Pastaruoju metu į mūsų šalį ėmė plūsti pakuote ir forma maisto produktus primenantys kosmetikos gaminiai. Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos (VNMPI) specialistai per tris paskutinius mėnesius platintojams iš rinkos liepė pašalinti kone dešimt tokių gaminių.
Kosmetika
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Tvirtinama, kad nesaugi kosmetika į šalį patenka nelegaliai – dalis smulkiųjų verslininkų bando platinti nenotifikuotus, t. y. pagal reikalavimus neregistruotus, gaminius.

VNMPI pareigūnai pabrėžia: pagal Lietuvos Respublikoje galiojančias higienos normas kosmetika negali savo išvaizda ar pakuote būti apgaulingai panaši į maisto produktus.

Šios įstaigos Gaminių kontrolės skyriaus vyriausioji valstybinė inspektorė Elena Rinkevičienė teigia, kad Kaune būta atvejo, kai Kalėdų Senelio atnešto kosmetikos gaminio, kurio pakuotė priminė jogurto indelį, bandė ragauti vaikas.

Pasak E.Rinkevičienės, VNMPI pareigūnai nuolat tikrina prekybos vietas ir, pastebėję neleistinai atrodančius ar neleistinų cheminių medžiagų turinčius gaminius, reikalauja juos pašalinti iš rinkos. Pasak inspektorės, kiekvienoje parduotuvėje neįmanoma pastatyti tikrintojų, todėl nelegaliai platinamų produktų kartais prasprūsta.

Parduotuvės primena pirtį

Vyriausiąją valstybinę inspektorę stebina vis didėjantis gamintojų noras prisivilioti vartotojus maistą primenančiais vaizdiniais ar bandymai fasuoti, pavyzdžiui, kremą, kūno pienelį, į 125 mililitrų dydžio indelius – kaip jogurtą. Pastarųjų produktų sudėtyje, anot pašnekovės, paprastai nėra nieko kenksmingo, bet klaidinti pirkėjus draudžiama. Juk tokį indelį galima supainioti su tikru jogurtu ir dėl to nukentėti.

E.Rinkevičienė išsakė kritikos ir kosmetika prekiaujantiems prekybininkams. Specialistės tvirtinimu, mūsų šalyje yra tokių parduotuvių, į kurias užėjęs pasijunti lyg į pirtį būtum patekęs. Neabejotina, kad tokios laikymo sąlygos kosmetikos gaminiams netinkamos.

VNMPI skelbia, kad praėjusių metų pabaigoje platintojams buvo nurodyta iš rinkos pašalinti Italijoje pagamintas plaukų kaukes – „Sweet Hair Caffe Cream per Capelli Vitalizzantem“ ir „Sweet Hair Choccolate Cream“, atrodančias tarsi būtų kavos puodelis.

Rinkos ribojimo priemonės pritaikytos Baltarusijoje pagamintam plaukų šampūnui „Frutomilk“, rankų kremams „Fantasy“ ir „Chocolife“, turintiems jogurto indelį primenančią pakuotę.

Kelia pavojų sveikatai

Gruodžio mėnesį į rinką uždrausta tiekti Latvijoje pagamintus sveriamus muilus, pavadintus „Muilo tortai“. Šie gaminiai irgi neatitiko kosmetikos gaminiams keliamų reikalavimų, kai draudžiama ženklinant produktą naudoti vaizdinius, kitokius perkeltine ar panašia prasme ženklus, įteigiančius apgaulingas gaminio savybes. Savo panašumu į maisto produktus „Muilo tortai“ pripažinti kaip galintys kelti pavojų sveikatai ar gyvybei.

Šiais metais rinkoje buvo neleista platinti ir JAV pagaminto nagų lako „1-N.Y.C.“ bei nagų priežiūros priemonės „N.Y.C.“. Jų sudėtyje rasta medžiagos, kurią draudžiama naudoti kosmetikos gamyboje.

VNMPI Panevėžio skyriaus vyresnioji valstybinė inspektorė Daiva Jakubauskienė informavo, kad higienos normose pateikta net 1300 cheminių junginių, kurių negali būti kosmetikos gaminiuose. Specialistai neleistinų medžiagų sudėtyje turinčius produktus išaiškina pasinaudodami RAPEX (Europos Komisijos informacine sistema, skelbiančia pavojingus gaminius), peržiūrėdami užrašus apie produktų sudėtį ir, jei reikia, užsakydami tyrimus.

Europoje – dantų pasta ir nagų lakas

D.Jakubauskienė tikina, kad, uždraudus į rinką tiekti tam tikrus produktus, jų platintojai neignoruoja draudimo todėl, kad už jo nesilaikymą gresia po kelis tūkstančius litų siekiančios baudos. Informacija apie nesaugius gaminius skelbiama ir „Valstybės žiniose“.

Nors VNMPI pareigūnai kontroliuoja rinką, Lietuvoje, pasak pašnekovės, vis dėlto randama neleistinų platinti gaminių, tiesa, tokių nėra daug. Nors bėdos dažniausiai pridaro smulkiųjų verslininkų bandymai platinti neregistruotus produktus, kartais pasitaiko ir stambių firmų gaminių. Pernai tokių, anot inspektorės, buvo užfiksuota Kupiškyje.

Kosmetikos ženklinimui, pasak vyresniosios inspektorės, keliami gana griežti reikalavimai, tačiau dažnai pas mus prekyboje randama produktų, neturinčių lietuviško ženklinimo. Kosmetika užima 3-4 vietą tarp dažniausiai į rinką patenkančių nesaugių produktų.

D.Jakubauskienė teigia, kad nustatyti nesaugių gaminių kilmės šalies paprastai būna sudėtinga. Dažniausiai nesaugūs gaminiai atkeliauja iš Kinijos. Specialistė pabrėžia, kad Europoje dažniausiai bandoma platinti nesaugią dantų pastą ir nagų laką.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Uber“ apribos vairuotojų darbo valandas Jungtinėje Karalystėje (5)

Pavėžėjimo paslaugų bendrovė „ Uber “ antradienį paskelbė apribosianti darbo valandas...

Darbą pradėjo du nauji ūkio viceministrai – Gintaras Vilda ir Marius Skuodis (4)

Ūkio ministerijoje darbą pradėjo du nauji viceministrai – nuo pirmadienio šias pareigas užima...

„Sagautai“ vadovaus Katerina Pavlid (4)

Draudimo brokerių bendrovės „Sagauta“ direktore tapo Katerina Pavlidi , iki šiol ėjusi...

Alkoholio prekyba Latvijos pasienyje paveikė estus (96)

Estijos valdžia dėl smarkiai pagyvėjusios alkoholio prekybos Latvijos pasienyje priversta perpus...

Pareigūnas: ES iš „juodojo“ mokesčių rojų sąrašo pašalins 8 šalis (5)

Europos Sąjunga per kitą savaitę įvyksianti finansų ministrų susitikimą iš savo...

Top naujienos

Trimečio mama nebeištvėrė: tai kam aš moku sveikatos draudimą? (299)

Prireikė gydytojo oftalmologo konsultacijos? Geriau iš anksto apsilankykite Valstybinės ligonių...

Orai: sausas ir šaltas periodas baigsis – vyraus krituliai (17)

Artimiausiomis dienomis temperatūra jau kils aukščiau. Dangų niaukstys debesys, kasdien...

Tėvai – priblokšti: Vilniaus vaikų darželio direktorė elgėsi lyg monstrė (159)

Vaikų darželio direktorė, smurtavusi prieš penkiametį auklėtinį, sulaukė atpildo – Vilniaus...

Savo auklėtinių nebeatpažįstantis Jasikevičius: esame kovotojų komanda, bet Bamberge to nebuvo (26)

Eurolygos 18-ame ture Kauno „Žalgiris“ buvo priverstas Bamberge pripažinti „Brose“...

Dešimtasis Dakaro etapas: Vanagas finišą pasiekė vos su 3 ratais (184)

Po neplanuotos pertraukos, kai dėl prasto oro buvo atšauktas devintasis etapas, jubiliejiniame...

R.I.T.A. Už lėšas skurdo kaime mažinimui – odiniai diržai ir piniginės (201)

Absoliuti dauguma Seimo narių išlaidas viešosios informacijos rengėjams galėtų pakeisti...

Prašo emigrantų pagalbos: vieno ieškomiausių žudikų iš Kauno pėdsakai – D. Britanijoje (61)

Daugiau kaip dvylika metų nuo Lietuvos teisėsaugos besislapstantis ir net į ieškomiausių...

Keisčiausi pigių butų skelbimai Lietuvoje: nuo neprašyto kambarioko iki dviejų sodybų dovanų (6)

Besidairantieji pigaus būsto, skelbimų portaluose gali išvysti ir kiek keistokų pasiūlymų, kurie...

Milaknio tritaškių kruša neišgelbėjo „Žalgirio“ Vokietijos čempionų tvirtovėje (336)

Kauno „Žalgirio“ (11/7) krepšininkai Eurolygos 18 ture antradienio vakarą antrą kartą šiame...

Afrikos šalis, kurioje jausitės saugiau nei bet kurioje Europos sostinėje (25)

Čia visai kitas pasaulis ir vykstant į šią šalį privalai priimti tuos skirtumus, kurie mums,...