Vilnius liko bene vienintelis iš didžiųjų Lietuvos miestų, kurių gyventojai iki šiol vis dar atsiskaito pagal popierines knygeles. Nuo vakar nebegalima dalyje bankų mokėti elektronine knygele, o sostinės šildymą perėmus „Vilniaus šilumos tinklams“, nebus galimybių mokėti ir įprastu būdu popierine knygele.
© DELFI / Andrius Ufartas

Trečiadienis buvo paskutinė diena, kai už paslaugas buvo galima atsiskaityti elektronine atsiskaitymų knygele SEB banke. Šią savaitę analogiškas paslaugas nustos teikti ir kiti bankai, tą darę iki šiol. Vis dėlto nuo kito mėnesio pradžios daliai vartotojų neužteks ir vien tik popierinių knygelių.

„Po bankų pranešimų apie atsiskaitymo knygelės elektroninio atitikmens panaikinimą visuomenėje kilo ažiotažas šiuo klausimu. Pastaruoju metu gauname labai daug skambučių iš daugiabučių namų savininkų bendrijų su nuogąstavimais ir baime dėl būsimos situacijos, kad gyventojai nebegalės mokėti patogiu, jiems įprastu ir pigiu atsiskaitymo būdu – popierine atsiskaitymo knygele.

Atsakinėdami į šiuos klausimus remiamės Lietuvos banko atstovų viešu užtikrinimu, kad atsiskaitant popierine knygele jokių pasikeitimų nėra ir jie išlieka visa apimtimi.

Tačiau savivaldybės įmonė „Vilniaus šilumos tinklai“ (VŠT), nuo 2017 m. kovo 30 d. perimanti miesto šilumos ūkio valdymą, nuo veiklos pradžios nesudarys galimybės vartotojams atsiskaityti knygelės pagalba“, – laiške DELFI parašė Vilniaus regione tokius mokėjimus administruojančios „Informacinio verslo paslaugų įmonės“ direktorius Algirdas Ramanauskas.

Iš tikrųjų VŠT interneto puslapyje skelbiama tokia informacija klientams:

„Nuo kovo 30 d. įmokų surinkėjai mokėjimus priims tik pagal VŠT sąskaitoje įrašytą brūkšninį kodą. Todėl atvykdami į įmokų priėmimo vietas, būtinai turėkite ir pateikite VŠT atsiųstą sąskaitą. Gautą sąskaitą už praėjusio mėnesio paslaugas reikia apmokėti iki einamojo mėnesio paskutinės dienos“.

Taigi, nurodžius skaitiklių rodmenis už paslaugas VŠT sąskaitas bus galima apmokėti internetu arba grynaisiais ir mokėjimo kortelėmis bankų skyriuose, Grigiškių kredito unijos „Lietuvos pašto“ skyriuose, „Maximų“ kasose, „Perlo“ terminaluose arba „Lietuvos spaudos“ kioskuose.

Pokyčiai mokantiems už komunalines paslaugas: gali kainuoti brangiau
© DELFI / Šarūnas Mažeika

VŠT atstovė Edita Sirutienė atsiųstame komentare teigė, kad įmonė skatins gyventojus atsisakyti popierinių atsiskaitymo knygelių. Dėl to jie ir buvo informuoti, kad už paslaugas bus galima atsiskaityti pagal atsiųstas sąskaitas.

„Toks sprendimas priimtas siekiant sumažinti šilumos kainos didėjimo priežastis, nes tai yra vienas iš prioritetinių VŠT tikslų. Siekdami mažinti kainą, turime įvertinti visus veiksnius, kurie jai daro įtaką.

Mūsų skaičiavimus, vien įmokų surinkimas pagal popierines knygeles per metus kainuotų apie 300 tūkst. eurų, t. y. šias lėšas reiktų sumokėti tarpininkams, kurie paskirsto informaciją įmokų gavėjui apie įmokas, gautas iš įmokų surinkėjų. Šios sąnaudos būtų įskaičiuotos į bazinę kainą ir tai turėtų sumokėti visi šilumos vartotojai“, – komentavo atstovė.

Jos teigimu, popierinių atsiskaitymo knygelių kituose Lietuvos miestuose atsisakyta jau gerokai anksčiau. Vilnius liko bene vienintelis iš didžiųjų Lietuvos miestų, kurių gyventojai iki šiol vis dar atsiskaito pagal popierines knygeles.

„Pavyzdžiui, Kauno šilumos vartotojai jau daugiau kaip dešimtmetį nebesinaudoja knygelėmis, Panevėžyje ir Šiauliuose jos taip pat nenaudojamos, nes šiais technologijų laikais privatūs ir juridiniai asmenys už šilumą bei karštą vandenį renkasi atsiskaitymą pagal sąskaitas elektroniniais kanalais.

Atsiskaitymo knygelės formos pildymas ir atsiskaitymas daugiausia yra susijęs su vyresniojo amžiaus žmonių įpročiais. Šie asmenys gali ir toliau pildyti knygeles savo poreikiams, tačiau atsiskaitydami įmokų surinkimo vietose turi turėti VŠT sąskaitas“, – aiškino E. Sirutienė.

Kiek gyventojams kainuos alternatyvos

„Informacinio verslo paslaugų įmonės“ duomenimis, šiuo metu pildydami popierines atsiskaitymo knygeles už paslaugas atsiskaito 102 tūkst. namų ūkių.

„Panaikinus atsiskaitomąją knygelę, mokėtojams pastebimai brangs pati mokėjimo aptarnavimo paslauga. Dabar mokėtojas moka vieną mokėjimo paslaugos komisinį atlygį, atsiskaitydamas už visas gautas komunalines, energetines paslaugas.

Kai nebeliks knygelės, mokėtojai mokės pagal kiekvieną atskirą sąskaitą (mokėjimo pranešimą), vadinasi, ši paslauga brangs. Socialiai pažeidžiamoms gyventojų grupėms tai labai aktualu“, – įsitikinęs minėtos įmonės direktorius A. Ramanauskas.

Pokyčiai mokantiems už komunalines paslaugas: gali kainuoti brangiau
© DELFI

„Mano gilė“ skelbia mokėjimo paslaugų kainas tik tiems puslapio vartotojams, kurie prisijungia prie asmeninės paskyros – už kiekvieną tiekėją po 0,15 Eur, o už „Energijos skirstymo operatoriaus“ elektrą ir „Lietuvos dujų tiekimo“ dujas – 0 Eur. Tiesa, sprendžiant iš ilgų ir sudėtingų taisyklių, su kuriomis turi sutikti vartotojai, šie įkainiai bet kada gali būti keičiami.

Jeigu 102 tūkst. vartotojų už šilumą atsiskaitytų per „Mano gilę“, per metus jiems papildomai tai kainuotų 183,6 tūkst. Eur. (0,15 Eur x 102 tūkst. x 12 mėn.).

„Viena sąskaita“ skelbia, kad įsitraukus keturis ar daugiau teikėjų už mokėjimų paslaugą per mėnesinį reikia mokėti po 1,01 Eur. Įtraukus 1–3 teikėjus, „Vienos sąskaitos“ mokestis – 0,25 Eur už kiekvieną įtrauktą paslaugos teikėją.

Paysera“ reklamuojasi, kad jos sistemoje mokėjimai už komunalines paslaugas yra nemokami. Tiesa, jeigu žmogus atlyginimą ar pensiją gauna ne į „Paysera“ sąskaitą, šią reikia nuolat papildyti. Be to, sprendžiant iš paslaugų tiekėjų sąrašo, ne su visais iš jų „Paysera“ sudariusi sutartis.

Perlo paslaugos“ skelbia, kad vienos įmokos kaina terminale yra nuo 0,19 Eur. „Maximos“ kasose viena įmoka arba mokestis kainuoja 0,21 Eur. „Lietuvos spaudos“ kioskus valdanti bendrovė „Reitan Convenience Lithuania“ neskelbia, kiek kainuoja jos teikiamos mokėjimų paslaugos.

Atsiskaitydami „Lietuvos pašte“ už kiekvieną mokėjimą gyventojai moka mažiausiai 0,27 Eur paslaugos mokestį. Jei taip mokėtų visi 102 tūkst., klientų, per metus jie papildomai išleistų per 330 tūkst. Eur.

Lietuvos bankas nesieja su SEPA

Lietuvos banko Rinkos infrastruktūros politikos skyriaus vyriausioji specialistė Jurgita Šimkonė aiškino, kad VŠT sprendimo dėl popierinių atsiskaitymo knygelių laikas sutampa su įmokų rinkimo naudojant internetą pokyčiais, bet tai esą nėra susiję.

„Internetu el. mokėjimų pokyčiai daromi dėl ES reglamento, vadinamojo SEPA reglamento, įgyvendinimo. Bet tas reglamentas netaikomas popierinėms atsiskaitymo knygelėms.

Popierinės atsiskaitymo knygelės, kaip ir iki balandžio naudojamos elektroninės knygelės, tėra vizualus mokėjimo formos atvaizdavimas vartotojams, tai nėra mokėjimo dokumentas (mokėjimo nurodymo forma). Popierinė atsiskaitymo knygelė padeda vartotojui patogiau susirašyti skaitiklių rodmenis, mokėtojo kodą.

Popierinės atsiskaitymo knygelės dažniausiai naudojamos mokant įmokas grynaisiais pinigais, o tai yra pinigų perlaidos paslauga, kuriai, dar kartą pabrėžiu, SEPA reglamento reikalavimai nėra taikomi ir jokie pokyčiai nuo balandžio mėn. nėra privalomi. Lietuvos banko žiniomis pinigų perlaidų teikėjai nesirengia atsisakyti priimti popierinę knygelę ar artimiausiu metu pakeisti šios paslaugos“, – komentavo specialistė.

Jos teigimu, kaip surinkti mokėjimus (prašant gyventojų inicijuoti mokėjimą su atsiskaitymo knygelės pagalba, siunčiant sąskaitą su brūkšniniu kodu ar kitaip) pačios įmonės sprendžia individualiai, tai nėra reguliuojama.

„Normalu, kad keičiantis paslaugos teikėjams, kaip šiuo atveju vietoje „Vilniaus energijos“ paslaugas teiks VŠT, įmonė peržiūri savo įmokų surinkimo procesus. <...> Ir anksčiau yra buvę atvejų, kai popierinėje atsiskaitymo knygelėje įrašytos įmonės nusprendžia knygelės nebenaudoti, tokių įmonių sprendimų gali būti ir ateityje“, – prognozavo Lietuvos banko atstovė.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Registrų centro vadovo konkursas – kitą savaitę (7)

Susisiekimo ministerija kitą savaitę ketina skelbti Registrų centro, kuris trečiadienį perduotas...

Turgus skuba naudotis vaistų krize – atvirai prekiauja receptiniais vaistais (127)

Įsibėgėjus vaistų krizei, kai pirkėjai vaistinėse negali įsigyti iki šiol laisvai...

Vokietijos bendrovės pesimistiškai nusiteikusios dėl rinkų atvėrimo Kinijoje (1)

Daugiau nei pusė Vokietijos bendrovių, veikiančių Kinijoje , abejoja arba apskritai netiki, kad...

V. Andriukaitis: Rusija kiaulienos importo draudimą ketina perkelti į politinį lygį (62)

Rusija neplanuoja atsisakyti nuo 2014 metų taikomo kiaulienos importo draudimo iš Europos...

BMW ketina Kaliningrado srityje statyti automobilių surinkimo gamyklą (68)

Vokietijos automobilių gamybos koncernas „Bayerische Motoren Werke“ ( BMW ) svarsto...

Top naujienos

Išvarytieji? Emigrantas 10 metų skynė agurkus, bet savo pasiekė (25)

Prisistatydamas Virgilijus Šauklys net susinepatogina – jau seniai pats savęs šiuo vardu...

Ekonomistas pasiūlė idėją, leisiančią pakelti vidutinį atlyginimą iki 1440 eurų ir susigrąžinti emigrantus (92)

Idėjos Lietuvai, leisiančios iki 2042 metų susigrąžinti daugiau nei pusę milijono tėvynainių...

Orai: šaltesnės permainos jau pakeliui

Savaitgalį šiluma trauksis iš šalies, pūs nemalonus vėjas , numatomi drėgni orai – vis...

„Patys kalti?“ Viena žiopla klaida – ir antstoliai persekioja visą gyvenimą (245)

Lietuvoje reikalų su antstoliais turi kas 10-as gyventojas. Šalies gyventojai ir įmonės iš viso...

Dukters neteko socialinę darbuotoją pavadinusi „žiurke“ (248)

Į redakciją užėjusi sudėtingo likimo jauna moteris guodėsi, kad jos penkiametę dukrą Palangos...

Svarbiausiu metu Kalniečio vedamas „Emporio Armani“ patiesė vokiečius, iš dugno atsispyrė „Barcelona“ gynėjo nesustabdė ir pasruvęs kraujas (2)

Tris su pusę kelinio sunkiai taškus rinkęs Milano „Emporio Armani“ klubas namuose 71:62...

Gyvai / NBA čempionato rungtynės: „Oklahoma City Thunder“ - „San Antonio Spurs“

NBA čempionato rungtynės: „Oklahoma City Thunder“ - „San Antonio Spurs“.

Dmitrijus Trockis: šiuolaikinis žmonių gyvenimas baugus lyg zombių (64)

Rytų filosofijos mokyklose dažnas postulatas apie tai, kad laimės pagrindas – disciplina ....

Lietuva JAV minima dėl Klaipėdos SGD laivo (117)

Lietuvos ambasadorius Jungtinėse Valstijose Rolandas Kriščiūnas sako, kad ryšys tarp Europos...

Porų santykiai, kai trūksta sekso (17)

Sunku kalbėtis apie sekso trūkumą, nes paprasčiausiai bijoma išgirsti, kad esi negeidžiamas.