aA
Viena iš pirmadienį pristatytų reformų – pensijų kaupimas. Sprendžiant iš pristatytų pasiūlymų, valdžia siekia, kad dalį pinigų senatvei atsidėtų kuo daugiau gyventojų. To dar nepadarę, bus priversti kaupti be sutikimo.

Šiuo metu dalis darbuotojų fonduose pensijos iš viso nekaupia. Dalis kaupia minimaliai (už juos pervedama 2 proc. „Sodros“ įmokų).

Likusieji – maksimaliai: prie „Sodros“ įmokų pridedami 2 proc. nuo savo atlyginimo ir gaudami 2 proc. šalies vidutinio darbo užmokesčio (VDU) dydžio paskatinamąją įmoką iš valstybės biudžeto (2+2+2 formulė).

Pirmadienį Vyriausybės pristatytame reformų plane numatyta, kad antro kaupimo būdo (t. y. minimalaus kaupimo iš 2 proc. „Sodros“ įmokų) neliks.

Bus galima arba visiškai nekaupti, arba kaupti pagal naują formulę 4+2, kai 4 proc. atlyginimo dydžio įmoką kaupimui atseikės darbuotojas, o 2 proc. VDU dydžio išmoka bus skirta iš valstybės biudžeto.

Vis dėlto šie skaičiai negalutiniai ir veikiausia keisis. Vien dėl to, kad nauja formulė pasiūlyta dabartiniam priskaičiuotam atlyginimo ant popieriaus.

Priėmus visas siūlomas permainas, gyventojų pajamų mokestis ir socialinio draudimo įmokos būtų taikomos ne priskaičiuotam atlyginimui, o didesnei sumai – visai darbo vietos kainai (prie bruto atlyginimo pridėjus darbdavio įmokų dalį).

Kadangi mokesčiai bus mokami nuo didesnės sumos, kaupimui skirta procentinė dalis bus mažesnė – 3 proc. paties darbuotojo ir 1,5 proc. VDU (tiksliau, nuo jo darbo vietos kainos) iš valstybės biudžeto.

DELFI TV laidoje „Gyvai“ apie tai pasakojo socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.

Pirma priežastis, kad dabartinių pensininkų pajamos mažos, 30 proc. pensininkų skursta.

Antra, leidžiamės į demografinę duobę, darbdaviams pradeda stigti darbuotojų. Jeigu reikėtų išlaikyti tą patį pensijų lygį kaip dabar, po 15 ar 20 metų susidurtume su labai didelėmis problemomis.

Trečia, dabartinė pensijų sistema išbalansuota ir neteisinga. Vien tai, kad turime privataus ir valstybinio draudimo konkuruojantį santykį ir tokį netolygų dalyvavimą papildomame kaupime, mano galva, dėl to turime tokias įtampas, kai žmonės eina į gatves ir turime mažas pensijas“, – kalbėjo ministras.

Jis pridūrė, kad siūlant naikinti pervedimus į fondus iš „Sodros“, būtų išlaikomas didžiausias valstybinės pensijos lygį, žmogui ji nemažėtų kaip dabar. Be to, bendrą „Sodros“ įmokų tarifą siūloma mažinti 2 proc. punktais ir dalį padidėjusio atlyginamo skatinama skirti kaupimui.

„Jeigu mes kalbame apie tuos, kurie nekaupia, tai įtraukus juos į kaupimą, šiems darbuotojams „Sodros“ įmokos padidės 2 proc.“ – aiškino pašnekovas.

Jeigu žmogus nenorės kaupti, dėl to jis turės pateikti mažiausiai vieną, o daugiausiai 3 periodinius prašymus kas 3 metus.

„Kitas svarbus Vyriausybės pasiūlymas – taikyti automatinio įtraukimo metodiką. Jauniems žmonėms apsimoka kaupti, tai rodo ir finansiniai skaičiavimai, ir pasaulinės tendencijos. Taigi, visi iki 40 metų automatiškai bus „dedami“ į fondus su teise atsisakyti dalyvauti.

Visi galės išreikšti savo valią, kad nebūtų įtraukiami. Tie, kurie tai padarys, jie automatiškai nebus įtraukiami. Neišreiškę tokios valios bus įtraukiami automatiškai, bet vistiek dar turės kelis mėnesius teisę ir galimybę persigalvoti“, – komentavo L. Kukuraitis.

Jis pabrėžė, kad dabar kaupiantys minimaliai arba visiškai nekaupiantys, būtų įtraukiami į kaupimą nuosekliai:

„Ne iš karto 4 proc., nes suprantame, kad tai yra didžiulės pajamos. Tačiau per 5 metus išskleistas įmokos didėjimas ir tai neturėtų būti didžiulė našta žmogui. Kaip sakiau, iki sausio 1 d. jis galės deklaruoti valią, kad nenoriu būti įtrauktas į fondus. Tada to įtraukimo nebus.“

Ministras patikino, kad žmogui sustabdžius kaupimą arba atsisakius dalyvauti kaupime jam būtų kelios galimybės.

„Viena, jei atsisakau dalyvauti ir nieko nedarau, pinigai fonde lieka ir jie toliau investuojami ir duoda kokią nors grąžą arba neduoda, nes pensijų fondai pasiima savo administravimo mokestį, tai reikia skaičiuoti.

Antras variantas yra: aš noriu atstatyti savo „Sodros“ pensiją, kuri mažėjo kaupiant antroje pakopoje. Tada aš su ta dalimi galiu grįžti į „Sodrą“ ir jos pensija atstatoma tokia, lyg aš nebūčiau dalyvavęs antroje pakopoje.“

Be kita ko, keičiant pensijų kaupimą siūloma iki 0,5 proc. vidutinės metinės vertės sumažinti fondų administravimo mokestį, sumažinti minimalią anuitetų sumą, įvesti privalomą „gyvenimo ciklo“ fondų koncepciją, kai kaupimo pradžioje investicijama rizikingiau, o artėjant pensiniam amžiui – į mažesnės rizikos vertybinius popierius.

Lietuvos banko duomenimis, šiuo metų pensijų kaupimo sutartis yra pasirašę per 1,2 mln. asmenų, o jų sukaupto turėto vertė praėjusių metų pabaigoje siekė per 2,6 mlrd. Eur.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Rusija sušvelnino reikalavimus kai kuriems automobiliams

Rusijos muitinė nuo rugsėjo 25 dienos sušvelnino reikalavimus užsienio šalių lizingo...

Kovos su kainų augimu priemonės sukėlė rimtų abejonių (4)

Kai kurios Vyriausybės siūlomos priemonės, kurios bus taikomos, siekiant labiau apginti...

ES: „Ryanair“ turi laikytis ES taisyklių

Airijos pigių skrydžių bendrovės „Ryanair“ įgulos nariams planuojant penktadienį rengti...

Jurbarko savivaldybės reikalaujama grąžinti beveik 1 mln. eurų ES paramos

Drauge su Rusijos Karaliaučiaus srities Nemano miestu 17 mln. eurų vandentvarkos projektą...

Indijos bendrovės Rokiškyje žada tikrą perversmą – daugiau kaip pusantro tūkstančio darbo vietų investuos 200 mln. eurų, atnaujinta 16.30 (257)

Dvi Indijos bendrovės į skardinių ir tekstilės gamyklas Rokiškyje numato investuoti beveik 200...

Top naujienos

Močiutės netekusi vilnietė sukrėsta: dėl popiežiaus vizito laidotuves teko nukelti (222)

Popiežiaus Pranciškaus vizitas daugeliui lietuvių tapo tikra švente, tačiau artimą žmogų...

Indijos bendrovės Rokiškyje žada tikrą perversmą – daugiau kaip pusantro tūkstančio darbo vietų investuos 200 mln. eurų, atnaujinta 16.30 (257)

Dvi Indijos bendrovės į skardinių ir tekstilės gamyklas Rokiškyje numato investuoti beveik 200...

Vilniaus gatvės užsikimšo: eismą paralyžiavo gausybė avarijų kurias gatves geriau aplenkti (14)

Trečiadienio vakaras tapo išbandymu sostinės vairuotojams. Subjuręs oras ir lietus nepadėjo...

Viešina skandalingus skaičius: rektoriaus alga – 15 tūkst. eurų, o dėstytojas nė minimumo negauna (95)

Netvarka , kai rektoriaus alga ant popieriaus siekia 15 tūkst. eurų, o dėstytojas neuždirba nė...

Tikisi, kad daugiau niekada nepamatys tokios bylos: žudikas įgyvendino nežmonišką fantaziją

Danijos teismas trečiadienį nepatenkino išradėjo Peterio Madseno prašymo sušvelninti įkalinimo...

Skvernelio kare su prekybos tinklais kryžminėje ugnyje atsidūrė perdirbėjai ir tiekėjai (15)

Vyriausybei pradedant karą su prekybos tinklais ir mėginant šiuos spausti, kad būtų mažinamos...

Pietų Kinijos jūroje – naujas incidentas: kinų ekspertas kalba apie tiksinčią bombą (85)

Kinijos vyriausybė neleido Honkonge prisišvartuoti JAV karinių pajėgų laivui. Incidentas...

Ieškomas užkrečiama liga sergantis vyras, jis pavojingas aplinkiniams (15)

Šiaulių apskrities policija pranešė, kad ieškomas Steponas Skiudulas (gim. 1984 m.), kuris...

Šimonytė: nebuvo nė vieno atvejo, kai būčiau parodžiusi poniai Starkevičiūtei duris (232)

Seimo narė Ingrida Šimonytė savo santykius su buvusia Europos Parlamento nare Margarita...

Galinga stichija niokoja Vakarų Lietuvą: situacija blogėja kiekvieną minutę nugriuvus namo sienai sužalotas žmogus (38)

Vakarų Lietuvoje situacija blogėja kone kiekvieną valandą. Gelbėtojai informuoja, kad tokia...