Tai paliestų daugelį produkcijos sričių, nes Kinija yra pasaulinė gamybos milžinė, o transportavimas jūra – pigiausias ir masiškiausias maršrutas.

Jūriniai konteineriai
Jūriniai konteineriai
© Shutterstock

Tai jeigu prekių žaliavos atvyksta ženkliai brangesnėmis kainomis, tai, natūralu, kad keisis ir prekių kainos. Iš savo klientų girdime, kad pastebimi kainų kėlimo ženklai. Kiekvienas įsivertina.

Matome, kad dabar prekybininkai stebi rinką, delsia pateikti užsakymus ir tikisi, kad galbūt pavasarį kainos pakris. Tačiau kol Europą yra sukaustęs virusas, prekybos disbalansas greičiausiai išliks“, – sakė J. Cimanavičienė.

„Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis taip pat kalbėjo apie didėsiančias prekių, gabenamų iš Kinijos, kainas.

„Jei prekių transportavimas iš Kinijos į Lietuvą tiek daug brangsta, prekybininkai negali nepadidinti kainų.

Žinoma, retais atvejais sąnaudas tiekėjai ar prekybininkai gali „suvalgyti“ patys, bet dažniausiai tai, anksčiau ar vėliau, vis tiek atsiduria galutinių prekių kainodaroje. Ir prekių gabenimas čia yra tik vienas komponentas kalbant apie augančias kainas.

Nerijus Mačiulis
Nerijus Mačiulis
© DELFI / Andrius Ufartas

Maisto žaliavų, kviečių, sojų, kitų maistinių grūdų kainų šuoliai pastaraisiais mėnesiais. Varis ir geležies rūda ir pabrangę aukščiausiame lygyje per pastaruosius tris metus.

Tiekimo grandinėje buvo sutrikimai, nepakankami transportavimo pajėgumai ir tai veda link brangesnio transportavimo. Kurį laiką atrodė, kad čia viskas tik dėl prieškalėdinio laikotarpio, kuomet yra didesnė prekių gabenimo paklausa, bet sausio mėnesį transportavimas visiškai nepigo“, – kalbėjo ekonomistas.

Pasak jo, jeigu prekės dar nepabrango, tai šiemet jų brangimą tikrai išvysime.

„Tai, plataus prekių vartojimo spektras. Ir maisto produktai, ir įvairios kasdienio ir ilgalaikio vartojimo prekės. Dabar labai sunku įvardinti, kas tiksliai ir kada brangs, bet žiūrint į žaliavinius komponentus, mes tokią tendenciją pamatysime“, – prognozavo N. Mačiulis bei sakė, kad šiuo metu ir nafta yra maždaug penktadaliu brangesnė, nei buvo pernai, kas taip pat atsispindės kainose.

„Trumpuoju laikotarpiu tokių kainų šuolių gali būti daug kur, ypač, po praėjusių metų, kai buvo įšaldytos investicijos.

Aišku, lūkestis yra, kad tai bus trumpalaikiai šuoliai ir matysime atsigaunančią ekonomiką, skiepijamus gyventojus, tad natūralu, kad labai greitai atsigaus ir investicijos“, – sakė ekonomistas.

www.DELFI.lt
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(44 žmonės įvertino)
2.7727

Seimas įtikintas: darbdaviai nebegalės stabdyti streiko

Ketvirtadienį Seime po pateikimo pritarta Seimo Socialdemokratų partijos frakcijos pasiūlymui...

Įpirkti lietuvišką duoną – vis sunkiau: brangimas nesibaigė (7)

Dėl rekordinių elektros kainų ir pabrangusių miltų kyla duonos kaina Lietuvoje. Ekonomistai turi...

Verslas PliusAistė Žebrauskienė

Ekonomistai įspėja: šiemet stebėsime stiprų realių atlyginimų susitraukimą

„Swedbank“ ekonomistai Baltijos šalims prognozuoja švelnią recesiją . Anot jų, šiemet...

Panevėžys nuo pirmadienio pradeda šildyti darželius

Panevėžio savivaldybė pirmoji tarp šalies didmiesčių nuo pirmadienio pradeda šildyti...

„Avia Solutions Group“ steigia naujas krovinines avialinijas Indonezijoje

Verslininko Gedimino Žiemelio valdoma aviacijos verslo grupė „Avia Solutions Group“ steigia...

Top naujienos

Daiva Žeimytė-Bilienė, laida „Iš esmės“, Virginija Spurytė

Įvardijo juodžiausią konflikto Ukrainoje scenarijų: tada Rusija pradės pasaulinį karą

Kremliuje įvyko lūžis, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas prisijungė prie karo partijos,...

Elektros sąskaitas sumažinti norintys daugiabučių gyventojai imasi ir neleistinų veiksmų: įspėja apie baudas

Kylant elektros energijos kainoms, gyventojai ima svarstyti apie žaliąją energetiką. Saulės...

Verslas PliusCraig Stirling ir Elena Mazneva

Energetinė krizė Europai gresia būti tokia pat skausminga kaip 2009-ųjų krizė

Ekonominė žala dėl Rusijos dujų tiekimo sustabdymo Europoje sparčiai kaupiasi ir galiausiai gali...

Putino ir Lukašenkos susitikimas: panašu, jog derėtasi itin svarbiais klausimais (7)

Su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu Sočyje susitikęs Vakarų nepripažįstamas Baltarusijos...

Raimondo vėžys niekaip nepasidavė gydymui: kai atrodė, kad visos galimybės išsemtos, sužibo nauja viltis

45-erių metų kinologas iš Plungės rajono Raimondas Aponkus prieš keliolika metų ties raktikauliu...

Alma Adamkienė pateko į ligoninę, įtariama COVID-19 infekcija (5)

Prezidento Valdo Adamkaus žmona Alma Adamkienė vėl pateko į ligoninę.

Vytautas Landsbergis – ligoninėje

Pirmasis nepriklausomybę atkūrusios Lietuvos vadovas, profesorius Vytautas Landsbergis –...

Parengė Dalia Vaitkutė-Šiaulienė

Mokslas ar mistika: iš šio ežero pasemti vandens neįmanoma, o jo atsigėrusius ištinka mirtis

Mūsų planetoje gausu paslaptingų ir mistiškų vietų, ežerai – ne išimtis. Paslaptingi ežerai...

Jurga Grigienė

Padavėjai atskleidė kavinių triukus ir paslaptis: kokių patiekalų geriau neužsisakinėti ir kaip suprasti, kad jus mausto (3)

Ne paslaptis, kad kylant kainoms dažnas mūsų apsilankymus kavinėse ir restoranuose retiname. O jei...