aA
Trečiadienį Europos Komisija (EK) pranešė, kad Lietuva galėtų pretenduoti į 6,3 mlrd. eurų iš kuriamo Europos atsigavimo fondo, kurio bendra vertė siekia 750 mlrd. eurų. EK atstovybės Lietuvoje vadovas Arnoldas Pranckevičius ketvirtadienį sakė, kad kartu su Europos Sąjungos (ES) biudžeto lėšomis Lietuvai tai bus didžiausia istorijoje finansinė injekcija.

EK atstovybės Lietuvoje vadovas A. Pranckevičius pažymi, kad Europos atsigavimo paketą sudaro ilgalaikis ES biudžetas, kurio dydis yra net 1,1 trln. Eur, ir naujai sukurta naujos kartos priemonė, kurios dydis – 750 mlrd. Eur. Bendra finansinė galia šio Europos atsigavimo paketo yra 1,85 trln. Eur.

Trečiadienį eurokomisaras Virginijus Sinkevičius BNS komentavo, kad iš naujojo fondo Lietuvai siūloma 6,3 mlrd. eurų. Iš jų 3,9 mrd. eurų – subsidijos, o 2,4 mlrd. eurų – paskolos. Tai – papildomos lėšos greta daugiametės finansinės perspektyvos.

Komisaro teigimu, jei valstybės narės pritars, iš šio fondo ir ES biudžeto Lietuva 2021–2027 metais iš viso gali gauti daugiau kaip 17,7 mlrd. eurų ES paramos, įskaičiuojant potencialas paskolas, arba 15,3 mlrd. eurų be paskolų.

A. Pranckevičius pažymi, kad tai yra solidarumo, konvergencijos, sanglaudos bei ateities paketas.

„Tai yra solidarumo paketas, nes jis bando vienyti valstybes nares, padėti viena kitai. Tai kartu ir konvergencijos paketas, nes jis skirtas padėti valstybėms išeiti iš krizės tolygiai, kad išvengtume didelių skirtumų tarp didelio ekonominio nuopolio, kad visoje ES ir rinkoje išvengtume didelio šoko.

Tai yra ir sanglaudos paketas, nes nemažai investicijų yra nukreipta į regionus į daug tvaresnį mūsų visų ekonomikos augimą. Tai yra ir ateities paketas, nes jame labai stipriai akcentuojama tiek žalioji, tiek skaitmeninė pertvarka. Tai ateities politikos, kurios EK manymu, gali garantuoti ne tik ES atsigavimo pagreitį, bet ir padėti pamatus ateities ekonomikos modeliui“, – pristatė A. Pranckevičius.

Pranckevičius: per kitus septynerius metus matysime didžiausią Lietuvos istorijoje finansinę injekciją
© DELFI / Andrius Ufartas

Anot jo, paketą sudaro trys ramsčiai. Pirmas ramstis skirtas paramai valstybės narėms. Antrasis ramstis skirtas privačioms investicijoms. Trečiasis ramstis – krizės atsparumui.

„Bus ypač svarbi Europos Komisijos ir valstybės institucijų priežiūra, pilietinės visuomenės ir žiniasklaidos įsitraukimas. Kiti septyneri metai matys didžiausią Lietuvos istorijoje finansinę injekciją, jei sudėsime kartu ir ES biudžeto ir Atkūrimo fondo lėšas, todėl ypatingas dėmesys turi būti skirtas skaidrumui ir pridėtinei vertei.

Tai, kad fondas nėra atskiras nuo biudžeto, yra gera žinia. Dėl jo sutarti reikės Europos Parlamento ir nacionalinių parlamentų pritarimo. Tai garantuoja demokratinį skaidrumą ir atskaitomybę išrinktiems parlamentams“, – kaip užtikrinti efektyvų lėšų panaudojimą komentavo jis.

EK atstovybės vadovas Lietuvoje tikino, kad EK pasiūlytas 750 mlrd. eurų atkūrimo fondas nemažins valstybėms narėms tenkančios paramos daugiamečiame ES biudžete.

„Tai tikrai yra atskiri dalykai, būtent vakar buvo pristatytas detaliai Atkūrimo fondo biudžetas, iš kurio Lietuva gali tikėtis 6,3 mlrd. eurų, iš jų 3,9 mlrd. eurų dotacijų ir 2,5 mlrd. eurų paskolų. Ir tai yra Atkūrimo fondo dalis“, – pažymėjo A. Pranckevičius.

Pasak jo, artimiausiomis dienomis paaiškės ir siūlymai dėl ES naujos finansinės perspektyvos.

„Jau šiandien ir rytoj išeis konkretūs dokumentai dėl daugiamečio 1,1 trln. eurų dydžio biudžeto 2021–2027 metais pasiūlymai. Juose jūs matysite valstybėms narėms numatytas investicijas skirtingose srityse – nuo žemės ūkio, iki Sanglaudos, iki energetikos ir infrastruktūros projektų ir kitur. Ir tikrai tai nėra daroma pagrindinio biudžeto sąskaita – atvirkščiai, Komisijos vakar pasiūlytas tas bendrasis biudžetas yra didesnis nei buvo siūlytas Šarlio Mišelio dar prieš pandemijos pradžią, tad dėl to jaudintis tikrai nereikėtų“, – sakė A. Pranckevičius.

Jei pritars valstybės narės, fondas bus finansuojamas EK rinkose pasiskolintomis lėšomis. Pinigai subsidijomis ir paskolomis šalis pasiektų per porą artimiausių metų, o skola būtų atiduota 2027-2058 metais, rašo BNS.

„Pasakysiu, kaip Komisija planuoja finansuoti šią papildomą priemonę, kuri bus dalimi, be jokios abejonės, bendro Europos Sąjungos biudžeto ateityje. Siūlome valstybėms narėms laikinai padidinti nuosavų išteklių viršutinę ribą iki 2 proc. Europos Sąjungos bendrųjų nacionalinių pajamų. Tai leis Europos Komisijai pasinaudoti savo tvirtu kredito reitingu ir skolintis tarptautinėse rinkose, kad pasiektų tą 750 mlrd. eurų sumą“, – ketvirtadienį sakė A. Pranckevičius.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(27 žmonės įvertino)
4.2222

„Starlink“ Lietuvoje – brangus produktas nekeliantis baimių konkurentams: mokslininkas įžvelgia kitą Musko planą (72)

JAV verslininko Elono Musko bendrovei „ SpaceX “ Lietuvoje įsteigus palydovinio interneto...

Draugai Tauragėje įkūrė vandenlenčių parką: planuoja didelę plėtrą (40)

„Liberty beach“ vandenlenčių parko įkūrėjai Donatas Dirginčius ir Vytautas Remeikis sako...

Vilniaus regione bus ieškoma vietos pramoninei teritorijai (8)

Vilniaus regione bus ieškoma vietos pramoninei teritorijai – užsienio investicijų plėtros...

Kaip kitų šalių vyriausybės skatina pensijai kaupti papildomai (45)

Lietuva , siekdama paskatinti gyventojus papildomai rūpintis finansiniu saugumu senatvėje, taiko...

Ernestas Naprys | D+

Mačiulis ir Karalevičius: kas su bitkoinu nori nukeliauti į mėnulį, lieka prie suskilusios geldos (3)

Požiūriai dėl kriptovaliutų ateities skiriasi kardinaliai, tačiau šiandien tiek jų kritikai,...

Top naujienos

Ekspertas apie jau ir Europoje plintančią COVID-19 atmainą: turime naują priešą, simptomai glumina (300)

Koronaviruso atmaina, sukėlusi katastrofišką antrąją COVID-19 bangą Indijoje, yra iki šiol...

Ilgai netikrintas elektros skaitiklis atsirūgo dvigubai – pasirenkant tiekėją verta pasitikrinti kiekvienam (125)

Tūkstančiai nedeklaruotų kilovatvalandžių elektros energijos vilniečių šeimai pavirto...

FIFA reitingo lyderiai Europos čempionato starte suvarpė Rusijos gynybą (419)

Paskutiniame šeštadienio Europos futbolo čempionato mače špagas sukryžiavo Belgija ir Rusija. B...

Geri orai baigėsi: sekmadienį laukia nemalonios staigmenos (26)

Sekmadienio dieną užsitęsusius labai šiltus orus trumpam nutrauks iš vakarų prasiskverbusi...

Bėda po vieną nevaikšto: komandos draugo nelaimės sukrėsti danai nusileido debiutantams (159)

Atslūgus milžiniškam siaubui – apmaudas dėl netikėtos nesėkmės. Šeštadienį Danijos...

Naujausias Leonardo DiCaprio pirkinys – vienas gražiausių namų Los Andžele: vaizdai kelia didžiulį pavydą (3)

Per pastaruosius 20 metų Leonardo DiCaprio nuėjo ilgą kelią. Šuolis nuo pasirodymo vaikams...

Vilniečiai be registracijos skiepijami nuo COVID-19 (8)

Vilniečiai sekmadienį kviečiami be registracijos pasiskiepyti nuo koronaviruso.

Partnerystės įstatymo fone – pamokanti skyrybų istorija: per penkiolika minučių prarado kelių milijonų vertės turtą (148)

Turto dalybos niekuomet nebuvo paprastos, o siūlomo partnerystės teisinio reguliavimo atveju jos dar...

Siaubas ir maldos Kopenhagoje: per rungtynes sukniubusi danų žvaigždė atgavo sąmonę būklė stabilizuota, žaidėjai grįžo į aikštę (531)

Kopenhaga ir visa Danija išgyveno košmarą, laimei, iš jo pavyko pabusti. Šeštadienį Europos...

Apsauginiai saulės kremai nuo vėžio gali ir neišgelbėti: profesorė atkreipė dėmesį į kelis svarbius niuansus (49)

Atėjus vasarai ir kaitinant saulei medikai įspėja, kad per daug saulės gali būti visai ne į naudą.