Visų norams ir skoniams besistengiantys įtikti verslininkai be jokio sąžinės graužimo pelnosi iš dalykų, kurie ne vieną gali šokiruoti.. Savo prekę trokštantys iškišti pardavėjai vadovaujasi ne tik estetiniais ar kokybės principais. Neretai populiarumo siekiama pasitelkus simbolius ir tikimasi pakliūti „ant bangos“ sužadinus pirkėjų emocijas.
© Corbis
Tokia taktika veikiausiai panoro vadovautis viena iš papuošalų tiekėjų – „Ibero papuošalai“.

„Sekundei“ vienos iš „iberiečių“ aptarnaujamos parduotuvės lentynoje pavyko aptikti visai nepigų iš pigių medžiagų sukurptą papuošalą – svastiką. Greta puikavosi ir panašius istorinius žmonijos klystkelius primenanti penkiakampė žvaigždė.

„Ibero papuošalai“ prekybos atstovas Aušrydas patikino, kad kolekcija yra naujausia, pavasarinė, atgabenta net iš paties Honkongo.

„Prekyboje žvaigždė ir svastika pasirodė ne taip seniai – prieš kokias tris savaites. Gal ilgainiui ir sulauksime pasipiktinusių žmonių skambučių, bet kol kas dėl to niekas neįsižeidė ir nesiskundė, – sakė pašnekovas.

Atstovas spaudai patikino, kad šalyje, iš kurios bižuterija atgabenama, tokie simboliai yra labai populiarūs.

„Su kuo simbolis asocijuojasi, priklauso nuo žmogaus išsilavinimo. Pasaulyje tokie ženklai žinomi tūkstančius metų ir religijose simbolizuoja saulėgrąžą, o ne nacius. Hitleris tiesiog tuo simboliu pasinaudojo, apsukęs jį reputaciją sugadino – jei nešiosite lenkimu į dešinę pusę, reikš svastiką, jei į kairę – saulę, atsinaujinimą, atgimimą“, – tikino Aušrydas.

Pastebėjus, kad minėtą papuošalą galima nešioti įvairiai, vyriškis pažymėjo, kad čia kiekvieno žmogaus asmeninis reikalas ir noras.

„Kai papuošalus parvežėm, klausiau pardavėjų, ar buvo kokių reakcijų. Ir pats tokį nešioju – man svastika yra kryžiaus simbolis, penkiakampė – Dovydo žvaigždė, o ne kažkokie politiniai ženklai“, – kalbėjo prekybos atstovas.

Ženklai iš nešiotojo

„Sekundės“ kalbinta Panevėžio kraštotyros muziejaus kraštotyrininkė Vitalija Vasiliauskaitė patvirtino, kad iš senų laikų atkeliavęs saulę, ugnį, atgimimą simbolizuojantis ženklas sukelia dviprasmiškų emocijų, tačiau tikrąją reikšmę papuošalui suteikti gali būtent jo nešiotojas. „Simbolis iš senų laikų atkeliavo – tokius piešdavo Senovės Indijos gyventojai, Amerikos indėnų gentys. Žmonėms, kurie domisi kultūra, svastika turėtų būti sūkurinis kryžius, reiškiantis vėjo užsuktus ugnies liežuvius, arba saulė, gėris. Žinoma, dabar jis gali sukelti neigiamas emocijas, nes buvo Hitlerio panaudotas ir asocijuojasi ne su pačiais geriausiais istoriniais momentais“, – kalbėjo kraštotyrininkė.

Pašnekovė patvirtino ir pati panašių papuošalų turinti ir nešiojanti, nes papuošalas gali turėti daug reikšmių, nebūtinai neigiamą.

„Svarbiausia, kad kiekvienas žmogus žinotų, kokią prasmę papuošalui nori suteikti. Ženklų kalba prasideda nuo to, kaip rengiamasi, kaip elgiamasi. Jeigu svastikos nešiotojas – netvarkingas, įžūlus, kontekstas visai kitas“, – sakė V.Vasiliauskaitė.

Ne visai palankiai tokį verslininkų akibrokštą įvertino ir Panevėžio žydų bendruomenės pirmininkas Genadijus Kofmanas. Tačiau vyriškis patikino, kad net ir nemalonias asociacijas žydams keliančio simbolio nešiojimas yra kiekvieno sąžinės reikalas.

„Jeigu papuošalą nešiojančiajam jis yra saulės, saulėgrąžos, gėrio simbolis, tai gerai. O Hitlerio svastika yra svastika, kurios prasmę žino kiekvienas, priklauso, kuria linkme viskas pakreipta“, – teigė bendruomenės pirmininkas.

Negerbia kentėjusiųjų

Anot G.Kofmano, reikšmių sau ieškoti gali kiekvienas, o blogiausia tuomet, kai simboliais naudojantis daroma žala.

„Jeigu naciai jaunimui nori savo nuomonę išreikšti, tai dar pusė bėdos. Jeigu jie savo elgesiu trukdo gyventi, kitas reikalas. Tačiau kai prie simbolių priplakama agresija, fizinės priemonės ir prasideda įvairūs nacistiniai judėjimai, tai jau tikrai blogai“, – kalbėjo pašnekovas.

Apie naujausias papuošalų madas išgirdęs Panevėžio vyskupas Jonas Kauneckas pardavėjų girti už kultūros bei simbolių nusimanymą neskubėjo ir apgailestavo, kad svastika ar penkiakampė žvaigždė yra demokratijos gniaužtuose – jų nešioti įstatymai nedraudžia. Esą tokių dalykų lietuviai nešioti neturėtų iš pagarbos nuo nacių nukentėjusiems tautiečiams ir kitiems žmonėms.

„Na ir kas, kad svastika iki nacių turėjo kitą reikšmę – dabar simbolis žadina neigiamas asociacijas. Kaip ir penkiakampė žvaigždė primena komunizmą. Beje, pats buvau Šventojoj žemėj, nemačiau, kad kas nors panašaus būtų pardavinėjama kitų religijos atstovų – čia yra tik nevykęs pasiteisinimas. Tokius papuošalus nešioti tiesiog nemandagu – tai yra tikras žydų, Sibire kentėjusiųjų įžeidimas“, – piktinosi mados tendencijomis J.Kauneckas.

Vyskupo teigimu, tokias puošmenas nešiojantys lietuvaičiai turėtų labiau gerbti kitų kančias ir nepamiršti, kad su svastika ir šiais laikais siejasi blogybių – pavyzdžiui, kyla piktybiškų skustagalvių judėjimai.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Prancūzijos valdžia atsisakė planų statyti tarptautinį oro uostą vakarinėje šalies dalyje

Prancūzijos vyriausybė atsisakė prieštaringų planų statyti naują tarptautinį oro uostą...

„Telegram“ planuoja ICO, tikisi pritraukti 1,2 mlrd. JAV dolerių (3)

Išmaniąją šifruoto susirašinėjimo programėlę „Telegram“ sukūręs startuolis planuoja iki...

Kanados centrinis bankas padidino bazinę palūkanų normą iki 1,25 proc. (2)

Kanados centrinis bankas trečiadienį padidino bazinę palūkanų normą 25 baziniais punktais iki...

Ministras atleido Eriką Bėrontą (44)

Nuo rytdienos (ketvirtadienio) naujai paskirtas senasis Nacionalinės mokėjimo agentūros vadovas...

FED: JAV pramonė gamybos prieaugis pernai - didžiausias nuo 2010 metų (2)

JAV pramonė 2017 metais atsigavo, - jos gamybos prieaugis buvo didžiausias per septynerius...

Top naujienos

Orai: sniegas neskubės tirpti, grįš šaltis (13)

Panašu, jog šalyje pagaliau įsitvirtins tikra žiema, su sniegu pasipuošusiomis apylinkėmis. Nors...

SEB paskelbė naujus įkainius – kai kas brangs dukart (431)

Kaip ir kiti komerciniai bankai, SEB bankas pranešė kad netrukus didins dalies paslaugų...

Vienuoliktasis Dakaro etapas: Žalą buvo ištikęs krachas, greičiausias – Juknevičius (439)

Vienuoliktajame jubiliejinio 40-ojo Dakaro ralio etape sportininkams trečiadienį reikėjo iš Beleno...

Lietuvio įspūdžiai iš audringiausio Hamburgo rajono: radau viską, nuo ko valdžia saugo mūsų šalies žmones (431)

Įsijautęs į nuo alkoholio, prostitucijos, rūkalų ir marihuanos išvalytos Lietuvos įvaizdį...

Avangarde finišavęs Juknevičius: labai gaila Vaido (6)

Vienuoliktasis Dakaro etapas vieniems Lietuvos sportininkams buvo sėkmingas, kitiems labai skaudus....

Šeškus tiki LiAngelo ateitimi: jam reikia pradėti mąstyti europietiškai Jasilionis prisipažino pasinaudojęs Ballų silpnybėmis (12)

Edvinas Šeškus praleido rungtynes dėl kelio skausmų, todėl jo tėvas ir vyriausiasis...

Kaip mylimajam pasakyti, kad vienas jo sekso judesys jums visai nepatinka? (36)

Kiekvieną mėnesį „Women`s Health“ svetainė su trimis „Men`s Health“ atstovais analizuoja...

Vasario 16-ąją bus leista valgyti mėsą (403)

Vasario 16-oji – Lietuvos valstybės atkūrimo 100-metis – šįmet sutampa su pirmuoju gavėnios...

Jauna moteris dėl tampono neteko ir antros kojos (33)

Amerikietei manekenei, kuri dėl higieninio tampono sukelto toksinio šoko sindromo neteko dešinės...

Mokslininkai aptiko dar vieną vyrų ir moterų skirtumą: kas susijaudinus darosi jų galvose? (12)

Tai, kad moterys ir vyrai yra labai skirtingi, žino visi. Evoliucija ir per tūkstantmečius...