aA
Švelninant karantino ribojimus gegužės 18 d. buvo leista atsidaryti kavinėms, barams ir kitoms pasilinksminimo vietoms. Gyventojai buvo išsiilgę bendravimo viešumoje, todėl sugužėjo į savo mėgstamiausias kavines ir barus paremti išlikusių verslų.
Po karantino atsitiesė ne visi barai: vyresnių klientų vis dar pasigenda
© DELFI / Rita Gečiūnaitė

Vis dėlto verslams sekėsi skirtingai. Vieni skaičiuoja padidėjusias įplaukas, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu praėjusiais metais, kiti susiduria su sumažėjusiu klientų srautu. Šiuo metu daugelis senamiesčio barų ir kavinių grįžta į įprastas vėžes ir džiaugiasi galėdami vėl dirbti.

Lankytojai buvo pasiilgę

Žvejų gatvėje veikiančios smuklės „Faksas“ vadovas Gediminas Mustakimovas sakė, kad gegužė, nors ir su ribojimais, buvo sėkminga. Baro lankytojai pinigines atvėrė plačiau, palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, ir pardavimai augo.

„Žmonės buvo išsiilgę normalaus gyvenimo ir leido sau daugiau išlaidauti negu įprastai šiuo laikotarpiu. Pirko daugiau, ir tai leido padidinti apyvartą. Padėjo ir valstybė, subsidijuodama prastovose esančių darbuotojų atlyginimus. Šis procesas vyko labai sklandžiai ir buvo labai faina, nes tai leido išlaikyti visus darbuotojus. Jei ne ši programa, būtų buvę blogiau“, – džiaugėsi „Fakso“ vadovas.

Valdžia stengiasi, bet ne iš peties

G. Mustakimovas kiek nusivylęs savivaldybės nelankstumu. Verslininkas siekė išplėsti aptarnavimo zoną ir pastatyti staliukus ant šalia baro esančios vejos. Taip efektyviau būtų laikomasi saugaus atstumo tarp baro lankytojų reikalavimo, bet leidimo negavo.

Po karantino atsitiesė ne visi barai: vyresnių klientų vis dar pasigenda
© DELFI / Orestas Gurevičius

Be to, Klaipėdos miesto savivaldybė, anot pašnekovo, stokojo iniciatyvos iš esmės pagelbėti nuo koronaviruso apribojimų nukentėjusiam verslui. Pašnekovo nuomone, nieko, išskyrus žemės mokesčio rinkliavos panaikinimą, miesto valdžia verslui pasiūlyti nesugebėjo.

„Apmaudu, kad neleido ant žolės pastatyti staliukų. Galbūt kardinaliai būtų pasikeitęs kiemelio vaizdas, nes būtų atsiradęs apšvietimas, kitų papuošimų. Būčiau kvietęs sodinti ir prižiūrėti specialią veją. O jie, savivaldybės atstovai, man sako, kad 2011 m. nutarimu to daryti neleidžiama.

Miestas dabar nesurinko pinigų, už kuriuos būtų galėjęs ką nors gražaus nuveikti.

Žemės mokesčio rinkliavos panaikinimas man ir pažįstamiems barų savininkams didelės naudos nedavė. Geriau jau leistų barams ilgesnį laiką aptarnauti terasose ir prisiimti atsakomybę už triukšmą. Yra terasų, kurios netrukdo aplinkiniams gyventojams, tad galėtų dirbti per visą naktį. O dabar iki vidurnakčio visos turi ištuštėti“, – pasakojo G. Mustakimovas.

Grįžta į senas vėžes

Muzikos namams „Jazzpilis“ gegužės mėnuo buvo nuostolingas, palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, – sulaukta tik 30 proc. įprasto lankytojų srauto. Birželio mėnesio rezultatai sėkmingesni, o dabartinę situaciją klubo direktorė Lina Gedminienė vertina gerai.

Gegužę, anot direktorės, daug nuolatinių lankytojų dirbo iš namų arba buvo prastovose, dienos pietų atvykdavo mažiau žmonių nei įprastai. Taip pat prie sumažėjusio klientų srauto neigiamai prisidėjo Vyriausybės nutarimas riboti darbo laiką iki 23 val.

„Mūsų veiklą galima skirti į dvi dalis – dienos pietų pasiūlą bei gyvos muzikos pasirodymus vakarais. Sutapo, kad gegužės mėnuo mūsų veiklai buvo visiškai nepalankus. Tikiu, kad barai, labiau skirti jaunesnio amžiaus grupėms, gegužę skaičiavo didesnę apyvartą.

Jauni žmonės kitaip žiūrėjo į karantiną. Matyt, jie turi mažiau baimių, todėl užplūdo barus šiems pradėjus veikti.

Mūsų auditorija – vyresnio amžiaus. Tiesa, vėlesni rodikliai nuteikia teigiamai, ir tai džiugina“, – sakė L. Gedminienė.

Pandemija suteikė vertingų pamokų

Anot L. Gedminienės, koronaviruso sukelta krizė atvėrė akis – ekonominiai rodikliai prieš karantiną žadėjo pakilimą ir klestėjimą, todėl mažai kas kaupė rezervą ir daugiau investavo į plėtimąsi.

Po karantino atsitiesė ne visi barai: vyresnių klientų vis dar pasigenda
© DELFI / Orestas Gurevičius

Kad ir kaip gerai sekasi ir geros atrodo ateities perspektyvos, pašnekovės teigimu, vis tiek reikia turėti nemažą rezervą. Nes valstybė nėra pajėgi padėti verslui.

„Valstybė padengia 90 proc. prastovoje buvusio darbuotojo atlyginimo, o likusius 10 proc. – darbdavys. Bet galiausiai išeina, kad dengia tik 50 proc., nes 40 proc. valstybė susigrąžina per darbo užmokesčio apmokestinimą. Kam buvo uždrausta du mėnesius dirbti ir neturėjo jokių pajamų, suko galvą, nes reikėjo kažkaip išgyventi. Kiti verslai bankrutavo“, – aiškino L. Gedminienė.

Muzikos namų direktorė pastebėjo, kad vidutinio amžiaus ir vyresni klientai atsargiau elgiasi po karantino ir labiau save saugo, rečiau kur nors eina didesnėmis kompanijomis. Dabar paprastai pasirodo iki 4 žmonių grupėse.

Taip pat pašnekovė atkreipė dėmesį į susitraukusį klientų pinigų krepšelį, nes dabar klientai klube palieka mažiau pinigų.

Tikisi vietinių turistų

Verslininkai teigia, jog dalis maitinimo įmonių neišgyveno ir turėjo užsidaryti, o likusieji susiduria su didele konkurencija, daugeliui tenka kautis dėl išlikimo.

„Jazzpilio“ direktorė L. Gedminienė viliasi, kad sumažėjusį užsienio turistų srautą kompensuos Lietuvoje atostogauti nusprendę tautiečiai.

„Karantinas suteikė progą sustoti ir pagalvoti, kas mes tokie, kodėl žmonės lankosi pas mus. Tai, kad grojame kokybišką gyvą muziką, yra kryptis, kuria eisime toliau, nes matome, kad žmonėms pas mus patinka ir jiems to reikia. Po karantino širdis dainavo susitikus su ištikimiausiais mūsų lankytojais“, – atviravo L. Gedminienė.

Baro „Leika“ vadovė Karolina Glazauskaitė džiaugiasi galėdama vykdyti veiklą bei skaičiuoti padidėjusią apyvartą. Pašnekovė sakė, kad iš pradžių, net gavus leidimą dirbti iki 22 val., baras neskubėjo atsidaryti.

Anot pašnekovės, karantino apribojimų švelninimas paskatino žmones aktyviau lankytis bare.

„Buvo liūdna, kai pagaliau atsidarėme, bet baro išsiilgusius klientus reikėjo anksti išprašyti lauk dėl apriboto darbo laiko. Ir šiaip buvo daug neaiškių situacijų, kai turėjau gilintis į įstatymus, konsultuotis su Viešosios tvarkos skyriumi bei Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba. Jiems taip pat trūko supratimo, kas ir kaip turi būti. Bet, svarbiausia, kad darbo laiko ribojimai atšaukti.

Kaip ir kiekvieną vasarą, pastebime klientų pagausėjimą, šiemet apyvarta net padidėjo, palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu. Taip pat sulaukiame daugiau nei įprastai lankytojų iš Latvijos ir Estijos“, – pasakojo K. Glazauskaitė.

Teigiamai nusiteikęs ir senamiesčio širdyje veikiančios kavinės „Senoji Hansa“ direktorius Ramūnas Pocevičius.

Verslininkas jaučia kruizinių laivų ir jais atvykstančių turistų stygių, bet priduria, kad viskas stojasi į senąsias vėžes.

Po karantino atsitiesė ne visi barai: vyresnių klientų vis dar pasigenda
© DELFI / Rita Gečiūnaitė

„Trūksta kruizinių laivų, bet išgyvenome, nes turime mus mylinčių nuolatinių klientų, žmonės buvo išsiilgę laiko leidimo bare. Nemaniau, kad sulauksime padidėjusių lankytojų srautų. Tikrai nėra kuo skųstis, nes ir valstybė prisidėjo prie darbuotojų išlaikymo. Dėkoju jai, dėkoju besišypsantiems kaimynams. Džiaugiamės galėdami dirbti“, – apibendrino R. Pocevičius.

Prasčiau pandemiją sekasi išgyventi Kepėjų gatvėje veikiančiam Žvejų barui. Viena populiariausių protmūšių rengimo vieta buvęs baras sulaukia mažai klientų ir dirba tik 4 dienas per savaitę.

„Nieko gero kol kas. Dirbame 4 dienas per savaitę, nes šiokiadieniais žmonių mieste nėra. Naudojamės lengvatomis, bet nuo pat baro atidarymo pradžios matome sumažėjusį klientų srautą. Išlaikėme visus darbuotojus, tik vienas pareiškė norą išeiti pats“, – atviravo Žvejų baro vadovas Ramūnas Šermončius.

Terasos yra išsigelbėjimas

Klaipėdos verslininkų senamiesčio sąjungos vadovė Aurelija Petkūnienė kritiška valdžios atžvilgiu.

„Susiduriama su vadinamuoju 25 kvadratinių metrų ribojimu siekiant ant valstybinės žemės pastatyti uždarą terasą. Tokiame plote karantino sąlygomis, norint išlaikyti saugius atstumus, vos du ar tris staliukus pastatysi. Mūsų orai permainingi – vieną dieną saulė šviečia, kitą dieną lyja. Barų verslui uždara terasa yra išsigelbėjimas. Klaipėdos miesto savivaldybė menkai sureagavo į susiklosčiusią situaciją. Žemės mokesčio rinkliavos panaikinimas yra viskas, ką miesto valdžia sugebėjo pasiūlyti“, – sakė A. Petkūnienė.

Pašnekovės teigimu, miestui reikia žmones suburiančių akcijų. Kiekvienas renginys bei iniciatyva yra svarbūs. Daugiausia žmonių srauto pritraukiančių akcijų vykdo kitos įstaigos, pavyzdžiui, viešųjų bibliotekų iniciatyvos.

Sieks trišalio bendradarbiavimo

Klaipėdos turizmo ir kultūros informacijos centro direktorė Romena Savickienė sakė, kad verslui, savivaldybei ir jos vadovaujamam centrui svarbu bendrai siekti tikslo.

„Mūsų centras kartu su savivaldybe ir senamiesčio verslu rengia veiksmų planą žmonėms pritraukti į Klaipėdą ir senamiestį. Dar reikia daug ką nuspręsti, bet priėjome prie bendro sprendimo vystyti komandinį darbą ir organizuoti daugiau mažesnio masto renginių skirtingoms žmonių grupėms.

Pandemija parodė, kad turistų srautas gali visiškai nutrūkti, todėl būtina atgaivinti miesto centrą čia pritraukiant žmones iš miegamųjų rajonų ir priemiesčių. Kai miestas gyvas vietinių gyventojų gausa, tada traukia ir kitus“, – kalbėjo R. Savickienė.

Leidimų išduota maždaug tiek pat

Rimantas Armonas, Klaipėdos savivaldybės Licencijų ir leidimų skyriaus vyriausiasis specialistas:

„Siekiant padėti verslui lengviau išgyventi koronaviruso sukeltas pasekmes, šiemet viešojo maitinimo įmonės yra atleidžiamos nuo žemės mokesčio rinkliavos. Be to, norint praplėsti aptarnavimo plotą, pateikus baldų išdėstymo schemą, per vieną dvi dienas yra išduodamas leidimas veiklai išplėsti. Šiais metais išduota apie 110 leidimų viešojo maitinimo įmonių veikloms išplėsti, įskaitant privačias valdas. Šis skaičius žymiai nesikeičia kelerius metus.“

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
3.6667

Naftos kainos kyla penktą savaitę iš eilės (3)

Naftos kainos pirmadienį kopia aukštyn ir kyla jau penktą savaitę iš eilės.

„IHS Markit“: pasaulio ekonomika sugrįžo į ikipandeminį lygį

Pasaulio ekonomika viršijo iki pandemijos fiksuotą piką, dėl vakcinacijos ir atšaukiamų...

Nemuno bunoms statyti vietoje valstybės pirktų akmenų panaudotos pigesnės klintys (5)

Nemuno bunoms statyti vietoje viešuosiuose pirkimuose nurodytos medžiagos – gargždo – rangovai...

Eurostatas: valandos darbo sąnaudų augimas Lietuvoje – didžiausias ES (1)

Vidutinių valandos darbo sąnaudų augimas Lietuvoje pirmąjį šių metų ketvirtį buvo...

Ieškoti nakvynės Joninėms ir savaitgaliui jau gali būti beprasmiška: iššluota beveik viskas (45)

Poilsį pajūryje arba kaimo turizmo sodybose apgyvendinimo įstaigų atstovai pataria pasiplanuoti...

Top naujienos

Pasaulį bauginanti kovido atmaina jau Lietuvoje: prasideda ypač akylus situacijos stebėjimo laikas (210)

Sparčiau plintanti ir nepilnai pasiskiepijusiems pavojingesnė „delta“ koronaviruso atmaina jau...

Danai efektingu stiliumi pasiuntė rusus namo ir patys prasibrovė į aštuntfinalį (505)

Pirmas dvejas Europos futbolo čempionato rungtynes pralaimėjusi Danijos rinktinė vis tiek...

Dailius Dargis | D+

Nauji faktai tamsioje Karpavičiaus testamento istorijoje: čia figūruoja ne tik tamsiaplaukė moteris, bet ir žinomi spalvingos reputacijos veikėjai

Šiemet rugpjūtį sueis lygiai dveji metai, kai netikėtai po sunkios ligos mirė vienas iš...

Artinasi audringos orų permainos: prognozėse – smarkios liūtys, perkūnija ir net kruša (2)

Antradienio dieną didesnėje šalies dalyje didžiąją dienos dalį laikysis gana saulėti ir...

26-erių Dovilė pribloškė net gydytojus: jie stebėjosi, kaip su tokiomis diagnozėmis galiu gimdyti (60)

26-erių metų Dovilė Vickutė atrodo taip pat, kaip ir jos bendraamžiai. Net sunku įtarti, kad ši...

Norite šią vasarą būti pačios madingiausios ir stilingiausios? Nepadarykite grubios klaidos – šiuos drabužius turite užmiršti (14)

Sezonai keičiasi, o dažnai spintoje drabužiai lieka tie patys. Stilistė Jomantė Vaitkutė...

Latvija vėl laukia lietuvių: ką būtina žinoti vykstantiems ir ką verta pamatyti (114)

Nuo birželio 16 dienos Latvija atsivėrė svečiams iš užsienio, tad lietuviai vėl gali...

„Žalgiryje“ – dar vienas naujokas: dėjimais ir blokais Izraelyje išsiskyręs vidurio puolėjas (28)

Kauno „Žalgirio“ priekinę liniją naujajame sezone sustiprins galingai Izraelio lygoje...

Pasaulio reitingo lyderiai pamokė suomius, darbo apsaugai suteikė į aikštę išbėgusi mergina (3)

Europos futbolo čempionate B grupės kovas pergalingai užbaigė lyderė Belgija, 2:0 (0:0) įveikusi...

Į Nausėdą nusprendė kreiptis atviru laišku: užkliuvo Švedijoje įteiktas apdovanojimas (337)

Aktorius, režisierius, rašytojas Arkadijus Vinokuras atviru laišku kreipėsi į prezidentą...