aA
Vyriausybės strateginės analizės centro (STRATA) parengtoje birželio mėnesio apžvalgoje optimizmą dėl ekonomikos atsigavimo liudija pradėjęs didėti apdraustųjų skaičius, importo (+2,1 proc.) ir eksporto (+0,4 proc.) augimas, geresni verslo pasitikėjimo rodikliai. Nors antrąją liepos savaitę fiksuojamas didžiausias nuo karantino pradžios registruoto nedarbo lygis, bedarbių skaičiaus augimo tempas yra lėtesnis nei ankstesnę savaitę.
Pastebi atsigavimo ženklų: auga ekonominių vertinimų rodiklis, mažiau didėja bedarbių skaičius
© DELFI / Andrius Ufartas

Ekonominė situacija

Bedarbių skaičius ir nedarbo lygis birželį augo: bedarbių skaičius padidėjo 10,9 tūkst., iki 208,4 tūkst., o registruoto nedarbo lygis – 0,6 proc. punkto, iki 12,1 proc. Liepos 15 dienos duomenimis, registruotas nedarbas siekė 12,6 proc., o bedarbių skaičius –216 539.

Vis dėlto darbo rinkoje matyti ir teigiamos tendencijos. Apdraustųjų skaičius antrąją liepos savaitę augo 7 tūkst. ir savaitės pabaigoje siekė 1,362 mln. Birželį didėjo apdraustųjų skaičius dviejuose labiausiai nuo karantino nukentėjusiuose sektoriuose: apgyvendinimo ir maitinimo paslaugų veiklos sektoriuje apdraustųjų padaugėjo 6,9 proc., o meninės, pramoginės ir poilsio organizavimo sektoriuje – 1,3 proc.

Karantino metu žymiai sumažėjusi darbuotojų paklausa birželį jau pasiekė praėjusių metų lygį. Birželį privačiuose portaluose naujų darbo skelbimų skaičius (7,7 tūkst.) buvo 6 proc. didesnis nei atitinkamą mėnesį prieš metus (7,2 tūkst.). Naujų darbo skelbimų skaičius sparčiausiai augo apgyvendinimo ir maitinimo paslaugų veikloje (101 proc.), meninėje, pramoginėje ir poilsio organizavimo veikloje (88 proc.), didmeninėje ir mažmeninėje prekyboje (44 proc.).

Nepaisant to, kad vis dar išlieka neigiamas, birželį didėjo pagrindinių sektorių verslo atstovų pasitikėjimas, matuojamas ekonominių vertinimų rodikliu. Jis pakilo 8 proc. punkto ir siekė -16 proc.

Birželį, remiantis įmonių vadovų apklausos rezultatais, visuose stebimuose sektoriuose matomas žymiai pozityvesnis paklausos vertinimas: sumažėjo teigiančiųjų, kad paklausa ateityje mažės, ypač situacija pagerėjo paslaugų sektoriuje (atsakiusiųjų, kad paklausa mažės, sumažėjo 29 proc. punktais).

„Su atsargiu optimizmu vertiname ne pirmą savaitę iš eilės gerėjančią ekonominę situaciją, tačiau atidžiai stebime padėtį darbo rinkoje. Bendram apdraustųjų skaičiui augant, registruoto nedarbo lygio augimą iš dalies siejame ir su anksčiau darbo rinkoje nedalyvavusių gyventojų registracija“, – sako Vyriausybės kanclerio pirmasis pavaduotojas Lukas Savickas.

Ekonomikos skatinimo plano vykdymo stebėsena

Iš Ekonomikos skatinimo plano priemonėms numatytų papildomų 4,9 mlrd. eurų šiuo metu panaudota 14,5 proc. (712 mln. eurų). Vidutiniškai per savaitę lėšų naudojimas ir toliau didėja maždaug 1 proc. punktu. Skaičiuojant tik ekonomikos, verslo ir užimtumo sektorių skatinimui skirtų papildomų lėšų 2020 metams panaudojimą, iš viso jau panaudota 641,5 mln. eurų (17 proc.).

Siekiant padėti išsaugoti darbo vietas ir gyventojų pajamas, iki liepos 10 d. panaudota 365 mln. eurų (19,3 proc. skirtų lėšų). Išmokos šio tikslo priemonių įgyvendinimui pasibaigus karantinui lėtėja: per paskutinę savaitę išmokėta 5,41 mln. eurų (savaitę anksčiau – 14,04 mln. eurų).

Vyriausybei siekiant padėti verslui ir išsaugoti jo likvidumą, fiksuojamas tolygus panaudotų lėšų augimas. Iš 1 200 mln. eurų, skirtų verslo likvidumui išsaugoti, panaudota daugiau nei 277 mln. eurų (23 proc.) – mokėjimų suma augo 2,5 proc. punktais.

Per pastarąją savaitę didėjo mokesčių atidėjimo sutarčių skaičius ir mokestinių paskolų sumos: iš viso pasirašytos 3 096 sutartys dėl mokestinės paskolos atidedant arba išdėstant dalimis. Pasirašytų mokestinių paskolų palūkanų atidėjimo sutarčių suma siekia 45 mln. eurų. Nors ir nežymiai, tačiau antrą savaitę po trijų savaičių augimo sumažėjo neišieškoma mokestinių nepriemokų suma, ji šiuo metu siekia 610 mln. eurų. Mokestinių nepriemokų išieškojimas sustabdytas 63 499 fiziniams ir juridiniams asmenims.

ELTA
Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Draudimo rinka pirmą ketvirtį augo, bet nuostolio neišvengė

Lietuvos draudimo rinka pirmą šių metų ketvirtį sparčiai augo. Priežastys, susijusios su...

Kaip sustabdyti didžiulį kainų šuolį: verslo atstovai įvardijo dabartines problemas (1)

Lietuvai išsiskiriant Europos Sąjungoje didžiausiais infliacijos rodikliais, verslo atstovai kalba...

„Google“ padalinys Rusijoje ketina kreiptis dėl bankroto bylos inicijavimo

JAV technologijų milžinės „Google“ padalinys Rusijoje ketvirtadienį pranešė apie...

Armonaitė: realu, kad oficialų Lietuvos atstovą į Taivaną galėsime išsiųsti vasaros pabaigoje

Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė sako, kad Lietuvos atstovybė Taivane...

Navickas: interpeliacijos laikas ir klausimas atrodo keistai, jos tikslas – politinis

Interpeliacijos sulaukęs žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas teigia, kad pateikti klausimai...

Top naujienos

Buvęs VSD vadovas: jau aišku, kad pirmąją karo fazę Rusija pralaimėjo (2)

Vladimiras Putinas gegužės 9-ąją oficialiai nepaskelbė karo Ukrainai, kaip buvo prognozuota....

Kaip sustabdyti didžiulį kainų šuolį: verslo atstovai įvardijo dabartines problemas (1)

Lietuvai išsiskiriant Europos Sąjungoje didžiausiais infliacijos rodikliais, verslo atstovai kalba...

Rusijos parlamentaras: mums vis tiek, kiek šalių sunaikinti (4)

Rusijos Valstybės Dūmos deputatas Aleksejus Žuravliovas, ketvirtadienį komentuodamas Suomijos ir...

Kirilenkos pareiškimas: mes patys save suspendavome

Andrejus Kirilenka stengiasi nesudeginti tiltų. Nors išvakarėse Tarptautinė krepšinio...

Žiniasklaida: Putino dukros partneris – Igoris Zelenskis (5)

Žiniasklaida sužinojo, kad Rusijos prezidento Vladimiro Putino dukra Katerina Tichonova sukūrė...

Delfi PliusViktorija Dačinskaitė

Gamtininkas Selemonas Paltanavičius pasakė, kada pagaliau prasidės tikra vasara ir kokių orų laukti artimiausiu metu

Jau kurį laiką Lietuvą naktimis balinančios šalnos verčia dar labiau ilgėtis vasaros....

Karas Ukrainoje. Ukraina įvardijo, ką laikys pergale prieš Rusiją: jei pralaimėsime, Europa bus visai kitokia Ukrainos kariuomenė praneša apie dar daugiau teritorinių laimėjimų

Rytiniame Donecko regione Rusijos pajėgos nužudė mažiausiai 10 ukrainiečių civilių, tarp jų...

Delfi PliusGiedrius Petkevičius/Sausuolis

Aviacija kare: tikruoju Ukrainos herojumi tapo atakos lėktuvas II dalis

Aviacijos vaidmuo kare jau daugiau kaip 100 metų yra itin reikšmingas. Pastaruosius kelis...

Penkiskart iš eilės Šaro nuliūdintas „Real“ vedlys: kvaila galvoti, kad tai mūsų asmeninė dvikova specialiai „Delfi“ iš Belgrado

Septintasis šio sezono „ El Clasico “ po penkių iš eilės karčių piliulių, kurias Madrido...