Toks sprendimas priimtas remiantis iš teisėsaugos institucijų gautais „Judex“ produktų laboratorinių tyrimų protokolus ir įvertinus jų rezultatus.

„Judex“ mėginius tyrė Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija.

Kaip nurodoma tarnybos pranešime spaudai, praėjusią savaitę VMVT specialistai, vykdydami savo patikrinimą, atrinko 75 įvairios „Judex“ produkcijos mėginius.

Trečdalio mėginių preliminarus tyrimas baigtas, mikrobinės taršos juose nenustatyta, likusių mėginių tyrimai tęsiami ir jų rezultatų tikimasi sulaukti šios savaitės viduryje.

VMVT ryšių su visuomene specialistė Vaida Stoškuvienė DELFI sakė, kad kol nebus ištirti visi „Judex“ produkcijos mėginiai, tol jos veikla bus sustabdyta.

Kada bus ištirti visi mėginiai dar neaišku, nes kai kurioms bakterijoms užaugti reikia laiko.

Beje, ant minėtų koldūnų pakelio puikuojasi mergina, labai panaši į Seimo nario Petro Gražulio padėjėją Patriciją Pachomovaitę. Moteris taip pat dirba „Judex“ komercijos direktore. Seimo kanceliarija aiškinasi, ar šios pareigos suderinamos.

Seimo narys Petras Gražulis atkreipia dėmesį, kad VMVT sprendimas atšaukti „Liux“ koldūnų partiją priimtas remiantis Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos tyrimais, gautais iš teisėsaugos institucijų.

Pasak P. Gražulio, ši laboratorija neturi teisės atlikti panašaus pobūdžio tyrimų.

„Toje produkcijoje tarša nustatyta ne VMVT“, - teigia P. Gražulis.

„Maisto priežiūra išskirtinai pavesta Maisto ir veterinarijos tarnybai, jokios laboratorijos to negali atlikti“, - sako Seimo narys.

Klausiamas apie ant koldūnų nupieštą merginą – ar tai jo padėjėja ir „Judex“ komercijos direktorė P. Pachomovaitė – parlamentaras sakė nežinantis.

„Žinot, aš negaliu pasakyti. Tos „Liux“ pakuotės aš nemačiau, tai nežinau. Ir ar jau čia yra esmė? Galbūt čia ir ji, nežinau“ - sakė P. Gražulis.

Rado žarninių lazdelių

„Užkalnio“ koldūnuose su mėsa ir rozmarinu bei cepelinuose „Mamos“ rasta didelė koncentracija žarninių lazdelių, tačiau tarnybos sanitarijos skyriaus patarėja Rūta Bubulienė BNS nurodė, kad pastaroji produkcija neatšaukiama.

Veterinarijos tarnyba pranešė, kad sprendimą atšaukti produkciją priėmė remdamasi ne savo tyrimais, o teisėsaugos užsakymu atliktais tyrimais. Informaciją apie žarnines lazdeles tarnyba taip pat gavo iš teisėsaugos, tačiau oficialiai apie tai nepranešė.

Pasak R. Bubulienės, jos nėra kenksmingos ir veterinarai negali dėl to atšaukti produktų.

R. Bubulienė teigė, kad iš 14 mėginių dvejuose buvo rasta didelė žarninių lazdelių koncentracija.

„Dėl žarninių lazdelių negalima atšaukti produkcijos, nes tai tik rodo, kaip švariai buvo gaminta produkcija, tačiau jos nėra tiesiogiai susijusios su apsinuodijimais. Tai - švaros indikatorius. Visuose rasta daugiau ar mažiau, bet dviejuose iš 14 mėginių rasta ganėtinai didelė koncentracija“, - BNS aiškino R. Bubulienė.

STT Veterinarijos tarnybai pateikti dokumentai rodo, kad bakterija listerija rasta Rusijos rinkai skirtuose „Judex“ koldūnuose „Russkie“.

Didieji prekybos tinklai dar praėjusią savaitę savo iniciatyva sustabdė visos „Judex“ produkcijos pardavimus.

DELFI primena, kad bendrovės „Judex“ veikla neapibrėžtam laikui sustabdyta penktadienį, o to, kai VMVT įmonėje nustatė vidutinio grubumo pažeidimus.

Apie „Judex“ produkcijoje rastas kenksmingas bakterijas ketvirtadienį pranešė prokuratūra, ji šiuo metu vykdo tyrimą dėl prekybos poveikiu. Jame piktnaudžiavimu tarnyba ir dokumentų klastojimu pareikšti VMVT vadovui Jonui Miliui, teisėsauga nusikaltus įtaria dar penkis asmenis.

Vienas teisėsaugos tyrimo dėl prekybos poveikiu ir piktnaudžiavimo tarnyba objektų - įtarimai, jog galėjo būti nuslėpta informacija apie žmonių sveikatai pavojingą bakterija šaldytų maisto produktų gamybos bendrovės „Judex“ gaminiuose.

Neoficialiomis žiniomis, teisėsauga aiškinosi įtarimus, kad Maisto ir veterinarijos tarnyba ar jai pavaldžios institucijos galėjo gauti iš kitų kompetentingų žinybų informacijos apie listerijos (Listeria monocytogenes) rūšies bakterijos užkratą kai kuriuose „Judex“ gaminiuose, tačiau šį faktą esą nuslėpė ir, įtariama, nesiėmė veiksmų.

Seimo narys „tvarkietis“ P. Gražulis, pas kurį neseniai teisėsauga atliko kratas, pripažįsta padėjęs įmonei aiškintis padėtį su tarnybos vadovu Jonu Miliumi, kuriam pareikšti įtarimai piktnaudžiavimu tarnyba. Susidariusi situacija dėl gamtoje dažnai sutinkamos bakterijos, kuri gali būti ir nežalinga, ir mirtinai pavojinga žmogaus sveikatai, galiausiai baigėsi tuo, jog bendrovė turėjo nutraukti eksportą į Rusiją.

„JUDEX“ SKANDALO CHRONOLOGIJA

2016 m. liepos 28 d. iš ryto pranešama apie STT kratas Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnyboje (VMVT) ir jos vadovo Jono Miliaus darbo vietoje. Jam pateikti įtarimai piktnaudžiavimu tarnyba.

Tyrimas atliekamas dėl prekybos poveikiu ir susijęs su šaldytus pusgaminius gaminančia įmone „Judex“. Teisėsauga įtaria, kad bendrovės vadovai norėjo išvengti nuobaudų dėl pažeidimų ir siekė papirkti atsakingus asmenis. Ši įmonė per tarpininkus susijusi su Seimo nariu Petru Gražuliu, tiesiogiai parlamentaras nėra akcininkas.

2016 m. liepos 28 d. apie pietus atliekamos kratos P. Gražulio darbo kabinete Seime ir gyvenamojoje vietoje Seimo viešbutyje. STT nurodė paėmusi vieną kompiuterį ir jo maitinamąjį laidą. Pats P. Gražulis kratoje nedalyvavo, dalyvavo Seimo kanceliarijos atstovai.

Tą pačią dieną atliktos kratos ir poėmiai „Judex“ administracinėse ir gamybinėse patalpose, lankytasi VMVT pavaldaus Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto Kauno teritoriniame skyriuje.

2016 m. liepos 29 d. 14.46 val. STT praneša, kad įtarimai pateikti 6 asmenims. J. Miliui – piktnaudžiavimu tarnyba ir dokumentų klastojimu. Jis su įtarimais nesutinka. Kiti asmenys įtariami piktnaudžiavimu tarnyba, prekyba poveikiu ir dokumentų klastojimu. STT pranešime teigia, kad nėra duomenų, jog Lietuvos rinkoje būtų platinami sveikatai pavojingi produktai.

2016 m. liepos 29 d. apie 15 val. pranešama, kad „Judex“ produkcijoje aptikta listerijos rūšies bakterijos užkratas (Listeria monocytogenes).

2016 m. liepos 30 d. „Judex“ savininkas Sigitas Mačiulis interviu BNS įtarimus dėl įmonės produkcijos pavadino nepagrįstais.

2016 m. rugpjūčio 1 d. P. Gražulis pareiškė, kad kažkas jį apvogė taip mesdamas šešėlį ant STT pareigūnų. Parlamentaras sako kabinete Seime pasigedęs 9000 eurų. Politikas pasigedo ir kompiuterio, tačiau jo paėmimas užfiksuotas protokole. STT reaguoja atsakydama, kad kratos metu pinigai paimti nebuvo.

2016 m. rugpjūčio 2 d. Paaiškėja, kad apie listerijos rūšies bakterijas „Judex“ gaminiuose VMVT 2015-aisiais pranešė Rusijos institucijos. Tai buvo pats Europos Sąjungos ir Rusijos sankcijų karo pikas. Pagal Europos Sąjungos reikalavimus, šaldytuose pusgaminiuose šio mikrobo koncentracija nėra apibrėžiama, nes žūva verdant ar kepant, tačiau JAV ir Rusija taiko nulinės tolerancijos principą.

2016 m. rugpjūčio 2 d. P. Gražulis atsisakė duoti parodymus.

2016 m. rugpjūčio 3 d. J. Milius išėjo atostogų.

2016 m. rugpjūčio 4 d. prokuratūra pranešė, kad liepos 28 d. paimtuose mėginiuose aptikta patogeninių bakterijų salmonelių ir žarninių lazdelių. Paimtus mėginius teisėsaugos prašymu ištyrė Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija. STT kreipėsi į VMVT direktoriaus pavaduotoją Vidmantą Paulauską ir paprašė imtis veiksmų.

2016 m. rugpjūčio 4 d. „Norfa“, „Maxima“, „Iki“ ir „Rimi“ paskelbė stabdančios prekybą visa „Judex“ produkcija.

2016 m. rugpjūčio 4 d. VMVT ėmėsi savo tyrimo ir paskelbė laikinai stabdanti „Judex“ veiklą. Niekas nepaskelbė, kuriuose tiksliai gaminiuose aptiktos patogeninės bakterijos.

2016 m. rugpjūčio 8 d. VMVT paskelbė nurodanti atšaukti iš rinkos vieną koldūnų „Liux“ partiją, kurioje rasta salmonelės bakterijų. „Užkalnio koldūnuose“ su mėsa ir rozmarinu bei „Mamos“ cepelinuose rasta didelė koncentracija žarninių lazdelių, tačiau pastaroji produkcija neatšaukiama. Tokie sprendimai priimti remiantis iš teisėsaugos gautais laboratorinių tyrimų protokolais.

VMVT pati yra atrinkusi 75 „Judex“ produkcijos mėginius, tačiau ištyrusi tik trečdalį. Tame trečdalyje mėginių mikrobinės taršos nenustatyta.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (306)