aA
Viena iš pirmadienį pristatytų reformų – pensijų kaupimas. Sprendžiant iš pristatytų pasiūlymų, valdžia siekia, kad dalį pinigų senatvei atsidėtų kuo daugiau gyventojų. To dar nepadarę, bus priversti kaupti be sutikimo.

Šiuo metu dalis darbuotojų fonduose pensijos iš viso nekaupia. Dalis kaupia minimaliai (už juos pervedama 2 proc. „Sodros“ įmokų).

Likusieji – maksimaliai: prie „Sodros“ įmokų pridedami 2 proc. nuo savo atlyginimo ir gaudami 2 proc. šalies vidutinio darbo užmokesčio (VDU) dydžio paskatinamąją įmoką iš valstybės biudžeto (2+2+2 formulė).

Pirmadienį Vyriausybės pristatytame reformų plane numatyta, kad antro kaupimo būdo (t. y. minimalaus kaupimo iš 2 proc. „Sodros“ įmokų) neliks.

Bus galima arba visiškai nekaupti, arba kaupti pagal naują formulę 4+2, kai 4 proc. atlyginimo dydžio įmoką kaupimui atseikės darbuotojas, o 2 proc. VDU dydžio išmoka bus skirta iš valstybės biudžeto.

Vis dėlto šie skaičiai negalutiniai ir veikiausia keisis. Vien dėl to, kad nauja formulė pasiūlyta dabartiniam priskaičiuotam atlyginimo ant popieriaus.

Priėmus visas siūlomas permainas, gyventojų pajamų mokestis ir socialinio draudimo įmokos būtų taikomos ne priskaičiuotam atlyginimui, o didesnei sumai – visai darbo vietos kainai (prie bruto atlyginimo pridėjus darbdavio įmokų dalį).

Kadangi mokesčiai bus mokami nuo didesnės sumos, kaupimui skirta procentinė dalis bus mažesnė – 3 proc. paties darbuotojo ir 1,5 proc. VDU (tiksliau, nuo jo darbo vietos kainos) iš valstybės biudžeto.

DELFI TV laidoje „Gyvai“ apie tai pasakojo socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.

Pirma priežastis, kad dabartinių pensininkų pajamos mažos, 30 proc. pensininkų skursta.

Antra, leidžiamės į demografinę duobę, darbdaviams pradeda stigti darbuotojų. Jeigu reikėtų išlaikyti tą patį pensijų lygį kaip dabar, po 15 ar 20 metų susidurtume su labai didelėmis problemomis.

Trečia, dabartinė pensijų sistema išbalansuota ir neteisinga. Vien tai, kad turime privataus ir valstybinio draudimo konkuruojantį santykį ir tokį netolygų dalyvavimą papildomame kaupime, mano galva, dėl to turime tokias įtampas, kai žmonės eina į gatves ir turime mažas pensijas“, – kalbėjo ministras.

Jis pridūrė, kad siūlant naikinti pervedimus į fondus iš „Sodros“, būtų išlaikomas didžiausias valstybinės pensijos lygį, žmogui ji nemažėtų kaip dabar. Be to, bendrą „Sodros“ įmokų tarifą siūloma mažinti 2 proc. punktais ir dalį padidėjusio atlyginamo skatinama skirti kaupimui.

„Jeigu mes kalbame apie tuos, kurie nekaupia, tai įtraukus juos į kaupimą, šiems darbuotojams „Sodros“ įmokos padidės 2 proc.“ – aiškino pašnekovas.

Jeigu žmogus nenorės kaupti, dėl to jis turės pateikti mažiausiai vieną, o daugiausiai 3 periodinius prašymus kas 3 metus.

„Kitas svarbus Vyriausybės pasiūlymas – taikyti automatinio įtraukimo metodiką. Jauniems žmonėms apsimoka kaupti, tai rodo ir finansiniai skaičiavimai, ir pasaulinės tendencijos. Taigi, visi iki 40 metų automatiškai bus „dedami“ į fondus su teise atsisakyti dalyvauti.

Visi galės išreikšti savo valią, kad nebūtų įtraukiami. Tie, kurie tai padarys, jie automatiškai nebus įtraukiami. Neišreiškę tokios valios bus įtraukiami automatiškai, bet vistiek dar turės kelis mėnesius teisę ir galimybę persigalvoti“, – komentavo L. Kukuraitis.

Jis pabrėžė, kad dabar kaupiantys minimaliai arba visiškai nekaupiantys, būtų įtraukiami į kaupimą nuosekliai:

„Ne iš karto 4 proc., nes suprantame, kad tai yra didžiulės pajamos. Tačiau per 5 metus išskleistas įmokos didėjimas ir tai neturėtų būti didžiulė našta žmogui. Kaip sakiau, iki sausio 1 d. jis galės deklaruoti valią, kad nenoriu būti įtrauktas į fondus. Tada to įtraukimo nebus.“

Ministras patikino, kad žmogui sustabdžius kaupimą arba atsisakius dalyvauti kaupime jam būtų kelios galimybės.

„Viena, jei atsisakau dalyvauti ir nieko nedarau, pinigai fonde lieka ir jie toliau investuojami ir duoda kokią nors grąžą arba neduoda, nes pensijų fondai pasiima savo administravimo mokestį, tai reikia skaičiuoti.

Antras variantas yra: aš noriu atstatyti savo „Sodros“ pensiją, kuri mažėjo kaupiant antroje pakopoje. Tada aš su ta dalimi galiu grįžti į „Sodrą“ ir jos pensija atstatoma tokia, lyg aš nebūčiau dalyvavęs antroje pakopoje.“

Be kita ko, keičiant pensijų kaupimą siūloma iki 0,5 proc. vidutinės metinės vertės sumažinti fondų administravimo mokestį, sumažinti minimalią anuitetų sumą, įvesti privalomą „gyvenimo ciklo“ fondų koncepciją, kai kaupimo pradžioje investicijama rizikingiau, o artėjant pensiniam amžiui – į mažesnės rizikos vertybinius popierius.

Lietuvos banko duomenimis, šiuo metų pensijų kaupimo sutartis yra pasirašę per 1,2 mln. asmenų, o jų sukaupto turėto vertė praėjusių metų pabaigoje siekė per 2,6 mlrd. Eur.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Remontui uždarys Akropolio „Maximą“ (6)

„ Maxima “ skelbia, kad kitų metų pradžioje atnaujinimui laikinai duris užvers didžiausia...

Žiniasklaida: „Barclays“ padalinyje Vilniuje gali subręsti daugiau pokyčių (27)

„ Barclays “ banko padalinyje galimai bręsta dar didesni pokyčiai, nei vyko iki šiol, skelbia...

Atskleidė esmines prekybos platformoje „Amazon“ klaidas

Prekybos milžinė „ Amazon “ dažnam verslininkui atrodo tarsi neregėtų galimybių erdvė....

Dėl kainų viešinimo prekybininkai prašo Konkurencijos tarybos išvadų (4)

Prekybininkai dėl valdžios planų viešai skelbti svarbiausių maisto produktų kainas skirtinguose...

„Luminor“ bankas baudžiamas 150 tūkst. eurų bauda (18)

Lietuvos banko valdyba skyrė 150 220 eurų baudą Luminor Bank AB už įvairiais informavimo...

Top naujienos

Į amžinojo poilsio vietą Šiluvoje išlydėtas Eimuntas Nekrošius (72)

Ketvirtadienį garsus teatro režisierius Eimuntas Nekrošius išlydimas į Šiluvą, kur amžinojo...

Žiniasklaida: „Barclays“ padalinyje Vilniuje gali subręsti daugiau pokyčių (27)

„ Barclays “ banko padalinyje galimai bręsta dar didesni pokyčiai, nei vyko iki šiol, skelbia...

Tautvydas Marčiulaitis. Kas mokytojus mylėjo labiausiai? (9)

Augantis ažiotažas dėl mokytojų atlyginimų pastaruoju metu tapo viena pagrindinių temų. Visi...

Karbauskis nepatikimų politikų reitinge yra absoliutus lyderis: aplenkė net Kubilių (251)

Daugiau nei penktadalis šalies gyventojų valdančiosios frakcijos lyderį Ramūną Karbauskį (21,6...

Sala, kur nužudoma vos tik įžengus: sugrįžti išdrįsę žvejai rado amerikiečio palaikus (80)

Keliautojas iš Jungtinių Valstijų mirė pašautas strėlių, paleistų saugomos genties vyrų iš...

Remontui uždarys Akropolio „Maximą“ (6)

„ Maxima “ skelbia, kad kitų metų pradžioje atnaujinimui laikinai duris užvers didžiausia...

Lietuvos oro uostai dėl skolų prašo sulaikyti „Small Planet Airlines“ lėktuvus (14)

Dėl oro vežėjo „ Small Planet Airlines “ susidariusios skolos už aviacines paslaugas valstybei...

Daržovė, kurią atrado dar ne visi: ji tikra sveikatos bomba (4)

Valgomieji batatai (populiariai vadinami „saldžiosiomis bulvėmis“) yra tikra maistinių...

Slušnys: nemažai tėvų gulsis po traukiniu, kad išlaikytų savo teisę mušti vaikus (240)

Prie Seimo vykusiame mitinge juvelyrė Jurga Lago pasisakė apie masinį vaikų atiminėjimą...