aA
„Tradiciniams verslams daugelyje rinkų iššūkį kelia sparčiai plintančios platformos. Tad norint išlikti lygiaverčiais rinkos žaidėjais reikės arba patiems bent iš dalies platformizuotis, arba, siekiant pasipriešinti, puikiai išmanyti naujo tipo verslų veikimo principus“, – sako ISM Vadovų magistrantūros Strateginės rinkodaros ir vertės inovacijų modulio vadovė Kristina Maikštėnienė.
Platformų skvarba tradicinius verslus verčia išmokti valdyti kelias rinkas
© Shutterstock

ISM pranešime rašoma, kad tradiciniai verslai vadybos moksluose suvokiami kaip tiesinės vertės grandinės arba vamzdinė (angl. pipeline) sistema, kurioje vertė juda tiesios tėkmės principu. Pavyzdžiui, darbuotojams ši įstaiga dažniausiai pagrindinė darbo vieta, jie įmonei daugiau ar mažiau lojalūs, organizacija turi aiškiai pasirinktus tiekėjus, verslo viduje apibrėžiama parduodama prekė ar paslauga, galbūt vyksta gamyba, naudojami tam tikri resursai ir, galiausiai, gaunama nauda.

Tačiau šiai jau ilgą laiko tarpsnį nusistovėjusiai sistemai iššūkius kelia sparčiai plintantys nauji platforminiai verslo modeliai, kuriuose vertė kuriama ne tiesios grandinės, o tinklų valdymo principu. Platformų pagrindu veikia galingiausi pasauliniai technologijų verslai, paveikiami ir bent iš dalies transformuojasi tradiciniai verslai, su tokio tipo įmonėmis žmogus vis dažniau susiduria ir savo kasdienybėje. Platforma – tai bet kokia technologija, turtas, produktas ar paslauga, kurioje vertė kuriama sudarant sąlygas „susitikti“ kelioms rinkoms.

K. Maikštėnienė pabrėžia, jog platformos nėra vien tik technologiniai gigantai, tokie kaip „Amazon“, „Google“, „Facebook“, „Uber“ ar „Airbnb“ ir pateikia daugeliui Lietuvos verslų aktualų pavyzdį. Šiandien darbuotojai nebėra lojalūs tik vienai įmonei, jie dažnai nebepriklauso vienai vertės grandinei, vienu metu dirba keliose vietose, yra laisvai samdomi ir gali būti analizuojami kaip pilnavertė rinka. Svarbiausia – tarp jų veiksmų potencialiai atsiranda tam tikros sąsajos, kurias galima išnaudoti kaip tinklo auginimo efektus.

„Tai iliustruoja kad ir grožio salonų verslas. Kai kuriais atvejais grožio saloną galime laikyti tradiciniu verslu, kai kuriais – platforma. Tiesinės grandinės principu veikiančios įstaigos grožio specialistes ar specialistus įdarbina pagal sutartį, įkainoja jų paslaugas, pasamdo dar keletą kitų reikalingų profesionalų, mėnesio gale jiems išmokami atlyginimai. Platforminiu principu veikiantys grožio salonai savo specialistų neturi. Jie įmonei nepriklauso. Šie salonai už tam tikrą mokestį gali išnuomoti specialistams vietą, „paskolinti“ prekės ženklo įvaizdį, galbūt net suteikti priemones, o visa kita, kur ir kada būti, kokį paslaugos variantą siūlyti, galbūt net kokia kaina savo paslaugą parduoti, sprendžia darbuotojas. Šis darbuotojas laisvai samdomas, greičiausiai turi dar kelias darbo vietas, iš ryto dirba vienoje įstaigoje, popiet kitoje. Šiuos specialistus pritraukti siekiantis vadovas turi daugiau iššūkių, nei vien tik potencialiems darbuotojams užtikrinti egzistuojantį klientų srautą“, – sako ISM Vadovų magistrantūros Strateginės rinkodaros ir vertės inovacijų modulio vadovė.

Uber
Uber
© PA / Scanpix

Naujo tipo verslų iššūkiu tampa balanso tarp klientų, darbuotojų srautų bei vertės radimas. Minėto platforminio verslo vadovas turi valdyti ir būti patrauklus jau dviems rinkoms – ir darbuotojų, ir klientų. Jeigu tiesinės vertės grandinės sistemoje darbuotojas yra laikomas vidiniu resursu, platforminiame versle jis yra dar vienas rinkodaros objektas, turintis laisvę rinktis darbdavį, tiekėją, vietą ir panašiai. Platformizuoti verslai turi suderinti pasiūlos ir paklausos srautus taikydami netradicinius sprendimų modelius, kurių daugelis vadybos mokslo arsenale atsirado tik pastaraisiais metais.

Vis daugiau verslų valdoma daugiapusių platformų principu

K. Maikštėnienė teigia, kad visiškomis ar bent jau dalinėmis platformomis moderniame pasaulyje save gali laikyti didžioji dauguma verslų. Iš pirmo žvilgsnio galinti pasirodyti tradicinė ir seniai veikianti įstaiga reaguoja į besikeičiančią rinką, naujus klientų bei darbuotojų keliamus iššūkius ir transformuojasi į dalinę arba visišką platformą.

„Analizuodami bet kokį verslą jo struktūroje galime rasti bent šiek tiek platformos. Platforminius modelius galime taikyti bene kiekvienoje industrijoje – nuo oro uostų, kuriuose galime įžvelgti netgi tripusę keleivių, avialinijų ir prekybininkų platformą, iki pavežėjų, kaip „Bolt“ ir „Uber“, būsto trumpalaikės nuomos įmonių, kaip „Airbnb“, ar net eilinių prekybos centrų. Pavyzdžiui, prekybos centrai turi nekilnojamojo turto, tad jiems reikia pritraukti nuomininkus. Šie pasirašys sutartį tik tada, jeigu bus užtikrinti dideliu klientų srautu. Pastaruosius patraukti padės sukurtas geras parduotuvių tinklas, smagi laisvalaikio zona ar pan.“, – sako ISM dėstytoja, kuri taip pat priduria, kad naudojant platformų ekonomikai pritaikytus modelius galima analizuoti tradicinės ir elektroninės prekybos modelių sinergijas, tinklų efektus ir pan.

Platformų skvarba tradicinius verslus verčia išmokti valdyti kelias rinkas
© Bendrovės archyvas

Pasak K. Maikštėnienės, tradiciniu vertės grandinės principu iki šiol sėkmingai veikę verslai susiduria su naujo tipo organizacijų keliamais iššūkiais, tad norėdami išlikti ir būti jiems lygiaverčiais konkurentais turi apsispręsti – arba patys keistis ir platformizuotis, arba mokytis apie jų veikimo principą ir žinoti, kaip jiems pasipriešinti.

„Įsivaizduokime tradicinį sėkmingai veikiantį viešbutį, kurio vadovų ramybę sudrumsčia staiga į būsto nuomos rinką įsiveržęs „Airbnb“, bet kuriame pasaulio kampelyje siūlantis įvairiausio tipo apgyvendinimo paslaugas. Atrodytų, kam tradicinio verslo savininkui mokytis apie platformizaciją, tačiau realybė yra tokia, kad „Airbnb“ yra rimtas konkurentas, nuviliojantis potencialius klientus. Tad kokios galimos alternatyvos? Jos yra bent kelios – skaitmenizacija, platformizacija, dalinė platformizacija, konkurento verslo įsigijimas ir kt. Bet kuriuo atveju būtinas konkurento veikimo principų analizavimas, aiškinimasis, kaip veikia platformos, kokią įtaką verslui daro tinklai, ką ir nagrinėjame ISM Vadovų magistrantūros Strateginės rinkodaros ir vertės inovacijų modulyje“, – pažymi K. Maikštėnienė.

Platforminių verslų iššūkis – kelių susijusių rinkų valdymas

K. Maikštėnienė sako, kad platformos tipo verslai susiduria su savais iššūkiais. Nauja verslo struktūra dėmesį verčia sutelkti į kelias rinkas vienu metu, jas valdyti ir joms įtikti.

„Tarp darbuotojų egzistuoja ryšiai, sukuriantys vadinamuosius tinklų efektus. Darbuotojai, kaip ir klientai, vieni su kitais kalbasi, bendrauja. Tad platformos savininkui reikia suprasti, kas formuoja darbuotojų nuomonę, kaip jie vieni su kitais bendrauja, kaip tarpusavyje susiję. Modulio metu mes analizuojame platformų veikimą ir jų tarpusavio ryšius. Pavyzdžiui, pavežėjų atvejis. Egzistuojančios rinkos, kurias reikia valdyti – pavežėjai ir klientai. Kad verslas veiktų sklandžiai, turime sau išsikelti kelis pagrindinius klausimus. Tarkime, ar keleiviai džiaugiasi, kad daug žmonių naudojasi pavežėjų paslaugomis? Tikriausiai, tai jiems ne itin rūpi.

Rinkodaros iššūkis – padidinti paslaugos vertę dėl tinklo kiekio ar kokybės efektų – t.y., sukelti norą naudotis paslaugomis dėl egzistuojančio populiarumo, suformuotų įpročių, tinklo dalyvių sinergijų ar pan. Ar vairuotojai džiaugiasi, jei jų konkrečioje pavežėjimo platformoje yra labai daug? Didelė konkurencija sufleruoja neigiamą atsakymą. Platformų rinkodaros iššūkis – imtis priemonių, kurios neutralizuotų neigiamus tinklo efektus ar netgi juos paverstų privalumais, potencialiems ar esamiems darbuotojams sukeltų dar didesnį norą užsiimti šia veikla. Platformos tipo versle turime visų pirma aiškiai apibrėžti verslo modelį, gebėti jį dinamiškai keisti (kalibruoti), suprasti darbuotojų tarpusavio ryšius, klientų tarpusavio santykius ir egzistuojančius neigiamus aspektus paversti teigiamais“, – sako ISM Vadovų magistrantūros Strateginės rinkodaros ir vertės inovacijų modulio vadovė.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
5.0000

Lietuviškų kviečių skandalas Alžyre: oficialaus pranešimo tarnybos negavo

Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos (toliau – Augalininkystės...

Armonaitė apie paramą verslui: reikia kuo greičiau įgyvendinti tai, kas suplanuota

Kandidatė į ekonomikos ir inovacijų ministres Aušrinė Armonaitė abejoja, ar visos...

Klientų milijonus švaistę asmenys siunčiami į teismą: iššvaistė per 2,5 mln., dar 800 tūkst. pasisavino

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Specialiųjų užduočių valdyba kartu su Vilniaus...

Dilema: Vaičiūnas siūlo atsisakyti dviejų SGD laivų – „Ignitis“ įspėja dėl 60 mln. eurų nuostolio (112)

Kad terminalas „ Independence “ galėtų veikti nepertraukiamai, Lietuva dešimtmečiui nupirko...

Siūloma koreguoti valstybinių įmonių valdybų sudarymo tvarką

Siūloma sureguliuoti valstybės ar savivaldybės įmonių valdybų sudarymo tvarką, kai atsilaisvina...

Top naujienos

Vilnietį nubaudė už pilietišką iniciatyvą: tenorėjau įspėti KET pažeidėjus (261)

Pilietiško vilniečio iniciatyva įspėti Kelių eismo taisykles ( KET ) pažeidinėjančius...

Sanatorijos sugalvojo išgyvenimo planą: siūlo valstybei už 100 mln. eurų išpirkti jų paslaugas gyventojams (144)

Dešimt susibūrusių turizmo, medicinos ir sanatorijų asociacijų bei draugijų, siūlo valstybei...

Dilema: Vaičiūnas siūlo atsisakyti dviejų SGD laivų – „Ignitis“ įspėja dėl 60 mln. eurų nuostolio (112)

Kad terminalas „ Independence “ galėtų veikti nepertraukiamai, Lietuva dešimtmečiui nupirko...

Pralaimėjimo įsiutintas Šaras bedė pirštu į žaidėjus: neprisiimu atsakomybės, ne šį kartą (14)

Ispanijos čempionato rungtynėse „Barcelona“ atrodė bejėgė prieš Valensijos „Basket“...

Latvija dar labiau sugriežtino apribojimus: savaitgaliais uždaromos parduotuvės, su kauke – net darbo vietoje griežtinama pasienio kontrolė (15)

Latvijos vyriausybė mėnesiui pratęsė dėl koronaviruso pandemijos įvestą ekstremalią...

Gydytoja pulmonologė pasakė, kada dėl kosulio turėtumėte sunerimti (11)

Daugelis žmonių į kosulį linkę žiūrėti nerimtai – įprasta galvoti, kad po kelių dienų...

Ministerija siūlo pritarti tryliktai pensijai, tačiau ji atitektų ne visiems (80)

Vyriausybė trečiadienį posėdyje teiks išvadą dėl siūlymo kartą per metus mokėti 200 eurų...

Klientų milijonus švaistę asmenys siunčiami į teismą: iššvaistė per 2,5 mln., dar 800 tūkst. pasisavino

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Specialiųjų užduočių valdyba kartu su Vilniaus...

Verslo pagalba mažiausiesiems: ranką tiesia sergantiems, netekusiems namų, šeimos

Gėriu besidalinančios įmonės ir verslininkai nepamiršta ir pačių mažiausiųjų. Kaip rodo...

Aiškėja įvykio Tryre aplinkybės: automobilio vairuotojas buvo veikiamas alkoholio, tarp aukų – kūdikis (23)

Vokietijos pietvakariuose esančiame Tryre į pėsčiųjų būrį įsirėžus automobiliui žuvusių...

|Maža didelių žinių kaina