aA
Pritvinkęs ir alumi pradvokęs Panevėžio pūlinys, regis, prasiveržė. Licencijas daugiau nei pusei šimto alaus barų išdavusi miesto Savivaldybė kaip niekad iki šiol užversta jau ne tik gyventojų, bet ir pareigūnų raštais dėl jų veiklos.
Po to, kai Marijonų g. alaus bare nudurtas žmogus, policija ir Savivaldybė susiėmė apriboti jo darbo laiką. V. Bulaičio nuotr.
© Sekundė.lt

Nuo metų pradžios parduotuvėms apribotas prekybos alkoholiu laikas Lietuvos neišblaivino – visą parą svaigalais prekiaujantys barai išgyvena aukso amžių.

Kai kurios mažesnės parduotuvėlės Panevėžyje dėl šių pokyčių skaičiuoja kritusią apyvartą. Tomis valandomis, kai negalima prekiauti alkoholiu, butelio negavę ir įsižeidę pirkėjai suka į pašonėje įsikūrusius barus, svaigalais aprūpinančius nors ir ištisą parą.

Jau šį mėnesį sankcijos – darbo laiko apribojimas – gresia vienam tokiam barui, dar kelių tas pats laukia rugsėjį.

Imasi sankcijų

Net keletą alaus barų Panevėžyje valdančios bendrovės „Kolinta“ savininkams – juodos dienos.

Jau kitą savaitę miesto Tarybos posėdyje politikai turės apsispręsti dėl Savivaldybės administracijos siūlymo šios įmonės aludei Marijonų gatvėje apriboti darbo laiką. Licenciją visą parą prekiauti alkoholiu turintis baras, jei politikai pritars, privalės gerokai sumažinti darbo mastus. Jam rengiamasi uždrausti svaiginti panevėžiečius per naktį: nuo 20 val. iki 6 val. ryto.

Tokių sankcijų Savivaldybė ėmėsi sulaukusi Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato rašto.

Ši aludė išgarsėjo po to, kai liepos vidury čia mirtinai peiliu buvo sužalotas 38-erių lankytojas. Greitosios medicinos pagalbos ekipažo į ligoninę dėl durtinės žaizdos krūtinėje atvežtas vyras operuojamas mirė – jo gyvybė užgeso praėjus maždaug valandai nuo sužalojimų.

Bare – aštraus siužeto veiksmas

Marijonų g. 9-ajame name veikiantis alaus baras seniai pakliuvęs į Panevėžio policijos juodąjį sąrašą. Triukšmas, muštynės, vagystės – čia jau tapo įprastu reiškiniu. Nuo praeitų metų lapkričio iki šių metų liepos – vos per aštuonis mėnesius – policijoje registruoti 23 pranešimai. Iš jų akivaizdu, kad aludės kaimynams dažnai tenka ne savo noru stebėti aštraus siužeto veiksmą. Pranešimai apie iš ten sklindantį triukšmą ar garsią muziką – tik smulkmenos. Policiją žmonės kviečia neapsikentę muštynių vaizdų.

„Pranešėjas pro langą mato, kaip prie baro mušasi du vyrai ir moteris“, „prie alaus baro mušasi keturi asmenys“, „prie baro mušasi aštuoni vyrai“, „alaus bare mušasi du neblaivūs vyrai“, „bare girtas vyras konfliktuoja, rėkia, daužo bokalus“, „prie baro guli girtas vyras kruvina galva“, – Panevėžio policijoje vienas po kito fiksuoti iškvietimai į Marijonų g. 9.

Kartą policijos pagalbos reikėjo į aludę užsukusiam neįgaliajam – čia iš vyro pavogta lazda, be kurios jis negali išeiti. Lazda vis dėlto rasta.

Pareigūnų duomenimis, didžioji dalis pranešimų dėl konfliktų, triukšmo, muštynių, sunkaus kūno sužalojimo ir kitų viešosios tvarkos pažeidimų šiame bare fiksuoti naktį – nuo 20 iki 23 val.

Į Mažmeninės prekybos alkoholiu laiko apribojimo komisijos posėdį iškviesta „Kolintos“ vadovė Aušra Skudienė įtikinėjo, jog alaus baras Marijonų g. duris esą atvėręs tik nuo 6 iki 22 val., nors licencijoje verstis mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais darbo laikas nurodytas „visą parą“. Verslininkė komisijai įrodinėjo, neva daugelis skambučių policijai yra melagingi. Anot jos, įmonė stengiasi palaikyti tvarką bare. Netgi pažadėjo jame įrengti vaizdo stebėjimo kameras ir sudaryti sutartį su saugos tarnyba.

Pasipylė skundai

„Kolintos“ direktorei dar teks aiškintis ir dėl skundų, pasiekusių Savivaldybę dėl kito tos pačios įmonės alaus baro Ramygalos gatvėje. Jo likimas bus sprendžiamas rugsėjį.

Miesto plėtros skyriaus vedėjo Jokūbo Leipaus teigimu, kitą mėnesį numatytame Mažmeninės prekybos alkoholiu laiko apribojimo komisijos posėdyje bus svarstoma net dėl 4 alaus barų darbo laiko ribojimo.

Iš viso Panevėžyje veikia net 56 alaus barai. Didžiausia bausmė jiems – darbo laiko sutrumpinimas. V. Bulaičio nuotr.
Iš viso Panevėžyje veikia net 56 alaus barai. Didžiausia bausmė jiems – darbo laiko sutrumpinimas. V. Bulaičio nuotr.
© Sekundė.lt

Apynasrį šiems barams Savivaldybė ėmėsi mauti pasipylus skundams ne vien iš gyventojų.

J. Leipaus teigimu, per šiuos metus skundų sulaukta jau dėl 7-ių barų: panevėžiečiai pagalbos kreipėsi dėl dviejų, tačiau dar dviem apriboti darbo laiką prašė policija, o dėl trijų kreipėsi Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas, patikrinęs ir aptikęs, kad juose alkoholiu prekiaujama numojus ranka į taisykles – leidžiant jį išsinešti.

Pernai per visus metus Savivaldybė tegavo keturis skundus dėl miesto piktžaizdėmis virtusių alaus barų.

Kaunui – verslininkų pamokos

Skyriaus vedėjo teigimu, alaus barams pritaikyti sankcijas Savivaldybė pajėgi tik tuo atveju, jei gaunamas skundas raštu. Gyventojų skambučiai miesto valdžiai dėl galvos skausmą keliančios baro kaimynystės – tuščias reikalas.

„Šią savaitę paskambinęs žmogus kone pusvalandį skundėsi alaus barais Aukštaičių gatvėje aplinkui „Stumbro“ parduotuvę. Pasakojo, kaip sunku per juos gyventi. Bet Savivaldybė niekuo negali padėti, jei skundas tik žodinis“, – pripažino J. Leipus.

Anot jo, raštas reikalingas ne tam, kad Savivaldybė bandytų identifikuoti autorius.

Alkoholio kontrolės įstatymas jai leidžia nagrinėti tik surašytus skundus. Pasak J. Leipaus, toks reikalavimas gerokai apriboja Savivaldybės galimybes pačiai imtis iniciatyvos reguliuoti aludžių darbą.

Kad negalima kištis į verslą, netgi jei jis dvokia alumi ir gąsdina gyventojus, skaudžią pamoką gavo Kauno savivaldybė.

Šioji, neturėdama rašytinių skundų, pabandžiusi apriboti prekybos alkoholiu laiką nemažai daliai miesto alaus barų, sulaukė jų atkirčio. Barai tokį Kauno valdžios sprendimą apskundė teismui ir šioji vis dėlto pralaimėjo.

„Mes skatiname gyventojus, bendruomenes, nepatenkintus barų veikla, būtinai kreiptis raštu. Sulaukę skundo iš karto kreipiamės į policiją. Tik tuomet turėsime objektyvių argumentų svarstyti dėl darbo laiko ribojimo“, – teigė J. Leipus.

Didžiausia bausmė

Iš viso Panevėžyje veikia net 56 alaus barai.

Pagal dabar galiojančią tvarką, viešojo maitinimo įmonėse nėra ribojamas prekybos alkoholiu laikas: kokio verslininkai pageidauja, toks ir leidžiamas. Ribojamas tik alkoholio pardavimas išsinešti – baro klientai alumi gali vaišintis tik vietoje.

Tačiau sulaukusi gyventojų, policijos bei kitų institucijų pranešimų apie pažeidimus bare, Savivaldybė sprendžia dėl prekybos alkoholiu darbo laiko sutrumpinimo. Tokios sankcijos jau taikomos nuo 2007-ųjų.

Ir nors iš pirmo žvilgsnio darbo laiko sutrumpinimas vos keliomis valandomis – tik simbolinė sankcija, alaus barams tai didžiausia bausmė. Tokiems barams tiesiog nepelninga dirbti tik tuo laiku, kai svaigalų galima įsigyti ir parduotuvėse.

Dėl prekybos laiko apribojimo jau buvo priversta užsidaryti užkandinė Nepriklausomybės aikštėje, dėl kurios Savivaldybė sulaukdavo itin daug skundų.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mauricas: Lietuva negaus 500 mln. eurų paramos, nes yra per „pigi“

Ne paslaptis buvo tai, kad nuo 2020 metų Lietuvai mažės Europos Sąjungos (ES) finansinė parama....

Lietuvos startuoliai 2018 metais pritraukė 70 mln. Eur investicijų (1)

2018-aisiais Lietuvos startuolių bendruomenė pasiekė rekordinius rezultatus – pritraukė 70 mln....

Lietuvos paštas už 254 tūkst. eurų pirks elektrinių dviračių remonto paslaugų (4)

Lietuvos paštas gruodžio 7 d. skelbia viešąjį pirkimą 210 elektrinių ir 5 mechaninių...

LSDP pirmininkas: uždirbantys per 3000 eurų turėtų negauti jokios mokestinės naudos (5)

Patvirtintas kitų metų valstybės biudžetas ir mokesčių pertvarka visiškai nėra socialiai...

„Depo“ turės atlyginti žalą traumą patyrusiam vaikui (8)

Pramoninių prekių parduotuvė „ Depo “, kur ant penkiamečio užkrito seifas, turės atlyginti...

Top naujienos

Mauricas: Lietuva negaus 500 mln. eurų paramos, nes yra per „pigi“

Ne paslaptis buvo tai, kad nuo 2020 metų Lietuvai mažės Europos Sąjungos (ES) finansinė parama....

Kručinskai paviešino tarnyboms įteiktą pareiškimą: toks mokymas mums yra amoralus (208)

Gintaras Kručinskas savo socialinio tinklo paskyroje paviešino pareiškimą, kurį vakar įteikė...

„MG Baltic“ byloje Landsbergis pasakojo apie susitikimus su Kurlianskiu nuolat atnaujinama (234)

Teisėjai konservatorių lyderiui Gabrieliui Landsbergiui taiko išskirtines sąlygas, nors šis to...

Amerikiečių ekspertai: Rusija Ukrainoje planuoja sukelti masinę isteriją Ukrainos admirolas: Putinas dabar ypač susinervinęs (406)

Kaip rodo naujai atlikta analizė, panašu, kad Rusija ir toliau kurstys nesantaiką Ukrainoje: jau...

Geriausias amžius pastoti: įvardijo, nuo kada vaisingumas ima sparčiai mažėti (6)

Kada tinkamiausias metas pastoti ? Pasirodo, ko bepaklaustum, sulauksi skirtingų atsakymų....

Skvernelis gauna atsakymus iš žvalgybos institucijų: konservatoriams tos informacijos neteiks (330)

Premjeras Saulius Skvernelis teigia iš žvalgybos subjektų jau sulaukęs pirmųjų atsakymų į...

Kas antro automobilio žibintai šviečia kreivai – paaiškino, kaip pasitikrinti patiems (27)

Lietuvos techninės apžiūros ( TA ) įmonės bei asociacija „ Transeksta “ lapkričio pabaigoje...

Paluckas: Grybauskaitė padėjo Skverneliui pradėti prezidentinę kampaniją (38)

Valdančiųjų konfrontacija su prezidente yra ryšių su visuomene akcija, skirta artėjantiems...

Antarktidos tyrimų stotyje mįslingomis aplinkybėmis mirė du žmonės (12)

Antarktidos mokslinių tyrimų stotyje įvyko skaudus incidentas, kurio metu mirė du vyrai.