aA
Jei šiandien yra galimybė pradėti taupyti arba santaupų jau turite ir norite investuoti, kokiais principais reikėtų vadovautis, jei nenorite patirti didelių finansinių nuostolių? Ar priimti tokius sprendimus be rizikos iš vis įmanoma bei ką galima pasimokyti iš patyrusių žmonių patirčių – iš profesionalų lūpų.
Nerijus Mačiulis
© DELFI / Jorigis Jasiūnas

N. Mačiulis: kriptovaliutos – ne revoliucija

Kur nedėti pinigų ir kaip investuoti protingai – tokia tema Pasaulio lietuvių jaunimo susitikime (PLJS) diskutavo Andrius Francas, Marius Skuodis, Vaidotas Rūkas ir Vytautas Plunksnis. Pagrindinį pranešimą skaitė ekonomistas Nerijus Mačiulis, o diskusiją moderavo Andželika Rusteikienė.

„Ar jaunas žmogus turėtų investuoti kitaip nei kiti?“, – tokiu klausimu diskusiją pradėjęs Nerijus Mačiulis pranešė, kad neatsiklausęs norėtų pakreipti temą šiek tiek kita linkme ir pradėti nuo to, į ką jis apskritai rekomenduotų neinvestuoti visiems besiklausantiems, nepriklausomai nuo amžiaus.

Pasak jo, reikėtų atsargiai vertinti ekonomistus, kurie sako, jog jų prognozės yra visiškai teisingos, o visiems investuotojams svarbiau suprasti principus ir idėjas, kuriomis reikia vadovautis norint sėkmingai investuoti.

Paskutiniai metais populiarus investavimo objektas – tai įvairios kriptovaliutos. Pateikdamas bitkoinų pavyzdį, kurios praėjusiais metais prognozuojama vertė buvo 100 tūkst., o dabar siekia maždaug 6 tūkst., ekonomistas pateikė savo įžvalgas, kodėl, jo nuomone, tai nėra gera investicija.

„Tai nėra jokia revoliucija. Blokų grandinė yra tam tikra technologinė revoliucija, kuri gali ir bus pritaikyta daugybėje sričių. Tai, kam ji dabar yra taikoma, yra visiška spekuliacija. Jeigu pažiūrėtumėte, kiek elektros sunaudoja dviejų valiutų sandorių tvirtinimas, vien bitkoinas sunaudoja šešis kartus daugiau elektros nei visa Lietuva, visa pramonė ir visi jos gyventojai.

<...> Čia turbūt yra atsakymas į klausimą, ar tai yra revoliucija. Jeigu tu sukuri kažką, kas nesukuria apčiuopiamos vertės, bet pradeda naudoti tokius elektros energijos kiekius ir ta energija dažniausiai yra naudojama ten, kur pigiausia, kur nešvariausia, prie anglimi kūrenamų elektros gamyklų – tai yra tiesiog gamtos teršimas nekuriant jokios pridėtinės vertės“, – teigė N. Mačiulis.

Šį paaiškinimą dažniau užgožia pasakojimai apie vadinamuose „kriptomilijonierius“, kuriuose, pasak N. Mačiulio, nekalbama apie nuostolingąją tokio investavimo pusę.

„Hipotetinė situacija: iš tėčio gauni daug pinigų, pusę investuoji į „Lamborgini“, kitus prabangos daiktus, o kitą pusę sudegini kriptovaliutoms – atidarai jų kasyklą, apleistą baseiną pripildai įranga, kuri veikia nuostolingai. Užtenka 20 minučių paguglinti, kad žinotum, jog perkant elektros energiją mokėdamas 11 centų už kilovatvalandę negali pelningai daryti sandorių tvirtinimo“, – komentavo N. Mačiulis, pridurdamas, kad žmonių, kurie užsidirbo milijonus tikrai yra, tačiau „jie važinėja ne su prabangiausiais automobiliais ir galvoja, kaip čia nuslėpti mokesčius“.

Fundamentalūs principai

Kalbėdamas apie investavimo principus, kuriuos reikėtų turėti galvoje investuojant į akcijas, N. Mačiulis teigė, jog reikia suprasti, kad tai yra ne sėkmės reikalas, o įgytų žinių bei talento pasekmė. Šioje pranešimo dalyje ekonomistas daug dėmesio skyrė racionalumo investuojant svarbai.

Demonstruodamas moksliniais tyrimais paremtą diagramą, parodančią žinių ir pasitikėjimo savimi santykį, remdamasis savo patirtimi N. Mačiulis teigė, jog iš pradžių gali atrodyti, kad žinai viską ir savo žiniomis esi užtikrintas, tačiau besimokydamas vis daugiau imi mažiau pasitikėti savimi. Metas, kai žinios ir pasitikėjimas savimi vėl bus tame pačiame lygmenyje, ateina tik po kurio laiko, tačiau net ir tada negali būti užtikrintas, kad taip bus visada.

Bendrai, svarbiausia, jo manymu, yra suprasti, kad investuoti reikia į tai, kas turi fundamentalią vertę, tačiau tam trukdo keli dėsniai. Pirmiausiai, kognityvinis finansinius sprendimus priimančio žmogaus šališkumas.

„Priėmę kokį nors finansinį sprendimą, mes ieškome informacijos, kuri patvirtintų, kad tas mūsų sprendimas yra teisingas. Tarkime, investuojame į kokias nors „Tesla“ akcijas ir ieškome to, kas teigiamai nušviečia jos veiklą ir ignoruojame tai, kas turėtų kelti nerimą“, – kalbėjo ekonomistas.

Kitos panašios klaidos, N. Mačiulio teigimu, yra investavimas į nestabilias, mažai žinomas, laikinas naujoves ir absurdiškas neatidumas renkant informaciją prieš priimant kokius nors sprendimus.

Kalbėdamas apie tai jis paminėjo dvi lengvai įsimenamas taisykles – atsiminti, kad ten, kur žadama didelė grąža, yra didelė rizika, o apie iš tiesų gerus pirkinius negausite pranešimo elektroniniu paštu, nes gerų pirkinių tokių būdu „prastumti“ nereikia.

Investuoti siūlytų šiandien

Investuotojų asociacijos valdybos pirmininkas V. Plunksnis su keliais N. Mačiulio teiginiais, vis dėlto, nesutiko. Jo nuomone, žinutė, kad reikia būti itin atsargiais ir geriau nedaryti nieko, šiuo atveju nėra teisinga.

„Pradėti investuoti turite šiandien. Paradoksas toks – jei turite mažai pinigų, ateinantis rinkos kritimas jums yra naudingas. Klausydami tokių frazių, kuriose sakoma, kad šiandien viskas brangu, tikėtina, jog nepradėsite to daryti. Patarimas paprastas: atsidėkite 10–15 proc. savo santaupų, pradėkite šiandien.

Finansų rinka sukūrė labai daug paprastų instrumentų tam, yra labai daug platformų, kur galima daryti tai pasyviai. Nėra blogo meto pradėti, nes jei klausysite makro ekonomistų, visą laiką kurioje nors pasaulio vietoje arba kažkas pasaulyje yra blogai, brangu, ne taip. Turite pradėti nuo mažų sumų ir tuomet įgausite patirties“, – diskusijoje kalbėjo V. Pluksnis.

Vienas dalykas, kuris jį visada stebino šioje srityje – tai, kad naujokai šioje srityje turi galimybę pasiekti daug geresnių rezultatų nei daugybę metų dirbantys joje. Paklaustas, į ką konkrečiai jis patartų investuoti šiuo metu, V. Pluksnis paminėjo du dalykus, pirmiausiai, akcijas Baltijos šalyse.

Jis teigia pats pradėjęs nuo mažos įmonės akcijų Lietuvoje ir, anot jo, tai yra geras sprendimas todėl, kad Baltijos šalyse esančių įmonių specifika investuotojams iš Lietuvos yra žinoma geriau nei kitų valstybių įmonių ypatybės ir rinka. Tiems, kas nenori tam daug laiko ir pastangų, jis siūlytų domėtis šalies, kurioje gyvena, mokestinėmis lengvatomis ir kaip galima geriausiai jas išnaudoti savo naudai, tačiau tokį variantą rinktis tuomet, kai planuojate toje šalyje likti gyventi.

Susitaikykite, kad tai yra nuobodu

Investicijų valdymo bendrovės „INVL Asset Management“ fondų investicijų vadovas V. Rūkas pateikdamas savo įžvalgas apibendrino, jog investavimas yra išmintingas taupymas ir gana nuobodus, nes, anot jo, tai yra ne kas kita, kaip žinių ir laiko reikalaujantis darbas.

„Gal šiandien į „Nettflix“ investuoti nebūtų išmintinga, bet taupyti ir išmintingai paskirstyti pinigus yra visos galimybės. Deja, tai vyksta nuobodžiai. „Blockchain milijonierius“ – tik skambi antraštė. Iš tiesų, investavimas yra nuobodus darbas, taupymas – nieko žavingo, bet viso to vaisiai gali būti saldūs“, – sakė V. Rūkas.

Tokiam požiūriui antrino ir N. Mačiulis, sakydamas, jog nuobodi investavimo dalis, jo galva, yra ne tik reali, bet ir svarbi.

„Jeigu jaučiate baimę, euforiją, godumą – jau kažkas negerai, tikėtina, kad bus problemų priimant sprendimus“ – V. Rūko įžvalgas papildė N. Mačiulis.

Saugiausia – įdėti pinigus ir apie juos užmiršti?

Paskutiniuosius penkerius metus „Lietuvos banke“ dirbęs dabartinis ūkio viceministras M. Skuodis su diskusijos dalyviais pasidalino asmenine patirtimi, prisipažino, kad buvo patikėjęs ir kriptovaliutų sėkme bei dėl jų patyrė finansinių nuostolių.

„Viena išvada, kurią padariau – galima į kokį nors diversikuotą produktą įdėti sumą, kurios negaila, galbūt įdėti reguliariai ir pamiršti apie tai. Turint tiek patirties, kiek aš, galiu pasakyti, kad neturint laiko kiekvieną dieną gilintis į finansų rinkų padėtį ir visa kita, tai yra perspektyviausias variantas gauti grąžos ir minimizuoti nuostolius.

Iš kitos pusės, kodėl taip galvoju – tai dėl savo darbo padėties. Per pastaruosius metus, iki to laiko, kai prisijungiau prie Ūkio ministerijos komandos, ne kartą teko dalyvauti pasaulio banko posėdžiuose su „Lietuvos banko“ valdybos pirmininku, kur pirmininkai diskutuoja ir priima sprendimus dėl palūkanų normų, o jos lemia daug ką. Užtenka Europos centrinio banko prezidentui, pirmininkui pasakyti po posėdžio kažkokį komentarą ir visos finansų rinkos reaguoja. Iš to tikrai daug žmonių uždirba, vien iš valiutų kursų pokyčių ir panašiai.

Tuo metu, turėdamas tokią informaciją, toje srityje negalėjau daryti apskritai nieko, nes už tai, skambiai pasakius, galima atsidurti ir už grotų. Bet žinant tą informaciją ir pabendravus su rinka, su tokiais žmonėmis, kurie dirba „London City“, su įvairiausiais fondais ir vertybiniais popieriais, atotrūkis tarp informacijos ir interpretavimo, kas sprendžiama Europos centriniame banke, buvo milžiniškas. Tai yra dalykai, kurie rodo rinkų iracionalumą“, – teigė M. Skuodis.

Siūlytų pradėti nuo savęs

Personalo paieškos bendrovės „Alliance for Recruitment“ partneris A. Francas pateikė kiek kitokį požiūrį į investavimą nei kiti diskusijoje dalyvavę specialistai.

„Turiu pakankamai patirties, esu ne toks ir jaunas. Kai klausai to, ką pasakoja Nerijus, iš tiesų sutinku, aš dar toks kartos žmogus, kuriam investuojant norisi kokio nors turinio. <...> Mano nuomone, geriausia investicija yra į save. Daug kas šiame renginyje kalba apie tai, kad mes, lietuviai, daug ko neturime, tik žmonių. Kai investuoji į save, atsiranda naujų žinių, galbūt dėl jų vėliau gali rimtai investuoti į finansinius dalykus, bet lygiai taip pat gali investuoti į kokį nors ateities verslą, kurį gali sukurti pats“, – renginyje kalbėjo A. Francas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Šapoka sureagavo į kalbas dėl valstybinio banko steigimo: žinome, kuo tai baigiasi (6)

Finansų ministras Vilius Šapoka mano, kad valstybinio komercinio banko steigimas gali būti...

Darbą Lietuvoje pradeda TVF misija (1)

Lapkričio 15–21 dienomis Lietuvoje dirbs Tarptautinio valiutos fondo ( TVF ) misija, vadovaujama...

Paluckas pritaria Nausėdai: valstybinio banko steigimo idėja – teisinga (14)

Socialdemokratų partijos pirmininkas Gintautas Paluckas sako, kad valstybinio banko steigimo idėja...

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas imasi kitų metų biudžeto

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas pradeda svarstyti 2020 metų valstybės biudžeto projektą.

Seimas – prieš urėdijų reformos korekcijas (1)

Seimas atmetė visus parlamentinio Aplinkos apsaugos komiteto siūlymus, kaip koreguoti antrus metus...

Top naujienos

Naujausi politikų reitingai: nepasitikėjimas Karbauskiu didžiausias per kelis dešimtmečius (1)

Naujausios šalies gyventojų apklausos rodo ne tik rekordinį nusivylimą „valstiečių“ partija,...

DELFI žurnalistas, prieš dešimtmetį aprašęs Kedžio istoriją: jis buvo žiauriai priblokštas ir keršto norintis tėvas (527)

„Lietuvai gresia pedofilijos skandalas“ – tai paties pirmojo straipsnio apie Kedžių istoriją...

Teismas imasi nagrinėti Venckienės skundą dėl suėmimo, prie durų laukia jos rėmėjai advokatė prašo nušalinti du teisėjus (89)

Vilniaus apygardos teismas penktadienį pradeda nagrinėti Neringos Venckienės advokatės...

Dėl mirštančios jūros pavojus gresia 60 mln. žmonių (1)

Kadaise Aralo jūra buvo laikoma ketvirtu pagal dydį ežeru pasaulyje. Šiandien jis įkūnija...

Bugavičiaus žudikų teisme – velionio šeimos nariai ir mylimoji Vita Jakutienė prašoma bylą nagrinėti už uždarų durų (32)

Kauno apygardos teismui toliau nagrinėjant Deimanto Bugavičius nužudymo bylą, į teismo posėdį...

Netekęs darbo televizijoje Jurijus Smoriginas vos pragyvena: pensininkas priverstas dirbti nuo ryto iki vakaro (93)

Žinomo baleto artisto Jurijaus Smorigino jau ne vienerius metus nėra televizijos eteryje, tačiau...

Instagramas keičia taisykles: neberodo patiktukų skaičiaus (1)

Instagramo vartotojai Lietuvoje nebemato, kiek žmonių paspaudė „patinka“ prie paskelbtų...

Lietuvoje retai matoma Violeta Repčenkaitė: aš ne iš tų, kurios apsivelka rūbą vos vieną kartą (5)

Šį penktadienio rytą „10 stiliaus klausimų“ užduodame buvusiai televizijos laidų vedėjai, o...

Už kokią sumą dabar galima išsinuomoti butą Vilniuje: pastebėti reikšmingi pokyčiai (83)

NT rinkoje šiuo metu aktyvus ne tik pardavimo, bet ir nuomos sektorius. Pastaruoju metu išsinuomoti...

Motyvacija judėti. Vladai Musvydaitei — netikėti iššūkiai ledo ritulio treniruotėje

„Motyvacija judėti“ laidos vedėjai Vladai Musvydaitei teko nelengva užduotis – ne tik...