aA
Praėjo beveik dešimt metų nuo tada, kai 300 000 britų klientų, sugundyti aukštų „Icesave“ banko palūkanų normų, vieną rytą pabudę susivokė praradę 4 mlrd. svarų vertės indėlių, kai pagrindinė bendrovė „Landsbanki“ sužlugo ir visa šalies finansinė sistema patyrė krachą.
Revolut
© Revolut

Islandijos indėlių garantijų schema akimirksniu subyrėjo. Ir ar galėjo būti kitaip? Nedidelė šalis, kuri gyventojų skaičiumi beveik prilygsta Braitonui, staiga nusprendė tapo indėlininkų iš visos Europos garantu, kai dėl „Icesave“ - vieno iš didžiausių Islandijos bankų „Landsbanki“ padalinio - banko bankroto indėlininkai Britanijoje ir Nyderlanduose neteko nemažų santaupų, rašo Patrickas Collinsonas iš „The Guardian“.

Šiandien, kaip kad mums yra tvirtinama, viskas kitaip. Bankai verčiami pritraukti daugiau įstatinio kapitalo, priežiūros ir mokumo tikrinimo mechanizmai daug griežtesni, o Europos Sąjunga yra nustačiusi 100 000 eurų minimalų indėlių apsaugos lygį ES narėms-valstybėms.

Bet pažvelkim į Lietuvą, šalį, kurioje gyvena 2,8 mln. gyventojų ir kur vidutiniai atlyginimai tesudaro maždaug trečdalį Jungtinės Karalystės vidutinio atlyginimo.

Lietuvos centrinis bankas entuziastingai prisistato kaip vienas geriausių veiklos centru finansinių technologijų bendrovėms. Šio banko – reguliuotojo, ne komercinio banko - interneto svetainėje nauji bankai raginami įsigyti ES licenciją Lietuvoje, žadant „sklandžią leidimų išdavimo tvarką“ ir „bendradarbiavimu grįstą požiūrį“. Neįprasta, bet bankas netgi žada netaikyti „jokių reguliavimo sankcijų pirmuosius operacijų metus“. Kodėl bankų reguliavimo institucija staiga sumano daryti tokį pareiškimą?

Galbūt mūsų dėmesio nepritrauktų šis faktas, jeigu tai būtų susiję tik su Lietuva. Bet vos tik koks nors startuolis įsigyja bankų licenciją Lietuvoje, jis gali, pagal ES „licencijos pasportavimo“ taisykles, veikti bet kur visos ES teritorijoje.

Londone įsikūręs „Revolut“, vienas sparčiausiai augantis finansinių paslaugų startuolis Jungtinėje Karalystėje, praėjusį mėnesį paskelbė įsigijęs Europos bankinės veiklos licenciją ir pažadėjo pradėti priimti iš vartotojų indėlius, išsikeldamas tikslą tapti bankiniu „Amazon“. „Revolut“ yra įsikūręs Londono Canary Wharf rajone, viename iš pagrindinių britų sostinės komercinių bei finansinių centrų, tad galima būtų manyti, kad licenciją jis gavęs iš greta esančio Anglijos centrinio banko. Bet ne, naująją licenciją išdavė Lietuvos centrinis bankas.

„Revolut“ jau turi tris milijonus klientų – daugiau nei gyventojų visoje Lietuvoje, – o metinės šio specializuoto banko operacijos viršija Lietuvos bendrąjį vidaus produktą (BVP).

„Revolut“ savo spaudos pranešime didžiuojasi, kad „naujoji banko licencija leis jo klientams saugoti savo indėlius iki 100 tūkst. eurų pagal Europos indėlių draudimo sistemą (EDIS)“. Šiame pranešime spaudai apie Lietuvą neužsimenama nė žodeliu.

Bet reikia pažymėti, kad EDIS – tai tik Europos Sąjungos 2015 metais pateiktas pasiūlymas. EDIS, kaip Europos mastu galiojanti indėlių garantija, ši sistema šiuo metu dar neegzistuoja. Manytina, kad kai kurios ES šalys, su Vokietija priešakyje, blokavo jos įvedimą, susirūpinusios, kad joms teks tapti „vartų gynėju“, jeigu kitų šalių apsaugos schemos žlugs.

Prieš kelias savaites “Reuters“ rašė, kad per ES finansų ministrų viršūnių susitikimą „nepasitikėjimas tarp euro zonos šalių toks akivaizdus, kad jos nesugeba susitarti netgi dėl veiksmų plano dėl EDIS derybų pradžios“. Kol (ir jeigu) EDIS bus pradėta oficialiai taikyti, bet kuris klientas, kuris deponuoja lėšas banke, veikiančiame pagal ES licenciją, turi pasikliauti atskiros šalies, išdavusios minėtą licenciją, indėlių apsaugos schemos gyvybingumu. Tad „Revolut“ klientų indėliai priklausys nuo to, kiek pasiteisins Lietuvos indėlių padengimo schema. Jeigu ji nepasiteisins, nėra jokio oficialaus mechanizmo Europos Sąjungai įsikišti.

Nėra jokio pagrindo manyti, kad „Revolut“ daromas bet koks finansinis spaudimas, ir labai mažai tikėtina, kad jis sužlugs. Bet visada verta užduoti klausimą, atsižvelgus į tai, kas nutiko per didžiąją finansinę griūtį. „Revolut“ mane tikina, kad Lietuvos centrinis bankas prižiūri bankus lygiai taip kaip kiti centriniai ES bankai, be to, Lietuvos centrinis bankas priklauso bendram Bankų priežiūros mechanizmui (SMM), galiojančiam visoje ES. Maža to, kaip man pranešė Lietuvos centrinis bankas, be SSM, egzistuoja naujas „ginčų sprendimo mechanizmas“ siekiant likviduoti bankus daug tvarkingiau nei 2007-2008 metais, be to, anot to paties banko, ES pasiekusi „baigiamąsias EDIS kūrimo stadijas“.

Bet dabartinėmis aplinkybėmis Europos Sąjunga, sukūrusi bendrą bankininkystės rinką, nesugeba sukurti bendro mechanizmo, kuris apsaugotų indėlininkus. Ir net neklauskite, kodėl Jungtinėje Karalystėje įsikūręs bankas įsigyja ES licenciją, artėjant Jungtinės Karalystės galimam pasitraukimui iš ES be sutarties.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
4.0000

„Novameta“ persikėlė į 3 kartus didesnę gamyklą Kaune

Nerūdijančio plieno profesionalios virtuvės įrangos gamintojas Lietuvoje UAB „ Novameta “...

Vilniuje ir Druskininkuose veikusi odontologijos įmonė įtariama slėpusi mokesčius (3)

Vilniuje ir Druskininkuose veikusi odontologijos įmonė įtariama slėpusi mokesčius, antradienį...

Artūras ir Augustinas Rakauskai atsidalino verslus: toliau vystys savarankiškai (24)

Investuotojai Artūras Rakauskas ir jo tėvas Augustinas Rakauskas pranešė, kad keičia iki...

„Bloomberg“: įtampa dėl prekybos stabdo pasaulio ekonomikos plėtrą (4)

Įtampa dėl prekybos stipriai pakenkė pasaulio ekonomikai, kurios plėtrą aptemdė grėsmės,...

EBPO: Lietuvos ekonomika šiemet augs 2,9 proc., kitąmet – 2,5 proc.

Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija ( EBPO ) prognozuoja, kad šiemet Lietuvos...

Top naujienos

Nausėda nutarė kirsti atgal: Šimonytės štabo lėšos pasiekė konservatorių partijos narius ir giminaičius (62)

Pirmadienį, likus mažiau nei savaitei iki antrojo prezidentinių rinkimų turo, Ingridos Šimonytės...

Oligarchai nusamdė aukščiausios kategorijos mušeikas, gyventojai įtūžo – galiausiai įsikišo Putinas (138)

Istorija apie nepastatytą bažnyčią Uralo kalnų mieste Jekaterinburge pasižymi visais elementais,...

Gyvai / DELFI Diena. Finalinis Nausėdos interviu: kandidatų kampanijų pinigai ir kiti aštrūs klausimai vyksta apklausa (30)

Išskirtinai „DELFI Dienai“ – kandidato į Prezidentus G. Nausėdos interviu: kodėl papuolė į...

Vairuojantys „devyndarbiai“ prisipažino apie avarijas: net nepastebėjo partrenkto žmogaus (1)

Sėdę prie vairo vairuotojai nesugeba susitelkti svarbiausiai veiklai – vairavimui, sako saugaus...

Zelenskiui – Kremliaus perspėjimas (27)

Kremlius antradienį perspėjo Ukrainos naująjį prezidentą Volodymyrą Zelenskį neprašyti...

Nauja tendencija: turtingieji kuria šeimos biurus, kad dar labiau praturtėtų (50)

Pasaulyje daugėja šeimos biurų, kurie skirti padėti turtingoms šeimoms ne tik valdyti jau turimą...

Surplys atleido NMA vadovą Bėrontą papildyta Bėronto komentaru (19)

Šiandien žemės ūkio ministras Giedrius Surplys pasirašė įsakymą dėl Nacionalinės mokėjimo...

Įvardijo sritį, kurioje Lietuva ir Partugalija yra ES čempionai

Prognozės dėl Vilniaus vakarinio aplinkkelio pasitvirtino – ši miesto arterija žymiai sumažino...

Artūras ir Augustinas Rakauskai atsidalino verslus: toliau vystys savarankiškai (24)

Investuotojai Artūras Rakauskas ir jo tėvas Augustinas Rakauskas pranešė, kad keičia iki...

Vaida Kurpienė – apie nedovanotinas lietuvių klaidas: mano, kad gamina sveikai, o iš tiesų mirtinai sau kenkia (74)

Pastaraisiais metais Lietuvoje grilinimo mada išpopuliarėjo tiek, kad kepti maistą ant žarijų...