aA
Finansų ministras Vilius Šapoka finansinių technologijų (fintech) ekosistemos ataskaitos pristatyme džiaugėsi Lietuvos laimėjimais bei teigė, kad jo svajonė - pamatyti Lietuvą lyderiaujančią fintech srityje.
FinTech
© Shutterstock

„Vakar (ketvirtadienį - ELTA) grįžau iš Prancūzijos, kur lyderiaujančios fintech šalys diskutavo apie fintech ateitį. Pasidalinau savo svajone - kad mano šalis taptų fintech šalimi. Turime naują tradiciją - fintech apdovanojimas Lietuvai atiteko antrus metus iš eilės. Tikimės šią tradiciją tęsti. Pernai buvo labai intensyvūs ir sėkmingi metai. Kūrėme istoriją. Pirma, padarėme savo reguliacinę aplinką geresnę, aktyviai reklamavome save, skleisdami žinią apie fintech plėtrą Lietuvoje. Tikiu, kad praeitais metais buvome matomi kaip labai ryški žvaigždė fintech žemėlapyje“, - sakė V. Šapoka.

Finansų ministras taip pat pasidžiaugė, kad universitetai Lietuvoje pradėjo siūlyti išsilavinimą fintech srityje, be to, ji yra plėtojama pačių vartotojų.

„Ką labiausiai mėgstu, kalbant apie fintech - tai yra vartotojų varoma sritis. Prieš kelias savaites žiniasklaida pradėjo užduoti daug klausimų apie tai. Tai geras ženklas. Tai rodo, kad visuomenei tai rūpi, o mes esame pasiruošę atsakyti į tuos klausimus. Rizikų valdymas taip pat yra pirmenybė mums duomenų apsaugos pinigų plovimo srityse“, - teigė V. Šapoka.

Pasak jo, Lietuvai didžiausią įtaką pasiekti fintech laimėjimų padėjo glaudus bendradarbiavimas tarp institucijų ir privataus verslo.

Lietuvos bankas informuoja, kad per metus Lietuvoje veikiančių fintech įmonių ir jose dirbančių žmonių skaičius išaugo daugiau nei 40 proc., o pagal licencijuotų elektroninių pinigų įstaigų skaičių kontinentinėje Europoje mūsų šalis užkopė į pirmąją vietą, praneša Lietuvos bankas.

„Esame pažangūs ir skatiname konkurenciją finansinių paslaugų sektoriuje, ji visų pirma naudinga vartotojams. Inovacijoms degame žalią šviesą ir stengiamės kiek galima palengvinti jų kelią į rinką. Tačiau tai nereiškia, kad durys atviros visiems, - esame nustatę aukštus kokybės reikalavimus, prieš suteikdami licencijas išsamiai patikriname dalyvių tikslus ir planus“, - sakė Lietuvos banko valdybos narys Marius Jurgilas.

Lietuvos bankas akcentuoja, kad šių metų sausio pradžioje Vyriausybė pritarė priemonių planui, kuriuo siekiama skatinti finansinių technologijų sektoriaus plėtrą. Jame numatoma toliau gerinti teisinę aplinką, didinti fintech produktų ir paslaugų paklausą, ypač daug dėmesio skirti rizikoms (galimam pinigų plovimui, terorizmo finansavimui, pažeidimams, susijusiems su vartotojų apsauga) valdyti, teigia Lietuvos bankas.

Šiemet numatyta tobulinti asmens tapatybės nustatymo būdus, įsteigti tarptautinį 16+1 šalių fintech koordinavimo centrą, parengti ekosistemos, skirtos atsiskaityti negrynaisiais pinigais ugdymo įstaigose koncepciją.

„Investuok Lietuvoje“ vadovo Manto Katino teigimu, Lietuva iki šiol neturėjo konkrečios verslo šakos, kuri būtų šalies vizitinė kortelė pasaulyje. O fintech įmonės turi potencialo sukurti Lietuvoje elitinį 5 000 talentų klasterį su tarptautiniais atlyginimais ir didžiule nauda valstybės biudžetui.

„Jau dabar esame patrauklūs itin inovatyvioms įmonėms iš Izraelio, JAV, Jungtinės Karalystės, Singapūro ir kitų pasaulinio lygio technologinių centrų. Svarbiausia neprarasti šios krypties ir toliau tobulėti. Tai mūsų galimybė pirmauti pasauliniu lygiu“, - mano M. Katinas.

2018 m. fintech srities rezultatus penktadienį vykstančiame renginyje pristatė Finansų ministerijos, Lietuvos banko, „Investuok Lietuvoje“ ir fintech bendradarbiavimo erdvės „Rise Vilnius“ atstovai.

Lietuvos banko duomenimis, 2018 m. Lietuvoje veikė apie 170 fintech įmonių (2017 m. jų buvo 117). Dirbančiųjų šiame sektoriuje skaičius per metus padidėjo 700 - iki 2,6 tūkst. Iš apžvalgos matyti, kad net 70 proc. visų šalyje veikiančių fintech įmonių yra įsteigtos Lietuvoje, kitų įmonių būstinės yra Europoje ir už jos ribų - Izraelyje, Singapūre ir Honkonge. Net 96 proc. Lietuvoje veikiančių fintech bendrovių kaip savo tikslinę rinką mato Europą, be to, daugiau nei trečdalis orientuojasi į Aziją, ketvirtadalis - į JAV.

Kalbant apie veiklos sritis, apie pusė šalyje įsikūrusių fintech įmonių vykdo mokėjimų veiklą, 80 proc. apklaustųjų teikia savo paslaugas verslo klientams. Pabrėžtina ir tai, kad, nepaisant populiarios nuomonės, jog fintech yra kriptovaliutų verslas, vos 5 proc. apklaustų įmonių pritraukė lėšas virtualiojo turto žetonų platinimo (ICO) būdu. Daugiau kaip pusės apklaustų įmonių pagrindinis finansavimo šaltinis yra jų generuojamos pajamos.

ELTA primena, kad Paryžiuje vykusiame „Paris Fintech Forum“ Lietuvos, Prancūzijos, Belgijos ir Liuksemburgo finansų ministrai šią savaitę diskutavo apie inovacijas finansų sektoriuje ir jų įtaką Europos ateičiai, pranešė Finansų ministerija.

Keturi finansų ministrai sutarė ieškoti bendrų sprendimų rizikų valdymo klausimais bei skatinti inovacijų centrų bendradarbiavimą, kuriant palankią teisinę aplinką Europoje.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Mažoms ir vidutinėms įmonėms – papildomos galimybės pritraukti kapitalo

Trečiadienį Vyriausybė pritarė Vertybinių popierių įstatymo ir su juo susijusių įstatymų...

Vyriausybė: viešasis sektorius turėtų naudotis vienoda buhalterine sistema

Viešojo sektoriaus įstaigas ketinama įpareigoti buhalterinei apskaitai naudoti centralizuotai...

FNTT: kovoje su pinigų plovimu Lietuva taiko naują praktiką (1)

Kovojant su pinigų plovimu, Lietuva ėmė taikyti naują praktiką – ikiteisminiai tyrimai...

Nuteisti 9 iš finansinės piramidės „MMM“ pelnęsi veikėjai: skirtos baudos, turės atlyginti žalą (1)

Investuoti pinigus į finansinę sistemą „MMM“ žmones vilioję ir didžiules palūkanas...

„Lewben” konsoliduoja verslą Lietuvoje

Lietuviško kapitalo verslo paslaugų grupė „Lewben“ įsteigė bendrovę „Lewben Holdings“,...

Top naujienos

Karbauskis: jei prezidente taps Šimonytė, ji su mumis elgsis kaip Grybauskaitė (53)

Į prezidentus kandidatuojantis ekonomistas Gitanas Nausėda trečiadienį susitiko su...

Naktį pabudusi moteris pasijuto kaip siaubo filme: vanduo į butą skverbėsi net pro rozetes ir šviestuvus

2106 Eur, 2049 Eur, 725 Eur, 2380 Eur, 2 708 Eur – tai tik keletas sumų iš teismuose atsidūrusių...

Atleistas Bėrontas pripažino sulaukęs siūlymo tapti ministru

Valstybės saugumo departamentui (VSD) balandį pareiškus, kad Nacionalinės mokėjimo agentūros...

Net ir paskelbusi apie karjeros pabaigą Meilutytė veikiausiai bus nubausta sulaukė dar vieno dopingo kontrolės vizito (245)

Trečiadienį ryte Londono olimpinė čempionė Rūta Meilutytė pranešė baigianti savo...

Turkija jau siunčia kariškius į Rusiją (99)

Turkija jau siunčia kariškius į Rusiją, kur jie bus apmokyti naudotis zenitine raketų sistema...

„Bloomberg“: pareigūnai šokiruoti reakcija po May pasisakymo (10)

Theresa May jaučia didelį spaudimą atsisakyti išsiderėto „ Brexit “ susitarimo ir...

Vienoje judriausių Vilniaus gatvių susidūrė keturi automobiliai, iškart ėmė formuotis spūstis (20)

Trečiadienį, apie 15 val., Vilniuje, Geležinio Vilko g., ties Vingio parku, susidūrė keturi...

Zelenskis jau sulaukė kritikos

Ukrainos naujasis prezidentas Volodymyras Zelenskis trečiadienį, vos kelios dienos po savo...

Šimonytė: likus pusantrų metų iki Seimo rinkimų formuoti naują Vyriausybę yra per didelė prabanga (152)

Iki rinkimų likus vos kelioms dienoms kandidatė į prezidentus Ingrida Šimonytė sako, kad...

Po Rūtos Meilutytės sprendimo baigti karjerą – diskusijos feisbuke: tokios kaip ji dar ilgai arba išvis neturėsime (10)

Trečiadienį viena geriausių visų laikų Lietuvos plaukikių, Londono olimpinių žaidynių,...